Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Geör. Mispeiin Beijer, KASSIERS en COMMISSIONAIRS in EFFECTEN g ^straat, Bolsward. LCADEAUX Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. No. 42. 1905. DONDERDAG 25 MEI. JNEN Kjm B 1st adres. Stadsnieuws. F Kantoor te Bolsward Marktplein no. 324. Dagelijks geopend van 9 tot 7 uur. E. BLINDEMAN, Kerkstraat, BOLSWARD. Puike EDAMMER ize in viezen, Nikkelwaren enz., borgen werden I bij B. BIJLSMA. - VOOR Afzonderlijke uien en wollen beroep te doen op de landgenooten, daar de Vriezenveen zelf daartoe on- lie te Leeuwarden, Heerenveen, Joure, Bolsward en Sneek. gunstigers op zijne rijke keuze V itrages, afgepaste Gordijnen, Jaeger Flanels, Witte Flanels, JAPONSTOFFEN, Gemaakte Dames- en Heeren- PANT ALONS, Nachtjaponnen, Fantaisie Rokken, Boezelaars, Witte Goederen, Sporthemden enz. enz. tegen sterk concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Z. K. H. de Prins heeft f 500 geschonken. Bij opening van de brandkluis in het Ge meentehuis bleek de inhoud onbeschadigd. De registers van den burgerlijken stand, de bevolkingsregisters enz. zijn alzoo bewaard gebleven. De schade, door den brand aangericht, wordt thans begroot op tüsschen de 4 en 5 ton. Het aantal personen, die niet verzekerd waren blijkt betrekkelijk nog al groot te zijn en verder waren de meesten zeer laag ver zekerd, zoodat de ellende groot dreigt te worden. In een te Vriezenveen gehouden vergadering is dan ook besloten tot leniging van den nood een beroep te doen op de liefdadigheid onzer inwoners van machtig zijn. Zaterdagmiddag had zekere vrouw H. te Arnhem, zich een oogenblik ter ruste be geven. Toen haar moeder haar een oogenblik later wilde wekken, lag zij achterover op het ledikant, reeds overleden. De inmiddels gewaar schuwde doctoren konden slechts den dood constateeren. De doodsoorzaak is onbekend, de overledene was een flinke gezonde vrouw. Bij het afleggen der doode werd tüsschen de matrassen gevonden een bekertje waarin eenig rood vocht. De politie werd met het geval in kennis gesteld en een onderzoek ingesteld. Het lijk is gisteravond naar het stedelijk ziekenhuis alhier overgebracht. Dinsdagmor gen heeft aldaar de lijkschouwing plaatsgehad. Uit Zutphen schrijft men aan de N. R. Ct. Sedert Zondag wordt alhier vermijt een commissionair en handelsreiziger. Het laatst is hij in den avond van dienzelfden dag te Arnhem gezien. Het verdwijnen van dezen heer, een oppassenden jongen man, houdt, naar men hier algemeen gelooft, verband met het debacle der Graafschapsche Bank, waaraan hij zijn klein fortuintje had toevertrouwd. De verdwenen persoon, die geen orde op zijn zaken heeft gesteld, is Zaterdag door de Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard. Tot candidaat voor het district Franeker is door de antirevolutionairen en chr.-histo- rischen gesteld de heer J. Ankerman, pred. bij de Herv. gem. te Wommels. Hoe een kleintje een groote kan worden. Stavoren, 22 Mei. Het gesprek liep over oude munten en ook de gouden rijder werd genoemd. zzJa, daar bewaren we er een van in onze familie al sedert 1763," zoo werd gezegd. Natuurlijk moest het geldstuk toen even zijn ketker verlaten en had het noodige bekijks. Kwam ter sprake, hoeveel kapitaal die munt al liet zou hebben kunnen vormen, indien men de waarde ervan, 14 gulden, in 1763 op simengestelden intrest had gezet. Naar 4°/0 rentende, verdubbelt een kapitaal