Kieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. W 1905. 44ste Jaargang. No. 52. Verschijnt Donderdags en Zondags DONDERDAG 29 JUNI. WINZUCHT. BINNENLAND. M| s IS VOOR •lil si Afzonderlijke zelfde getal candidaten ter zij zich daarvan zijne uitvin» V. moest bezorgen. A ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bij de brug over het groote scheepsvaar- water de Ee, welke door haar gepasseerd moest worden, had zij (de bij kinderen wel meer gebruikelijke manier) de onvoorzichtig heid, daarover achteruit gaande te loopen. De brug lag open voor een met vollen gang aankomend geladen, tjalkscheepje de brugwachter had het meisje niet opgemerkt en zij al achterwaarts loopende, stortte van boven de brug in het snel stroomende en door den wind fel bewogen diepe water en verdween in de diepte. ’t Was .echter door een paar dienstmeisjes en een schippersvrou^^ opgemerkt, welke luid schreeuwden: „een kind in de brug, help! help!” Op hun geroep'kwamen een paar schip pers en een op de taanderij werkzame knecht toegesehoten met een bootje en haken, doch het kind was verdwenen in de diepte. Daar de vrouwen evenwel de plaats aan duiden waar het kind verdwenen was gelukte het na een paar pogingen de dren keling weer op te halen. Na toepassing der nieuwste methode voor drenkelingen mocht het hun gelukken na eenigen tijd de levensgeesten, welke bijna uitgebluscht waren, wederom op te wekken. ’t Kind is thans, de omstandigheden aan gemerkt redelijk wel. De Volksbond, Ver. tegen drankmis bruik, heeft een commissie benoemd, bestaande uit de heeren prof. dr. K. Heilbronner, Utrecht; dr. M. W. Pijnappel, Zwolle; A. S. van Reesema, ’s-Gravenhage en mr. E. van Ketwich Verschuur, Zwolle, welke commissie de vraag zal onderzoeken, op welke wijze de wettelijke regeling van de verplichte ziekte verzekering, die eerlang door de Tweede Kamer wordt ter hand genomen, in overeenstemming is te brengen met de eischen eener deugde lijke bestrijding van het drankmisbruik. Door den gemeenteraad van Groote- gast was besloten het sluitingsuur voor tap perijen en herbergen op Zondagen te vervroe gen en te bepalen op twee uur des namiddags. De Burgemeester dier gemeente achtte dit besluit zeer in strijd met de belangen van de ingezetenen der gemeente, met name van de kasteleins, doch tevens van alle andere neringdoenden. Op Zondagen toch is het bezoek van ingezetenen der stad Groningen en de omliggende gemeenten per fiets en per rijtuig soms zeer groot en zoo oordeelde de burgemeester zeer terecht, dat dezen, nu men na twee uur alle herbergen en koffiehuizen gesloten vond, de gemeente Grootegast niet meer zouden bezoeken, weshalve hij op voren staande gronden weigerde het Raadsbesluit ten uitvoer te brengen. De Burgemeester vroeg voorts aan Gede puteerde Staten, het Raadsbesluit aan de Koningin ter vernietiging voor te dragen. Het college van Gedeputeerde Staten ver- eenigde zich met het, gevoelen van den Bur gemeester en verzocht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te bevorderen dat bet Raadsbesluit der gemeente Grootegast werd vernietigd. De Minister schijnt evenwel eene andere meening toegedaanhij heeft althans, zeker tot niet geringen spijt van vele ingezetenen van Grootegast, geene termen gevonden meer gemeld Raadsbesluit aan de Koningin 1 vernietiging voor te dragen. Pr. Gron. Ct. Naar men vermeent is door dr. K. te Ginneken bij de politie een aanklacht ingediend wegens diefstal van eene hoeveel heid van zijn geheim medicament waarmede hij tuberculose-lijders zoo succesvol behandelt. Men vermoedt, dat deze diefstal heeft plaats gehad om het geheim daarvan schei kundig te onderzoeken, hetgeen al meermalen tevergeefsch werd beproefd. D. v. N. Een kastelein te Drogeham heeft er iets op gevonden in zijn huis verhuringen te houden, zonder zijn bedrijf te staken. De notaris zat in een lokaal, dat geen gemeen schap heeft met de „vergunningslokaliteit”, de