lieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. A 44ste Jaargang. 1905. No. 35. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 30 APRIL BINNENLAND. GASVERLICHTING te WITMARSUM. 1 VOOR Afzonderlijke mr. weg L. wordt bereid uit gasoline eene stof, die uit petroleum wordt ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van 24 jaar bleek het dit onderwijs gebruikt, waar men er gewone gasfabriek te bouwen. dit gas behoeft niet hooger men op de meeste voor steenkoolgas, dit gas zoo groot kunnen gerust, bij eenige van de branders worden naar verkiezing elders te mej. H. school no. maanden verlof verleend met behoud tractement. Leeuwarden, 29 April. Heden werd hier in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, o.a. van den heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs, speciaal voor ambachtsscholen enz., de nieuwe Leeuwarder ambachtsschool geopend. Na een bestaan gebouw thans voor niet voldoende. Het Bestuur van stelde een bedrag rijk, provincie hun jaarlijksche subsidies Met belangstelling werd door de talrijke aanwezigen, waaronder uit bijna alle omlig- gende plaatsen, van een en ander kennis genomen. De heer C. Engel was steeds bereid een ieder zooveel mogelijk omtrent dit of dat nader in te lichten. Zoo was er bijvoorbeeld iemand die vroeg „matte wy, lit üs oanneme, dat wy dit Ijocht krye, ek alhiel oere lampen en spullen panschaffe" onder Kimswerd eene subsidie van 20°/o verleend, onder de volgende voorwaarden a. dat het subsidie zich bepale tot 20°/o der aannemingssom van den aanleg des wegs, mits de som van f 2500 niet te bovengaande; b. dat op den weg geen tol worde geheven; c. dat het bestek, de aanbesteding en de uitvoering van het werk aan de goedkeuring van Ged. St. worden onderworpen; d. dat het gemeentebestuur zich binnen 2 maanden in deze verklar.e. In de laatse Raads vergadering is besloten het subsidie onder de daaraan vprbonden voorwaarden te aanvaar den en tevens te aanvaarden de ten dienste van den aanleg van den kunstweg kosteloos voor de gemeente beschikbaar gestelde gedeel ten weg. en bestaat hoofdzakelijk ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. betaling van hechtenis. De aanwezige beklaagde voerde nog aan, dat hij en zijn medebeklaagden slechts de bedoeling hadden gehad een bezoek te brengen bij mede-studenten, maar niet om andere personen lastig te vallen. Het bleek echter, dat zij ook waren binnengedrongen in eene woning waar geen studenten woonden. Ook beriep bekl. er zich op, dat gewoonlijk aan dergelijke studenten-opstootjes geen gevolg werd gegeven, maar thans had een der be woners van het Oude-Delft dit wel gedaan in verband met geheime schrifturen of andere stukken, die in een kamer lagen, waar be klaagden waren binnengedrongen. Uitspraak 8 Mei. „O dierbaar plekje grond, Waar eens mijn wieg op stond, Mijn Vaderland!" Dit schijnen, ook tegenwoordig, niet allen met den dichter eens te zijn. Althans in den laatsten tijd hebben zich, ook in Friesland, en niet het minst in het noorden der pro vincie, velen geroepen gevoeld, hun „dierbaar plekje grond" te verlaten en in het „Verre Westen" een ander „vaderland" te zoeken; terwijl nog menig huisgezin gereed staat, den verren tocht insgelijks te ondernemen. Volgens de berichten, die zoo nu en dan uit Amerika naar hier komen, wordt in dezen veler pogen met succes bekroond en vindt men dikwijls ginds datgene, waarnaar hier te vergeefs werd gestreefd, nl. betere bestaans voorwaarden. Doch dat niet allen in hun streven gelukkig zijn en tot hun doel komen, kan o.a. blijken uit het feit, dat dezer dagen een gezin, bestaande uit man èn vrouw, voor de tweede maal uit Amerika zijn terugge komen en zich in het noorden van Kollumer- land metterwoon hebben gevestigd. Het kapi taaltje, dat de nijvere lieden vroeger bezaten, moet beduidend zijn ingekrompen en met weemoed zullen ze er zeker aan denken, dat in