op deze wijze in ongeveer 18 jaren. Tüsschen 1763 ah 1905 liggen 142 of nagenoeg 8X18 jaren, dus zou het aantal verdubbe lingen 8 bedragen en de eindwaarde zou ge weest zijn 2 of 256 maal de beginwaarde, is 256 xf 14 f 3584. Hem. Qldeph. en Nw., 21 Mei. Ook in de afgeloopen week zijn de vangsten der ansjovisvisschers alhier zeer gering geweest. Meermalen verden de reepen zonder vischjes gehaald en óe beste vangsten beliepen zelden meer dan 1000 stuks. Dat onder deze om standigheden ie hoop op een goeden einduit slag geheel bejint te vervliegen, behoeft w^ Buitenland. Keesje. Comedies, concerten, feestavonden, als de winter ons gaat verlaten is ’t gedaan met ze, de rederijkerskamers, zangverenigin gen, in ’t kort alles wat in het barre saisoen ons aangename avonden verschafte, heeft vacantie genomen en slaapt den zomerslaap. Tegen September worden ze weer wakker, de clubs van reciteerende, zingende en tooneel- spelende jongelui. En deze gaan zich nu vermeien, altijd als de zomer zomerweer brengt, met fietsen, tennissen, kaatsen, ja, wat niet al. Maar de besturen der zz winteravonden ge zellig makende® vereenigingen zitten in den zomer niet stil. Aan hen is de taak, nu reeds de voorbereidende maatregelen te nemen om met uitgewerkte plannen op de eerste vergadering hunner clubs ter tafel te komen. En er wordt rondgezien naar geschikte stof om te worden gezongen of zzgetooneel- speeld®. Vooral voor ’t laatste wordt veel moeite gedaan, ’t Is ’n heele moffetoer om een geschikt tooneelstuk te vinden, dat in den smaak der leden zal vallen. Zoo’n werk moet zijn niet te ernstig, niet jlauw, niet te plat, niet te hoogdravend, met of wel zonder costuum, met zang of er zonder, niet te veel eischen stellende aan décor en requi- siten, niet te groot bezet, ook niet met heel weinig rollen, T is ’n heel ding om wat te vinden dat geschikt is. En stapels bij stapels nommers uit too- neelbibliotheken worden gelezen, en op ’t eind heeft men soms nog geen stuk, dat naar ’t zin is. Voor deze zoekenden is er redding komen opdagen. Bij den uitgever J. Heijnis T.Sz. te Zaandijk verscheen een tooneelstuk getiteld ^Keesje.’' ’t Is een blijspel in drie be drijven, geschreven door onzen plaatsgenoot, den heer P. A. Bruinsma. Dit stuk, wij durven het gerust beweren, is. het stuk voor onze taoneelspelende mede- schenpersoon, intusschen zijn geld elders had geplaatst en nu niet meer in staat was kapi taal te fourneeren. Inderdaad, daarop valt niets te zeggen, wanneer men maar niet de moreele overtui ging had dat de z/principaal® eene denk beeldige grootheid is, alleen bestaande in de verbeelding van den tusschenpersoon, wiens bemoeiingen in dit geval zich uitsluitend bepalen tot het aanknoopen van correspon dentie en het incasseeren van het hem ge zonden geld Honderden, neen duizenden zijn dupe ge worden van dit gemeen soort zakenmenschen. Die zich spiegelt aan een ander, spiegelt zich zacht; men doe dus zijn voordeel met hetgeen wij hierboven schreven. Sn. Ct. