lieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. Botervervalsching Oan ’eSeedyk, HWA BIN IK? 1905. 44ste Jaargang. No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags DONDERDAG 20 APRIL BINNENLAND. E Sangfoardrachten troch ’t 9 VOOR i Afzonderlijke 15-15-0 3-5-0 126-0-0 den kostprijs 158-8-0 het 104-0-0 3-0-0 verplicht om onder eigen vlag te varen, hun product alleen te verkoopen voor hetgeen het is. I19 e f een groothandelaar i The Grocer vast Ontvangsten. 33 ctw. gemengd product verkocht als zuivere boter tegen 8 sh. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gemaakt. Er schijnt geen ander geneesmiddel dan dit: om de autoriteiten op het gebied der boterkwestie dezelfde macht te geven. Volgens schrijvers meening moeten zij de bevoegdheid hebben om alle boter in beslag te nemen waarvan zij weten dat zij afkom stig is van de buitenlandsche namaak-boter- fabrieken. Het moet hun zijn toegestaan elke fabriek binnen te gaan en iederen fabrikant te vervolgen die de speciale werktuigen voor het vermengen van boter met water in ge bruik of in *t bezit heeft. Het zou hen eveneens mogelijk moeten zijn om, op grond van de Wet op de Handelsmerken, eene veroordeeling te verkrijgen, indien bewezen kan worden dat grootere hoeveelheid boter als Engelsch, wordt verkocht, dan de fabriek zelf uit Engelsche melk of room kan maken. Het is natuurlijk dat, indien de Regeering beslist, het vermengen van water of melk met boter is geoorloofd, dan kan zij niet ver hinderen het gebruik van de, daarvoor noo- dige, werktuigen. Maar wel kan zij bepalen dat al dergelijke boter verkocht moet worden als vermengde boter. Het argument ten gunste van vermengde boter en ook van margarine, dat het zulke uitstekende goedkoope voedingsmiddelen zijn, heeft alleen waarde indien ze onder den waren naam en voor de werkelijke waarde worden verkocht. U itgaven. 20 ctw. Australische boter tegen 104 sh. vracht heen en terug 10'/2 ctw. vervalschingsmiddel ad. 30 sh. kosten van vermenging afgeroomde melk enz. beneden den kostprijs der Australische boter dus tegen 96 sh. is Er rest ons thans eene enkele opmerking over de vraagin hoeverre heeft Nederland met het bovenstaande te maken? Het ant woord daarop is naast de grieven tegen Engelsche namakers en waterknoeiers, zijn de uitgesproken beschuldigingen in hoofdzaak gericht aan ons adres. De Red. noemt de ondernemende Hollanders, de groothandelaar bedoelt hen eveneens. En de conclusie van deze uitspraak is eenvoudig dezeal ons streven, al onze offers voor controle enz., ze worden machteloos tegenover de vindingrijk heid der knoeiers, in elk geval onze naam kreeg weer een gevoelige, zoo niet onher stelbare, knak. En konden wij nu die beschuldigingen maar met eenigen grond tegenspreken Wij kunnen dit echter niet. Wij weten dat een zeer aanzienlijk deel onzer boter, zoowel in het Noorden, als in het centrum en in het Zuiden van ons land, in de laatste tijden wordt opgekocht tegen prijzen die eerlijke boter-exporteurs niet kunnen betalen. Officieel is ons niet bekend welke bestemming die boter heeft, officieus wordt gezegd dat ze komt in handen van knoeiers. Die opvatting wordt, volgens onze meening, bevestigd door de Engelsche berichten. De vraag rest of er iets te doen is tegen de nieuwe depreciatie van onzen naam en wij kunnen ons voorstellen dat het antwoord op die vraag den stempel draagt van ont moediging. Twintig jaren lang is, vaak met zwakke krachten, in ons land gestreden tegen knoeierij. Met hardnekkige volharding is die strijd volgehouden met dit succes da't er is gekomen meer belangstelling en dat wij meenden in ons contrêle-stelsel en het Rijks- merk het middel hebben gevonden. Wij weten- thans, dat wij nog niet klaar zijn; in het binnenland wordt ons Rijksmerk niet gevraagd, in