Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. (lelijk leger, ir kostbaar leger, teling voor Uw familie- dat leger, I 3 i No. 48. 44ste Jaargang. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags I DONDERDAG 15 JUNI. BINNENLAND. Christ.-Hist. Persmanieren. is: n, zonder onderscheid van VOOR a 5 Cent. Afzonderlijke Fries che Crt. Namens onze principalen: MEIJER SCHAAFSMA.' Leeuwarden, 10 Juni 1905. INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). een der politieke partijen een reclame-aUto- mobie] zal laten loopen in alle richtingen van en naar het stembureau. aan deugd een deernis- een dag van van kwelling, angst, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. aan bekwaamheid, aan kracht, ziedaar zooveel oorzaken van waardig bestaan. Elke dag i teleurstelling, van vernedering, van beleedigd zelfgevoel, van angst, van stervenslust. De leidslieden eens volks komen met dezen dagelijks in aanraking, met dezen het meest; moeten levensgeschiedenissen aan- hooren, zoo vreéselijk .dat zij niet kunnen mij^nJTJ.AMl va’-fin Moddergat, 13 Juni. Heden morgen zijn er 62 lieden uit dit dorp naar Emden ver trokken, om daar dienst te nemen op de loggers. Met acht wagens zijn ze naar Oostmahorn gegaan, om vandaar per stoom boot ZoutkampGroningenDelfzijl ter bestemder plaatse te komen. Voor ons dorp wordt het nu weer een rustige tijd, want zooveel bewoners minder is wel te merken. Ook uit Wierum en Zoutkamp vertrokken ongeveer een 49-tal. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Kimswerd, 13 Juni. De algemeene ver gadering der leden van ’t veefonds //Arum en Omstreken” was slechts door 6 bestuurs leden en geene der gewone leden bezocht. De rekening van den boekhouder wees aan in ontvangst f 1355.415, in uitgaaf f 1355.22, alzoo een voordeelig saldo van f 0,19®. Aan omslag was ontvangen, berekend naar 45 en 40 cts. van f 100 V.K., f 1175.40 en aan inschrijvingsgelden van 1725 runderen f 172.50. Aan verliezen werd uitbetaald voor 16 rund, f 1211.50 en taxatiegelden f 40.'t Reserve fonds bedraagt f 138. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Timmer en V. de Jong en gekozen tot cominissieleden voor ’t uitbrengen van een rapport du ver band met de wet op de tuberculose, de h.h. J. Timmer, 0. Anema en R. Tacoma. Besloten werd voor de stieren eene nieuwe klasse te vormen en geene stieren voor een hooger bedrag dan f 400 in de verzekering op te nemen. De procenten van uitkeering bleven bepaald op 40 tot 60°/o. Momentelijk zijn 746 runderen verzekerd van leden voor f 126180.—. -r-iuigi, diens tekening is niet in urne.ue wereld is als het vertrek van den spoortrein 'zonder genade. Daarentegen handelt hij wijs, die zijn leven zóó inricht, dat, gesteld hij had een doodsvijand, deze er geen stof in zou kunnen vinden voor eene be risping. Nu zijn er twee wegen om zulk een leven van rust, van vrede, van ontziend zelfgevoel, van vrijheid te bereiken. De eerste weg is die van de danseressenons voor te bereiden tot moeielijker, dan van ons wordt gevraagd. De tweede weg is: aan het leven geringer eischen te stellen, dan ons wordt veroorloofd door onze kracht. Hier nu geldt, dat men het eene heeft te doen en het andere niet mag nalaten. Steeds wenschen besnoeiend, steeds krachten vermeerderend verruimt een mensch zich het terrein voor een gerust en onaantastbaar bestaan. Wie daarentegen altijd moet zoeken, altijd moet jagen, altijd moet vreezen, altijd moet worstelen, zijn leven is gevaarlijk als dat van een koord danser; de dood schijnt verkieselijker dan dat. Hij beheerscht de dingen niet, de dingen beheerschen hèm. Maar wie nooit behoeft te geven dan uit zijn rijkdom; die staat boven de dingen. Al is zijn plaats in de maat schappij nederig, fier* kan hij het hoofd omhoog dragen. Wat