dvertentieblad Wonseracleel. JFFIE. ^BANK. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. No. 50. Meeting Geheelonthouding. 22 JUNI. BINNENLAND. 0,50 ct. verp. in1 |a en114. kilo 38 )R i heden goedgekeurd op, dat de afdeeling „Bolsward" I was, dat de propaganda voor een goed mogelijk trachten H - 5372,67 - 29068,63 ƒ221874,29 Commissarisien voornoemd A. BANNING. de bewijzen I deze is: u Zondag 18 Juni j.l. had de aangekondigde openlucht-meeting plaats, die georganiseerd was door de afdeeling „Bolsward" van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. 's Middags half twee had er een optocht plaats van deze afdeeling, voorafgegaan door het stedelijk muziekkorps. Een zestal hunner zouden op ’t terrein voor eenige afwisseling zorgdragen, terwijl de overige leden van ’t korps belangeloos voor den optocht hunne medewerking verleenden. De nieuwe blauwe vaan der afdeeling prijkte in volle glorie boven de menigte uit en de stevige bries droeg er niet weinig toe bij ze nog meer tot haar recht te doen komen. Van onderscheidene afdeelingen waren leden opgekomen o.a. uitLeeuwarden, Fra- neker, ISexbierum, Wijnaldum, Arum, Ooster- littens, Wommels en Sneek, doch geen dezer afdeelingen had de vaan meegenomen, zoodat alleen deze afdeelings-banier wapperde. Nadat de optocht op ’t terrein was aan gekomen, werd er door verschillende leden van verschillende afdeelingen gecolporteerd met geheelonthouders lectuur, welke colpor- 3 teurs, gelijk we later vernemen, hunne bro- :g 5 September chures Hink aan den man brachten. gn> De voorzitter der afdeeling „Bolsward", I, de heer ROSIER, opende de bijeenkomst. Hij wees er zich bewust hun schoon beginsel nooit krachtig genoeg i.2,42 strekt niet. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. En dan is er maar één middel en dat is, dat ieder, die ’t kan, zich onthoude. Ik zeg, - die ’t kan, want voor verslaafden is 't on- mogelijk zich aan hun gewoonte te ontwor- stelen. Wij moeten de verleiding kleiner maken en die verleiding gaat uit van de matigen. Hoe dikwijls wordt een geheelont houder niet door de matig-gebruikers bespot en een zwakke juist daardoor tot den drank gedreven. De matigen zijn de schuld van - de onmatigheid, van gebruik komt misbruik. En zelfs al was dit niet zoo, zelfs al zeiden ze tegen hem, dat hij ’t niet gebruiken moest, wijl hij zijn maat niet kende in tegen stelling met henzelf, dan zou hij misschien gaan drinken om te toonen, dat hij zijn maat wel kende en hoe menig drinker is hierdoor niet in ’t moeras van ellende teruggevallen. Vroeger werd de drank alleen bij feestelijke gelegenheden gebruikt, thans is hij reeds huisvriend geworden en in dat opzicht is men in ons land dus niet vooruitgegaan. Och, zeggen de matigen, we kunnen het evengoed laten staan. Welnu, laten ze dat doen, laten ze ons steunen in ons streven, de hoofdzaak is bestrijding der drinkgewoonten én wanneer alle matigen zich bij ons aan sloten, waren we reeds een heele stap in de goede richting. Verondersteld, dat men tegen u zegt, uw kind wordt een dronkaard, ge zoudt radeloos zijn; bedenkt dan, dat gij met uw matigheid het eerste voorbeeld gegeven hebt. Uit matige drinkers komen de dronkaards, iemand, die geen alcohol gebruikt, kan nooit een misbruiker worden. Dronkaards richten uit zichzelf geen geheelonthouders-vereeniging op en daarom moét men zich bij onze vereeni ging aansluiten. De spot is in handen onzer tegenstanders een geducht wapen, doch wan neer wij vereenigd zijn, staan wij sterk tegen over hun, ons nageslacht zal grooter, beter en sterker worden. Wat uw richting ook moge zijn, sluit u bij onze beweging aan. Laat ieder toonen, dat hij niet alleen voor zichzelf leeft, doch dat hij in dienst der gemeenschap is. De heer Eelkema werd door de aanwezigen, die ten getale van omstreeks 700 waren opgekomen, luide toegejuicht. Er werd nu een oogenblik