Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. i No. 36. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. DONDERDAG 4 MEI. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke niet ver- 3. Workum. I’ zegt dien ouden een /I 4 ook een bezocht. H. H. te Hartwerd, idem te Bols- Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen andere plaats zijn de stokken in den bij gelegenheid de Zitting Vrijdag 28 April 1905. mee.''’ niet Vrijdag uw blad misschien ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den anderen kant en nu er tusschen, doch keerde terug bij deze drie beklaagden langs te sluipen, naar den begon te hem ge- Workum, 1 Mei. De vorige week kwam in onze woonplaats bericht, dat in de kust plaatsen Hindeloopen en Stavoren door eenige visschers eene flinke hoeveelheid ansjovis was gevangen. Enkelen hadden al 4000 stuks in één nacht. Dit was voor het begin eene ruime vangst. Dit gaf onze van zulke berichten, was het bij de haven De netten, dreggen artikelen werden van plaatsen gehaald en voor de vischvangst in gereedheid gebracht. Vóór dien tijd hadden ze hunne booten al nagezien en opgekale- vaterd en wat er aan te timmeren viel, laten herstellen. Ze zagen er dan ook alle netjes uit. Als men die bedrijvigheid gadeslaat, denkt men onwillekeurig eenige jaren terug, in dien tijd dat de meesten een goede vangst hadden. Hier ziet men eenige mannen stuk voor stuk langzaam de netten in de boot glijden, op een ander gedeelte ziet men iemand met den kruiwagen dezelve naar hunne booten vervoeren. Op een weer enkelen bezig om gron'd te plaatsen om netten te kunnen drogen. Voor onze visschers is het te hopen dat het jaar 1905 bij voorgaande jaren moge uitblinken en een rijke vangst hun deel zij. Het vorige jaar zijn bij de meesten de netten niet eens gebruikt, zoodat eene voldoende vangst eene welkome verschijning zal wezen. Ook voor de winkeliers, scheepstim roer bazen en netten-leveranciers zou een voor- deelig vischjaar flink te pas komenè aange» K Kt visschers moed bij het hooren Heden morgen vroeg een ongewone drukte, en meer bijbehoorende de zolders en berg- Als vervolg op mijn van van ze ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van het vonnis. Op de vraag van den Kantonrechter of beklaagde gunstig bekend staat, verklaart de getuige, dat dit, voor zoover hem bekend is, niet ongunstig is. 10. W. H. K. en M. R. V. beiden te Hindeloopen, zijn op 19 Januari dronken geweest en hebben in dien toestand gedongen Een groot aantal beklaagden stond ditmaal op de lijst om een vonnis tegen zich te hooren uitspreken. Er waren er niet minder dan 58, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van de een of andere wet. Eerst kregen we een achttal zaakjes over schoolverzuim, waarbij de heer van Steen bergen, Registratie-ontvanger, dienst deed als Kantonrechter. Na de behandeling hiervan werd de zitting een oogenblik geschorst, opdat de heer D. ten Bokkel Huinink diens plaats innemen kon. 1. D. F. te Makkum had een kind, dat tegen de wet zondigde en, dat is nu eenmaal zoo, de vader heeft dan ook gezondigd en bij verstek werd tegen hem geëischt f 3 of 2 dagen hechtenis. 2. H. K. te Bolsward moet boeten voor zijn dochtertje, 't Was niet de eerste maal, dat zoo iets gebeurde, bij tweede herhaling werd bij verstek geëischt f 15 of 5 dagen hechtenis. A. H. te Bolsward heeft kind, dat de school niet trouw Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 4. W. K. te Arum. Deze moeder, de vrouw is weduwe, heeft een kind, dat den 3den Maart twee schooltijden en den 4den Maart één schooltijd heeft verzuimd. De getuige Algera, rijks veldwachter, ver klaarde, dat dit kwam door de armoede, die zij lijdt. Zij heeft heeft een woning van de armvoogdij en geniet f 2 onderstand, de oudste van de beide niet schoolgaande zoons, heeft dezen winter een paar weken gewerkt en toen f 4 of f 3,50 verdiend, de jongste van hen heeft nooit werk gehad. Er heerscht nijpend gebrek. en geschreeuwd... Enfin, beklaagden waren er niet, doch de straf volgt op de misdaad, eisch: 5 dagen hechtenis. 