lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. '1 If 44ste Jaargang. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 39. *1 ZONDAG 14 MEI. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke zulk - B. om I l'i kasverificatie over wijden en be- Bolsward zich ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Commissie rapporteert dat het oiylerzoek tot geene op- of aanmerkingen heeft geleid. Met algemeene stemmen de rekening goed gekeurd. 4.Foorstel van Burg, lodging van ting over B. de vereeniging „Friesche de het h gg.,- te stemmen en stelt goed te keuren, voor leermiddelen. De Voorzitter komt op tegen de meening als zou willens en wetens die overschrijding begaan worden en of de kinderen slordig met de boeken omgaan weet hij niet, doch B. en W. konden niet anders handelen. De heer Praamsma komt er weer tegen op als zou die overschrijding opzettelijk begaan zijn, dat is niet beweerd. Het noodige voor ’t onderwijs wil hij toestaan, maar telkens overschrijding der raming dat keurt hij af. De heer Oosterhaan vindt de argumenten door den Voorzitter gebezigd, niet sterk ge noeg en hij steunt het amendement v. d. Meer om deze overschrijding niet goed te keuren. De heer Eisma komt op tegen de letter lijke opvatting zijner woorden van een vorig jaar. Ik beloofde toen dat B. en W. zou den zorgen dat het niet weer gebeurde, maar de raming behelst slechts wat vooraf is aan gevraagd en komt er iets onvoorziens, dat toch noodig is, dan komt de uitgaaf hooger. B, en W. hebben inderdaad veel op de uit gaaf bezuinigd, en ih vind het te ver ge» en W. Tegenwoordig 12 leden. De heer v. d. was verhinderd ter vergadering te P. Brandenburg ver stukje grond af te staan Mej. de Wed. L. van een huis te bouwen. F. R. Feenstra, ver- om een uitgang van en achter de nieuw gebouwde woningen aan het bolwerk bij ’t voormalige Israëlitisch Kerkhof, wijl hij meent dat hem ten onrechte die vergunning is geweigerd, wijl het pand van ouds steeds uitgang had. i. Een adres van den heer H. W. Witte en anderen inzake den slechten toestand van de straat buiten de Blauwpoort. Zij merken op dat de meeste gaten juist zitten bij en naast de rails, en al moge indertijd het onderhoud der straten voor de deuren aan de particulieren zijn opgedragen, toch de toestand van toen bij thans veel peranderd is, daar het nu een straat van druk verkeer geworden, en ’t zeker in ’t algemeen belang zal zijn dat, evenals de publieke straat overal, het onderhoud aan de gemeente komt, en het ook vreemd is, dat de Tramwegmaatschappij dan maar zonder vragen, die straten ver andert. B. en W. hebben een nader rapport, waarin zij nogmaals bevestigen dat de parti culieren daar allen het onderhoud van de straat voor hun huis is opgedragen; de Traipwegmaatschappij tusschen de rails en 30 cM. ter weerszijden, terwijl overigens het onderhoud is bij de Commissie van den weg BolswardHarlingen Wanneer de goot iets dieper wordt gemaakt, zal h.i. reeds veel verbeterd zijn. Ter inzage gelegd. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Procesverbaal van het le kwartaal 1905. Ter inzage voor de leden in ’t archief gedeponeerd, 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1904. Dit verslag opgemaakt volgens art. 192 der gemeentewet, wordt voor de leden van den raad ter inzage gedeponeerd. 3. Vaststelling der rekening van het Al gemeen Stads-Armenhuis over 1904, met rapport der ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Meulen zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. In gekomen stukken: a. Een telegram namens Z. K. H. Prins Hendrik, houdende dankbetuiging voor ge zonden gelukwensch ter gelegenheid van diens verjaardag. b. Een schrijven van den heer L. Tiche laar, dat hij de benoeming tot lid der Comm. tot wering van schoolverzuim aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van de Wed. Dijkstra en Kinderen, dat haar echtgenoot!’