gepauseerd, gedurende welken tijd de muziek eenige geheelonthouders-liederen speelde, die door velen werden meegezongen. Na de pauze sprak Ds. A. van der HOEVE van Pietersbierum. De heer van der Hoeve betreurde het, dat de heer Casimir verhinderd was te komen, hij was ook niet van plan het onderwerp te behandelen hetwelk genoemde heer zich voor genomen had, doch zou over het een en ander iets aanhalen. De Spreker noemde verschillende voor beelden, die duidelijk aantoonden, wat de drank zooal vermag te verwoesten. De heer v. d. Hoeve begon met er op te wijzen, dat er verschillende partijen en richtingen zijn, die' op veel punten met elkander verschillen, doch die in één opzicht met elkaar overeen stemmen, dat zij de wereld zoo goed mogelijk, zoo rein mogelijk en zoo gelukkig mogelijk willen maken. Ongemerkt evenwel komt men dit beginsel niet steeds na en dat is vooral het geval, waar het den drank betreft. Men heeft nog steeds de gewoonte telkens iets aan te bieden en die gewoonte, hoe verkeerd ook, is nog te sterk. Men mag zeggen, dat zoo iets niet te vermijden is, toch is dit wel het geval. Reeds in de vroegste tijden streed men tegen de drinkgewoonten en gelukkig is er eenige vooruitgang waar te nemen. Tien eeuwen voor Jezus’ geboorte, vaardigde men in China een verbod uit, waarbij het drinken verboden werd. Een Chineesch wijsgeer verklaarde toen, dat geheelonthouding absoluut onmogelijk was. Socrates, een Grieksch wijsgeer, zeide, dat de wijnstok drie vruchten voortbracht, n.l. blijdschap, dronkenschap en verdriet. Ook hij zag dus het verkeerde, het onzedelnke van drinken in. Tot voor eenige honderden SPAARBANK te BOLSWARD maken stig Art. 17 van het Reglement op het beheer orde bevonden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per lachte gelden deugdelijk belegd en Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijg! en vastgesteld, geeft aan: PASSIEF. Verschuldigd kapitaal aan de deelhebbers op 1 April 1905 187432,99 Renten op dien datum ver schenen ten voordeele van de déél hebbers Saldo komt de Bank en cholera te zamen. Wanneer alleen ons lapd eens vrijgemaakt kon worden/ van dien pest, van dat groote kwaad, wat zou hier dan al niet financieel en moreel gewonnen zijn. Geen middel is ons te kras om te trachten hiertoe te geraken. jaren was ’t trouwens treurig gesteld, het was zelfs zoo, dat in 1624 de Synode in Saksen, het klinkt bijna ongelooflijk, een besluit uitvaardigde, waarbij het drinken in de kerk verboden was. In Engeland ver zette de aartsbisschop van Canterbury zich tegen een besluit van Elisabeth van dezelfde strekking, hij was bang, dat er dan geen bezoek meer zou komen in de kerk, zoo erg zat het er in. Van feestgenoot is de drank evenwel thans huisgenoot geworden en daarin moet ver andering komen. Och, zegt men, ’t neemt immers al hard af. Wel zeker, in Friesland alleen wordt per jaar f 1.300.000 aan accijns opgebracht, in geheel Nederland wordt voor 80 millioen gulden sterken drank gebruikt. Waarom, drinkt men dan toch zooveel en zoo graag Velen doen het om het verdriet te. ont- loopen, maar beseffen daarbij niet, dat men dan juist het groote verdriet tegemoet gaat. Neen, de een doet het, omdat het zoo lekker is, een ander, omdat ’t zoo gezellig is, maar de meesten, omdat ’t gewoonte is. Juist, omdat ’t gewoonte is en die gewoonte moeten wij bestrijden, zij moet en zal ver dwijnen, dat zegt mijn vertrouwen in de menschen mij, dat-zegt mij mijn geloof. Wij willen den drank bestrijden om de ellende en om ’t verdriet, dat hij veroorzaakt. In dien drankplas van 80 millioen gulden is reeds menigeen kopje onder gegaan, op den bodem ligt heel veel verdriet. En niet beperkt zich dit tot één geslacht, ’t plant zich helaas voort van geslacht tot geslacht. De Israëliteu hadden een zeer juist spreekwoord: „Als de vaders zure druiven eten, worden de tanden der kinderen