Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. f I Il L H I No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. Voor het Kantongerecht. Zitting 26 Mei 1905. ZONDAG 4 JUNI. BINNENLAND. W andel weg*en VOOR Afzonderlijke zijner huizen in de 3e huurder gevonden. Hij openbaar kerkelijk INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ’t Was omstreeks Augustus 1902 dat ik ging naar den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente te Ten Boer met de vraag of we een kind konden gedoopt krijgen, en, het antwoord van ds. P. Bos Hieruit volgt dus, dat de wandelweg van de BlauwpoortSt. JanspoortSneekerpoort door wielrijders niet mag worden bereden. Redactie. In de Bode het orgaan van den (/Bond van Ned. Onderwijzers”, wordt een schrijven openbaar gemaakt aan den heer Ketelaar, waarin P. Balkema te St.-Annen met naam en toenaam mededeelt, aan welke pressie hij heeft blootgestaan, teneinde zijn kind van de openbare school af te nemen. Waar van //Christelijke” zijde het aanwenden dier pressie telkens en telkens weer ontkend wordt, verdienen zulke mededeelingen, waartoe zoo weinigen den moed hebben en, trouwens, ook meestentijds niet in staat zijn ter wille van hun bestaan en dat van hun gezin, de bijzondere aandacht. P. Balkema dan schrijft I Mijnheer de Redacteur Onze stad is niet rijk aan wandelwegen. Wij hebben anders niet dan den Stadswal. Het is onpleizierig, dat onze wandelingen daar langs gevaarlijk worden. De fietsen en ^jlfe stoomfietseu, vliegen daar langs ons - w (Slot.} 26. T. G. en S. N. te Hindeloopen hebben ook burengerucht gemaakt, op een tijd dat de rustige burgerij reeds ter kooi was gegaan. Ook voor hen luidt de eisch f 10 of 3 dagen. 27. H. Z. aldaar was even als J. de V. op Zondagavond 23 April te ongeveer half twaalf te luidruchtig. Voor beiden wordt ook f 10 of 3 dagen noodig geacht. 28. J. M., T. D. en Y. A. hebben op dien zelfden Zondagavond ruim 11 uur weer te veel drukte gemaakt. De tweede van dit drietal, die ook voorkwam in 't eerst genoemde zaakje van burengerucht te Hindeloopen, is thans alleen present. Tegen de beide anderen wordt verstek gevraagd en verleend. T. D. zegt dat hij ook in deze zaak onschuldig is. z/’s Avonds ga ik gewoonlijk nog eens wan delen en dan kunnen ze mij wel eiken avond opschrijven.” Lemmer, 1 Juni. De ansjovisvisscherij was hier deze week iets gunstiger dan de vorige weken. In het geheel toch werd hier deze week bijna 800.000 stuks ansjovis aan gevoerd. Heden morgen bleek de gemiddelde vangst 5000 te zijn en de geheele aanvoer ruim 100.000, niettegenstaande velen heden morgen hunne netten niet hebben opgehaald. De visschers beginnen dientengevolge weer moed te scheppen. Over de afgeloopen maand werd hier nog ruim 5000 tal haring en 7000 pond bot aangevoerd. De haringvisscherij is hiermede afgeloopen. Over Het geheel was de haring vangst, hoewel dit voorjaar laat begonnen, nog vrij goed. 2 Juni. Heden werd een goede ansjo visvangst gemaakt; gemiddeld 8000 stuks. Hoogste vangst 25.000 stuks. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De uitgeschreven Tuinbouwten toonstelling van 2 tot 8 Augustus a.s. belooft succes te hebben. Verschillende inzendingen waaronder omvangrijke, zijn al toegezegd. Van onderscheidene kanten ontvangt het comité ook steun en tegemoetkoming. De Hollandsche spoor geeft inzenders vrij ver voer op haar eigen lijnen en gratis retour vracht, waar van andere lijnen overgenomen wordt. Staatspoor en Ned. Tramweg-Mij. ver schaffen ook het laatste.