Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Rede Kapitein Thomson. H No. 47. Versciujnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. ZONDAG 11 JUNI. lil to li VOOR (II Afzonderlijke verheffing ’t peil bij I "F p. K'l ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. L na.- dl De heer L. W. J. K. Thomson, de can- didaat 'der vrijzinnigen, trad Woensdagavond in ,/de Doele" voor de kiezers op. De zaal was behoorlijk gevuld. De waarnemende Voorzitter der Kiesver- eeniging z/Vooruitgang", de heer VIS, wees er op dat 16 Juni nadert, de dag waarop zal uitgemaakt worden of het tegenwoordig Ki ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. als er straf noodig is. Dat de militaire rechtspraak afzonderlijk is en ook de burger lijke rechten kan ontnemen is nog steeds behouden, eveneens ook dat bij stoornis der openbare orde ongehoorzaamheid gelijk staat met oorlogstijden. In de verkiezingstijden wordt veel wat drukte gemaakt en met be loften gespiegeld, maar op daden komt het toch maar aan. De eigenlijke strijd acht ik niet den ge loofsstrijd, maar de strijd van den arbeid tegen het kapitaal, die der werklieden tegen de bezitters Als er geen drang van onderen komt, wordt er niets gedaan. Dan krijgt de werkman geen kiesrecht, geen pensioen of meerdere verbeteringen. Alleen gedwongen staat men iets schoorvoetend toe. Bismarck heeft reeds gezegd: als het volk ze niet af dwingt, komen er geen sociale wetten. De groote massa, de partij der arbeiders te ont wikkelen opdat die zich organiseeren, dat is de weg en ieder die de partij der arbeiders genegen is, stemme niet op den liberalen of den clericalen candidaat, maar op die der sociaal-democraten. (Applaus.) Daarop bekwam de heer P. H. de JONG alhier het woord, die instemde met de woor den waarmede Spr. van heden avond was begonnen met de woorden van Kruger, dat de eenheid het hoogste goed is voor land en volk. Dat nu die eenheid de laatste 4 jaren in gevaar kwam of nog andere af metingen aannam, is te betwijfelen, want de geloofsverdeeldheid is van veel ouderen datum en is. ook dit ministerie niet te wijten. J uist het gesprokene van den heer Thomson en den eersten debater wijst er op, dat er van liberale en sociale zijde een spel wordt gespeeld, nl. het tegenwoordige ministerie te doen vallen. Niettegenstaande de groote ver schilpunten zuilen ze toch elkander helpen tegen de zoogenaamde clericalen. Wijst men er op, dat de coalitie dezer regecring uit ver schillende groepen is samengesteld, dan moet ik ook met den heer v. d. Heide er op wijzen, dat de nu gevormde linksche coalatie ook uit zeer heterogene bestanddeelen be staat en tevens, dat deze reeds gezegd heeft dat niet de strijd die des geloofs is, maar meer tusschen bezitters en niet bezitters. Over de verschilpunten zooals het kiesrecht, zal men nu dan ook heenstappen. (De heer v. d. Heide interumpeert, dat de soc. demo craten slechts dan de liberalen steunen als ze voor uitgebreid of algemeen kiesrecht zijn.) De Jong vervolgt, dat toch door den Spreker van hedenavond het blanco art. 80 zoowat is weggemoffeld en het beschouwde als ,/doe maar mee, er komt toch niets van”. De scheidslijn tusschen geloof en on geloof is er reeds lang geweest en reeds Groen van Prinsterer en Da Costa hebben dat gevoeld. De Auti-rev. partij wil wel degelijk de eenheid van land en volk doch ook de ethische zijde van den godsdienst moet algemeen erkend worden. Men kan wel alles met een kleur verf overstrijken, doch een kunstschilder weet door verschillende kleuren te mengen en naast elkander aan te brengen een schoon geheel te wrochten. Dr. Kuyper werkt voor de eenheid, rekening houdend met de ver schillende bestanddeelen van het volk, maar de linksche coalitie schijnt er van te houden, om met wijlen Dr. Schaepma'n te spreken om knuppels in het hoenderhok te werpen. Toch is de regeering des ondanks gebleven en hechter bijeen dan voorheen, ik zou de nieuwe coalitie, als ik dit cabinet er niet aan behoefde te wagen, geluk willen wenschen met zulke eenheid. Omtrent het arbeidscontract merk ik op, dat de onderwijswet zooveel tijd heeft ge nomen en blijkbaar opzettelijk, dat voor de behandeling van dit contract vóór de ver kiezingen de tijd ontbreekt. De