. W. Dijkstra, ruim 20 jaren agent van politie, is over leden. Aangenomen voor kennisgeving en zal door den Burgemeester als hoofd der politie met een brief van rouwbeklag beantwoord worden. d. Een resolutie van Ged. Staten inzake de bouwverordening, meldende enkele opmer kingen van den provincialen inspecteur, met verzoek de voorgestelde wijzigingen in over weging te nemen, en dan het ontwerp op nieuw ter goedkeuring aan Ged. op te zenden. Ter visie om met advies van B. en W. de commissie der strafverordeningen gehoord, in de volgende Vergadering te behandelen. e. Resolutie houdende goedkeuring der verordening inzake den kleinhandel in sterken drank. Notificatie. Een adres van Stoomvaartbelangen”, verzoekende bij Nijezijl een aanlegplaats te maken voor laden en lossen van vee. Gesteld in handen van advies. g. Een adres van zoekende hem een achter de woning van Dijk, teneinde daarop h. Een adres van zoekende nogmaals naar de erven en Weth. tot ver- enkele uitgaafposten der begroo- 1904. en W. voelen zich verplicht, alvorens de gewone af- en overschrijving van en op posten der gemeenterekening de goedkeuring te vragen voor een 4 tal posten, w’elke de begrooting overschreden. Buitengewone poli tiediensten f 94,40 meer, onderhoud en op zending krankzinnigen f 138,585 verhooging, leermiddelen f 120,74 meer dan geraamd was en voor ingewonnen rechtskundige ad viezen f 100 meer, deze sommen en de kosten inwijding zuivelschool te vinden uit het fonds onvoorziene uitgaven. De heer Boersma heeft bij de behandeling verhooging van den post leerboeken voor gesteld, toen werd dit door B. en W. ont raden en onnoodig geacht en nu is het toch weer het zelfde geval als vorige jaren. Hij hoopt dat zulks niet meer gebeurt. De heer Praamsma deelt mee, dat het hem bedroeft dat wegens ziekte der politie en vermeerdering der krankzinnigen deze posten overschreden zijn, doch daaraan is niets te doen, doch dat ook weer de leermiddelen boven de raming stegen, dat vindt hij ver keerd en hij zal als protest, aan dezen post zijn goedkeuring onthouden. De heer Cuperus heeft dezelfde bezwaren als de voorgaande sprekers. Uit het officieel verslag blijkt hem, dat door den toenmaligen Voorzitter ten stelligste beloofd is, herhaling van overschrijding van dezen post te zullen voorkomen en hij kan nu ook zijn goedkeu ring niet weer aan dezen post geven. De Voorzitter. Het bedroeft B. en W. zeker evenzeer als den raad, dat die post telkens overschreden wordt, doch een zoo scherpe houding tegen B. en W. is zeker onnoodig. De noodige zuinigheid is betracht doch wat voor ’t onderwijs noodig is, mag niet ontbreken en gewoonlijk komt er al iets onvoorziens bij. Er zijn bijv, nu boeken hersteld, die anders verloren zouden zijn. Herstelling zal toch beter zijn dan verslof fing en het gaat niet aan, nu te zeggen„dat sta ik niet meer toe/’ De heer Praamsma had niet verwacht, dat de Voorzitter zoo van leer zou trekken. Het is verschrikkelijk hoe deze post de laatste vier jaren is opgeloopen en nu al dat nieuwe is aangeschaft, zou het aan onderhoud toe zijn, dat kan niet, tenzij de boeken verknoeid worden. En dan, wie heeft gehoord van in strumenten aan te schaften om ’t metriek stelsel aan te leeren Na de beloften, de herhaalde beloften van vroeger had overschrijding niet moeten voor komen, althans dan moest de raad eerst ge hoord zijn. De heer v. d. Meer wil niet scherp zijn, doch de waarheid mag gezegd worden. Hij herinnert aan vorige uitdrukkingen, opge nomen in de verslagen en heeft de vorige maal reeds gezegd voor ’t laatst zulk een overschrijding te zullen goedkeuren. Hij kan dus niet anders dan thans tegen dien post voor de 3 andere posten maar is tegen de uitgaaf ook mist hij de uitdrukking „tot wederop- zeggens”, en acht het wenschelijk dat de bestaande