ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. u V <1. I I No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. L I DONDERDAG 11 MEI. Husliimmelj e. BINNENLAND. r M -1 I ■1 y E |1 VOOR Afzonderlijke een schoon en frisch den koopman Rou- 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de globetrotters zijne vrouw alhier, ze over Bolsward naar Zondag gingen ze verder naar beweging tegen den bedoelden rechten disciplinair op te treden, kant der balie een poging zal uitgaan door een dien advocaat van zich af te schuiven. Te Bocholt wilde Zondagmiddag een 17-jarige knaap al spelende zijn revolver afschieten. Door onoplettendheid trof hij met een kogel eene voorbijgaande vrouw, welke kort daarop overleed. waar talrijke weten het aanleggen en aan een zijn moeielijk de schoonmaak tot het verleden, dan is het leed geleden en gevoelen wij ons niet alleen dankbaar en prettig,,., doch ook tot waar- deering gestemd voor de vele zorgen en «loeite, welke de huismoeders aich wederom werden benoemd tot leden der commissie tot onderzoek der rekening 1905/’06 en tot plaatsvervangende leden de heeren H. van der Zee en S. Haagsma. Verzocht werd nog, dat ieder lid zijn best zou doen om nieuwe leden te werven. Het hoofdbestuur der schippersver- eeniging „Schutteveer” heeft een adres aan Ged. Staten van Friesland gezonden, houdende verzoek, dat van ledige vaartuigen, deFriesche kanalen bevarende, niet meer dan half ka- naalgeld wordt geheven. Vrijdagavond waren Pieter v. Boneff en Zaterdag vertrokken Leeuwarden en Groningen. Zooals men weet, is dit Bulgaarsche echt paar den 31 Maart 1901 op weg getogen, om van Sofia uit de reis om de wereld te maken. En wel te voet. Zoo wandelt het nu al ruim vier jaar langnaar berekening hebben ze nog ruim 11 jaar noodig, alvorens zij „het kringetje rond" zijn. Het doel der voetgangers is, de volkeren te leeren kennen. Of zij dit doel bereiken, wanneer zij als verschietende sterren hoewel zeker minder glanzig door steden en dorpen trekken, is hun zaak. Als wandel-curiosa blijven de heer en mevrouw v. Boneff in ieder geval nog zeld zame verschijningen. Niet het minst omdat zij hun wandeling doen zonder geld en in het noodige moeten voorzien door het ver- koopen van een prentbriefkaart, waarop hun beider beeltenis voorkomt. Wanneer dit zaakje nu maar goed gaat, kunnen zij nog lang wandelende blijven, ’t zij dan met of zonder volkerenstudie. Door het ontploffen van een flesch naphta brak brand uit in een pandjeshuis aan den Groenen-Burgwal te Amsterdam. Het achterhuis boven en de beneden-verdie- ping brandden uit. Het papierpakhuis van de firma Loeber kreeg waterschade. Vele panden zijn verloren, waaronder 42 rijwielen. Alles was verzekerd. Het bezit van een jong ijsbeertje is voor Artis te Amsterdam een korte vreugde geweest. Waarschijnlijk tengevolge der tand- wisseling is het aardige diertje onder hevige stuipen bezweken. Het zou in deze week juist vijf maanden oud zijn geworden. Het jonge dier zal door den praeparateur van het Ge nootschap, den heer P. L. Steenhuizen, worden opgezet en dan in het Museum geplaatst. Gisteren was het 25 jaar geleden dat te Amsterdam de eerste openbare kinderspeel tuin aan den Weteringschans geopend werd. De kroniekschrijver van de N. Gr. Crt. in den Haag vermeldt het bedroevend feit, dat door een deze week voor de Rechtbank behandelde zaak de beruchte inning van een verkeerd geadresseerden wissel door iemand, die er absoluut geenerlei recht op had een advocaat van onze balie in een hoogst verdacht en zeer ongunstig licht is getreden. De advocaat, die ook bij vroegere gelegen heden reeds meermalen toonde, van zijn z/nobile officium” geen bijster hooge opvat ting te koesteren, had den ontvanger van den wissel advies gegeven en bijstand ver leend op een wijze, die als 't een gewoon burger had gegolden, hem misschien een andere plaats bij ’t rechtsgeding dan op de bank der getuigen zou hebben verschaft. Nu daarvoor