11. H. Z., zonder bepaalde woon- of verblijfplaats, was „over zijn bier” te Tjerk- werd. Eisch bij verstek: f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Voor afwisseling kregen we nu iets anders, om daarna wederom een aantal zaakjes af te handelen, waarin de drank de hoofdrol ver vulde. 12. O. H. te Koudum, passeerde den overweg van het spoor, niettegenstaande de halte-chef Bakker hem reeds vroeger gewaar schuwd, had. Zoo ook 11 Maart; de trein was in aantocht, maar hij opende de „boomen” en die haast om vlug aan den overkant te wezen, kost hem nu f 8. Wil hij nu niet betalen, dan kan hij ook 5 dagen kosteloos logies verkrijgen. Beklaagde was schenen. 13. C. A. te Makkum, was op 11 Maart dronken aan de Vleeschmarkt aldaar. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 14. B. 8. te Makkum, was den 13den Maart ook over zijn bier. Eisch bij verstek 10 dagen „brommen.” 15. T. A., eveneens te Makkum, idem. Eisch bij verstek f 10 boete of 3 dagen hechtenis. 16. ward, hechtenis. 17. R. v. d. P. te Workum had te veel pret, toen anderen in Morpheus armen waren. De agent zag hem en zzkip ik heb je.” Eisch bij verstek f 5 of 3 dagen. 19. R. H., J. K., R. K„ K. V. en L. de W., hebben in den nacht van 25 op 26 Maart zoo geschreeuwd, dat daardoor de rust der omwonenden kon worden verstoord, alzoo... burengerucht. Geen hunner was aanwezig, eisch bij verstek ieder f 5 of 3 dagen hechtenis. 19. H. de B. te Zurich, reed met zijn voertuig zonder veeren te hard door het dorp, deswege volgde bekeuring. Eisch bij verstek f 2 of 1 dag. 20. T. K. te Bolsward, heeft den 27 Maart met een handkar gereden op de klinker- bestrating, hoewel hij op de balsteenen had moeten rijden. De politie had hem reeds meermalen gewaarschuwd, daarom moest de jongen nu maar eens voelen. Bekl. is tegenwoordig en bekent, doch waarom hij 't eigenlijk gedaan had, wist hij niet op te helderen. Eisch f 2 of 1 dag. 21. J. Y., gedom. te Leeuwarden, zwierde den 24 Maart dronken langs de Sneeker- straat alhier. Eisch f 10 of 3 dagen. 22. J. Y. te Bolsward, „vond” den 20 Maart, ’s morgens een ouden filter op straat. Hij ging er mee naar ’t pakhuis en verkocht zijn vondst. Het kwam echter uit dat deze filter met andere „oudheden” op den wal was gezet om door den gemeentereinigings- dienst te worden afgehaald. Wijl de politie verordening bij art. 40 verbiedt het voor de aschmannen bestemde weg te nemen, werd procesverbaal opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig en filter op straat gevonden te hebben. Hij dacht dat deze filter, die wel een meter of 4 van de andere rommel af stond, als waarde loos door iemand was weggeworpen. De Directeur der gemeentereiniging, als getuige gehoord, heeft den filter niet op straat gezien, doch hij hoorde dat deze was weggenomen en op grond van art. 40 der politieverordening maakte hij procesverbaal op. H. Oosterbaan, getuige, verklaart den filter te hebben aangekocht voor f 1,55. Hij wist niet dat deze van den wal was genomen. Bekl. merkt hiertegen op, dat hij gezégd heeft, dat hij deze filter gevonden had, dat die door een ander was weggeworpen als waarde loos. P. Eerwerda verklaart den filter op den wal te hebben gebracht voor zijn patroon, en eveneens J. Althof, die hierbij geholpen heeft. Eisch f 5 of 2 dagen. Bekl. is hiermede niet tevreden. Ik heb dien filter gevonden. Als ik hem gestolen had, was ’t geen zaak die voor ’t kantonge recht thuis hoort, en ik wou wel eens een getuige zien, die kan verklaren, dat ik hem weggenomen heb. De heer Ambtenaar wijst bekt er op, dat De ambtenaar van het O. M. vindt, dat 't kind daarom wel schoolgaan kan, doch dat de straf niet groot mag zijn, daar ’t gebrek wel eenigszins voor clementie pleit. Hij eischt daarom f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. 