lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. No. 46. DONDERDAG 8 JUNI. BINNENLAND. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. f VOOR Afzonderlijke onder garantie van kwaliteit en Het bezoek van vertegenwoordigers der En- gelsche landbouwpers aan Nederland. Eene nabetrachting. het het ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wij weten allen dat onze speciaal in Engeland, niet ongerept is, wij zullen straks er op kunnen wijzen hoe wij, ook in dit opzicht, van het Engelsche bezoek, gunstige verwachtingen hebben. Ons standpunt in dezen achten wij bij onze lezers reeds bekend. Onvermoeid strijden wij en zullen wij strijden tegen eiken vorm van knoeierij en bedrog. Die strijd gaat tegen dien vorm van handel die nog steeds op listige wijze eigen voordeel zoekt ten koste van onzen eerlijken naam en ten koste van het algemeen belang. Maar in dien strijd worden wij krachtig gesteund door die kern van handelaars, die zich nimmer met knoeierij heeft afgegeven, daarvan even afkeerig is als wij. Is het nu voor dien handel niet (het woord moet ons uit de pen) beleedigend zoo geheel genegeerd te zijn. Wij vreezen, dat het gezelschap dezen indruk heeft gekregende handel heeft in Nederland niet veel beteekenis en is, behoudens een enkele export-vereeniging, verdacht. Wij Venschen zeer, dat deze opvatting onjuist is, maar vreezen, dat het passeeren van den handel aan onzen naam geen goed zal doen. b. Wij spraken reeds de verwachting uit, dat het besproken bezoek ook ten goede zal komen aan den strijd tegen knoeierij en be drog. Die verwachting steunt vooral op de kennismaking van de Engelsche journalisten met het stelsel van botercontróle en met het Rijksmerk. De waarde van deze kennisma king kan niet licht worden overschat, vooral omdat toevallig het tijdstip bijzonder gunstig is. In de laatste weken is in de Engelsche pers de betrouwbaarheid der Nederlandsche boter dikwijls, en meest in ongunstigen zin, aan de orde geweest. De mededeelingen die het gezelschap, na den terugkeer, zal doen, zullen daardoor te meer de aandacht trekken. Die mededeelingen kunnen niet anders dan bevredigend voor ons zijn. De geheele controle dienst is getoond, de organisatie is uiteen gezet, aan meerdere fabrieken is aangewezen hoe of het Rijksmerk practisch wordt toege past op verschillende vormen van boterver- pakking. Wij koesteren de hoop, dat eerlang in de 53 verschillende Engelsche bladen, die de journalisten vertegenwoordigden, eene juiste beschrijving van den contröle-dienstzal worden gegeven. Wij vertrouwen dat die beschrijving bij zeer velen de overtuiging zal vestigen, dat Nederland de meest mogelijke waarborgen aanbiedt voor een zuiver, onvervalscht pro duct mits men uitsluitend vraagt boter voorzien van het officieels Rijksmerk. Vuur dit onderdeel van de beteekenis die ons leedwezen hieraan toevoegen, dat wij minder ingenomen zijn met de wijze waarop kennis is gemaakt met den handel. Die ken nismaking is geweest onvolledig en eenzijdig. Nergens hebben wij gelezen, dat de aandacht van het gezelschap is gevestigd op de stapel plaatsen, de pakhuizen, van kaas in de beide Hollanden, nergens is aanraking gezocht met de personen die als handelaars een ouden en eervollen naam dragen. In Friesland is, ofschoon het bezoek te Leeuwarden op een marktdag viel, de waag waar boter en kaas wordt verhandeld, de plaats van samenkomst der handelaars, gepasseerd en is .slechts een bezoek gebracht aan de export-vereeniging. Wij willen in dezen niemand een verwijt maken. Het is onmogelijk om bij eene ge legenheid als deze, aan alles te denken en iedereen tevreden te stellen. De personen die de tocht hebben voorbereid en als ge leiders van het gezelschap hebben gefungeerd, verdienen dank voor al hun moeite. Volgens onze meening is echter, door aan den handel slechts onvolledig en eenzijdig aandacht te schenken, een groote fout gemaakt waarop in deze nabetrachting gewezen moet worden. Het welslagen onzer nijverheid hangt voor het grootste deel af van de soprt en de kwaliteit der producten, maar daarnaast