stroef,” hiermee bedoelend, dat wanneer de ouders iets onbehoorlijks deden, de kinderen er de gevolgen van ondervinden. Spurgeon, een groot Engelsch wijsgeer, zeide, dat ieder schepsel aardt naar zijn oorsprong. Ik ken een jongen, die idioot is, en toen ik eens naging wat de oorzaak kon zijn, ver nam ik, dat de vader als jongen reeds dronk. Ook uit matige drinkers stamt een geslacht van idiooten, van hen stammen geestelijk en lichamelijk zwakke menschen af. Door ’t voortdurend matig gebruik wordt hun lichaam als met drank doortrokken. Reeds zijn vele levens, zielen en geluk door den drank vernield en nog steeds is dat ’t geval. Ongeveer l1^ jaar geleden stond in De Telegraaf, dat in 10 weken tijd er 35 moorden en zelfmoorden hadden plaats gehad tengevolge van alcohol. Geen drank, dat moet de leuze zijn, want door ’t gebruik is menigeen ongemerkt ’t hellend vlak afgegleden. Wij moeten geen voorbeeld geven door zelf alcohol te gebruiken, juist daardoor zijn bij vele drinkers sluime rende hartstochten weer opgewekt. Wij weten niet wat er in den mensch zit, er kunnen drinkgewoonten in zitten en daarom moeten wij geen voorbeeld geven en geheel onthouders worden, dat is het eenige onfeil bare middel om de drankellende te doen verdwijnen. Ook deze spreker vond veel bijval en werd luide toegejuicht. De heer ROSIER sloot deze bijeenkomst eveneens met een woord van opwekking tot de geheelonthouding toe te treden. Bij ’t verlaten van ’t land was ’t op den Sneekerweg zwart van menschen, want niet alleen, dat er een honderd of zeven in't land waren, ook op den weg stond een menigte toeschouwers, want van hooren kon daar geen sprake zijn. Sneek. Met 1 Juli a.s. zullen er alhier, naar we vernemen, een 4-tal vergunningen worden ingetrokken, omdat de betreffende perceelen niet aan de eischen der nieuwe Drankwet voldoen. Dat deze vergunninghouders, die jaren lang sterken drank verkochten, tot de onbepaalde bewonderaars van die Drankwet zullen be- hooren, valt te betwijfelen. Zondagmiddag ontstond, tengevolge het springen van een petroleum-theehchtje, een kleine binnenbrand bij den heer Landstra aan de Looxmagracht alhier. Gordijnen en behangsel brandden reeds, doch door han delend op té treden kon de brand met eenige ^mmera water worden gebluscht, De vermoeienis is slechts schildwacht voor overspanning. Waarom wordt er dan toch gedronken? Omdat ’t zoo lekker is, al ’t andere zijn voorwendsels. Nu over den smaak valt niet te twisten, doch natuurlijk is ’t niet; een kind of een dier trekken voor drank den neus op en iemand, die in jaren geen drank heeft gebruikt, krijgt den natuurlijken smaak weer terug, die verlangt zoet en vruchten. Wij willen een middel aanwenden tegen ’t groote kwaad, dat uit ’t gebruik zoowel als uit ’t misbruik ontstaat. Tegen ’t individu is ook ’t gebruik van drank nadeelig, ’t weerstandsvermogen wordt kleiner, wat vooral bij ziekten zooals long ontsteking en cholera zeer duidelijk uitkomt. Voor een aantal jaren kon een geheel onthouder zich in Engeland niet verzekeren, want, zoo dacht men, die gaat te vlug dood en thans geven 11 maatschappijen in dat land aan geheelonthouders 5 pCt. korting op de premies. Onmatig gebruik is ook voor de maat schappij verderfelijk, doch ook voor ’t individu en dat in niet geringe mate. Jeneverdrinkers krijgen ’t te kwaad met de maag en de lever, bierdrinkers met ’t hart en de nieren en dat wegens hunne onmatigheid. Een vreeselijke ziekte tast de drinkers dikwijls aan, het dilirium tremens, en wie zulk een lijder eens gezien heeft, krijgt voor altijd een af keer van den alcohol. En dit is nog geneeslijk, hoeVelen zijn er niet ongeueeslijk, krankzinnig geworden. Dr. Van Deventer, de directeur van ’t krank zinnigengesticht Meerenberg, die geen geheel onthouder is, verklaarde in 1894 in zijn rapport, dat 42 pCt. der verpleegden daar Waren tengevolge van alcohol. En