lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. II 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 44. Voor hot Kantongerecht. I Zitting 26 Mei 1905. DONDERDAG 1 JUNI. Uit de Pers. VOOR Afzonderlijke kievits- zou te groot worden en daarom de zaken meer in rubrieken ver- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van het van de Kamerverkiezingen. Voor de aanstaande verkiezingen der Tweede Kamer zijn in de districten der provincie Friesland de volgende candidaten gesteld District Dokkum (aftredend mr. R. van Veen, chr. hist.) Mr. E. Schaafsma. lib; mr. R. van Veen, chr.-hist. (cand. der anti-rev. en chr.-hist.) ds. A. van der Heide) soc.-dem. District Franeker (aftr. F. Lieftinck, lib.) F. Lieftinck, lib; P. L. Tak, soc.-dem.; ds. J. Ankerman, chr.-hist. (cand. der anti-rev. en chr.-hist.) District Harlingen (aftr. mr. dr. J. Schok- king, chr. hist.) Kapitein L. W, J. K. Thomson, lib; mr. dr. J. Schokking, chr.-hist; ds. A. v. d. Heide, soc.-dem. District Leeuwarden (aftr. G. W. Melchers, soc.-dem.). Kapitein L. W. J. K. Thomson, lib; mr. M. W. F. Treub, vrijz. dem; W. F. Wibaut, soc.-dem. T. Hettmga te Corn- jum, R. Kath. (cand. der der R. K. en anti-rev.) District Schoterland, (aftr. G. L. van der Zwaag, soc.-dem.) C. V. Gerritsen, vrijz.-dem. G. L. van der Zwaag, soc.-dem. J. Huizinga te Kampen, anti-rev. ds. J. Ankerman, chr.-hist. District Sneek (aftr. mr. H. Okma, anti- rev.) Dr. C. J. Niemeijer, lib. mr. H. Okma, anti-rev. ds. H. van Eijck van Heslinga, chr.-hist, A. P. Staalman, chr.-dem. (candidaat van een groep kiezers). District Tietjerksteradeel (aftr. A. S. Talma, anti-rev.) Ds. A. S. Talma, anti-rev. mr. P. J. Troelstra, sec. dem. mr. H. Goeman Bor- gesius, lib. District Weststellingwerf (aftr. F. W. N. Hugenholz, soc.-dem.). C. A. Zelvelder, vrijz.- dem. F. W. N. Hugenholz, soc.-dem. J. van der Molen, anti-rev, zorg gekweld, om van af Juni 3 of 4 maal per week in alle dubieuze districten een verkiezingsblad op te richten. En wanneer ik u nu bij dezen meedeel, dat hier in den Haag hardnekkig het gerucht loopt, dat bij eventueel omgaan van de Kamer, 4 der por tefeuilles reeds als volgt zijn verdeeld: Bor- gesius, Binnenl. Zaken; Drucker, Justitie; Treub, Financiën en Lely, Waterstaat is het dan geen plicht ieder Christen en niet- radicalen kiezer op de hoogte te brengen van de gevolgen welke deze verkiezing zou kunnen hebben. Werkelijk, M. de R., ik geloof niet, dat er gedaan wordt wat er moest gedaan worden. Want de zaken staan toch zooChrist.-hist.. antir. en kathol, zullen gezamenlijk optreden en strijden, maar de Friesche Christenen, Chr.-democraten zijn niet meer onder de onzen, en de laatsten zullen onze actie zelfs tegen werken. En al geloof ik voor mij, dat onder hen vele vermomde socialisten zitten, welke ook in 1901 reeds dit ministerie niet begeer den, toch moet het verlies aan stemmental, hetwelk zij ons zullen bezorgen, goed gemaakt worden op andere manier. Den stillen in den lande, dien machtigen factor, moet duidelijk de heer Treub, als financier, de heer Drucker, als Min. van Justitie en de heer Borgesius als „lijdend voorwerp” voor oogen worden gesteld. En mocht dan tot belooning voor zijn rede te Baarn, de heer de Beaufort als Min. van Buitenl. Zaken in dit Kabinet worden benoemd, dan zullen wij althans het genot hebben, over eenige jaren van hem te vernemen dat de disharmonie in dit Kabinet slechts in de fantasie der bijstrijders daarvan bestond. Inderdaad, men kan zich ’s mans angst voor zulk een Kabinet uitstekend begrijpen, ’t Is werkelijk om er kippevel van te krijgen. Maar is dan bij de meeste, zoo niet bij alle Hagenaars een van de vijf zoek? Want hoe is ’t anders mogelijk dat zulk een dwaas gerucht hardnekkig blijft loopen, daar het toch immers eiken .verstandigen man, wien het wordt medegedeeld, in lachen moet doen uitbarsten. Wij hopen dat de schok voor B. bij diens zenuwoverspanning