staat als hoogst belangrijke en onmisbare factor „de handel” wiens taak is om voor de pro ducten de beste afzet te vinden. Die handel kan wijzen op de verdienste van in den loop der tijden de Nederlandsche kaas en boter in de geheele wereld te hebben geïntroduceerd en speciaal is dit het geval in Engeland waar zij overal bekend zijn. Onder de bezoekers waren de vertegenwoordigers van de „voor naamste bladen die in Engeland de handels belangen behartigen. Welke indrukken moeten die heeren wel van onzen handel hebben meegenomen? Er is meer! eerlijke naam, wij aan het Engelsche bezoek hechten is dat bezoek volkomen geslaagd. c. De Nederlandsche zuivel-industrie is in den laatsten tijd telkens gedwongen ge worden aandacht te schenken aan „de kaas kwestie.” Tot het ontstaan dier kwestie hebben o. a. ook bijgedragen enkele processen in Engeland gevoerd tegen verkoopen van magere Hollandsche kaas. Het feit dat in Nederland kaas wordt verkocht uit volle melk en uit gedeeltelijk of geheel geroomde melk, allen in denzelfden vorm en onder denzelfden naam, heeft bij onze afnemers doen ontstaan eene begripsverwarring die bij de genoemde pro cessen voor den dag is gekomen. Indien de Engelsche heeren goed uit de oogen hebben gezien en volledig zijn ingelicht, dan weten zij ook dat er in dezen iets is, dat niet vol komen in den haak, niet geregeld is. Zonder eenige aarzeling is hen volledig en oprecht getoond allés wat zij voor een juist oordeel moeten weten. Zij weten dus, dat op uit gebreide schaal volvette kaas wordt gemaakt, dat er kaassoorten zijn die ondanks de melk gedeeltelijk is afgeroomd, tóch als een uitste kend en goedkoop volksvoedsel mogen worden beschouwd. Maar tevens zullen zij hebben gezien en gehoord dat kaas wordt gemaakt van melk, die volledig is afgeroomd, die weinig voedingswaarde heeft en onsmakelijk is en die alleen verkocht kan worden omdat zij denzelfden vorm heeft en denzelfden naam draagt als de betere soorten. Indien de heeren journalisten den toestand van kaasindustrie en handel goed hebben begrepen, dan verwachten wij van hen een duidelijk advies. Dat advies zal zijn dit: zoolang niet officieele maatregelen genomen zijn, zullen de importeurs van Nederlandsche kaas met alle gerustheid die kaas kunnen koopen, indien zij slechts vragen dat ze worden geleverd met gedeponeerde handels merken en gehalte. Wij hebben getracht in het kort te geven een eerlijken en onopgeschroefden indruk van de beteekenis van het bezoek dat wij be spraken. Wij eindigen met een woord van dank aan hem of hen, die het initiatief namen tot deze excursie en met het ver trouwen uit te spreken, dat de aangeknoopte kennismakingen het uitgangspunt zullen zijn voor geregelde gedachtenwisseling. Betere erkenning en meerdere waardeering zullen ontwijfelbaar daarvan de gevolgen zijn. (De Zuivelcourant.) Repk. Nieuwsbl. v. Ff. Berlikum. Hier trad in de Zaal Visser voor een druk bezochte vergadering op Ds. Ankerman van Wommels, de gemeenschap pelijke candidaat der Chr.-Hist. en A.-R. in dit district. Spreker begon met te zeggen, dat het zijn plan niet was, lang stil te staan bij de beschuldigingen, die van liberale zijde tegen dit ministerie ingebracht zijn. Ook de wets ontwerpen door dit ministerie tot stand gebracht, wilde spreker dezen avond laten rusten, daar ze hem te ver van zijn onder werp n.l. de uiteenzetting van de beginselen der Fr. Chr. Hist, zouden afvoeren. In een glasheldere rede begon spreker vervolgens de beginselen zijner partij te ver klaren. Aan de hand der geschiedenis toonde hij aan, dat ons land door den 80-jarigen oorlog gestempeld is als een „Christelijk” land en dat het als zoodanig een roeping heeft, een roeping die het, hoe deze ook verwaarloosd moge zijn door de liberale ministeries, ook nu nog te volgen heeft. Temeer betreurde spreker het dan ook, dat onder dit „christelijk” ministerie op het „christelijk” beginsel bij de samenstelling der H.O. wet en de L.O. novelle, waar men dit toch duidelijk had kunnen laten uitkomen niet genoeg de nadruk was gelegd. Het streven moet toch