overdrachtelijken zin „hun geld gedeelte lijk in de zee ligt." een ventilator of luchtpomp wordt opgewekt, innig vermengt met eene, juist afgemeten, hoeveelheid gasoline. Het toestel, dat het gas produceert, be staat uit een cylindervormige, rechtopstaande carburatieketel, waaraan twee pompen zijn bevestigd. Bij elke omwenteling van een daarop geplaatste as, worden de twee pompen gelijktijdig in beweging gebracht. De kleinste pomp stort de gasoline boven in den ketel, terwijl gelijkertijd de luchtpomp een juiste hoeveelheid lucht onder in den ketel brengt, welke lucht naar boven gaande, over de gasoline strijkt en precies zooveel damp mee neemt, als noodig is om een brandbaar gas te maken. U it den carburatieketel gaat het gas klaar voor het gebruik, in een gashouder, waar men het nog eiken gewenschten druk kan geven. Op deze wijze verkrijgt men een uiterst gelijkmatig en altijd constant gas. Doordien luchtgas soortelijk zooveel zwaar der is dan steenkool- en acetyleengas is het absoluut niet gevaarlijk. Zou men bijv, in een kamer een kraantje laten openstaan, dan gaat het gas niet omhoog, doch zakt op den grond en verdwijnt door spleten van deuren enz. Door totale afwezigheid van kooloxyde is luchtgas niet nadeelig voor de gezondheid van mensch en dier, terwijl men ook daarin niet aantreft de zwavelverbindingen, die bij andere gassoorten metalen zoo doen aanslaan. Luchtgas kan worden gebruikt voor ver lichting, zoowel als voor verwarmingmen kan daarop comforen, gaskachels, badkachels enz. aansluiten, evenals op steenkoolgas. De geleidingen hebben dezelfde afmetingen^ als die voor gewojon gas, hetgeen zijn nut kan hebben, daar waar men er later over denken gaat eene De prijs van te zijn dan die, welke kleine plaatsen besteedt terwijl de vlamhitte van is dat de kleine kousjes, omtrent gelijk staan met een normalen gasgloeilichtbrander. Het gebruik van kousjes is daarom aan te bevelen omdat men dan betrekkelijk weinig gas gebruikt (80100 L. per uur) eh de kous door haar gloed het licht ver sterkt... Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 28 April. In de heden avond gehouden raadszitting kreeg de directeur onzer gasfabriek verlof om als deskundige op te treden bij de stichting van een nieuwe gasfabriek te Dokkum. Op ’t adres van G. H. Gerritsma te Bolsward, waarin deze een buitengewone ver gunning vraagt voor den verkoop van sterken drank in een te bouwen café aan de Vee markt, werd afwijzend beschikt, op grond dat ’t hier geen maatschappelijk belang gold. Eveneens kregen nul op ’t request bestuurs leden van den Frieschen voetbalclub, die den Raad vroegen om een terrein disponibel te stellen voor voetbal-sport. Men verwees de heerep naar ’t bestuur der kunstijsbaan, dat wel genegen zal worden bevonden op voordeelige voorwaarden genoemde baan in de zomermaanden te verhuren. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de Raadscommissie, inzake „Waterleiding/’ een crediet-aanvrage van f 1500 verleend voor proefboringen. Een voorstel, om ons voormalig plukhuis noch te verhuren, noch te verkoopen, doch voor gemeentelijke doeleinden in te richten (arrestantenlokalen, kantoor voor den vee arts, berging van veemarktmaterialen), werd z. h. st. aangenomen. Tot secretaris-boek- houder van ’t O. B. Weeshuis benoemde de Raad uit een dubbeltal den heer A. de Jong met 12 stemmen. Aan den heer Ids de Jong, gemeente- opzichter, werd wegens diensten als waar nemend architect bewezen, een gratificatie verleend vanf600. Burg, en Weth. hadden f 400 gedacht. Aan mej. H. v. d. Weij, onderwijzeres aan school no. 3, werd wegens ziekte 3 van Druten, wegens het leggen van boomstammen op de rails der Maas-en-Waalsche Stoomtram, tot 3 maanden gevangenisstraf. De heer Tak deelde eergisteren avond in het Volk mede, dat mr. Troelstra zijne vaste medewerking aan het blad heeft toe gezegd en dat, op diens voorstel, daaromtrent regelen zullen worden