geen te ernstige gevolgen moge hebben, maar wij moeten hem nog mededeelen dat het bedoelde hardnekkige gerucht nog maar de halve waarheid bevat: de portefeuilles van Koloniën, Oorlog en Marine zijn toegezegd aan de heeren van Kol, Schaper en Hugenholtz. Laat hij nu deze adspirant-Ministers „den stillen in den lande eens duidelijk voor oogen stellen'', dan is verder alle propaganda voor het Christelijk Kabinet eigenlijk overbodig. ArnK. Ct. 20. B. H. en H. H. wonende onder Arum hebben geloopen over een stuk bouwland waarop garst was gezaaid. Ook al weer af wezig. Eisch tegen ieder f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 21. J. A., W. A. en O. H. te Makkum hebben over een stuk land geloopen, wijl door een bord aangeduid was, dat er „verboden toegang” was. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 22. R. A. H. te Koudum heeft langs den openbaren kunstweg in het dorp Koudum mest vervoerd in een niet gesloten wagen, aldus de verklaring van den agent Bootsma. Eisch bij verstek 2 maal f 5 of 5 dagen hechtenis voor iedere boete. Aan de Zuiderzee, één goed uur ten zuiden van ’t stadje Workum, ligt een nog kleiner stadje van ongeveer 1000 inwoners, het heet Hindeloopen. Dit stadje is een van de „villes mortes”, die aan deze binnenzee gelegen zijn en heel bekend is 't dan ook niet meer. Ja, toch welEigenlijk gezegd is dit plaatsje wijd vermaard, doch niet om de nijverheid en den handel, doch in de antiquiteiten wereld. Wie heeft er nooit gehoord van de Hinde! ooper kamer Doch met het andere zooeven genoemde plaatsje heeft het voor het kantongerecht te Bolsward een zekere vermaardheid gekregen, die men eigenlijk beruchtheid moet noemen en wat nu juist niet voor de inwoners, de goeden uitgezonderd, pleit. In deze beide stadjes woont een woelige bevolking. Woelig, men denkt reeds aan „misdadige woelingen”, doch zoover is ’t nu niet, de buitenwereld heeft er weinig of niets mee te maken maar voor de inwoners en de politie is het alles behalve aangenaam. ’t Heeft er wel wat van, alsof men daar burengerucht voor een zeker soort uitspanning houdt, wij krijgen er hier in alle gevalle 16 van die levenmakers, waarvan een drietal flinke jongkerels, doch in werkelijkheid groote kwajongens, verschenen. 23. J. M., G. S. H., H. W. K. en T. D. hebben er den 16den April de nachtrust verstoord. Is dat waar Koor Né, meneer Jullie hebt toch geschreeuwd. Koor Né, meneer Dus, gewoon geloopen. Koor: Ja, meneer! Zoo afwisselend solo en koor, waarbij T. D. nog zeide, dat men voor hem eerst een ander had gehad, terwijl Bouma, de politie agent, beweert ze goed te hebben herkend, eindigt dit met een eisch van f 5 sub. 3 dagen hechtenis. Nog iets te zeggen? Koor ’t Is niet waar. 24. H. P. aldaar heeft den 29sten April in „de Tuinen” gerucht gemaakt en bij ver stek wordt daarvoor f 10 of 3 dagen geëischt. 25. De volgende 4, I. R. V., J. R. V., D. Z. en A. de B., hebben ook te Hinde loopen in den laten avond in „de Buren” te veel lawaai gemaakt. Ze zijn heden allen absent, doch dat verhindert niet om ook voor hen een gevoelige straf te eischen, n. 1, f 10 of 3 dagen voor ieder hunner. (Slot volgt.) Zelden hebben we een zitting gehad waarin tegen zooveel personen de een of andere straf werd geëischt. Niet minder dan 78 namen kwamen op de rol voor. Zes hiervan stonden in betrekking tot de leerplichtwet; in deze zaken fungeerde de heer C. J. v. d. Veen als kantonrechter, en verder betrof het hoofd zakelijk eierzoeken, loopen over verboden land, dronkenschap en burengerucht. Voor leerplichtzaken stonden terecht 1. S. P. te Bolsward wiens zoontje Sjouke in Maart de school heeft verzuimd. De vader was niet aanwezig en bij verstek werd dus f 5 boete sub. 3 dagen hechtenis geëischt. 2. M. de B. te Makkum. Ruurd heeft op 10, 20 en 30 Maart de school niet be zocht, en nu mag vader 2 dagen uit logeeren of f 3 betalen. 