zijn, dat Hods Woord Joure, 5 Juni. Een groot aantal maaiers bood zich heden alhier aan, waarvan slechts weinigen een boer vonden en het meerendeel derhalve onverrichter zake huiswaarts moest keeren. Ongeveer 40 van hen vertrokken om 2 uur met de stoombooten naar Sneek om daar morgen op de weekmarkt hunne diensten aan te bieden. weer de basis zal zijn, waarop alle staats instellingen rusten, dat ons land, dat toch immer „christelijk” heet, overal dat „chris telijk beginsel” op den voorgrond moge stellen. Om hiertoe mede te werken riep spreker de kiezers voor de a.s. verkiezingen op. Wel stelde hij zich voor, dat het geen gemak kelijke strijd zou zijn, dat men met veel moeilijkheden te kampen zou hebben, maar toch vertrouwde hij op ’n eindzegepraal. Van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik. Wel werden eenige vragen gesteld door enkele a.-r., die het voornamelijk met spreker niet eens waren over de vraag „hoe” het christelijk beginsel in toepassing te brengen. Overigens betuigden zij hunne instemming met veel van wat door den spr, gezegd was. Na repliek van den spr. werd de verga dering door den Voorzitter met dankgebed gesloten. Sneek. Naar aanleiding eener gedane aan gifte, wegens mishandeling van den schoor steenveger Bondietti, bij den heer Commissaris van Politie alhier, is door den Wachtmeester Brigade-Command, der Kon. Marechaussee een onderzoek ingesteld, waarna procesverbaal is opgemaakt tegen voornoemden schoorsteen veger wegens eene valsche aangifte en rond strooien van lasterlijke praatjes. Heden, 6 dezer, is door den Heer Rechter commissaris de instructie geopend tegen Bon dietti. Sn. Cl. Workum. Door den jongeling Jelle Ploeg- stra is met weinig moeite gevangen eene postduif welke een ringetje om den linkerpoot droeg, waarop stond: 146.dan een koordje, vervolgens 0 727 g. De betrokken eigenaar zal dezelve kunnen terugkrijgen, indien hij daarvan per brief kaart kennis geeft. Leeuwarden, 6 Juni. De Leeuwarder Courant verneemt dat de zaak van het faillisse ment van gebroeders Gratama niet naar de openbare terechtzitting wordt verwezen, daar de officier van j ustitie geene voldoende termen ter vervolging wegens buitensporige verterin gen heeft kunnen vinden. Sneek, 6 Juni. Naar ons wordt meege deeld werd tijdens ’t onweer van gisteren avond in de wei onder Scharnegoutum een paard van den landbouwer IJ. Bruinsma door den bliksem gedood. Ook werd door 't hemelvuur getroffen de loods van ’t spoor station te Bozum, alsmede de houtmolen van de firma Oppedijk te IJlst. Aan de loods moeten een paar planken beschadigd zijn, van den molen niets. Bij den heer Burgemeester zijn heden als candidaten voor de 2e Kamer ingediend de h.h.Ds. II. van Eyck van Heslinga van Berlikum (Chr. Hist.); Mr. H. Okma (a.-r.) zittend kamerlid; A. P. Staalman (chr.-dem.) Heldersch afgevaardigde, en Dr. C. J. Nie- meijer (lib.) predikant te Bolsward. Laatstgenoemde houdt hier een politieke lezing 15 Juni, eerstgenoemde 7 Juni, beiden in de groote zaal van Amicitia. Men deelt aan de Tel. mede: De, in navolging van andere rijken, in ons land genomen proef, om jongelieden te gebruiken voor het bezorgen van telegram men, heeft aan de verwachting beantwoord en zijn dientengevolge door den directeur- generaal eenige bepalingen vastgesteld, welke in hoofdzaak op het volgende neerkomen: De jongelingen worden ter voorziening in vacatures van besteller door de directeuren, na bekomen machtiging van den directeur- generaal, in dienst genomen. De aanneming geschiedt op 16-jarigen leeftijd, op een aanvankelijk loon van f 4 per week, hetwelk bij gebleken ijver en ge schiktheid door drie jaarlijksche verhoogingen van f 1 tot f7 per week wordt vermeerderd. Aan de jongelingen wordt, ten gebruike bij de uitvoering van hun dienst, verstrekt eene uniformpet, eene pelerine, een stel lederen beenkappen, een tasch, welke zij aan een rood-lederen riem over de borst dragen, alsmede een koperen nummerplaat, welke op de borst wordt bevestigd. Bij het bereiken van den 21-jarigen leef tijd volgt ontslag. Zij, die in alle