de wereld van hem heeft te eischen, hij kan het haar toewegen en dat met overwicht. In vroeger tijden hadden de balletdanse ressen de gewoonte, wanneer zij des avonds moesten optreden, des middags te repeteeren met in hare schoentjes zolen van lood. Zoo maakten zij de repetitie moeilijker dan de uitveering, den verplichten arbeid van den avond gemakkelijker door vrijwillig verzwaren van den arbeid op den middag. Maar: zij maakten de uitvoering beter. Wie eenmaal zich vlug heeft bewogen in schoenen met lood bezwaard, die gevoelt, wanneer het lood verwijderd is, zich als een veertje. In verband met dit onderwerp zijn de menschen te verdeelen in drie soorten. Onder haar, die moeten optreden in schoentjes van zijde, wordt er gerepeteerd: door sommigen in schoenen van zijde, door nog anderen heelemaal zonder schoenen. Bij elk examen zijn candidaten, die meer weten dan hun wordt gevraagd; candidaten, die weten wat hun wordt gevraagd, maar meer ook niet: en candidaten, bij wie de woorden met een x TT 4- tang gehaald moeten worden uit de keel. ‘II g*OCLSCL16US Vj kJ W SICIII Reeds ander jongelieden zijn er: die altijd geld in hun beurs hebben, die steeds precies toe komen, die altijd in verlegenheid zijn. Aan eiken trein zijn reizigers, eenige minuten vóór het vertrek aanwezig; reizigers, precies op hun tijd; reizigers, die den trein moeten zien vertrekken, zonder zelf te kunnen mee gaan. //Het is interessant om na te gaan” zegt de tachtigjarige vrouw, die met hare gedachten verwijlt in het verledene en hare kinderen als vijftig- en zestigjarige!! om zich heen ziet, //het is interessant om na te gaan, hoe weinig de karakters zich verloo chenen. Toen mijn oudste zoon een kind was van zes jaren, was hij te laat hij is thans zestig en hij is nog te laat. Wat eenmaal in een mensch is, blijft er in. Een mensch verandert niet.” Deze philosophic is verre van troostvol. Zou de mensch, wiens ziel eenmaal bezwaard is met een lastige eigenschap, dien last moeten blijven torsen, tot het bitter einde? Hoe duidelijk de werkelijkheid om ons henen ook daarvoor moge getuigen, dit hopelooze vermag niet ons te bevredigen. Wij hebben toch ook wel hooren gewagen van //verworven eigenschappen.” Er zijn toch voorbeelden van algeheele omkeering. Slordige jongelingen zijn voorbeelden van netheid geworden, te begin nen met den dag hunner verloving; lang slapers zijn vrienden van morgenstond, sedert de arbeid aan een groot werk zich meester maakte van hun ziel. Hoe het zij, de drie toestandenmeer dan, zooveel als, of minder dan' noodig is te bezitten, hangen te nauw samen met ’s menschen levensgeluk en zijn te zeer bij elk gebied des levens betrokken, om niet eene opzettelijke overdenking er aan te wijden. Wie meer bezit, dan hij verplicht is te bezitten, meer geld, tijd, bekwaamheid, kracht, deugd, die heeft een gerust leven. Hij kan met Immanuël Kant er in roemen, nooit op te schrikken bij het hooren van de huisschel; behoeft nooit zich te haasten en den gan- schen dag gejaagdheid te dragen, wijl hij des morgens zich heeft moeten overloopen; heeft nooit het benauwde gevoel bij zich om te dragen van betaald te worden voor kennis, die hij niet bezit; heeft nooit een onderzoek te vreezen van zijn daden, noch moeite in het werk te stéllen om zijn alibi te bewijzen. Wie aldus zijn leven eenmaal heeft ingericht en er daarna trouw aan blijft tot den einde, die heeft des levens kunst verstaan, die heeft recht op zijn eeretitel, een wijze te zijn geweest. Beschouw nu het leven van wie precies toekomen, toekomen met hun geld, hun tijd hun bekwaamheid, hun deugd, van de men schen, die jaren aan jaren leven op de enge grens tusschen nauwelijks genoeg en niets over. - Zulk een leven is een leven van voort durende spanning, van dagelijksche worsteling, van onophoudelijke vermoeienis. Deze men schen hebben nooit tijd, nooit geld, nooit onbezorgde vreugde. Tegen den kwaden dag zijn zij niet bestand. Er behoeft niet veel te gebeuren of hun ondergang is er mede gemoeid. Van Alphen heeft zijn „tot geluk geschapen” niet geschreven voor hen. Treuriger nog staat het met de leden der derde categorie, met de menschen van het te weinig. Een tekort aan geld, aan tijd, Een nieuwe partij in wording. In ’t debat te Woudsend met ds. van Eyck van Heslinga. Fr. Chr.