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gëTèiKist.; oorg blijven wil men niet meel, omdat men al zooveel leergeld heeft betaald men wordt voorzichtig. En toch heeft men geld noodig en gaat men zoeken naar mid delen om daaraan te komen. Allicht valt nu de aandacht op deze of gene advertentie, waarin door edele menschenvriendeü geld wordt aangeboden, met of zonder onderpand, met of zonder borgen, op accept, wisselpapier of wat dan ook en dat alles op de meest voordeelige conditiën, men heeft slechts te schrijven en de zaak is in orde. Men schrijft! Gelukkig dat al weder deze of gene aan het spek heeft gebeten, haast het //geld kantoor® zich een prospectus te zenden, des noods met een deelnemend briefje er bij dat men zeker is de aanvrage te kunnen eflëctu- eeren. Er moeten echter eerst eenige forma liteiten plaats hebben; er moeten informa tion worden ingewonnen; in geval van aan bieding van onderpand voor tweede or derde hypotheek moet er worden "getaxeerd en dut alles kost natuurlijk geld. De aanvrager wil dus wel zoo goed zijn per omgaande een zeker bedrag te zenden, dat varieert van tien tot vijf-en-twintig gulden; hoe spoediger dit bedrag wordt gezonden, des te eerder is het zaakje in het reine. Lekker door het vooruitzicht te worden geholpen en op prettige, niet te dure wijze, want in het prospectus is sprake van eene bescheiden rente van vijf of zes procent, haast men zich het verlangde te remitteeren en daarmede is men zijn geld kwijt Haast bestaat er nu niet meer! Week op week gaat voorbij; men wacht en wacht nog eens; schrijft een briefje, waarop men ten antwoord krijgt dat het onderzoek wordt be- moeielijk en nog in vollen gang is dan hoort men niets meer. En wanneer men nog weder schrijven gaat, dan wordt daarvan geen notitie genomen; voor den zzgeldschieter® is deze affaire afgeloopen; hij heeft weder een armen drommel, die in de knoei zit, opge licht en zit nu op het vinkentouw om andere L lichtgeloovigen in zijn net te lokken. p Het meerendeel der slachtoffers legt er zich bij neder, anderen doen zulks niet, zij IUW SUNLIGHT" willen antwoord hebben en blijven dus aan- i dringen. Voor deze lastige lieden heeft men p’ UcSirK 111 een de mededeeling in petto dat zzde principaal "f1 ZEEPsOU ett niet op deze zaak kan ingaan®, hetgeen men t betreurt, zooals vanzelve spreekt. IsiUW Watei* llit. Er zijn er ook die naar de politie loopen, omdat zij gevoelen, dat zij zijn afgezet. De |den en pt*«lChti(| politie kan hen echter weinig troost schen- F kenzij heeft honderden teleurgestelden moe ten afwijzen met den schralen troost dat zij tegen dezen nieuwsten vorm van chantage niets vermag; de slimme vogels zorgen wel dat zij uit de handen der justitie blijven. Wij hadden te dezer zake eens een onder houd met den heer Hoofdcommissaris van Politie te’s Hage. Zijn Edel Gestrenge moest tot zijn grooten spijt verklaren machteloos te staan tegenover deze kwade praktijken, die, door den bedrijver, daarvan toegelicht, er op het eerste gezicht vrij onschuldig uit zien. Wat toch is onschuldiger dan het feit dat de informatiën zoowel omtrent den per soon des aanvragers als omtrent de borgen niet al te gunstig waren. Aan zoo iemand geeft men toch geen geld. Of wat kan hij het helpen dat, waar nieuwe 1 gesteld en die bleken voldoende solvabel te maar tus- ’t tooneel worden. ’t Geheele stadje is in rep en roer, bijna allen zijn geïnteresseerd bij „Tiroler- liefdevuur," d. w. z. bij de opvoering van deze operette. Een fanfarekorps brengt eene serenade, honderden menschen staan op straat voor ’t huis, allen roepen om 't hardst „den dood aan Keesje, weg met hem.” ’t Laatste bedrijf speelt op ’t bureau van de Kattebel. De uitgever (redacteur) wordt ter verantwoording geroepen, een verkeerde wordt gedoodverfd als Keesje, ’n sousa van belang. 