Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. binnenland: 44ste Jaargang. 1905. No. 37. Verschijnt Donderdags en Zondags ZONDAG 7 MEI. Brandkasten opblazen I F te VOOR Afzonderlijke 'l'ielscht CC, worden posteerd Maurik te Hilvaren- V. d. D. Hilvarenbeek ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Veenwouden, 4 Mei. Hedenmorgen bad een werkman aan de spoorlijn het ongelijk met een arm tusschen de buffers te geraken. Deerlijk verminkt is hij onmiddellijk naar Groningen vervoerd. Stavoren, 4 Mei. De handel in vee, van uit Holland op den Frieschen Zuidwesthoek is ook dit voorjaar van belang. Hollandsche kooplieden en boeren strekken hun tocht langs de veestallen, onder geleide van com missionairs, zoo van hier als elders, uit tot diep in de provincie. Voor de boeren is deze handel zeer zeker een voordeel te achten, ’t welk te danken is aan’t gemakkelijk verkeer In Amerika, waar alles op breeder schaal gebeurt dan in de oude wereld, behoort tot de nieuwigheden der laatste tijden de manier waarop in tal van steden en dorpen van Colorado brandkasten worden opgeblazen van postkantoren, banken en andere zakendoende huizen. Hiervoor bestaan twee oorzaken het bouwen van de groote Mofat Road (een spoorweg over de bergen van Denver naar Salt Lake City in den staat Utah) en de werkstakingen van het vorige jaar in de goud mijnen van het Crippie Creek district. Het werk voor het bouwen van een spoor baan door en over de bergen vereischt mannen, die bekend zijn met het gebruik van sterk ontplofbare stoffen, zooals kruit, nitroglyceri ne, dynamiet, enz. Deze hobo workmen, zooals ze worden genoemd, komen van alle deelen der Vereenigde Staten en worden aangenomen zonder eenig certificaat van goed gedrag, vandaar dat er een groot percentage schurken onder door loopt. Velen hunner, behoorende tot de Yeggmen, safe crackers of safe robbers, welke drie woorden in onze taal beteekenen brandkastdieven of brandkastopblazers, doen het ruwe en gevaarlijke werk aan de nieuwe lijn een paar weken of een maand lang en vertrekken, als ze wat geld hebben verdiend, naar de groote steden van Colorado, zooals Deilver, Pueblo, de Springs of Cannion City, waar het hoofdkwartier der yeggmen is ge vestigd. Daar aangekomen stellen ze zich in verbinding met den Master of Boss van de club en hun misdadige carrière begint opnieuw. De methode volgens welke dit soort van boeven te werk gaat is de navolgende Er wordt van uit het hoofdkwartier een agent vooruitgezonden om de plaats te verkennen. Hij is gewoonlijk een jong misdadiger, maar die nog geen record heeft van gevangenis straf, want anders zou hij bij de politie autoriteiten bekend zijndikwijls is hij een kreupele of verminkte, die bedelt langs den weg of wel met kleine negotie te koop gaat. Op die manier komt hij een boel dingen te weten, zooals de politie-inrichting van de stad of het dorp waar de aanslag moet plaats hebben, de dagelijksche gewoonte en leefwijze van de beambten van het huis, dat beroofd zal worden, de tijden, waarop goederentreinen aankomen en vertrekken, de plaatsen waarin men zich verstoppen kan in tijd van nood, zooals kolenloodsen of ledig staande panden, de localiteit waar paarden zijn gestald en waar de hand cars (lorries die over de rails worden bewogen met handpompen) zijn ge borgen enz. enz. Al deze details rapporteert hij aan het hoofdkwartier, hetzij in geheim dievenschrift, hetzij mondeling. De chef of Boss laat zich echter persoonlijk nooit zien in de stad, waar het plan moet worden uitgevoerd, want ieder vreemdeling, die voor of na de diefstal de plaats bezoekt, zou waarschijnlijk worden herkend en onder verdenking worden gearresteerd, omdat meestal een kleine stad of dorp wordt uitgekozen en men daar veel meer let op iederen vreemde ling dan in een plaats met een talrijke be volking. Vandaar dat het alleen aan den agent of spy veroorloofd is het land te verkennen. Een donkere nacht met weinig of geen maanlicht wordt uitgekozen, want de yeggman heeft er een broer aan dood om door iemand anders dan zijn eigen confraters te worden herkend. De bende bereikt de