3. Ook G. v. d. W. te Arum staat voor dezelfde keuze, want ’t is ook hier weer een lid van „de lieve jeugd” die liefst vanaf 20 tot en met 25 Maart verzuimd heeft. 4. 8. P. te Bolsward heeft een dochtertje Geertje, die hem datzelfde genoegen zal doen n.l. 2 dagen logies verschaffen of f 3 betalen. 5. Pieter van C. v. d. Z. te Bolsward komt steeds met vuile handen in school en natuurlijk stuurt de onderwijzer hem dan ’t lokaal uit om zich eerst behoorlijk te reinigen. Of hij dan een reinigingskuur onderging is niet bekend, maar dat hij dan maar wég bleef wel. Eisch bij verstek f 3 sub 2. dagen hechtenis. 6. J. B. te Bolsward heeft een dochtertje Maaike dat niet geregeld ter school komt en zoo ook in de maand Maart, was zij afwezig, alhoewel de onderwijzer geen toestemming had gegeven gelijk B. beweerde. Evenals bij al de voorgaande zaken was ook in dezen de beklaagde absent gebleven, Sisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. Thans willen we een rubriek eierzoekers opnoemen, tegen wie f 5 sub. 3 dagen hechtenis bij verstek geëischt werd, het zijn 7. F. G. te LollumE. A. de B. te Arum J. H. te Sandfirden G. v. d. H. te Koudum; G. M. te Wommels; R. P. R. te TzumO. H. te WorkumB. W. te WommelsJ. F., W. Z., en K. H., alle drie te WorkumA. 8. te Koudum H. O. te Oosterend J. S. en G. 8., beiden te Bolsward beiden 2 maal. D. V. te Dedgum G. R. te Makkum; D. Y. v. d. K. te Hindeloopen J. A. 8. te Workum; A. v. H. te Koudum en P. B. te Greonterp. Een tweede rubriek eierzoekers bevat de namen van die beklaagden, tegen wie bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis werd geëischt. n.l: 8. J. 8., G. 8., R. K., J. II., allen te OosterendT. H. en S. S. beiden te Gaast. Bovendien werden de volgende zaken be treffende eierzoeken behandeld. 9. F. W. te Hijdaard had om eieren gezocht in ’t land van D. Ypröa. Eerst had hij ’t niet gedaan, doch zöo langzamerhand deed hij ’t wel. ’t Was een jongen van een jaar of vijftien en bepaald een beetje bang nu hij daar voor de groene tafel stond, waarop heel deftig de inktkokers prijken en waarop bovendien een paar stapels processen verbaal lagen en wetboeken. Maar hoe langer hij daar stond, hoe moediger hij werd en ten laatste kwam het hooge woord er uithij had ’t gedaan. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 10. De zaak van R. A. en J. v. d. B. te Oosterlittens werd uitgesteld tot over 6 weken (7 Juli), om alsdan te worden behan deld. Wel was de getuige L Wiersma van Hennaard opgekomen en verklaarde beklaagde geen vergunning te hebben verleend om in de landen eigen aan zijn vader en bij hem in gebruik naar eieren te zoeken, doch daar noch hij, noch de veldwachter Kamstra deze personen van te voren kenden en de laatsten niet gekomen waren ter terechtzitting, kon de zaak geen voortgang hebben. Voor afwisseling thans een paar schuldigen aan dronkenschap. 11. T. F. te Bolsward werd in benevelden toestand aangetroffen in de Harlingerstraat, $.sch Uj verstek f 3 sub, Z dagen hechtenis» Als zekere Juni-gebeurtenis in zicht is- men weet het dan ziet men dikwijls lee- lijke dingen; dan zou dr. Kuyper, op jour nalistiek gebied thuis, voor de waarheids liefde der pers niet durven instaan, zooals door hem in de Kamer verzekerd werd om zijne eigen waarheidsliefde voor booze ver denking te vrijwaren. Niemand voorzeker zal loochenen dat in verkiezingstijden wel eens wat meer gezegd of geschreven wordt dan door den beugel kan, maar het is dan ook wonderlijk te zien hoe bij sommigen de verkiezingskoorts op de fantasie werkt. Als maar de halluci naties zoo vermakelijk zijn als van zekeren Hagenaar, die zich bescheidenlijk B. noemt en aan zijn beklemd gemoed lucht verschaft door een ingezonden stuk in de Nederlander van heden. Ernstig bezorgd voor het leven Kabinet-Kuyper, vreest deze B. dat zijde der regeeringspartijen niet genoeg wordt gedaan om de kiezers tegen de linkerzijde te waarschuwen. „Bestaat er geen mogelijk heid*, vraagt hjj, zichtbaar door angst en 12. J. B. gedomicilieerd te Joure is te Arum tweemaal in kennelijken staat aangetrof fen. Eisch bij verstek 2 maal f 10 boete of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. 