kleeding wordt afgestaan, doch onderhoud enz. altijd voor rekening van ’t korps blijft. De heer Praamsma gaat geheel mee met wat de heer y. d. Meer heeft aangevoerd. De heer Schotman zegt dat een subsidie steeds voor één jaar wordt toegestaan, elk jaar, met de begrooting, komt die post dan in behandeling. Hij is ook met v. d. Meer eens, dat het muziekkorps hier wel populair is geworden. De heer Van Banden wil niet afschaffing van het korps, maar de muziek kan ook wel door particulieren verschaft worden, nu de schutterij is afgeschaft. Als nu ook anderen komen om steun, kan men moeielijk weige ren. Toen de werklieden-vereeniging kwam om steun voor haar ziekenkas, vond ik dat noodiger, dan deze subsidie. De heer Schotman vindt dat die vergelijking niet opgaat, en ook de heer Praamsma zegt dat die vereeniging „Eendracht zij ons Doel” in geen enkele betrekking staat tot den raad, doch dit korps wordt een stedelijk korps, en f 400 er voor toe te staan vindt hij geoorloofd. De Voorzitter heeft met genoegen gehoord, dat de overtuiging vast staat, dat het korps populair is geworden, en bij gelegenheden en ook bij de volksconcerten blijkt dit wrel degelijk. De vraag of de kosten van instand houding te ruim zijn genomen, beantwoordt hij ontkennend, er is zelfs op die begrooting beknibbeld, om ook voor de liefhebbers van muziek een deel te laten. Het voorstel B. en W. aangenomen met 11 stemmen. De heer Van Randen tegen. 9. Behandeling van het voorstel van Burg, en IVeth. tot het vaststellen eener verordening voor een te vormen brandwacht. De verordening wordt artikelsgewijze be handeld, enkele redactie verbeteringen worden besproken en aangenomen. De hoofdinhoud is, dat 24 man, zich vrijwillig aanmeldende, leeftijd tusschen 25 en 50 jaren een korps zullen vormen „brandwacht" genoemd, dat bij brand voor de orde en ’t afzetten van ’t terrein moet zorgen. De belooning is 40 ct. per uur. 10. Behandeling van het adres en de voorstellen in zake verhooging der jaarwedde van den Directeur-Boekhouder der gasfabriek. Den heer Schotman wordt eerst de gelegen heid geboden zijn voorstel in te leiden of nader toe te lichten en op uitvoerige wijze wordt hieraan voldaan. Een uitvoerige discussie volgde hierop w’aarbij door de heeren Kramer, de Voorzitter, de heeren Hommes, Schotman, Keikes, Praam sma, v. d. Meer, Boersma en Oosterbaan, de meesten wel 4, 5 of zesmalen het woord werd gevoerd. Plaatsgebrek verhindert ons dit dispuut, dat wel anderhalf uur duurde, weer te geven. Het slot was, dat het voorstel van B. en W. om den heer Tromp f 1500 vast salaris te geven, hem een deel der winst te geven van de boven een bepaalde hoeveelheid geleverd gas, doch hem dan ook de vrijheid om particuliere architectuur uit te oefènen te verbieden, werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Schotman, Eisma, Keikes en Kramer. De positie van den heer Tromp blijft dus, als ze was. De heer Eisma verzocht verlof de verga dering te verlaten. De heer v. d. Meer maakt attent op de vernielzucht der jeugd op ’t kerkhof, de heer Schotman sluit zich daarbij aan, en acht het gewenscht, den toegang te verbieden aan kinderen zonder geleide. De Voorzitter zal de noodige aandacht hier aan treurt het dat de jeugd van tegenwoordig onderscheidt door verregaande ongehoorzaamheid en wandalisme. De heer Praamsma heeft gemerkt, dat er een gerucht door de stad gaat, als zou de schoolbouw niet in den haak zijn en in strijd worden gehandeld met Artn. 694 en 695 van ’t Burgerl. Wetboek. Hij vraagt of die geruchten waar zijn of niet. De Voorzitter. Wanneer en waar ’t noodig is, zal ik, wanneer de zaak daar rijp voor is, mededeeling doen. Wanneer U ’t mij in par ticulier onderhoud had gevraagd zou ik U misschien mogen inlichten» hier is dat niet Vergadering op Donderdag 11 Mei 1905. dreven nu zulk een houding tegen ’t Dag. Bestuur