het buitenland komt het thans niet voldoende meer, omdat een groot deel der gecontroleerde boter, na eene bewerking, zonder merk over de grenzen gaat. Thans kan alleen krachtige Regeeringssteun ons helpen. Wie genegen is, met ons, dien steun te vragen, verzoeken wij om een bewijs van instemming. (De Zuivelcourant). Snoek, 18 April. Gistermorgen werd geboeid naar Leeuwarden overgebracht de hier meer dan beruchte D. O., vader van drie kinderen, die Vrijdag j.l. vanaf ’t Hoogend naar het arrestantenlokaal moest worden gesleept wegens kennel ij ken staat. Gedurende dien tocht, waarbij drie agenten groote moeite hadden den woesten man in bedwang te houden, beet deze den agent G. zoo in den vinger, dat de agent er thans mee in een doek loopt. De officier heeft D. gehouden, wien nu vrijzeker wel spoedig weer Hoorn tot verblijf plaats zal worden aangewezen. En daarna zal de Rechtbank wel ’t vervolgstuk leveren. Hem. Oldeph. c.a., 17 April. Met de ontstalling van het vee is een aanvang ge maakt, het jong-goed huppelt in de weiden en ouder vee (zomerkoeien) vergasten zich aan de malsche spruitjes, die reeds volop in de landen voorkomen. Spoedig zullen geheele beslagen volgen, daar de hooiresten in vele schuren bijna opgeteerd zijn. Het hoornvee deelt de weiden met de schapen, die ook door de burgers en arbeiders thans alle naar buiten gebracht zijn. Met de lammeren, waaruit het gewin moet komen voor deze fokkerij, loopt het tegen. Er komen zeer veel éénlingen en de sterfte is grooter dan ge woonlijk. Vermoedelijk zal het artikel zeer duur worden, hooger in prijs nog dan het vorige jaar, toen de middelprijzen 9 10 gld. waren. Stavoren, 17 April. De aanvoer aanfde coöperatieve haringrookerij bedroeg de vorige week 1712 tal, waarvoor besomd werd f 1457. De prijzen per tal varieerden van f 1,50 tot f 0.70. Enkele visschers beproefden hun geluk in de nabijheid van Urk, maar keerden terug, wijl het resultaat daar onbevredigend was. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Breng uw kinderen spelenderwijs tot het inzicht, dat zij veel kunnen verduren en veel ontberen, zonder daarom minder geluk* kig te zijn. Dn Karl Oppel. de grens te brengen. 3. Zij weten alles wat er te weten is omtrent de nieuwe vervalsching, zij volgen de boter, nemen er monsters van en zijn zeer goed op de hoogte met den ernst der zaak. De autoriteiten kunnen niet helpen om de volgende reden. De tegenwoordige wet ver oorlooft 16 pCt. water in alle boter. Dit geeft den mengers de bevoegdheid om droge boter te koopen, en tot de bepaalde grens water bij te voegen en het product als zuivere boter te verkoopen. Wat betreft de nieuwe en ook andere vormen van vervalsching en het verkoo pen van vreemde boter als Engelsche, zoo is, bij de tegenwoordige wet, de eenige wag om eene vervolging in te stellen deze, om een half pond boter te koopen, die dan, door scheikundig onderzoek moet worden bewezen iets anders te zijn dan waarvoor ze is ver kocht. Dientengevolge mag een fabriek 20 ton vreemde boter en 1 ton Engelsche koo pen, en indien dat alles voor Engelsche wordt verkocht, is het onmogelijk te bewij zen dat het bepaalde -half pond, dat men koopt, niet Engelsch is. Het geneesmiddel. Indien iemand maakt val- sche munt of bankbiljetten of wel, zonder ver gunning, spiritus maakt, kan hij vervolgd worden en eene veroordeeling kan worden verkregen indien bewezen wordt, dat hij in het bezit is van de werktuigen voor het be doeld bedrijf. Het is niet noodig te bewijzen dat hij één bepaald muntstuk, één bepaald bankbiljet of één bepaalde liter whisky heeft Aan dit opstel van knoopt de Redactie van eene zelfstandige beschouwing. In de eerste plaats verklaart zij dat de schrijver is een der eerste namen op het ge bied van den groothandel in boter, wiens positie hem