opzichten daarvoor geschiktheid betoonen, kunnen als dan bij behoefte, overgaan als hulp-brieven- besteller bij den postdienst en later in aan merking komen als vaste brievenbesteller» Bovenstaand bezoek, waaraan de vorige week, door de pers, op veelzijdige wijze aan dacht werd geschonken, behoort tot de ge schiedenis. De indruk gemaakt door de min of meer opgeschroefde verslagen over de be zichtiging van deze of geene fabriek, boerderij of andere instelling of over dejeuners en diners met toasten en champagne, komt op den achtergrond. Het komt ons voor, dat het thans ge rechtvaardigd is om een kalm en nuchter antwoord te zoeken op de vraag: welke prac- tische beteekenis kan dit bezoek voor onze zuivelindustrie hebben? Bij het zoeken naar dat antwoord zullen wij tevens gelegenheid hebben over het welslagen een oordeel uit te spreken. Volgens onze meening is de practische be teekenis deze: het gezelschap was in de ge legenheid om a. zich een denkbeeld te vormen van den om vang onzer zuivel-industrie; b. zich grondig op de hoogte te stellen met het ernstige streven waarborgen te geven voor de onaantastbare eerlijkheid van onzen boterhandel, door de toepassing van controle-stelsel en het gebruik van Rijksmerk; c. een inzicht te verkrijgen in de ver houdingen die bij onze kaas-industrie bestaan. Wij zullen deze drie punten kort bespreken. a. Wie in de laatste veertig jaren den loop van den boter- en kaashandel op de Engelsche markt heeft gevolgd, weet ook dat in dien handel eene geheele omwenteling heeft plaats gehad. Was Nederland eens nummer één op die markt, die plaats is veel zijdig bestreden, doordat telkens uit andere staten, die vroeger geene zuivelproducten exporteerden, boter en kaas in toenemende hoeveelheid naar Engeland werden gezonden. Denemarken, Zweden, Rusland, Canada, /Australië, Argentinië hebben met succes een plaats verkregen. Nederland is daarbij lang zamerhand meer op den achtergrond gekomen, temeer waar de genoemde staten, om zich te introduceeren, in verschillende vormen reclame hebben gemaakt, waartoe voor Neder land, als oud zuivelland, minder aanleiding bestond. Een natuurlijk gevolg is, dat in vele opzichten de beteekenis der Nederland sche zuivel-industrie wordt onderschat, niet meer voldoende wordt erkend. De gedachten om door persoonlijk bezoek van de mannen der vakpers meer waardeering op te wekken was zeker zeer gelukkig en de uitvoering van dit gedeelte van het pro gramma verdient alle lof. Een tocht door onze beste weidestreken in Zuid-Holland, Noord-HoUand en-Friesland in den meest gun- stigen tijd van het jaar moest een gunstigen indruk maken. Onze nationale rijkdom is het gezelschap in volle glorie getoond. Wij vertrouwen dat de verschillende geleiders gezorgd hebben dat hetgeen gezien is, werd aangevuld met mededeelingen omtrent den omvang van den veestapel, de cijfers van de export van zuivelproducten enz. Wij her halen het, in dit opzicht moet de indruk gunstig zijn geweest en moet de tocht geheel aan het doel hebben beantwoord. Eveneens zijn wij ingenomen met de wijze waarop de heeren gelegenheid is gegeven kennis te maken met de veelzijdigheid onzer zuivel-industrie. In Zuid-Holland zagen zij de vervaardiging van vette Goudsche kaas zooals die nog op de boerderij wordt uitge oefend. In Noord-Holland werd kennis ge maakt met de vervaardiging van Edammer kaas. In Friesland bezocht het gezelschap een drietal zuivelfabrieken, waaronder de grootste die in Nederland bestaat. Het maakte aldaar kennis met de boterbereiding en de fabricatie van kaas van verschillend gehalte. Tevens werd in die provincie een omvangrijke fabriek van gecondenseerde melk bezocht. Een en ander was uitstekend geschikt om zich een juist denkbeeld te vormen van de verschillende vormen waarop, in het groot zoowel als in het klein, in Nederland de melk wordt verwerkt. Is ons oordeel over de wijze waarop de Engelsche vakpers in de gelegenheid is ge steld met onze zuivel-fnaWrie kennis te Qjaken» dus aeet gunstig, wij moeten tot Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1