- gratis retourvracht. Nader zal moeten blijken, of het voorbe stemde terrein aan de Looxma- en Klooster straat met inbegrip der Ambachtschool en Gemeenteschool no. 2 groot genoeg is. Voor uitbreiding naar den kant van de spoorlijn LeeuwardenStavoren bestaat ruimschoots gelegenheid. Ter opluistering der feestelijkheden is ge reedelijk een uitmuntend muziekkorps geën gageerd. Voor serieuze belangstellenden zal de heer L. Budde, hortulanus te Utrecht een wandelvoordracht langs de inzendingen ten beste geven. Voor de eventueele tentoonstel lingsbezoekers wordt door tenten met zit plaatsen en uitstekende consumptie gelegen heid tot een aangenaam verblijf op de ter reinen zooveel mogelijk opengesteld. Zeker zal genoemde expositie den zin voor tuinbouw en bloementeelt in deze grasrijke Friesche landouwe bevorderen. 31 Mei. De handel op onze voorjaars paardenmarkt was heden niet bij uitstek. Wel ging er betrekkelijk, nog al wat in goed soort werkpaarden om (prijzen van f 200 tot f 300), maar de rest beteekende bitter weinig. In jong soort was er bijna geen handel, daar de lui er voor, door afwezigheid schit terden. Luxe dieren ontbraken, slachtsoort daaren tegen was ruim vertegenwoordigd en waarvoor men besteedde van f30 tot f70. ’t Aantal aangevoerde paarden, met inbegrip van de veulens^ bedroeg 249. Ik zeg//Gij kent mijne bezwaren, dat is financieele, 3/4 uur van de bijzondere school en de kinderen maar zwak, dank u heeren, en ik ben ook in geen geval geneigd om onder pressie van een kerkeraad een kind te laten doopen.” Vrijdag as. waardig in kon worden ont vangen, doch de nieuwe bewoner zekere A., scheen zoo naar de woning te verlangen, dat hij reeds hedennacht, zonder den eigenaar te waarschuwen, met zijn heele boeltje voor de deur verscheen, het raam opschoof, de deur opende en nu alles naar binnen bracht. Daarop werd het raam weer gesloten en //meneer” begaf zich met zijn gezin ter ruste. Niet van langen duur was die rust echterdes morgens heel vroeg al kwamen de schilders maar... vonden de deur op het nachtslot. Op hun kloppen werd echter het raam opengedaan en verscheen er het hoofd van een man, die zei dat ze wel konden oprukken. De overblufte schilders deden alzoo en spoedden zich naar hun patroon, die heel vreemd opkeek en zijn zonderlingen huurder ging opzoeken. Ook hij werd echter lang niet prettig ontvangen en toen de heer L. zijn pogingen voortzette om binnen te komen, haalde de huurder een revolver voor den dag, vuurde en raakte den eigenaar aan de hand. Nu mengde zich echter de politie in de zaak, zij drong het huis binnen en nam den huurder mee naar het politiebureau op het Leidscheplein. Het geheele inboedeltje werd vervolgens weer naar buiten gebracht, waaronder tal van duiven en kippen, naar een kenner ons verzekerde, prachtige Italiaansche zwartkop pen. En daar heeft dat alles den geheelen dag gelegen in den druilerigen regen, die het heerlijke zomerweer helaas heeft afgelost. N. v. N. In het Dagblad voor Helder wordt gemeld Door vele leden der R. K. kiesvereeniging //Eendracht” alhier is een protest bij het bestuur ingediend en wordt het uitschrijven eener nieuwe algemeene vergadering gecischt, omdat de candidaatstelling van den heer A. P. Staalman door die vereeniging bij- overrompeling door eene schromelijke schen ding van het reglement zou zijn geschied. Betreffende de oplichting, door den candidaat-notaris J. E. te Rotterdam gepleegd, meldt men ons nog E. kwam meermalen bij den heer G. L. van der Hoeven, Boompjes 25, koopman, handelende onder de firma Gebr. van der Hoeven, om gelden op te nemen tegen eene rente van ruim 5 pCt., waarvoor hij huizen in onderpand gaf. De gebruikelijke grossen en borderellen schenen steeds in volmaakte orde, voorzien van de handteekeningen van den notaris, den hypotheekhouder enz. Dezer dagen nu telefoneerde de heer van der Hoeven aan den notaris, ten einde hem eenige inlichtingen