't Spreekt van zelf aan ’t eind komt vee] terecht, op 't laatst krijgen we nog ’n haastige verloving. Waarom wij dit alles nog al uitvoerig behandelen Omdat wij alle rederijkende jongelui, die dit lezen, salut, met alle kracht willen aansporen, dit tooneelstuk ter lezing te ontbieden. Voor een tamelijk goede kamer is ’t stuk als geknipt, en niet te zwaar te spelen. De dialoog is verbazend vlot, in-aardige kwinkslagen, waaronder enkele op taalkundig gebied beslist geestige, komen legio in den tekst voor. Costuum gewoon toilet, decoratie overal aanwezig, en een fanfarekorps is ook overal aanwezig. Vooral vereenigingen in Bolsward zij dit stuk aanbevolen, 't Speelt in eene kleine stad ’t kan overal spelen, ja ’t kan haast historie zijn, dunkt ons, zóó waar is het soms. In onze goede stad zouden veel gezegden beter inslaan dan elders. „Keesje” zal zijn weg vindendat was ook het oordeel van de Nederlandsche Tooneel- vereeniging te Amsterdam» W»t menschen. De inhoud is ongeveer als volgt In zekere kleine stad, zal eene operette worden gegeven, zz TiroIer liefdevuur” ge naamd. Tekst zoowel als de muziek, zijn van een paar plaatsgenooten. Een heer de Fis heeft den tekst geschreven, welke door den stadsmuziekmeester Smit is zz6ecompo- neerd.” ’t Heele stadje is in onrust. Van af den Burgemeester tot aan het volk toe interesseert zich alles voor dit //Tiroler lief devuur.” Twee dochters van den heer Westman Geertrui en Alida hebben elk eene rol in de operette te vervullen. Alida gaat zóó in het spelen en zingen op, dat zij zich ver beeldt veel talent te bezitten en opgewarmd door auteur en componist, vermeent zij voor ’t tooneel te zijn geboren; ’t arme meisje lijdt aan zzplanken hysterie.” De avond van opvoering is daar. Razend is ’t succes, bloemen, toe- en aanspraken, •’t is kolossaal, Alida is bewierookt als of zij Patty of Duse ware Morgen na den grooten avond. Geheel onder den indruk van alle emoties leeft Alida nog voort in den doezel van de speel- en zingherrie. ’t Staat bij haar vast: z/zij zal eene beroemde opera-zangeres worden, wereldberoemd, prima-donna aan de Groote Opera,... f 1000 per avond. Eiken avond een regen van bloemen en kransen. Eiken dag ovaties, serenades, interviews.” Papa, de heer Westman, gelooft niet aan zoo’n toekomst. Van een zzaan ’t tooneel gaan” zal niets komen. ’t Zal uit zijn, èens en voor goed. En dan jij hebt geen bizonder talent. Alida antwoordtGeen talent O, pa, en dan dat applaudissement gisteravonddie spietsen, die bloemen, die kransen... Papa zzKransen ’n Paaschos krijgt ook kransen, is dat Ti artist AlidaU vergeet de kranten. U zult zien dat ze vol lof over me zullen zijn... De kranten komen. Ons BladDit geeft van de opvoering een zeer overdreven verslag en spreekt van zzeen heerlijken avond”, vol kunstgenot, doorgebracht in den tempel der kunst. Maar... de Kattebel, ’n ander plaatselijk blad geeft eene kritiek, die lang niet malsch is. De schrijver, die zich „Keesje” noemt, zegt van Alida dat zij niet voor de kunst is in de wieg gelegd enz. enz. Groote verontwaardiging. Tüsschen twee haakjes is Keesje niemand anders dan een student, pas door zijn arts-examen, opgevoed ten huize van Alida’s ouders. Hij wist geen beter middel, dan een „paardenmiddel”, op leven of dooddie „schwarmerei” voor zou radicaal den kop ingedrukt ?ijjn, de principaal, want hij is Bolswardsche Courant be- [T u'S ‘i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1