gesteld, opdat het blad aan de partij „dat soort opwekkende artikelen” geven zal, „die hij toch onder alle sociaal-democraten het best kan schrijven.” Naar ’t schijnt is ’t voornemen dat de politieke artikelen voor mr. Troelstra’s rekening komen. Een prachtige verdienste. Men schrijft van Texel: Tijdens een der hevigste stormen van den afgeloopen winter strandden drie schepen op de eilanden Texel en Vlieland. Twee er van waren stoomschepen, het derde was een zeil- vaartuig. Visschers van Cocksdorp slaagden er in 2 der gestrande schepen, nl. de stoom boot „Mercur” en de zeilschoener „Henning,” van het strand te werken en in behouden haven te brengen. Met het lossen der lading en het afwerken der gestrande schepen, werd door de visschers ruim f 20000 ontvangen. Nu wordt nog gewerkt aan het stoomschip „Ruhort” en er is veel kans op, om ’t ook spoedig af te brengen. Voor de Rechtbank te ’s-Gravenhage stond gisteren terecht één van de vier studen ten te Delft, die in den nacht van 24 op 25 Februari 1.1. in een drietal woningen aldaar aan het Oude Delft wederrechtelijk zijn bin nengedrongen, na zich door middel van valsche sleutels toegang tot die woningen te hebben vsrschaft. De bewoonsters van een der woningen, eene weduwe, die aan studenten kamers ver huurde, verklaarde van het vreemde bezoek geen last te hebben gehad dan alleen dien dat verschillende goederen in huis van hun plaatsen waren gebrachtin een andere woning waren o.a. de schilderijen aan den wand omgekeerd enz., en dit alles terwijl de bewoners sliepen. Slechts enkele personen waren van het rumoer wakker geworden. Het O. M. eischte tegen ieder der vier beklaagden (tegen dé drie niet verschenen studenten bij verstek) een veroordeeling tot f 100 boete, subsidiair 10 dagen Woensdagavond j. 1. begaven zich velen naar de bovenzaal van den heer Jarich Meijer te Witmarsum, om de aangekondigde demonstratie van een nieuwe verlichting bij te wonen. De zaal baadde in een zee van licht. Daar brandden twee groote driepits- kronen, een T kroon met twee pitten, een zeer mooie tweepitsbrander voor winkel- gebruik, eenige arm-wandlichten. In de gang was een lyra aangebracht, op de straat, in de lantaarn aan Meijers doorreed brandde ook gaslicht. Een en ander was georganiseerd op initia tief van de Gebroeders Werkhoven, door Gautzsch-Gasgloeilicht Maatschappij, (Gas- glühlicht Körper und Brennerfabrik,) te Berlijn, Munster en Amsterdam. De heer O. Engel, ingenieur der Maat schappij hield eene causerie over licht en verlichting, besprak de meest voorkomende systemen en methoden en gaf een kort over zicht van den aard en de werking van dit gas. Achtereenvolgens besprak hij het electrisch licht, het acetyleenlicht om ten slotte neer te komen op dit licht of Aërogeengas. Dit sas vluchtige gestookt. De fabrikage heeft geheel plaats langs den kouden daaruit, dat men eene bepaalde hoeveelheid lucht, door Leeuwarden, 26 April. Vervroegde win kelsluiting, waar het heen moet en maar niet heen wil, is toch weer aan de orde. Op voor stel van een der patroons is er kans, dat de schoenwinkels er toe zullen besluiten. De meeste patroons hebben reeds toegestemd om 9 uur te sluiten, met uitzondering yan Zater dag en gedurende twee weken voor Paschen, Pinksteren en St.-Nicolaas. Te hopen is het dat de vervroegde winkel sluiting algemeen worde, zij het dan ook met eenige beperking. Het is een eisch des tijds geworden, waarnaar het publiek zich zal hebben te schikken. Wonseradeel, 26 April. Ged. Staten van Friesland hebben tot de kosten voor den aan leg van een weg „Kleine Huizen”—„Zeedijk” Donderdag J. A. het St. Antony-Gasthuis van f 125,000 beschikbaar en gemeente verdubbelden s zoo kan de inrichting tot stand worden gebracht, die aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet en ruimte biedt voor 300 leerlingen. Het nieuwe gebouw maakt met zijn twee verdiepingen en zijn rij schoorsteenen