omtrent de huizen te vragen, doch kreeg hij tot zijn groote ver bazing ten antwoord, dat laatstgenoemde van niets af wist en dat de naam van der Hoeven niet op zijn repertoir voorkwam. Bij onder zoek bleek toen, dat de handteekeningen op grossen en borderels vervalscht waren. De justitie werd van de zaak in kennis gesteld met het -gevolg, dat de candidaat- notaris gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht werd. Hij legde een volledige bekentenis af. De oplichterijen moeten, zooals gemeld, een totaal van f 60.000 bedragen. Tel. Te Haarlem stond Cornells Wijker uit Velsen terecht, die in den nacht van 21 op 22 Februari j. 1. diefstal met braak heeft gepleegd in de Vischhal te IJmuiden en zich daar ook meester heeft gemaakt van Neder- landsch en Engelsch geld. De beklaagde, die pas 16 jaar oud is, was van zijn jeugd af een achterlijk kind. Hij was door den gevangenisdokter geobser veerd en deze was tot de conclusie gekomen, dat zijn verwijdering uit de maatschappij nood zakelijk was, waarom hij adviseerde tot plaatsing in een rijkskrankzinnigengesticht, Soestdijk. Men schrijft uit Soestdijk Hemelvaartsdag heerschte hier ’n ongekende drukte. Van alle zijden stroomden vreemde lingen toe, om de koninklijke familie te zien uitrijden. Vooral het getal wielrijders was ver bazend groot; men zag soms gezelschappen van 40 personen. Tegen half vier, toen de menigte zich voor het hek van het Paleis had opgehoopt, reden de beide Koninginnen met den Prins uit en werden door het saarn- gepakte publiek spontaan toegejuicht. Op mijn vraag, waarin dat openbaar er gerlijk enz. bestond, was het ds. Bos die kortweg zegtz/Wij beschouwen het zenden van kinderen naar de openbare school wel degelijk, als zeer openbaar ergerlijk leven te leiden.” Nu wil ik u hier even opmerken, dat Veldman voor den dwang is bezweken en G. Dijkhuis, (boerenarbeider was hij) eigenlijk de vlucht heeft genomen naar Wester-Emden; en dat //dan zullen we anders handelen”, zeggen wildan ga je van de kerk af. Nu weet ik, het zou u wel eenigermate interesseeren, wat er verder tusschen mij en den kerkeraad is voorgevallen, maar dat zou zoo wat een boekje vullen, doch het geldt maar de zaak, maar ik kan toch niet nalaten er op te wijzen, op wat wijze er vooral op het gemoed wordt gewerkt. z/Een,” zegt ouderling J. Steenhuis, //die den weg wel weet en niet doet, die zal met dubbele slagen geslagen worden.” Later zegt ds. Bos//Bedenk het welals uw kind eens ziek werd en niet gedoopt was”, en ons kind werd werkelijk ziek, daar komt ouderling Steenhuis Z/Ja, ja, daar hebt ge ’t nu al, en later ds. Bos nog eens //Mocht ’t u toch gaan als een vrouw uit mijn vorige gemeente Zuidbroek, die zeide; //Nuweet’k waarom dé Heere mij dat kind heeft afge nomen, ’t is omdat ik geen belijdenis des geloofs heb afgelegd.” Ons kind ging helaas dood, en wat was nu het laatste troostwoord van ds. Bos? Dit: z/Mocht deze weg voor u een leerrijke weg zijn.” Maar nu ons de oorzaak van den strijd ontnomen was, nu waren we ook weer goed genoeg voor de kerk, maar begeerde ik hun gezelschap niet meer. Dit is ons overkomen, ons waarvan ds. Bos zelf moest getuigen: „Ik heb heelemaal niets op u aan te merken, noch op uw maatschappelijk leven, noch op uw leven, noch in de opvoeding uwer kinderen, dan alleen deze eene zaak”. Een zeldzaam gehaaste huurder is oorzaak, dat een makelaar te Amsterdam met een gekwetste hand rondloopt. De heer L. had voor een Helmersstraat een had beloofd de woning van binnen te doen opknappen, opdat de nieuwe huurder er ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. z/Wij hadden u al verwacht maar wij hebben met eenparige stemmen besloten uw kind niet te doopen, want iemand die een