aan te nemen. De heer Boersma heeft niet zoo zeer be zwaar tegen dezen post, doch tegen de over schrijding en hij wenscht dat er nota wordt genomen van de wenken des raads. De heer Kramér betoogt dat de noodige ernst heeft voorgezeten toen die uitgaaf werd toegestaan door ’t D. Best., maar aan den anderen kant geeft hij toe, dat het beter ware, dien post hooger uit te trekken, en de heer Pan der Werf vindt ook dat het beter ware geweest tijdig verhooging aan te vragen, dan nu achteraf ons voor ’t feit te plaatsen. Het amendement Van der Meer om den verhoogden post voor leermiddelen niet goed te keuren, wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen (de heeren v. d. Meer, Praamsma, Cuperus en Oosterbaan. Het geheele voor stel van B. en W. tot wijziging der begrooting wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen (dezelfde heeren). 5. Voorstel van Burg, en Weth. om een lantaarn op paal te plaatsen in het Nannenhof. Op advies der Gascommissie stellen B. en W. voor in de straat achter de nieuwe huizen in ’t Nannenhof een lantaarn te plaatsen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Behandeling van het adres van den heer H. Vrijburg om herbenoemd te worden tot gemeente’-architect, met advies van Burg, en IVeth. B. en W. adviseeren den heer Vrijburg wederom voor 3 jaren te benoemen. De heer Praamsma is niet tegen herbe noeming, doch hij wenscht te vragen of het bij B. en W. ook bezwaar heeft om voor- loopig voor één jaar te herbenoemen en dan te overwegen of ook hier de instructie ge wijzigd behoort te worden, en het vervullen van bijbaantjes kan vervallen. De heer Schotman meent, dat het wijzigen der instructie altoos kan geschieden. De heer Eisma verwondert zich dat de heer Praamsma nu bezwaar heeft tegen die bijbetrekkingen, doch deze antwoordt dat hij thans de overtuiging heeft gekregen, dat de architect volop werk heeft met de gemeente zaken. Evenals bij den gasdirecteur meent hij, dat ook bij dezen ambtenaar de bijbetrek kingen behooren te vervallen, natuurlijk tegen vergoeding of verhooging der jaarwedde. De heer Eisma vindt dat dit geen reden is om verandering in de benoeming voor te stellen, waarbij de Voorzitter zich aansluit, door den heer Praamsma er op attent te maken, dat hij steeds een voorstel tot wijzi ging der instructie kan indienen. Met algemeene stemmen de herbenoeming goedgekeurd. 7. Missive van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente in zake de regee- ringsbank in de St. Martinikerk. Heeren Kerkvoogden berichten dat, onder dankzegging voor het hun gezonden rechts kundig advies, zij er geen aanleiding in zien om een nadere conferentie te houden. B. en W. rapporteeren, dat dit schrijven h.i. van onverschilligheid getuigt, daar het den rechtsgrond geheel onbesproken laat. Zij stellen den raad voor, dat de kerkeraad behoort te worden gesommeerd tot openstel ling der bank, en bij weigering een ge rechtelijke vervolging in te stellen. Dit rapport wordt ter visie gelegd. 8. Behandeling van het adres met voorstel tot het verleenen van subsidie aan het muziek korps „Bolsward.” B. en W. hebben in de vorige vergade ring het voorstel gedaan om het muziek korps te doen blijven voortbestaan en er jaarlijks f 500 subsidie aan te verleenen. De heer Van Banden is tegen die subsi die nu de schutterij niet meer bestaat, vindt hij het geen genoegzaam stadsbelang om bij vuurwerken en Koninginneverjaardag muziek te hebben en daar f500 voor uit te geven. Daar is op goedkoopere wijze wel in te voorzien. De heer Van der Meer heeft met genoe gen het voorstel vernomen om ’t korps in stand te houden, doch meent dat de begroo ting van kosten wel wat ruim zal zijn ge nomen, en hij heeft wel wat bezwaar om de subsidie f 1QQ hooger te stellen dan thans Bolswardsche Courant "W F I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1