geen termen schijnen te hebben bestaan, is evenwel onder de Haagsche advo caten een zich telkens openbarende en vrij sterk uitende onvoldaanheid geboren wegens het gedwongen dulden van den bewusten collega in het achtenswaardig korps der prac- tiseerende rechtsgeleerden. En ik heb dan ook vernomen en met ingenomenheid vernomen, dat verzwijg ik niet dat, zoo de raad van tucht over de orde der advocaten geen aanleiding mocht vinden om uit eigen mr. in de van den om sprekend protest alle solidariteit met ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. //Een noodzakelijk kwaad” hadden we ook hier boven kunnen schrijven en niet zonder reden, want al beschouwt men de schoon maak als een kwaad, zij heeft toch recht op noodzakelijkheid. Wie eene Hollandsche vrouw in heur hart heeft gekeken, weet, dat zij voor alles blaakt voor reinheid van huis en hof. Dit is eene loffelijke hoedanigheid wat toch is er aangenamer dan een kijkje te nemen in een woning, waar de zindelijk heid betracht wordt? In den raad der Hollandsche huismoeders geldt nog steeds het oude besluit der brave voorouders z/Voor Paschen moeten we schoon zijn.” Dit jaar, nu we een laat Paaschfeest hadden, zou dit beter dan andere jaren kunnen zijn uitgevoerd... als moeder Natuur ook niet eeu woordje in deze had mede te spreken. Het jaargetijde was alles nog behalve uit lokkend om Zwart-Jan naar zijn zomerkwartier te brengen en... in een schoone kamer hoort z/de zwarte juffer” niet meer onder de schouw. En toch verlokten soms de mooie eerste lentedagen onze vrouwtjes om met de schoon maak een aanvang te maken. Als de r uit den naam van de maand is, moeten we kant en klaar zijn, staat in het a-b-c onzer huismoeders. Doch de temperatuur, welke soms zoo grauw was, dat men zich in den winter waande, stemde het oordeel der vrouw eenigszins tot zachtheid en kalmte. Nu Maart danig den staart roerde en April ook niet precies wist wat ze wilde, werd na overleg met manlief ware de zon half in traantjes en voor de andere helft in lach geweest, ’t oordeel was voorzeker niet ge vraagd besloten de schoonmaakwoede op zeer bedaarde, wijze uit te laten tieren. Bij heel velen onzer natuurgenooten is de schoonmaak al //begonnen”; ja bij enkele zeer vlugge huismoeders wordt er om zoo te zeggen //de laatste hand” aan gelegd. In dat eenvoudige woord schoonmaak ligt heel wat opgesloten, want als het zoover is, dan is er ook geen houden meer aan en komen we van lieverlede op de puinhoopen te zitten en moeten maar zien wat er van terecht komt. In dezen tijd van het jaar moest men eigenlijk even gemakkelijk en goedkoop als dat gevederde goedje kunnen komen waar men wezen wilde. .Terwijl voor eenige weken in huis en hof eön zeker vandalisme woedt en revolutie altijd in huiselijken zin gebezigd hare triomfen viert, zouden de heeren der schepping dan niet een reisje kunnen maken naar warmer en kalmer oorden? Wat de vrouwtjes betreft, die ge voelen zich immers in de voorjaars-omwen- teling best thuis! Hier in Nederland, overigens een bovenst best land, waar men zoo niets geen vergoeding vindt voor de rampen van den verschrikke- lijken ommekeer in de huizen, waar alles met bezemen wordt gekeerd, hier zou men wel een heilige moeten wezen om niet eens eventjes uit zijn humeur te geraken. En toch, de geëerde schoonmaak is ook het manvolk lief.’t meest als zij voorbij is Men moet ook bij het minder aangename in dit leven zijn verstand laten spreken en ter dege bedenken het goede, neen, het uit stekende en noodzakelijke, dat zij heeft. Er zijn zoo talrijke troostgronden te vinden voor dit noodzakelijk kwaad. Wat is ’t toch weer heerlijk, wanneer alles er zoo frisch en fleurig en als nieuw uitziet, wanneer men overal weer zoo vrij kan ademen, al het zwart en stof verdwenen zijn en de geuren van boenwas en witkalk aan ons huisje een nieuw en zomersch tintje geven. Bij eenig nadenken zijn we zoo volop verzoend met die schoonmaak als ’t heerlijke