oproeper stond voor het opgeschoven raam in het vertrek van den notaris en de gega digden stonden buiten. Nu en dan werd er pauze gehouden en staan verveelt gauw het pubiek ging de herberg in, om te kunnen zitten en iets te gebruiken. De kastelein had succes van dinghij had een goeden dag. de gewone wet moet er op worden toegepast. Alles op zijn plaats, alles in zijn rang. Wanneer het geld, dat ondergeschikt zijn moet, tot tyran wordt, die het zedelijk leven, de waardigheid, de vrijheid niet eerbiedigt wanneer sommigen er zich tot eiken prijs van trachten meester te maken, en op de markt brengen wat geen koopwaar is; wan neer anderen, die rijkdom bezitten, zich ver beelden, dat ze daarmede van hun naasten kunnen verkrijgen, wat niemand verkoopen of koopen mag, dan moet men opkomen tegen dit grof, misdadig bijgeloof en luide waarschuwen tegen dit bedrog. Het kostbaarste wat de mensch biedt, heeft hij gewoonlijk om niet gekregen, laat hij ’t dan ook om niet weten te geven. (Fr. Ct.) Friesche Zuidwesthoek, 25 Juni. Wat uit Stavoren gemeld wordt omtrent de split sing der donderbuien aldaar, wordt eigenlijk opgemerkt door al de bewoners der Friesche Zuidkust en geeft daardoor op zijn beurt grooten schijn van waarheid aan de bewering, dat de volkservaring in dezen dwaalt. Aldoor splitsende of „brekende”, gelijk de volksterm luidt, zouden immers de buien spoedig ge decimeerd zijn, wat toch geenszins het geval blijkt. Meermalen wendden we ons om eene verklaring van het verschijnsel tot meteoro logen en natuurkundigen, die eenstemmig van oordeel waren, dat aan een perspectivisch bedrog gedacht moest worden. De invloed van de zee, de Kliffen, bovenlucht-stroomen, enz. werd niet ontkend, maar deze zou niet zoo overwegend zijn, dat de afwijking er door verklaard zou kunnen worden. We meenden deze opmerkingen te mogen maken om opnieuw op te wekken tot nader onderzoek, waartoe beter dan voorheen bij speciale bureaux gelegenheid bestaat. Joure, 24 Juni. Bij de herstelling van het muurwerk van den dorpstoren alhier geraakte een stuk oud metselwerk los, plofte op de straatsteenen neer en kwam bij het omhoogspringen terecht in een der groote spiegelruiten van de huizinge van den heer E. J. de Boer, die daardoor brak. Wikel, 26 Juny. De faem droech tsjet- tels en sok spil üt it haeilan en de feint ried hjar mei de lége wein efterop. „Lit us ruilje” sei hja. Det gyng oan, mar hja stjürde net goed de wein rekke mei it ef- terste tsjil yn ’en foerge. Hja joech lud, it hynsder waerd kjel en rekke op ’e rin. Hja foei der óf en waerd foun mei in kniesd skouder. Dit barde hjir it lést fen forline wike. Herik. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De hoek bij ’t Stads-Magazijn heeft al menig Sneeker en buitenman een meer of minder onaangename herinnering bezorgd. Eenigen tijd geleden verzochten de bewo ners dier omgeving eenparig verbreeding dier 25 M. straat. Van den muur uitge meten is de bestrating daar amper 2,90 M. breed. Maandagavond vond er een ongeluk plaats, dat zeer ernstig had kunnen zijn. Die het aanschouwden viel eeö doodschrik op het lijf. Langzaam fietsend nadert van uit de stad de fotograaf B.van het Steenklipplein komt de melkboer H. aanrijden met twee beladen hooiwagens, waarvoor twee paarden. Net op den hoek vindt de ontmoeting plaats, ’t Was te voorzien noch te voor komen. Gelegenheid tot uitwijken bestaat er voor geen van beiden. Paarden steigeren geschreeuw: „man er onder!” „O God!” ’t Was een angstig moment. Doordien het voorste wiel der zwaarbeladen wagen stuitte op de nieuwe fiets en deze vernielde, is waarschijnlijk het ergste voor komen. De omwoners hopen nu, dat dit geval de geschiedenis van het kalf in den put op deze plek onnoodig zal maken. (Ingezonden Sn. Ct.') Een runderrollade stond naast een andere op de toonbank in de slagerij van Johannes Jonk. Toen J. F. dat in’t voorbij gaan zag, heeft hij er een van meegenomen, maar