-llist. candidaat voor Sneek, deelde ds. K. Vos mede, dat ’t hem bekend was, dat een nieuwe partij geformeerd worden zal na de verkiezingen. Waarschijn lijk zal zij zich de „Protestantsche” noemen en zij heeft het doel, alle gematigde gods dienstige elementen onder de vrijzinnigen en onder de kerkelijken te vereenigen tot een centrumpartij. In haar beginselverklaring zal voorop gesteld worden, dat de partij erkent, dat het Recht komt van een meerdere dan menschen en alle gezag en macht van God gegeven wordt, dat daarom de regeering des lands met de godsdienstige denkbeelden van ’t volk, van hoe uiteenloopenden aard ook, rekening moet houden, evenwel ver werpende de meening dat eenige leerstelling Geloof over Christus, toetssteen bij staat kundige beproeving wezen mag. Er wordt verwacht dat ’n aantal onderteekenaars van het manifest der oud-liberalen zich zullen scharen onder deze partij, eveneens dat van rechts een aantal zich daarbij voegen zal. Daardoor zou in de toekomst een partij kunnen worden gevormd, die aan beide uiter sten het hoofd zou kunnen bieden. Binnen kort zullen meerdere gegevens worden gepu bliceerd. (N. R. Cl.) Aan den te Marssum gehouden nationale kaatswedstrijd (9de Bondspartij) vanwege de Nederlandsche Kaatsbond namen 46 parturen deel. Was er ’s morgens weinig publiek bij den wedstrijd tegenwoordig, ’s middags was het aantal belangstellenden buitengewoon groot. Er werden somtijds prachtige partijen gespeeld. Na menigen vinnigen strijd was de uitslag, dat de 1ste prijs werd behaald door partuur no. 17, G. K. Terpstra, P. Hovinga en H. v. d. Vliet van „Foaruwt” te Marssum, de 2de prijs door no. 38, „Concurrent” te Witmarsum, vertegenwoordigd door 8. A. Kooistra, C. Werkhoven en R. Zaagmans, de 3de prijs door no. 12, „O.K.K.” te Beetgum, vertegenwoordigd door M. de Vries, A. Groeneveld en K. Terpstra. In de jongste vergadering der Haagsche Journalisten-Vereeniging is de volgende motie aangenomen „De Haagsche Journalisten-Vereeniging, van oordeel, dat het wenschelijk is de Zon dagsrust voor de journalisten zooveel mogelijk te bevorderen „gehoord de bereidverklaring der directie van het Nederlandsch CorrespondentiebureaU om van de besturen der op Zondag alhier vergaderende vereenigingen telkens vooraf een verslag te vragen van het in die ver gaderingen behandelde „draagt het bestuur op, de hoofdredacties der Haagsche bladen en de directie van het Ned. Gojr.-Bureau uit te noodigen naar op Zondag hier te houden vergaderingen als regel geen verslaggever te. zenden.” Eene advertentie ter aanbeveling van de candidatuur Thomson in het district Har lingen, getiteld Uw Millioenen, werd door ons namens onze principalen ter plaatsing opgezonden naar de uitgevers van de eenige te IForkum verschijnende courant de Banier (uitgever firma Simon Brandenburgh.) Die advertentie schijnt niet in den smaak te vallen van uitgever en redactie en instede de opname dier annonce te weigeren, plaatsen die heeren haar met een onderschrift, dat slechts be doeld kan zijn, de aanbevelings-advertentie alle effect te benemen. Dat wij die adver tentie thans als „niet geplaatst” beschouwen, zullen uitgevers en redactie zich moeten getroosten. Heerenveen, 12 Juni. De Vereen, ter bevordering der