ouderdoms- verzekering wordt in 't ontwerp dezer re geering aangevangen op 70 jaren, maar de heer Thomson heeft daarbij verzwegen, dat op 50 jaren bij invaliditeit de verzekering al ingaat en ook de vrouwen en weduwen er in betrokken zijn, De heer v. d. Heide was eerlijker door dit aan te stippen en ook dat bij Minister Lely i mill., en nu mill, beschikbaar is uit de staatskas. Bij verge lijking van dit huidige ministerie met het vorige, komt het tegenwoordige eervol uit den strijd te voorschijn. De heer Thomson heeft de ingediende tariefwet een protectie genoemd, doch datnj het openbaar onderwijs te volmaken en ons voordeel te doen met de critiek door de tegenstanders gevoerd. Daarop zette Spr. zijne denkbeelden uiteen over ons leger, dat zoovele millioenen kost nl. l/s van al onze uitgaven en toch kan het geen aanspraak maken op den naam van deugdelijk te zijn. Er heerscht een zekere malaise en luste loosheid. In den loop der tijden is de top- stand van den militair wel veel veranderd, maar toch heerschen in en over ’t leger nog te veel de begrippen van de verouderde tijden. Scherp was de tegenkanting over de afschaffing der plaatsvervanging. Dat onrecht is nu toch opgeheven en zoo dient er meer vervormd in democratischen geest, door ver korting van den oefeningstijd, wat kan, als er minder op paradeeren wordt gelet. Het verblijf in de kazerne kan verbeterd, een gelijkheid vordert, dat allen hun deel der lasten dragen inplaats van zoo als thans, dat een derde deel door het lot daartoe wordt aangewezen. Ook de rechtsspraak en de handhaving der krijgstucht worden in den breede besproken en vooral er op ge wezen, dat de tegenwoordige opvatting van de tucht in het leger niet de algemeene goedkeuring wekt en de populariteit er onder lijdt. Een goed volksleger met ver mindering der lasten en kosten, daarop dient te worden aangestuurd, terwijl door meer vrijheid een andere geest moet komen en bij eindigde met tegen de reactie-zin, die in de laatste memorie van antwoord dezer regeering spreekt op te komen, daar hij de vrijheid van ons dierbaar vaderland door een goed en goedgezind volksleger hoopte gewaarborgd te zien. (Applaus.) DEBAT. Ds. A. van der HEIDE van Engelum, candidaat der soc. dem. in dit district, acht het noodig met den Spreker van heden avond een lans te breken. Hij heeft met belangstelling diens rede aangehoord, doch niet met gehee.le instemming., Wel kan hij zich met vele punten vereenigen, doch met andere is dit niet het geval en in de eerste plaats wil hij opmerken, dat de spreker het belangrijkste punt voor den arbeider heeft verzwegen, n.l. het kiesrecht. Het is voor ieder democraat toch een zaak van belang, dat hij kan meespreken in den gang van zaken. Wel heeft de heer Thomson veel op met een democratisch volksleger, maar dat zoovelen, die wel gedwongen worden die militaire lasten mee te dragen, zijn uitge sloten van ’t kiesrecht is iets wat v reeselijk is. Dat er in de 4 jaren dezer regeering niet veel van de sociale wetgeving tot zijn recht kwam is niet omdat Dr. Kuyper er onbe kwaam voor is, ook niet omdat hij geen voldoende meerderheid heeft in de kamers, maar wel hierdoor, dat die coalitie bestaat uit groepen, die hemelsbreed verschillen, is deze gesteld op 70 jaren. Op ’t gebied van belastingen wil hij, in strijd met de tegenwoordige regeering, geen protectie, doch huldigt hij het vrijhandelstelsel, en meent dat niet de kleine man moet belast worden, doch 't noodige geld uit de beter voorziene zakken behoort te komen, en het voorge stelde tarief van invoerrechten kan hij daar om niet goedkeuren. Ten bate van grond eigenaren en fabrikanten zal het heffen dier rechten strekken. Ban is hij voor verheffing van ’t peil bij ministerie zal blijven of vervangen worden.. volksonderwijs. De wet Mackay van ’89 - heeft ons je subsidie dei- bijzondere school gebracht en ’t heette toen een pacificatie, doch de schoolstrijd is gebleven, en nu is bepaald dat de minima-tractementen van alle, openbare en bijzondere onderwijzers van staatswege betaald worden. De openbare school voor allen is gebleken een onbereikbaar ideaal te zijn, toch blijft deze school ’t ideaal der vrijzinnigen, omdat juist het openbaar onderwijs kan zijn de