5. Th. M. te Arum kan ’t zich maar niet begrijpen, dat hij straf moet hebben, /zas dat hij altiid allienig perces krijt en anderen niet.” De absentielijst van het hoofd der school, D. Schaap, die wederom zelf verscheen, wijst uit, dat beklaagdes kind verzuimde en daarom f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 6. Het zoontje van B. P. te Bolsward, heeft 16, 22 en 23 Maart, telkens één schooltijd verzuimd. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 7. L. K. te Hindeloopen heeft een suk kelende vrouw en dochtertje, dat leerplichtig is. Dit kind was thuis gebleven om huis werk te verrichten, doch het hoofd der school had hiervan geen kennis gekregen, deswege wordt bij verstek f 3 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. 8. De laatste zondaar tegen de leerplicht wet was J. 8. te Arum, tegen wien bij verstek f 1 boete of 1 dag hechtenis wordt geischt. We kregen nu eerst de zaakjes van viertal leden der natte gemeente. 9. E. K. te Witmarsum, was in verzet gekomen tegen het vonnis van het kanton gerecht te Bolsward, waarbij hij bij verstek wegens dronkenschap veroordeeld was tot 3 dagen hechtenis. Heden diende zijn zaak •wederom. De brigadier der maréchaussée Sikkes trad als getuige op. Beklaagde was geverbaliseerd, wijl uit zijn slingerenden gang, zijn wartaal en zijn rieken naar drank bleek, dat hij abnor maal was. Driemaal te voren is beklaagde veroordeeld in 1902, 1903 en in 1904, volgens den Kantonrechter telkens voor dron kenschap, maar naar beklaagde beweert, twee maal voor dronkenschap en éénmaal voor burengerucht. Eisch: bevestiging Op de vraag zien deze de laatste jaren weinig of geene afbetaling konden ontvangen. Sneek, 29 April. verslag van de raadszitting avond moet ’k aan de lezers nog iets meededen, waarmee hun voordeel kunnen doen. Gelezen werd door den rapporteur, den heer R. S. H. Visser, de rekening over 1904, ingezonden door de Gezondheidscommissie. ’t Raadslid Dr. G. Bouma, lid dier Com missie, deelde daar nu iets interessants mee over de werkzaamheden dier Commissie ge durende genoemd jaar. Het liep over ’t melkonderzoek, waarvan ’t resultaat was geweest, dat we hier in Sneek, onder zzde melktappers,” 4 groote knoeiers hebben en dat 8 van de 40 lui hier met de hand op ’t hart moeten zeggenwij ver knopen bedrieglijke waar. In IJ 1st vond de Commissie slechts één, die te zindelijk met de melk omgaat. In Wijmbritseradeel ging ’t ook wel. Maar in Doniawerstal was ’t meer dan miniem; ’k geloof dat Dr. B. zei, dat 8 van de 10 boertjes daar ’t noodzakelijk oordeelen, hun klanten niet te doen vergeten, dat water 't hqofdbestanddeel van onze melk is. En toen was die melkkwestie weer van de baan ’t Moch wat: de heer Beekhuis vond, dat ’t heele onderzoek niets gaf, ais de namen der knoeiers niet publiek werden gemaakt. Een groot deel van de heeren was ’t vol komen miet den Spreker eens„namen 1” klonk ’t door de zaal. Maar de Voorzitter wist de vroede mannen gauw te overtuigen, dat ’t ambtsgeheim zou worden geschonden, als men hier met namen kwam. Niet eer kou dat, als wanneer er een veroordeelend vonnis was gevallen. Naar aanleiding van ’t meegedeelde gaf Dr. B. in overweging een persoon aan te stellen, die beter de melk kan controleeren dan de politie. De Voorzitter dacht, dat ’t voordeeliger voor de Gemeente zou zijn, een overeenkomst te treffen met een scheikundig laboratoria alhier. Sneek, 1 -Mei. Een krankzinnige vrouw alhier, wou heden morgen, deelt men ons mee, haar bed in brand steken. Ook haar jongste kind, dat ze reeds met petroleum bestreken had, .was de kachel ingegaan, als de kleine niet intijds ontzet was geworden. In de laai st gehouden vergadering van de Kiesvereeniging „Recht en Vrijheid” in Wijmbritseradeel werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De vergadering, met leedwezen kennis genomen hebbende van den uitslag der besprekingen, gehouden ter vergadering van het Provinciaal Bestuur van den bond der Chr. Historischen in Friesland op 25 April j.l. te Leeuwarden, verklaart bij deze zich bij ’t daargenomen besluit neer te leggen onder protest, en behoudt zich, in afwachting van den einduitslag der onderhandelingen, hare houding voor.” De Banier. Zaterdag is alhier door de politie aan gehouden de kleermaker R. T. van Gronin gen, tijdelijk alhier werkzaam, verdacht van verduistering van een lap bukskin. T. is, na bekend te hebben de lap bukskinwaar van hij een paar kinderpakjes moest maken, in de Bank van Leening te hebben beleend, in verzekerde bewaring gehouden. Zondagmorgen is alhier nabij de Oosterpoortsbrug een woonscheepje gezonken. De bewoonster, een oude vrouw, wist zich nog tijdig te redden. Heden waren hier ter markt aange voerd ongeveer 15000 kievitseieren, welke werden verhandeld voor den prijs van 12 a 125 cent per stuk en ongeveer 1000 bonte eieren, welke 25 a 3 cent golden. Wieuwerd. Zondagmorgen te ruim 4 uur werd door twee knapen, dte gingen eieren- zoeken, in de nabijheid van ons dorp, bij een draaibrugje in de Oosterwierumer-Oud- vaart een lijk gevonden. Terstond werden de buren door deze knapen gewaarschuwd. De drenkeling op het dröge gebracht, bleek te zijn W. L. van Joure, die naar men denkt, in den laten avond aldaar te water is geraakt. Het tweede slachtoffer van den moord te Vollenhove, Naatje de Vries, is Zondag ochtend in het ziekenhuis te Zwolle overleden. hij zelf bekende, den filter van de straat te hebben genomen en wat zijn eerste bewering betreft, mag hij dankbaar zijn, dat het niet als diefstal is aangemerkt. Voor de recht bank zou hij er in dit geval erger aan toe zijn geweest. Bekl.: ik neem er geen 5 minuten straf voor aan. ’t Zal voor de rechtbank. 23. R. V., T. V. en O. S., allen te Molkwerum, hebben op ’t steenen pad te Koudum de orde verstoord door in ’t late avonduur, toen de bewoners daar reeds te ruste waren, te razen en te schreeuwen. Eisch bij verstek ieder f 5 of 3 dagen. 24. H. V., S. T. en U. v. M., allen te Workum, zijn beschuldigd dat zij den 27 Maart den hond van Jacob Piso baldadig geschopt en pijnlijk gekweld hebben. Na voorlezing van ’t procesverbaal wordt hen gevraagd ze zijn alle 3 present of het zoo is. Eenstemmig verklaren ze brutaal weg: „né, hoor, niks van waar!” De agent, die hen bekeurd heeft, moet nu voorkomen. Deze vertelt dat zij met hun drieën dien hond keerden. Dit dier is wat schuw van aard, vooral voor jongens gaat het haastig uit den weg. Zoo ook dien dag ging het zijn heil in een steeg zoeken toen zij met herrie het dier bang maakten. Toe vallig kwam in die nauwe steeg een jongen uit Ferwoude zat de hond om En toen zag ik duidelijk dat zij hond schopten, terwijl ’t beest zoo janken, dat ik veronderstel dat ze raakt hebben ook. Een der beklaagden ant woordt brutaal en op norschen toon: „Ik heb den hond niet schopt” en de 2 anderen voegen er in koor bij„Ik ook niet.” De politie vertelt neg, dat hij den jongen, die van den tegengestelden kant kwam, er op nagevraagd heeft, wat deze jongens met dien hond deden, en die zei„Och ze wilden den hond keeren en schopten hem!” De eerste bekl.„Dat kan ze van mij niet zeggen, en de veldwachter kan het niet zien hebben, want ik hè niet schopt!” Van de beide anderen klinkt weer als een echo„Ik ook niet!” Vervolgens deelt de politie nog mee, dat dit drietal, dat hier thans terecht staat, het der politie en der burgerij erg lastig maakt, en ze bekend staan als de brutaalste straat schenders van Workum. Eisch f 10 of 3 dagen ieder. Eerste bekl.: „Daar ben ik niet tevreden De anderen weer in koor: „Ik ook (Slot volgt.) Bolswardsche Courant I I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1