lenteweer aanbreekt en daar buiten alles in pracht en praal is, dan dient ook ’t inwendige onzer woning daarmede in harmonie te worden gebracht. De vrouwen maar al te goed hoe zij het moeten om manlief aan huis te binden die echt oud-vaderlandsche gezelligheid te brengen. De schoonmaak is ook tijdperk van overgang en alle overgangen en minder aangenaam. Behoort getroost hebben om ons verblijf te bieden! Hoe zouden we de heerlijke, blijde lente boden kunnen ontvangen, hoe zouden we naar waarheid kunnen genieten van het ver jongde leven daar buiten, wanneer wij zelf en onze geheele omgeving niet in reinheid en opgewektheid konden wedijveren met de eerstelingen der natuur? De schoonmaak brengt harmonie en waar harmonie ontbreekt, daar mist het leven de echte stempel. Laat ons daarom maar goedsmoeds en vol hoop wezen, dan zal de uitkomst ons zeker beloon en. Berg. Ct. Samenwerking tusschen Friesch Chr. Hist, en Antirev. verbroken. Leeuwarden, 8 Mei. Heden had alhier de provinciale vergadering plaats van den Bond van kiesvereemgingen op christel.-histo- rischen grondslag in Friesland, ter regeling van de aanstaande verkiezingen in de provincie. Na uitvoerige besprekingen werd gecon stateerd, dat, door de houding van de anti revolutionaire partij, de samenwerking ver broken was, en is, met waardeering van de loyale wijze waarop van de christel.-historische (vrij-antirev.) zijde was opgetreden, besloten, de candidatuur van den vrij-antirev. candidaat Mr. R. van Veen, voor het district Dokkum te steunenin de districten Sneek, Leeuwarden, Franeker en Schoterland een eigen candidaat te stellen, en, met het oog op de candidatuur van Mr. J. Schokking, in Harlingen, in Tietjerksteradeel den antir. candidaat, Ds. A. 8. Talma, te steunen. 9 Mei. Terwijl Dr. Blankstein van Berlikum gisterenmorgen op weg was naar het Diaconessenhuis alhier vond hij, daar aangekomen, het telefonisch bericht, dat zijn huis in lichte laaie stond. Ontzet keerde hij terug. Afgebrand zijn keuken, apotheek en slaap kamer. Eenige effecten gingen verloren. Hoewel de spuit weigerde water te geven, is de voorhuizinge behouden gebleven, doch daarin vrij wat schade aangebracht. Oorzaak van den brand het drogen van kindergoedde vrouw was vier dagen geleden bevallen. Hem. Oldeph. en Nw., 8 Mei. In deze gemeente heeft zich reeds een geval van var kensziekte voorgedaan. Bij vijf jonge biggen, uit Sneek aangevoerd, vertoonden zich de ziekteverschijnselen. Een der dieren bezweek, de andere herstelden, na door den veearts behandeld te zijn, ’t Geval pleit weer voor de serum behandeling, die binnen eenige jaren ongetwijfeld algemeen toegepast zal worden. De handel in biggen is toenemende; de prijzen zijn hooger dan het vorige jaar en bedragen van 8 tot 13 a 14 gld. per stuk. We vernemen, dat op de eergisteren te Hoorn gehouden lammerenmarkt door de kooplieden uit deze gemeente goede prijzen bedongen konden worden. De inkoopsprijzen waren echter te hoog om een billijke winst te behalen. Gaasterland, 8 Mei. De hond van den jager J. alhier, die vorige jaren zijn meester bij het zoeken van kievitseieren goede diensten bewees, heeft ook in het pas gesloten seizoen weer van zich doen spreken. De hond spoorde meer dan 100 eieren op en stond voor de nesten als de best gedresseerde patrijshond. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Arum, 9 Mei 1905. Twee kinderen op één dag verdronken Vroolijk bij //heit en mem” weggegaan bloem pj espl ukken JEerst een meisje van den koopman Rou- kema, 3 jaren oud, even onder moeders oog weg, toen men ’t in de sloot vond, was ’t al dood. Even later verspreidt zich in de buren het gerucht: //lytse Haye fen Robijn is wei.” Alles ging zoeken, jong en oud. Er waren er, die ’t knaapje hadden gezien buiten het dorp, in de greide, bloempjesplukkende. Eerst ruim 8 uur vond men het kind, verdronken! ’t Was uit de bewaarschool nog niet thuis geweest. Treurig intreurig. Zouden deze feiten aanleiding