I kweekplaats" voor eensgezindheid. Nu erkent Spreker ’t recht der ouders om dat onderwijs voor hun kinderen te kiezen, wat zij 't best achten, en op dat beginsel is indertijd ook de subsidie toegestaan. Bij de tegenwoordige onderwijs-novelle missen we echter den waar borg dat dit bijzonder onderwijs zal voldoen aan de eischen voor goed volksonderwijs, en waar de concurrentie met het openbare zal vervallen is te vreezen dat door deze wet het peil van ’t onderwijs zal teruggaan. Het moet daarom het streven zijn openbaar onderwijs te volmaken en Als de vooruitstrevenden iets op touw zetten, roepen de conservatieven om ook maar eens als militair te spreken //op de plaats rust en zoo ook zal het met de thans gevormde linksche coalitie gaan als de vrijzinnigen vooruit willen, commandeeren de reactionaire con servatieven //marqueert de pas De vrij zinnigen hebben zich van de conservatieven eenmaal afgescheiden en de coalitie met de Unie-liberalen zal ook weinig resultaten kunnen opleveren. Al meenen de. vrijzinni gen het nog zoo uitnemend met het volks onderwijs, met de pensionneering van de in validen en ouden van dagen, als de con servatieven niet meegaan, komt er niets van terecht. De heer Thomson heeft gezegd dat na de middeleeuwen het liberalisme is gekomen, en dat nu uit de overheersching van de gemeenschap het socialisme is ontstaan. Dat verklaar ik niet te begrijpen. De klassenstrijd vindt zijn oorzaak in de ellende van de groote massa. Als de arbeider zelf niet opkomt voor zijn rechten wordt er niets voor hem gedaan. Goede organisatie is noodig, men kan ’t zien uit het verschil van den toestand der arbei ders in ’t Zuiden van ons land met die in de groote steden, de diamantbewerkers te Amsterdam bijv. Wat nu de volkspartij voorstaat is vroeger voor 1848 door de liberalen gedaan, die dreigden zelfs met revolutie en doodslag en zoover gaan wij thans lang niet. De trusts die om de concurrentie te ontgaan, ontstaan, zijn een uitvloeisel van ’t kapitalistisch stelsel, waarbij de productie slechts wordt gedreven om winst te maken. Dat economisch proces moet uitloopen op den rijkdom van enkelen, de ellende der groote massa en daarom moet er komen een economische evolutie. De ouderdoms en pensioenverzekering die in T ontwerp Lely op 65 jaar inging, is door deze regeering gesteld op 70 jaren. Dat alleen heeft de heer Thomson gezegd, doch er dient te worden bijgevoegd, dat dit laatste ontwerp ook de vrouwen en weduwen heeft opgenomen. Ik vraag dan ook welke waar borg is er, dat er van het conservatisme een betere wet komt. Lely had er 2 mill, be schikbaar voor, doch Kuyper althans 6 mill. Waar ’t geld vandaan moet komen.? O, ik weet, wat men zal zeggen uit belasting naar draagkracht, maar zal dit voornemen uitge voerd worden. Onder het vorig liberaal ministerie werd de erfenisbelasting nog van 8l)2 tot 6 procent teruggebracht, en wie zal ’t nu ernstig meenen als men ons nu naar belasting naar draagkracht wil voeren? De heer Thomson verklaarde zich voor vrijhandel en tegen protectie, doch minister Pierson in het liberale cabinet stelde ook evengoed als dit huidige ministerie verhooging van invoer rechten voor, terwijl toen toch de staatsin komsten gestegen waren met 19x/2 mill. Wij soc. dem. willen niet dat de beurzen der arbeiders worden belast, die behooren ontzien te worden. Over de schoolkwestie denk ik ook niet eenstemmig met den heer Thomson. Hij keurde het af, dat de kinderen worden ver deeld naai 't geloof, doch wat geschiedt ook op vele plaatsen? daar worden ze verdeeld naar den welstand der ouders, dus eigenlijk afgedeeld naar den mammon en dan is mij toch de onderscheiding naar ’t geloof wel zoo sympathiek. Wat er van de liberalen is te verwachten, och daar zie ik voor ’t volk niet zooveel heil in. De leerplichtwet dwong wel de kinderen naar de school te zenden, maar voor schipperskinderen enz. was geen geld beschikbaar. Er wordt nu geroepen dat overal kleine schooltjes zullen komen, maar ik vind dat die er nu ook al zijn. Het herhalingsonderwijs is nog steeds onvoldoende en of de kinderen hongerig en naakt zijn dat hoort niet bij de wet thuis, beweert men en de. aanvragen zijn afgewezen ge worden, doch ik vraag nog eens, wat zal er dan