stad ongeveer tusschen middernacht en drie uur in den morgen, de nacht van Zaterdag op Zondag is een favoriete voor den brandkast-dief, want dan slaapt alles in de kleine stad wat langer dan gewoonliik, tenzij men door het geweld van de ontploffing wordt gewekt. Schildwach ten, gewapend met zwaar caliber revolvers, aan de hoeken van het gebouw ge en hebben de order een ieder dood te schieten, zoodra ze zien dat er gevaar van die zijde dreigt. De mannen die het binnen werk moeten doen, gewoonlijk twee stuks, zijn vlug en grondig bekend met het métier. Vroeger gebruikten ze drils om een gat te boren onder het slot, dit gat werd dan gevuld met een sterk ontplofbare stof en zoo werd de deur geforceerd. Er is echter tegen woordig een vluggere en gemakkelijkere methode in gebruik. De yegger besmeert een voudig de naden rond de deur met gekookte zeep en laat een kleine opening aan den IjQven- en onderkant, Op die boven-opening ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. tusschen Friesland en Holland. Dat het ver voer inderdaad belangrijk is, moge hieruit blijken, dat door één handelsman deze week niet minder dan circa 300 koeien in ont vangst worden genomen aan de stations Workum, Koudum en Stavoren. Friesche Zuidwesthoek, 3 Mei. De lam merenhandel is aangevangen en deze week (Zaterdag) wordt de eerste markt in dit artikel te Hoorn gehouden. Ondanks de min gunstige weersgesteldheid zijn de prijzen zeer hoog, gemiddeld f 1 a f 1,50 per stuk hooger dan het vorige jaar, toen de beestjes naar soort en leeftijd van 8 tot 12 gld. golden. De aanvoer van lammeren zal dit jaar gerin ger zijn dan het vorige seizoen, een gevolg eerstens van de omstandigheid dat er minder lammeren zijn, in de tweede plaats van het besluit van vele veehouders, om de dieren zelf te weiden. Behalve in lammeren is er thans een levendige handel in ouder wolvee, waarvan de prijzen van 20 tot 30 gld. bedragen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 3 Mei. In de hedenmiddag ge houden vergadering van Antir. Kiesvereeni- gingen in dit district werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de 2e Kamer gekozen mr. H. Okma. Of de Chr. Histori- schen die candidatuur zullen steunen? We weten ’t niet. Van den eenen kant verluidt ’t, dat mr. Dr. Schokking candidaat wordt gesteld, van den anderen kant hoort men, dat ter elfder ure de stemmen zich op den antir. candidaat zullen vereenigen. In ’t geval dat Dr. Schokking cand. wordt, krijgen we hier vrijzeker een herstemming, En dan? dan bestaat er groote kans, dat de candidaat der Antirevolutionairen niet wordt herkozen. De Banier. Witmarsum. Bij finale toewijzing werd het winkelhuis met annexe woning en turfschuur, eigen aan den heer Johs. Flapper alhier, toegewezen aan den heer Tadema te Sneek voor f 1795. Friesche Zuidwesthoek. Een wachteres aan de spoorlijn alhier, bezig hare woning schoon te maken, viel naar beneden en brak een harer armen op drie plaatsen. Ook aan het hoofd bekwam zij kwetsuren. In de laatste week deden zich alhier twee gevallen van bloedvergiftiging voor. Gelukkig, dat het tijdig inroepen' van geneeskundige hulp erger gevolgen voorkwam. Workum. Met de veranderde weersge steldheid hebben de landbouwers in dezen omtrek niet alleen „jong vee”, maar ook koeien in het land. De weiden zitn er over ’t algemeen flink uit en als er nu spoedig wat warmte komt, zal er ongetwijfeld veel gras komen. Er is voorloopig voldoende voedsel voor de beesten. Bij vele boeren zijn de hooischuren bijna leeg, zoodat men begint te verlangen naar ’t ontruimen der stallen. De Bode, het orgaan van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers,” geeft een welsprekende kantteekening op de wonderlijke verzekering, den 5en April door dr. Kuyper in de Tweede Kamer gegeven „Er is nooit in ons lartd, mijns wetens, een onaangenaam woord tegen de openbare school gesproken.” Deze uitspraak van den Minister, zegt ze, verwekte in de Tweede Kamer opschudding. „Hoe, wat ieder onderwijzer in ons land «’eet, is dr. Kuyper ganschelijk niet ter oore gekomen, ja zelfs wat Z.Exc. eenmaal zelf schreef, is