in staat stelt te weten wat hij zegt. In de tweede plaats verklaart de redactie dat van verschillende en zeer vertrouwbare zijde het gezegde wordt bevestigd. De auto riteiten zijn .te lang werkeloos geweest, anders had het kwaad den bestaanden omvang niet kunnen verkrijgen. Het is niet overdre ven te beweren, dat de boterhandel in de ge heele wereld bedreigd wordt met naar den kelder te gaan. Als een enkel voorbeeld wordt aangehaald eene fabriek gelegen op drie mijlen van Eastcheap, waar tot 250,000 kilo’s per week, droge Australische en Siberische boter wordt verwerkt en gemengd met water tot de ge oorloofde grens (of liever tot de gewaagde grens). Een gewoon winkelier mag nu eens eene berekening maken, welke royale winst er gemaakt wordt in eene enkele „namaak- boter-fabriek." En naast water en melk wordt gebruik gemaakt vangecondenseerde melk, caseine, dierlijk vet van de vleeschconserven-fabrieken, plantaardig vet geperst uit de cacao-boonen, uit katoenzaad, uil zonnebloemzaad enz. Inderdaad de „namaak-boter-fabrikant" kan in onzen tijd te kust en te keur gaan en hij profiteert ten volle. Eenigen tijd vóór de ontvangst van opstel van den groothandelaar hoorde de Red. van de ondernemende Hollanders die de duurste boter in Tooley-street koopen, ze naar de fabriek in Holland zenden, ze daar behandelen en terugzenden naar Londen en andere Engelsche marktplaatsen (de heeren hebben overal hunne connecties) om ze te verkoopen tegen een prijs lager dan andere b'oter, terwijl zij een goede winst maken. De Red. hoorde eveneens van een middel tot behandeling der boter, welk middel onder den naam van „Anglicé namaak" ten ver koop is aangeboden en in verschillende dee- len van het land gekocht is. Ja zelfs de kalme Ier die, volgens het geloof van de goe-gemeente, zijn boter niet anders kan maken dan met 20 pCt. water (zie Engelsch wetsontwerp hier op) heeft opeens geleerd het nieuwe proces, om uit water en olie goud te maken. Vervolgens doet de Red. een aanval op het zooeven genoemde wetsontwerp. Zooals daaruit blijkt, wil men de hoeveelheid water die in boter mag voorkomen, bij de wet vast stellen op ten hoogste 16 pCt. Daarnaast staat eene beweging onder aanvoering van eene zekere Mr. Kellitt die de toegelaten hoeveelheid wil bepalen op 18 pCt. De Red. zegt hiervan: de wet aannemen zooals ze daar ligt, is een absurditeit, ze nog te ver slappen zou misdadig zijn. Er is noodig een wet die de botervernieuwers, zij die ze weer opkanen, namakers van allerlei, swrl enz., De verschillende, thaus genoemde, ver- valschingen geven natuurlijk aanleiding tot deze vragen; waarom worden de autoriteiten niet ingelicht? en waarom maken deze er geen einde aan? De autoriteiten zijn ten volle op de hoogte met de genoemde feiten en zij doen alles wat in hunne macht is, maar die macht is zoo beperkt, dat zij bij deze kwesties absoluut machteloos zijn. Hetzij men wil tegengaan vermenging met water tot 16 pCt., hetzij verhinderen dat vreemde en koloniale boter als Engelsche boter wordt verkocht, men heeft niets te zeggen om de eenvoudige reden dat op dit oogenblik alleen een bewijs van vervalsching geleverd kan worden op grond van het scheikundig onderzoek van een half pond boter dat voor dit doel gekocht moet worden. Het genoemde mengsel nu tart dat scheikundig onderzoek. De autoriteiten zijn ten volle ingelicht omtrent het volgende: 1. Zij weten waarschijnlijk iedere plaats waar feitelijk gehandeld wordt in strijd met de wet op de handelsmerken, doordat men vreemde en Australische boter overpakt om ze te verkoopen als Engelsche boter. 