13. R. A. te Arum is ook dronken geweest, deswege luidt bij verstek de eisch, want ’t is bij dat soort van wetsovertreders zoo wat de gewoonte weg te blijven, f 10 boete sub. 3 dagen hechtenis. 14. J. F. te Witmarsum was ook niet verschenen, was wel dronken geweest op de Harlingerstraat te Bolsward en ook werd wel f 3 sub. 2. dagen hechtenis tegen hem geëischt. 15. Wanneer iemand over zijn „Schiedam” is, wordt er meestal gezegd daf hij over zijn bier is, maar T. IJ. te Bolsward was, hoewel nog maar een flinke jongen in letterlijken zin over zijn bier, tenminste hij verklaarde later aan den agent 2de klas, die hem ver baliseerde, dat hij 7... zegge zeven potjes bier had gedronken. Thans breekt die bier- drinkerij hem zuur op, want de eisch luidt bij verstek f 3 of 2 dagen „straf te Sneek” gelijk een bekend „stads-dichter” dat uitdrukt. Nog een lid van de natte gemeente volgde hierop en daarna werd overgegaan tot iets anders. Wij hebben niet precies de zelfde volgorde als in de zitting daar de talrijke gelijke zaken dit moeielijk maakten, ’t verslag hebben we deeld. 16. G. v. d. K. te Makkum had 17 April te diep in ’t glaasje gekeken en kon dien tengevolge in de Kerkstraat aldaar het pad niet recht houden. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 17. H. W. is bakker te Rien en had in diensteen 14 jarigen jongen. In zijn werkplaats ontbraken een arbeidslijst en een arbeidskaart gelijk dat een vereischte is. De getuige Bebersma, agent van politie, verklaarde, dat beklaagde hem gezegd had, den jongen reeds eenige dagen in dienst te hebben. Eisch bij verstek voor ’t ontbreken van de kaart en de lijst 2 maal f 5 boete of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. 18. K. V. te Dedgum heeft tweemaal naar eieren gezocht, tweemaal een proces gekregen, bij verstek wordt geëischt tweemaal f 5 boete of tweemaal 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der drie eieren of ’t betalen van 45 cent of 1 dag hechtenis. 19. Die eieren, die eieren 1 ’t Lijkt wel dat er geen eind aan komt, want nog wachten meerdere zaken op behan deling en telkens is ’tdie en die heeft eieren gezocht, daar en daar, op ’t land van die en die, op dien tijd, zondér vergunning of vergezeld te zijn van den eigenaar of rechthebbendevraag verstek, verstek wordt verleend eisch zoo en zoo groot, ’t Wordt bijna een van buiten geleerd lesje. ’t Was dan ook een beetje afwisseling; dat T. II. te Gaast verschenen was om zich te verdedigen tegen het hem ten laste ge legde. In het procesverbaal stond, dat beklaagde den 13den April in het land eigen aan den heer Visser van de Lemmer en den 20sten April in het land van den heer de Witte te Gaast en beide perceelen bij laatsgenoemde in gebruik naar eieren heeft gezocht. Beklaagde zegt niet gezocht te hebben, doch hij liep er alleen maar over om naar zijn werk te gaan. Dat was de 13de en de 20ste liep hij op ’t land dat bij Hoekstra in gebruik is. De veldwachter Haagsma legt een verklaring af geheel verschillend van die van beklaagde. Hij liep heen en weer. Eindelijk met vuurrood gezicht en een bijna onhoorbaar „ja” erkent hij den 13den te hebben gezocht, doch den 20sten is hij niet op land, bij de Witte in gebruik, geweest. Haagsma zegt de ligging der landerijen daar goed te kennen, hij was op het land, dat bij de Witte in eigen gebruik was. Beklaagde die eveneens beweert de ligging der landerijen daar goed te kennen, wijl hij daar werkt en woont, zegt dat ’t land eigen is aan de Witte en bij Hoekstra in gebruik, van deze had hij toestemming. De eisch is 2 maal f 5 of 2 maal 3 dagen, iets wat beklaagde volgens zijn bewering niet verdiende, daar hij den 20sten April niets misdreven heeft» Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1