nu de financiëele zijde. Per jaar wordt in ons land voor circa 8ö millioen gulden drank verbruikt en daarbij komt nog ’t ver lies van arbeidsvermogen, het verplegen van gevangenen en krankzinnigen. Goeman Bor- gesius, oud-minister van binnenl. zaken en voorz. van den Volksbond, heeft berekend, dat dat alles te zamen 300 mill, bedraagt. Maar nog meer is ’t te betreuren, dat ’t zedelijk peil door drankmisbruik zoo verlaagt, dat is nog erger dan ’t financiëele. Uit de statistieken blijkt weer, dat ’t aantal mis drijven door den drank toenoemt. Van 184 gevangenen te Arnhem zijn bijna de helft door den drank in hechtenis. Ik zal niet trachten al de ellende te be schrijven, elk heeft die wel met eigen oogen aanschouwd; wie heeft nooit gezien of ge hoord dat een flink burger of een financier door den drank te gronde werd gericht? Gladstone, de groote staatsman, zeide, dat de alcohol erger was dan pest, hongersnood De veiling heden t Amsterdam, vanwege d< N. II. Mij. gehouden, liej j gewone soorten 1 cent beneden taxatie. Begii maand was de dagnoteering van Java-Koffie ilge meerdere vraag i/2 cent verhoogd, zoodat d e noteering thans i/2 cent beneden den afloo •rige, veiling (11 April) staat. volgende veiling zal gehouden worden o a.s. kan zijn en dat daarom besloten was een j openlucht-meeting te organiseeren. Hij was er verheugd over, dat de geheelonthouding meer en meer instemming verwierf en wees op de ellende, die zoowel drankgebruik als drankmisbruik na zich sleept, op de nadeelige gevolgen zoowel in ’t huisgezin van den arme als van den meer gegoede, ’t Was dan .ook des menschen plicht den mond te sluiten voor den alcohol, die hem financiëel en moreel te gronde richt. De eerste spreker was Dr. EELKEMA van Arum. In ’t kort willen we de prachtige, gloedvolle rede zoo weer te geven. Spreker vergelijkt het drankgebruik bij een paddestoel, die snel opschiet, en de af schaffing van den alcohol bij een eik, die langzaam maar zeker groeit. De geheel onthouders ondervonden helaas nog te veel tegenkanting, doch steeds is die tegenkanting een gevolg van misverstand. Men vergelijkt de geheelonthouders bij dweepers, maar wanneer men hen eerst beter wilde leeren kennen, zou men tot ’t besef komen, dat ze geen dweepers zijn maar practische menschen, die ter bestrijding van een groot kwaad geen lapmiddels verlangen, doch dat euvel met wortel en tak willen uitroeien, wijl dat ’t eenige middel is om veel ellende en verdriet de wereld uit te helpen. Verschillende verwijten worden den ge heelonthouder toegeslingerd en een dezer is, dat men zegthij durft geen glas bier te gebruiken, want hij is bang, dat hij te veel krijgt. Nu dit wil ik wel zeggen, dat wij ’t gebruik van één glas bier niet zoo ver schrikkelijk vinden, doch ’t nut er niet van inzien dit vocht te drinken. Professor Pel zegt in zijn werk„De kunst om gezond te leven," dat •’t gebruik van alcoholhoudenden drank nooit nuttig kan zijn, doch bij heel, heel matig gebruik nu niet direct schadelijk is. En daar tegenover staan de meeningen van vele menschen van allerlei slag, dat ’t goed is voor den mensch. Is men koud, dan wordt men na ’t ge bruik er van warm. Die meening is geheel onjuist en .dat is niet alleen een praatje van geheelonthouders, doch ook niet-geheel-, onthouders zijn deze verklaring toegedaan. De temperatuur van ’t lichaam daalt en bij koud weer is ’t gebruik zelfs gevaarlijk, daar ’t gevaar om te bevriezen tlan grooter wordt. Vroeger namen Noordpoolreizigers steeds sterken drank mee, thans is dat anders. In 1872 had er een Oostenrijksche expeditie plaats, er werd geen alcohol meegenomen en geen enkele zieke heeft men gedurende de reis gehad, ook Nansen weigerde alcohol mee te nemen. Bolswardsche Courant 5? II II II II II II II fel II. J. VAN DEN OEVER. O. J. VAN DEK VEEN. J. .o UiV vol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1