hij geheel vergeten En het blad laat een bloemlezing volgen van liefelijkheden aan het adres der openbare school, met vermelding van de bron, te be ginnen met dr. Kuyper’s „Ons Program,” gevolgd door 33 aanhalingen uit anti-revo- lutionaire en katholieke bladen, waaronder ook de Standaard, of uitspraken van dr. de Visser, mr. Heemskerk, Staalman, enz. en besloten met de fraaie circulaire van jongen datum ten bate van de stichting eener Christelijke school op West-Terschelling, waarin de openbare school „de Moloch onzer eeuw” genoemd wordt, „de fatale moeder die uit haar borsten het anti-Christelijk gif met volle teugen aan de kinderen te drinken heeft gegeven,” waaronder een aanbeveling van de heeren H. Pierson, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en R. Derksen 1 Och neen, het eerste „onaangename” woord moet nog tegen de door de zich noemend? Christenen veel gesmade openbare school ge sproken worden Op Zondag £8 Mei zal te Heerenveen gehouden worden de negentiende algemeene vergadering van de katholieken in Friesland. Op de agenda komen o.a. voor: 1. De strijd tusschen rechter- en linkerzijde, in te leiden door den heer Th. van Balen te Franeker; 2. Voorstel tot het benoemen eener commissie, om te trachten het blad Ons Noorden van de tegenwoordige eigenaars over te nemen en voor eigen rekening van den Katholiekenbond te exploiteeren. Na de pauze zal mr. 11. J. C. M. Kolkman, lid van de tweede Kamer, een rede houden. De heer G. van beek schrijft in het N. „Dinsdag werd van Hilvarenbeek naar ’s-Hertogenbosch, geboeid tusschen twee maré- chaussées, een man getransporteerd. Het was een grensbewoner Belg. Welk misdrijf had hij begaan? Op Paaschzondag was hij door den rijksveldwachter onder Hilvarenbeek op de heide aangetroffen in het bezit van één kuildersei, alzoo van een beschermden vogel. Na in bewaring gesteld te zijn bij de maréchaussée, werd hij twee dagen later als boef getransporteerd naar den Bosch, door voorbijgangers nagezien, door reizigers aan gegaapt, gehouden voor een gevaarlijk indi vidu, misschien wel voor een moordenaar. „Te ’s-Hertogenbosch aangekomen werd hij in vrijheid gesteld, nadat door zijn pa troon een som van f 60 cautie was gestort en kon hij met denzelfden trein als zijn ge leiders terugkeeren. Aan de voorschriften was voldaan. „Zou die man niet al te hard gestraft zijn met twee dagen vrijheidsberooving en openlijke tepronkstelling en dat om één ei? En is zulk een strengheid noodzakelijk Te Karlsbad had de Hongaarsche edel man Julius von Talaks de dochter van den Amerikaanschen archi-millionnair Charles Bardt leeren kennen en haar hartje gewonnen. Nauwelijks was echter de rijke man achter de genegenheid van zijn dochter gekomen, of hij ging met zijn gezin ijlings op de vlucht. Talaks ging hem achterna, en zoo ging het vliegensvlug van Karlsbad naar Moskou en verder naar St. Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs enz. Eindelijk was het hart van den millionnair verteederd en den 25 November had te Berlijn de huwelijksplech tigheid plaats. Het reizen en trekken had echter den jongen edelman een half millioen gekost, die hem helaas, niet behoorden. Toen nu de geldschieters bij hem kwamen, terwijl hij op zijn huwelijksreis in Rome was, zond de schoonvader hem naar Weenen, om daar besprekingen te houden met zijn schuld- eischers. Talaks gehoorzaamde, maar onbe schrijfelijk was zijn schrik, toen hij bij zijn terugkeer naar Rome, noch zijn schoonvader, noch zijn vrouw, noch eenig geld vond. Met behulp zijner oude geldschieters is hij nu sedert anderhalf jaar bezig zijn schoon vader en vrouw in Amerika te zoeken. Hij heeft reeds alle mogelijke klachten ingediend, maar zijn schoonvader is steeds opreis; het is niet mogelijk hem een exploit te bctec- kenen. Thans is het geduld der geldschieters uitgeput, zij willen geen geld meer in de zaak steken en de ongelukkige Talaks moest uit Amerika naar Weenen terugkeeren, zon der vrouw en zonder geld. Te Berlijn is een werkman wegens „ambtenaarsbeleediging” beboet omdat hij een politieagent des avonds als „nachtwacht” ■had