2. Zij kennen evenzeer iedere fabriek waar boter met melk of water wordt ver mengd (en het aantal dezer is veel grooter dan het publiek weet) en dat ondanks de ontelbare vermengingen, slechts weinigen het product verkoopen voor hetgeen het werke lijk is. De anderen zorgen wel boter te koopen, waarvan het watergehalte beneden de grens van 16 pCt. is en mengen zorg- i om het tot Het welbekende en gezaghebbende Engel sche weekblad The Grocer bevat, in het No. der vorige week, een tweetal artikelen, omtrent bovenstaand onderwerp, die zeer ernstig de aandacht vragen. Ze geven ons aanleiding er den zakelijken inhoud van mee te deelen cn er een enkele zelfstandige opmerking aan toe tevoegen. Het eerste der bedoelde artikelen is inge zonden door een groothandelaar in boter. Wij nemen dit opstel in zijn geheel over, het luidt aldus: Is een buterwet noodig Het komt mij voor dat het publiek, en zelfs de handel m het algemeen, nipt vol ledig bekend is met de enorme uitbreiding van de botervervalsching in onzen tijd en met de hooge noodzakelijkheid van wijziging der bestaande boterwet. Boter leent zich, wellicht beter dan eemg keu. --Kp.u van (Jfi 'oanielspil mei Sang yn ien ütkomste, fen Kluchtspil yn trije ütkomsten troch Jan van Kammen. EN ek De vervalsching van boter met gewone margarine of met water is ernstig genoeg,vuldig juist zooveel water bij maar er is een veel ernstiger vervalsching, die, wanneer geen ingrijpende maatregelen worden genomen, in staat is den boterhandel te ruineeren. Eene nieuwe vermenging is ontdekt die tot 30 pCt. aan de waarneming van den scheikundige ontsnapt en ik vrees dat nog veel grooter percentage met boter vermengd kan worden, zonder gevaar voor vervolging. Wij danken deze ontdekking aan ónze vindingrijke vrienden van het vasteland, die op dit oogenblik, ten onzen koste, een rijken oogst binnenhalen. Enorme hoeveel heden boter komen van het vasteland, voor zien van dit vervalschingmiddel en het maximum percentage water bevattende. Inder daad, de hoeveelheden zijn zoo groot dat de eigen-productie van boter onvoldoende is voor de vraag van de mengers. Honderden kisten Australische en andere boter worden vap Londen naar het vasteland gezonden, om later terug te komen en verkocht te worden voor prijzen, veel lager dan de oor spronkelijk betaalde, terwijl dubbel vracht en kosten zijn betaald. (Deze bewering werd ons ook van andere zijde medegedeeld. Red. v. The Grocer.) Het is erkend dat “straffeloos en binnen de wettige grenzen, de vervalsching de vol gende uitbreiding kan hebben. Bij 20 ctw. Australische boter, bevattende 12 pCt. water, voegt men LO1^ ctw. van het nieuwe vervalschingsmiddel en 2^2 water. Dit geeft 33 ctw. van een mengsel dat ongeveer 28 pCt. vervalschingsmiddel en 15 pCt. water bevat. De rekening wordt dan ongeveer als volgt i Dit geeft een voordeel van 32, na aftrek van alle kosten en op grond van deze cijfers kan het product nog aanmerkelijk lager verkocht worden en toch een goede winst geven, zelfs als de boter eerst in Engeland gekocht is en de reis heen en terug moet maken. Wordt de boter in eigen land gekocht, dan is de winst natuurlijk grooter. Bolswardsche Courant l i; ii P1ETER JeLLES. - EN - „j.i nieuwe vorm van vervalsching. Ofschoon weinige makers het product verkoopen voor hetgeen het is, zijn er zeer vele werkplaatsen waar het vervaardigd wordt. De machines die expres voor jdit doel worden verkocht, vermengen het water zoo innig met de boter dat 20 pCt. en zelfs meer, alleen door een schei kundig onderzoek kan worden ontdekt. Boter met 12 pCt. water kan schijnbaar zeer nat zijn als het water zich daarin voordoet in den vorm van droppels, terwijl boter met 1’5 pCt. water zeer droog kan schijnen, als het vocht goed door de massa is heengewerkt. Schrijver zag boter met 15 pCt. water op eene eerste klas tentoonstelling met een hoogen prijs bekroond. De jury verklaarde dat het de droogste boter was van alle inzendingen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1