kunnen geven aan autoriteiten om de schooluren later dan tot nu toe te laten eindigen. Om S uur zijn de kinderen den geheelen dag verder vrij. En dat in eene streek waar vader en moeder beiden soms op ’t veld werk zaam zijn. Reeds eenige dagen geleden was de predikant der Chr. Ger. gemeente alhier op een avond afwezig. Eene werkvrouw, toevallig boven iets te doen hebbende, hoorde daar in eene kampr iemand snorken. De vrouw des huizes, zich overtuigd hebbende dat de zaak niet in orde was, haalde eenige waarden naar beneden, alwaar beide vrouwen een zeer ongerusten nacht doorbrachten. ’s Anderen morgens bleek het dat er wer kelijk een bed op de bovenkamer was beslapen, de achterdeur stond open. Zoo wordt tenminste in ’t dorp verteld. Vreemde zaak, die stellig wel door de politie onderzocht zal zijn. Sneek, 9 Mei. Onze marechaussée’s wor den, naar ’t schijnt overmoedig. Als ’t waar is, wat F. B. alhier Zaterdag j.l. voor den heer Commissaris van Politie verklaarde, dan is de tijd niet verre af, waarop de straf rechter die lui duidelijk, gaat maken, dat niemand zijn eigen rechter mag zijn. B. kwam dan den 6en Mei in ’t politie bureau met de klacht, dat de marechaussée’s hem in de kazerne, den avond te voren meer dan liederlijk hadden mishandeld. Aan zijn uiterlijk was duidelijk te zien, dat hij ge ducht onder handen was genomen. Zijn ge zicht was haast onkenbaar en daarbij had men hem zoo tegen zijn zitvlak geraakt, dat hij daar vooreerst nog wel vaak aan zal moeten denken. Maar hoe kwam, vraagt men, die man in de kazerne a/d. Leeuwarder straatweg. B. was Vrijdagavond laat, halfelf misschien, in de herberg van W. Meijer. Terwijl de man daar rustig zijn borreltje drinkt, komen een paar marechaussée’s en wenken hem om mee te gaan, ’t Gaat linia recta naar de kazerne, waar hem gevraagd wordt door den Comman dant, welk praatje hij van een marechaussée heeft uitgestrooid. Wat B. toen antwoordde gaat ons minder aan en of ’t al dan niet waar is, wat hij van een marechaussée heeft verteld, interes seert ons niet. Maar van meer belang achten we ’t te weten of ’t verhaal van de mishandeling klopt met ’t geen den avond te voren aan den Leeuwarder straatweg is afgespeeld. Aan den rechter is ’t thans overgelaten, die zaak te onderzoeken, wijl de heer Com missaris van Politie de ingediende klacht naar den Officier heeft opgezonden. 8 dames- en 15 heeren vereenigingen met ruim 300 gymnasten hebben zich aan gegeven om deel te nemen aan den turn- middag op Hemelvaartsdag te Gorredijk. Deze openluchtuitvoering is uitsluitend voor Friesche vereenigingen en belooft bij gunstig weder een dag van propaganda te worden. Een uitgebreid programma, clubs met extra nos. zullen uitkomen, is hiervoor een goede waarborg. Mooi voor de jongens! Prachtig is de hoogste telefoonpaal, een van 20 Meter op ’t hoekje van de Hooi- blokstraat gezet. Gisteren is hij geplaatst en van morgen zat er al een navolger van Michiel de Ruyter in. Eerst op de brievenbus, dan op ’t dak van de kosterij en dan kunnen ze precies in de paal op komen. Wel nog eens toe, hoe kon ’t mooier voor onze jonge waaghalzen 1 In de j.l. gehouden vergadering der Zeilvereeniging //Sneek”, werd de rekening van den penn. goedgekeurd, bedragende in ontvang en uitgaaf f 923,05. Bij de bespreking der begrooting voor 1905 werd besloten bij de dit jaar te houden zeil wedstrijd, de klasse sprietbooten te laten ver vallen, voor kunstprijzen f 100,te besteden en een paar stempels te laten maken om eigen medailles voor de gentleman-klasse te kunnen laten slaan. Beproefd zal worden dit jaar een wedstrijd voor motorbooten als extra nummer te houden. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 792,553. De heer Dr. Th. Dokkum werd benoemd tot lid der directie, in de plaats van den heer P. de Jong Pz., die zich niet herkies baar stelde. De heeren Pk R. van Haga en T. Stam Bolswardsche Courant I i f S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1