zoetwatervisscherij in Fries land zal a.s. Zaterdag te 1 uur ’s middags hare 14e algemeene vergadering houden in café „Paul Kruger” alhier. Er zullen be stuursleden moeten worden verkozen voor de aftredenden mr. M. Mz. v. Heloma en A. H. Tromp, die herkiesbaar zijn en in de vacature van den heer J. H. v.d. Palm. Het hoofdbestuur stelt voor, dat de Ver. zich zal aansluiten bij de Ned. Heidemaat schappij. Oudehaske, 11 Juni. Ze waren uitgereden met paard en rijtuig van Nieuweschoot, bruid en bruidegom en vader en moeder, om hier bruiloft te vieren. Doch die pret is leelijk bedorven. Toen ze namelijk de 12- uur-train van de Joure ontmoetten, schrok het paard, liep voor de tram langs, dwars over de rails en geraakte bij den berm neer. Het achtergedeelte van den wagen kwam in aanraking met de tram en werd op den berm geslingerd. Wielen, as en veeren van het rijtuig werden tot splinters geslagen en de waterketel der trammachine kreeg*een gat, zoodat het water er uit spoot en de tram slechts met moeite Heerenveen kon bereiken. De in het rijtuig ziftenden, allen min of meer gekwetst en het paard werden nog al spoedig op het droge geholpen. Hepk. Nieuwsbl. v. Br. Sneek, 13 Juni. De late Pinksteren en in verband daarmee de hooitijd, is de oorzaak dat het aantal marktbezoekers op heden niet zoo groot was als vorige jaren. De treinen brachten op verre na niet zoo veel reizigers aan als Pinksterdrie van 1904, toen haast alle uitgangen van ’t station door het haastig jongvolk in beslag werden ge nomen, om maar sa gau mogelijk in staed te kommen. ’t Grootzand wemelde dan ook bij lange na niet van de fammen en feinten, op wier hoofden men vaak op den tweeden dag na Pinksteren (misschien wel wat hyperbolisch) kan loopen. Voor de meeste winkels was het evenals andere jaren, weer meer kijkers dan koopers. Wie in den regel bij die gelegenheid met den grootsten aap gaan strijken Warm weer geeft dorstige magen. Voor de te houden tuinbouwtentoon stelling in de maand Aug. a.s. heeft 11. M. de Koningin een groote bronzen medaille ter beschikking gesteld. Voor een zeer groot publiek sprak hier hedenavond voor de 2de maal, thans in „Amicitia”, ’t zittend Kamerlid mr. II. Okma. Aan het debat namen deel de s.-d. IJtsma en de vrije socialist Kamstra. Mr. Okma diende daarna van repliek, waarbij hij beiden op den voet volgde. Gisteren werden door de trams en treinen tal van hooiers en maaiers vervoerd en ook langs de wegen kon ‘.men ze bij tien tallen tellen. We hadden dan ook grooter aanbod op de weekmarkt van heden verwacht. Er waren er volgens schatting een 200 tal, waarom we veronderstellen dat velen gisteren naar een „vasten” boer trokken. Het aanbod overtrof heden de vraag, zoodat velen derhalve zullen moeten trachten elders werk te krijgen of anders onverrichter zake huiswaarts moeten keeren. Door de S. D. A. P., afdeeling Sneek zijn voor de a.s. verkiezing van leden van den Gemeenteraad, voorloopig candidaat ge steld de heeren J. Bergsma en J. IJtsma. Fr. Zuidwesthoek. Nu de werkzaamheden in ’t hooiland wederom zijn aangevangen, breekt er voor het jonge wild, dat zich tusschen het lange gras ophoudt, een gevaar lijke tijd aan. De scherpe messen en zeisen, die de halmen snijden, dooden of verminken dikwijls jonge hazen en vogels, die in de baan van het zwad verblijven, ’t Euvel is niet altijd te mijdenoplettendheid van de zijde der maaiers kan echter voorbeelden uit vorige jaren bewijzen het zeer veel doen, waarom we in het belang van den wildstand en uit gevoelsoverwegingen gaarne in ruimen kring de aandacht op de aange legenheid vestigen, allen tot medewerking opwekkende. Als nieuwste nieuws wordt verteld, dat op den dag der verkiezing te Leeuwarden En I Bolswardsche Courant 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1