zoozeer openbaar ergerlijk leven leidt als u doet, diens kind doopen we niet”. z/Ja,” zegt ds. Bos, wij kennen uwe be zwaren en die tellen we ook niet licht, maar wilt ge aan onze eischen voldoen, goed, anders zullen we anders handelen, jij de eerste, Veldman de tweede en G. Dijk huis de derde, maar let er wel op, doopen doen we niet, ongedoopt laten moogt ge niet, of we zullen, zooals ik gezegd heb, anders handelen.” De Kantonrechter. Dan geef je daar toch zeker ook aanleiding toe? Bekl. Ik ben er al haast zeker van, dat als ze mij bij een gezelschap zien, ik ook opgeschreven word. Maar geschreeuwd heb ik niet. De agent: De drie jongelui kwamen mij tegen en ik heb hen toen eerst gewaarschuwd en gezegd: Pas op jongens, anders loopt het weer mis. Even later hoorde ik ze luidruchtig zingen en ging naar ze toe, om ze te bekeuren en toen zei deze zelfde persoon, die hier nu naast mij staat, nog//Als we nou proces krijgen, hebben we ’t eerlijk verdiend.” Er waren eerst vijf jongelui, doch twee er van hebben aan mijn waarschuwing gehoor gegeven, de drie bekeurden niet. Eisch f 10 of 3 dagen. Bekl. Van niks maken ze tegenwoordig maar procesverbaal. Ze maken ’t er minder mee, en deze straf is zeer onrechtvaardig. 29. D. N. en C. L. beiden te Witmarsum hebben den 24sten April over een stuk bouw land geloopen, dat met garst bezaaid was. De tweede bekl. is er en bekent dat hij ter bekorting van het pad daar langs ging. De grond was droog en ’t zaad pas gezaaid, zoodat het niets hinderde, ’t Speet zelfs den gebruiker, dat er gevolg aan gegeven is. Dit alles neemt niet weg, dat de wet ver biedt om zonde? vergunning over bezaaide gronden te loopen en daarom luidt de eisch voor beiden f 3 of 2 dagen. 30. H. H. te Arum heeft ook over bouw land geloopen. Eisch f 5 of 3 dagen. 31. B. de H. te Parrega is een eizoeker, die door den gebruiker van het land is aan gegeven. Deze en diens broeder hebben samen een stuk land in gebruik en hebben veel last dat deze beklaagde in dat land loopt, ’t Vorig jaar hebben ze hem nog gespaard maar nu besloten ze, het hem af te leeren. Den 19den April werd hij betrapt doch op de nadering van den onbez. rijksveldwach- ter, ging hij zoo hard weg als hij kon, doch hij was goed herkend en heeft bij ’t buiten gerechtelijk verhoor aan den rijks veldwachter dan ook, hoewel na eenige moeite, bekend. Eisch f 8 of 3 dagen. 32. B. B. te Makkum was 1 Mei over zijn bier. Eisch f 5 of 3 dagen. 33. S. S. te Workum, 27 April, idem. Eisch f 3 of 2 dagen. 34. A. de J. te Bolsward, 30 April, idem. Bij herhaling. Eisch 3 dagen. 35. S. B. te Koudum, 14 April, idem. Ook al meer voor deze kwaal terecht gestaan. Eisch-14 dagen. Uitspraak op Vrijdag 9 Juni, a. s. heen. En ik meen dat dit niet mag, dat geen fietsen, veel minder stoomfietsen vah den Stadswal gebruik mogen maken. De gemeenteraad moet in het voorjaar van 1897 dit besloten hebben. Is dit juist, dan wordt het nu wel hoog tijd dat paal en perk gesteld wordt aan dat jagen met fietsen langs onze wandelwegen. U dankzeggende voor de opname, ben ik: Bolsward. A. Z. Zooveel noodig verwijzen wij den inzender naar een besluit van den Gemeenteraad dato 6 Mei 1897, hetwelk woordelijk luidt: z/De Raad der gemeente Bolsward, Overwegende dat de onbestrate gedeelten van den Stadswal en het plantsoen der gemeente bestemd zijn voor wandelwegen, en worden geschaad, indien deze gedeelten voor rij- en voertuigen worden gebezigd, Gelet op art. 138 litt. e der algemeene politie-verordening, Besluit en verklaart dat de onbestrate gedeelten van den openbaren weg in deze gemeente uitsluitend voor voetgangers bestemd zijn”. Hieruit volgt dus, dat de wandelweg Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1