van de smederijen een Hinken indruk. De openingsrede werd gehouden door den Voorzitter van het bestuur der school, J. Troelstra, wethouder, die in zijn toespraak een blik wierp op de geschiedenis van het ambachtsonderwijs sedert den tijd der gilden in ’t algemeen, op die van dat onderwijs te Leeuwarden in het bijzonder. Dank werd gebracht aan de mannen, die te Leeuwarden het initiatief namen, dank ook aan het be stuur van het St. Anthonygasthuis, dank ten slotte aan den schenker van het slaguurwerk in het nieuwe gebouw. Aan Dr. J. Zaaijer Azn., Secretaris der commissie, die in 1875 de eerste ambachts school voorbereidde, werd het eerelidmaat- schap aangeboden vergezeld van een oor konde. Hierna werd de nieuwe Leeuwarder am bachtsschool voor geopend verklaard. De Rechtbank te Tiel veroordeelde v. E.t uit Afferden, gem, Neen, luidde het antwoord, door een klein toestelletje dat boven aan den zolder wordt aangebracht kan er een geleidinkje worden aangebracht naar het onderste van een lamp in dat geval behoeft men slechts nieuwe branders te koopen. Uit de ter onzer beschikking gegeven prijslijsten en illustraties bleek ons dat de ornamenten benoodigd voor het gebruik van luchtgas vooral niet duurder zijn dan de voor steenkoolgas bestemde toestellen. Op voorstel van eenige heeren werd be sloten eene commissie te benoemen, die dan eens zou moeten informeeren naar de resul taten van dat gas op plaatsen waar dusdanige installatie wordt gebezigd, om na onderzoek van hunne bevinding rapport te doen in eene alsdan te houden vergadering van in gezetenen van Witmarsum. Donderdagavond werd de proefverlichting herhaald, nu op de terreinen der zuivel fabriek. Eene geleiding was aangebracht van af den ketel op het kaatsplein naar de fabriek. Behalve in de lantaarn op den hoek van Meijers doorreed, brandde het nieuwe licht ook in eene lantaarn bij ’t hek der kerk, over de pastorie. In de fabriek waren.onder scheidene lichten aangebracht, o.a. eene drie- pits kroon in de directeurswoning, eene ver plaatsbare lamp en een kooktoestel, op ’t kantoor eene lamp met speciale ballon om ’t licht niet te verspreiden, maar op den lessenaar te hebben, in ’t centrifuge- lokaal een T brander met twee kleine pitten, zoo ook in ’t kaaslokaal. Met een regulateur, aan de branders aangebracht, kon men het licht naar verkiezing meer of minder sterk maken. In de botërknederij brandde een beste petroleumlamp, systeem Belgique, duide lijk was hier waar te nemen het verschil, zoowel in lichtsterkte als in aangenaamheid der kleur van het licht. Eene eigenaardigheid van dit gas is dat het door het branden de kousjes harder maakt, deze zullen alzoo niet gemakke lijk breken, on voorzichtigheid afgenomen, om worden geplaatst. De directeur der fabriek had het publiek vrijen toegang verleend tot alle lokalen van ’t gebouw. Zeer velen namen een kijkje. Behalve de heer L. S. Hilarides van Pingjum, door huiselijke omstandigheden afwezig, was liet 'geheele bestuur der fabriek tegenwoordig en namen deze heeren belangstellend alles in oogenschouw. De ingenieur der maatsch., de heer Engel, en haar vertegenwoordigers Gebrs. Werkhoven, gaven alle mogelijke inlichtingen. De algemeene opinie was, dat het Gautzsch- gasgloeilicht in alle opzicht voldeed, zoowel voor straatverlichting als voor salon-, kamer-, fabriek- en keukengebruik. Wij vermeenen te hebben opgemerkt, dat het nieuwe licht hier een zeer goeden indruk heeft gemaakt en hebben goede hoop dat binnen niet te lang tijdsverloop Witmar sum in ’t bezit zal komen van eene ver lichting door Gautzsch-gasgloeilicht. Een woord van dank zij hier gebracht aan den heer C. Engel, ingenieur der maat schappij, voor zijne bereidwilligheid ons alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Moge het kranig ondernemen der Gebrs. Werkhoven met goeden uitslag worden be kroond. Ws. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1