aangesproken. In een weiland onder Wonbrugge is een koe van schrik gestorven. Een ooievaar vloog wat laag bij den grond, over een koppel koeien, waardoor alle koeien schrikten, één zelfs zóó, dat het dier spoedig dood was. Bestond er voor eenige weken groote vrees, dat de sneeuw en de daarop gevolgde nachtvorst groote schade aan de bloesems van peren en kersen zou hebben veroorzaakt, thans blijkt, die vrees over het geheel ongegrond. De kerseboomgaarden in de Betuwe staan in vollen bloei. De pereboomen zijn mede als met een wit laken overdekt, de toen nog gesloten knoppen blijken dus goed tegen de koude bestand te zijn geweest en zijn nu prachtig ontwikkeld, wordt een kleine trechter geplaatst en hierih wordt olieachtige stofnitro-glycerine of dynamiet, gegoten. De olie of soep, zooals dit materiaal in de dieventaal wordt genoemd, volgt de naden tusschen de deur en het lichaam van de kast, totdat de soep aan den onderkant uitdruppelt, dan wordt die opening met zeep dicht gesmeerd, de lont in de bovenste bevestigd en aangestoken en de roovers stappen naar buiten of in een ander vertrek, totdat de ontploffing over is. Er behoort een groote mate van ervaring en bedrevenheid toe om de j uiste hoeveelheid van springlading, die gebruikt moet worden, te bepalen. Dit hangt af van de grootte en de constructie van de kast en van de soort der explosieve stof die wordt gebruikt. De yegger bereidt gewoonlijk zijn soep zelf en wel van dynamietpatronen, veel minder krach tig dan de zuivere nitro-glycerine. De echte Yeggman kan, om zoo te zeggen, op een haar af bepalen de kwaliteit en de kwantiteit die hij noodig heeft om met succes een brandkast te openen, terwijl de zoogenaamde amateurs, of zij die niet in het vak bedreven zijn, meestal fouten maken. De detectives kunnen dan gewoonlijk be palen, naar gelang van de knappe of lummel achtige wijze waarop een safe is opengeblazen, of het werk gedaan is door een expert, dan wel door een onbekende in de kunst. Als er te veel of te krachtige soep wordt gebruikt, springt dikwijls de kast in stukken, het gebouw wordt vernield en vooral het papieren geld verscheurd, zoodat het gevaarlijk wordt dit uit te geven. Bovendien ontwaakt door zulk een ontzettende ontploffing het geheele dorp en hierdoor loopen de roovers ’t gevaar, dat zij zich niet tijdig genoeg uit de voeten kunnen maken. Dikwijls heeft men deuren van brandkasten gezien, die naar beneden waren gevallen geen duim verwijderd van de kast, terwijl een glazen deur op vier voet afstand niet eens was gescheurd of het glas gesprongen en eveneens zag men menig solied, van graniet opgetrokken bankgebouw totaal vernield en het papieren geld zoodanig verscheurd, dat de gang of bende later werd gearresteerd to stir de naam van den yeggman voor ge vangenis omdat een der leden een ver minkte banknoot aan den man trachtte te brengen, waarvan de detective een gedeelte in zijn bezit had. Wee den politie-beambte of den nieuws gierigen burger, die den yeggman betrapt, terwijl hij aan het werk is. Tenzij hij blik semsnel is met zijn revolver en zeker van zijn schot, wordt hij meest altijd onmiddellijk vermoord, want de yegger heeft niet de minste consideratie voor een menschenleven, als zijn eigen veiligheid op het spel staat. Gewoonlijk wordt de wachter binnenshuis, als er zoo iemand te plaatse aanwezig is, niet gedood, maar alleen den mond gestopt en stevig vast gebonden. Mocht hij protesteeren of alarm trachten te maken dan is hij een man des doods. Als de affaire over is, verlaat de bende natuurlijk in allerijl de plaats harer misdaad en geeft men elkander rendez-vous in het hoofdkwartier. Zij neemt niets anders mee dan gemunt- en papieren geld, waarvan de identiteit moeilijk kan worden vastgesteld, zoodat de detectives slechts een magere leiddraad hebben om naar te werken. Niettegenstaande dat worden in de meeste gevallen de schuldigen na korter of langer tijd ontdekt en aan het gerecht overgeleverd en dit pleit ten zeerste voor de knapheid en de volharding der Ame- rikaansche politie. Bolswarische Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1