niet ver, want hij liep in de gaten. De Rechtbank te Leeuwarden eischte, omdat F. zoo berouwvol bekende en een De winzucht brengt alles terug tot één vraag hoeveel zal dit' of dat opbrengen zij vat alles te zamen in één stelling: voor geld is alles te koop. Met die beide beginselen kan een maat schappij dalen tot een graad van eerloosheid, waarvan men zich geen denkbeeld maken kan. Hoeveel zal dit of dat ons opbrengen? Deze vraag, die gerechtvaardigd is, zoolang het voorzorgen betreft, die ieder nemen moet om door zijn arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien, wordt noodlottig, zoodra ze de grenzen te buiten gaat en het geheele leven beheerscht. Dil is zóó waar, dat ze zelfs den arbeid vernedert, die onze broodwinning is. Ik lever betaalden arbeid, best, maar wee mij, als ik om mij tot den arbeid aan te sporen niet anders heb dan den wensch om mijn loon te beuren. Iemand, die geen anderen prikkel tot werken heeft dan de betaling, die hij denkt te ontvangen, zal slecht werk leveren. Niet in zijn werk maar in zijn geld stelt hij belang en wees er zeker van, dat hij, als hij zijn werk kan bekorteh, zonder dat zijn winst er door vermindert, het doen zal. Metselaar, landbouwer, of fabrieksarbeider, wie zijn werk niet lief heeft, er zijn eer niet in stelt, is een slecht werkman. Een geneesheer, die slechts aan zijn reke ning denkt, is iemand aan wien het niet geraden is zijn leven toe te vertrouwen, want wat hem beweegt, is de wensch zijn beurs te vullen met den inhoud van de uwe en als het in zijn belang is, dat gij langer ziek blijft, is hij in staat uw ziekte te doen voortduren inplaats van uw gezondheid te versterken. Wie in het onderwijzen der jeugd alleen het voordeel liefheeft, dat er bij te behalen is, is een slecht onderwijzer, want dat voor deel is onbeteekenend, maar zijn onderwijs zal nog onbeteekenender zijn. Wat is een journalist waard, wien het om eigen voordeel te doen is. Den dag, dat hij slechts om den penning schrijft, zal zijn proza zelfs dien penning niet waard zijn. Hoe verhevener de aard van den arbeid is, des te meer zal de winzucht, wanneer ze er zich inmengt, hem vernederen en ont- eeren. Men heeft volkomen gelijk met te zeggen, dat alle arbeid betaling verdient, dat ieder, die aan het maatschappelijk werk meedoet, recht heeft op zijn deel aan wat wordt voort gebracht en wie niets nuttigs doet,- zijn brood niet verdient en een klaplooper is. Maar er bestaat geen erger maatschappelijke dwaling dan die van de winst de eenige drijfveer tot handelen te maken. Het beste, wat wij in onzen arbeid leggen, hetzij dat hij verricht wordt door de kracht van onzen arm, de warmte van ons hart, of door de inspanning van ons verstand, is juist wat niemand ons betalen kan. Niets bewijst zoozeer, dat de mensch geen machine is, als het feit, dat twee menschen met gelijke kracht en op gelijke wijze een werk zullen doen en een geheel verschillende uitkomst verkrijgen. Waarin ligt de oor zaak van dit verschijnsel In het verschil hnnner bedoelingen. De een is op winst bedacht, de ander is eenvoudig van ziel beiden ontvangen hun loon maar het werk van den een is onvruchtbaar, de ander heeft zich met hart en ziel op zijn werk toege legd. Het werk van den eerste is als de zaadkorrel, die alle eeuwen door dezelfde blijft, zonder iets voort te brengendat van dén ander is als de lévende graankorrel, zij zal ontkiemen en oogst geven. Er is geen ander geheim, dat verklaren kan waarom zoo velen niet zijn geslaagd, terwijl ze toch dezelfde uiterlijke manier van werken hadden als de anderen. Automaten kunnen zich niet voortplanten en het werk van den hebzuchtige levert geen vruchten op. Geld alleen is niet voldoende, het is een macht, maar niet de almacht. Niets, dat zoo het leven verwikkelt, de zeden bederft, den natuurlijken gang der maatschappij ver stoort als de ontwikkeling der geldzucht. Overal, waar zij heerscht, heerscht bedrog, men