van volmaking van ’t onderwijs terecht komen? En dan het leger? Ik vrees dat de linksche coalitie niet zal meegaan met de ideeën die de heer Thomson koestert. Als de generale staf commandeert, wat zal de liberale partij daar tegen doen. Uit de antecedenten weten wij, dat de liberalen de verbeteringen niet willen. En de handhaving der tucht, ’t is bij de behandeling der tuchtwetten gebleken, de liberalen stemden met de clericalen mee en gaan evenals dezen door dik en dun mee. I Daar de vrijzinnigen zich niet vereenigen kunnen met deze regeering, hebben zij den heer Thomson candidaat gesteld, wien hierbij ’t woord werd gegeven. De heer THOMSON dankte voor 't in hem gestelde vertrouwen en greep gaarne aan de gelegenheid om kennis te maken met een deel der kiezers. Hij wist niet beter te doen dan te herinneren aan een woord van den bij allen hoog geachten Paul Kruger, die in zijn politiek testament er op wees dat de eenheid en samenwerking de grootste kracht zijn van een volk, en niets noodlot- tiger is dan gebrek aan die eenheid. In ons land staan wij thans voor de vraag, wat ons te wachten staat van den stembusstrijd, en hoewel meeningsverschil steeds kan en mag bestaan, toch is 't te betreuren dat dit ver schil hier en daar aanleiding tot verbittering geeft, waarbij de eenheidsband verbroken wordt. In den voor korten tijd tusschen De Banier en de Anti-Rev. Botter dammer ge voerde polemiek werd in schrille kleuren de tegenstelling van den Liberaal en den Christen geschetst, en toch kan men ’t niet anders dan betreuren, dat men hen, die hun gansche leven gepoogd hebben het goede te doen en de Christ, moraal na te streven, te zien brandmerken als de tegenstelling van den Christen en zulks enkel omdat de gods dienstige beginselen hen te hoog staan, om in een politiek tournooi er mee te schermen. Van een bijeenbrengen is bij zulken toon geen sprake meer, en toch de liberaal meent dat de groote ethische invloed van ’t reli gieuze zal doorbloeien bij al ’s menschen handelingen, al wil hij ’t gebed slechts be oefenen in de stille binnenkamer. De liberaal betreurt bet, dat in de laatste 4 jaren die scheidingslijn zoo is verscherpt door een man, dien wij allen als een eminent persoon erkennen, doch van wien wij ’t betreuren dat wij de toekomst door zijn invloed met bezorgdheid moeten gadeslaan. Onze politiek moet gericht zijn op verandering, doch ook van onze zijde mag nu niet tot prikke lende woorden en uitdrukkingen de toe vlucht worden genomen, doch de strijd moet waardig zijn om zooveel mogelijk de ver deeldheid te bezweren. Er beginnen reeds teekenen zich te vertoonen dat eerlang een andere partij-formatie zal ontstaan, waarbij de grenslijn wordt getrokken door de mate van bereidwilligheid om mede te werken tot oplossing der vraagstukken in ’t practisch volksbelang. De Katholieke inzenders der N. R. Cl. en ’t afscheidswoord van Mr. de Vries in de Christen-Democraat geven blijken van een democratische strooming ook bij die partijen. De vraag dient gesteld, wat is de oorzaak, dat de tegenwoordige regeering zoo weinig heeft gedaan op ’t gebied der sociale wet geving? en ’t antwoord ligt voor de hand. De coalitie is van te uiteenloopende mee- ning om iets van beteekenis te kunnen uit voeren op sociaal gebied. De historische ontwikkeling van ’t liberaal beginsel en de consequente doorvoering er van leidt tot het zoeken naar de synthese tusschen het vrijheidsbeginsel ter eene en ’t socialisme ter anderer zijde. Waar de een zijdigheid van ’t socialisme voert tot klas senstrijd, dient de overheid waakzaam te zijn om den ontwikkelingsweg voor allen gelijk te maken. Wijl er nog zoo velen een ellendig bestaan moeten voortslepen, is ’t noodig in te grijpen om in de nooden van ’t volk te voor zien. Het practische terrein voor dezen stem busstrijd was dan ook dat de vrijzinnigen zich met de conservatieven tot een coalitie, vorm den om op grond van het coalitie-program samen te werken tot een sociale wetgeving. In de le plaats acht Spreker noodig een verzekering van invaliditeit en ouderdom, en ■was in een vroeger ontwerp de 65-jarige leeftijd ’t pensioen gesteld, in ’t nu ingediende Bolswardsche Courant lil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1