kan niets of niemand meer vertrouwen, niets deugdelijks meer krijgen. Ik spreek geen kwaad van het geldt maar blanco strafregister had, 14 dagen gevange nisstraf. De heer J. H. Doodkorte, admini strateur alhier, is Zaterdag voor de Arron- dissements-Rechtbank te Leeuwarden benoemd tot Deurwaarder bij het Kantongerecht alhier. Terwijl gisterenmiddag een dochtertje van T. A. met haar beide broertjes in een sportwagen, op het bolwerk tegenover de Looxmagracht reed, kantelde de wagen eens klaps, vermoedelijk doordat te dicht aan den kant van den weg werd gereden. De sport wagen ging holderdebolder bij het hooge bolwerk neer; een der kleinen viel er uit en bleef op het droge liggen, doch het andere kind geraakte met den wagen te water. Hulpvaardige handen brachten kind en wagen direct weer op het droge. Gelukkig had geen van beide kinderen eenig letsel bekomen. Vanwege de anti-militairistische ver- eeniging alhier werd Zondag in het Kaats land aan den Lemsterstraatweg eene groote openlucht-meeting gehouden tegen het militai- risme in het algemeen. Achtereenvolgens traden als sprekers op de heeren T. Luitjes van Blaricum, H. Kolt- hek van Deventer en F. Domela'Nieuwenhuis van Hilversum, die door ongeveer 1000 be langstellenden, waaronder nog al velen van buiten, aandachtig werden gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een muziekkorps en het zanggezelschap „Kunst na den Arbeid” alhier gaven in de pauzen eenige goedgeslaagde nummers ten beste. Werd bij de gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer de heer Staalman, voorz. van den bond van christ.-dem. kies- vereenigingen, door eenige losse kiezers aan bevolen, thans wil men zich ook in deze gemeente organiseeren en een christ.-dem. kiesvereeniging oprichten. Een voorl. bestuur is reeds benoemd. Vrijdagavond vergaderde de anti-rev. kiesv. „De Vrije Fries” tot het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. Door een der leden werd voorgesteld in elk geval maar twee candidaten te stellen, nl. de aftr. leden, de heeren F. Blok en R. S. H. Visser en dan in overleg met de roomsch-kath. kiesv. aan de liberale kiesv. te vragen of deze dan alleen de 3 aftr. liberale leden wilde candi- deeren. Tegen dit voorstel verzetten zich twee leden die meenden, dat, wanneer de liberale kiesv. met 5 candidaten kwam, ook de anti-lib. met een moesten komen. Het voorstel werd echter met op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Staande de vergadering kwam ook van de r.-k. kiesv. de tijding dat zij zich met dit voorstel ver- eenigde, terwijl de liberale kiesv. Zaterdag avond, in aansluiting hiermee besloot, van het stellen van nog 2 candidaten af te zien en alleen aan te bevelen de 3 aftr. leden de heeren P. Fennema, H. F. Pijttersen en J. J. Beekhuis. Ook de chr.-hist. kiesv. besloot geen andere candidaten te stellen. Workum. Naar men ons mededeelt is de vorige week bij den landbouwer Wieger van der Meer onder Ferwoude een postduif komen aanvliegen, ’t Is een prachtig dier. Zijn kop is rood, om den eenen poot zit een zilveren ringetje, gemerkt no. 555, om den anderen poot een elastiekje, gemerkt no. 267, terwijl de vleugels gemerkt zijn met no. 181, Amsterdam. Het dier is opgesloten bij den timmerman H. de Groot te Ferwoude, bij wien de eige naar hem kan terugbekomen. Workum, 26 Juni. Bij den directeur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek, de heer J. Feikema, werd gisteren een postduif aange bracht aan de rechterpoot gem. 1629 CPG Na goed verzorgd te zijn, herkreeg het diertje zijne vrijheid. Woudsend, 24 Juni. Heden middag was onze anders vrij rustige plaats eenige oogen- blikken in spanning wat was daarvan de reden Het ongeveer 12-jarig meisje van den heer V. moest voor haar vader eenige boodschappen Gewapend met een mand waarin die zaken gepakt waren, zou kwijten, Ik -J Bolsvardsche Courant x. 9 I 4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1