Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1905. No. 54. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. WAT NU? I i E DONDERDAG 6 JULI. DINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke i Gelukkig zijn geen ongelukken veroorzaakt. Bij de Zondag te Harlingen gehouden wer- zoo 655 730 914 695 ■847 742 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. oplossing der twijfelen er 1 //olifant” 3e kaatspartij onder de leden der Nederland- sche Amateurs-kaatsvereeniging, werd de derde prijs mede behaald door den heer K. Chris tian alhier. 3 Juli. 926 stemmen. SfcW <v vloer onder een jongen. Vrijdagnacht is gedurende het hevige onweer de_ bliksem ingeslagen in de machine kamer van de Sneeker stoomboot Noord-Hol- (and 3, die op reis was naar Hoorn. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. duurzaamheid zal vinden in den onontbeer- lijken steun eener meerderheid in de nieuwe Kamer en bovendien in staat zal wezen aan de verwachting te beantwoorden, dat in het komende vierjarig tijdperk de samenwerking tusschen Kabinet en Parlement voor de wet geving een ruimer oogst zal opleveren dan onder het ministerie-Kuyper werd verkregen. (Arnh. Cl.) Leeuwarden, 4 Juli. De zomerzitting der Provinciale Staten werd Dinsdag geopend. Tegenwoordig waren 48 leden. De Commissaris der Koningin heet allen welkom en opent de zitting met een rede, waarin o.m. het volgende meegedeéld wordt: Bezoek van H.M. de Koningin en Prins Hendrik aan Friesland. H.M. de Koningin en Prins Hendrik hebben het voornemen, in de laatste helft van Sep tember deze provincie met een bezoek te vereeren (applaus.) Zeker zullen Erieslands ingezetenen met groote ingenomenheid van dit voornemen kennis nemen. Op een luister rijke en hartelijke ontvangst zal zeker door hare Majesteit kunnen worden gerekend. (Applaus.) Westergoo, 3 Juli. Wij vernemen en ver melden het met genoegen, dat het protest der karrevoerders tegen het Nieuw Provin ciaal politie-reglement van 1 Mei een storm in een glas water is gebleken. Ofschoon ver balen nog voorkomen, blijken de voorschriften in de practijk zeer goed te voldoen, zoodat aangenomen mag worden, dat ze spoedig al gemeen geapprecieerd zullen worden, als te zijn in het welbegrepen belang der venters. Letterschilders hebben thans op de vele karren allerwege gelegenheid gehad van hunne kunst en vaardigheid te doen blijken. Jours, 2 Juli. Hedenmiddag stortte in van den molenaar Egbert een kolossaal stuk plafond, en steenen bestaande, met beneden, juist op de leden van maar waar Voor de politieke wichelaars met rijke fantasie is ’t thans de gouden tijd. Reeds ’s daags nadat de uitslag der herstemmingen veroorloofde het beeld zich voor oogen te stellen, dat de nieuwe Kamer vertoonen zal, is in de pers de wedstrijd van onderstellin gen en vermoedens, van voorspellingen en zelfs reeds min of meer waarschijnlijke ge ruchten begonnen en wie zich gaarne in de soort bespiegelingen vermeit, welke bij elke verwisseling van Kabinet, hetzij wèl hetzij niet tengevolge van een algemeene verkiezing, zelden door bevoegden, maar veelal door niet-bevoegden, althans niet-ingewijden met milde hand worden ten beste gegeven, hij heeft zich reeds Zaterdag daaraan het hart kunnen ophalen. ’t Is een betrekkelijk onschuldig genoegen te fantaseeren over hetgeen er thans komen zal, nu de kiezers duidelijk het Kuyper- régime hebben veroordeeld, maar het krant- lezend publiek zal toch verstandig doen in de eerste weken niet al te lichtgeloovig te zijn. Nog is het ontslag van het Kabinet- Kuyper geen feit, en reeds zijn er die weten, althans meenen te weten, niet slechts wie met de vorming van een ministerie belast zal worden, maar zelfs in welke richting de samenstelling zal worden beproefd, zoo al niet aan welke personen portefeuilles zullen worden aangeboden. Niet overbodig mag ’t geacht worden in herinnering te brengen, dat de oplossing van een ministerieele crisis in Nederland zich niet door bijzonderen spoed pleegt te kenmerken; integendeel, gewoonlijk duurt het weken vóóraleer de oplossing gevonden is, ook als die veel meer voor de hand ligt, omdat de uitspraak der stembus omtrent hare beteekenis nauwelijks twijfel overlaat, dan thans ’t geval is. Want ’t laat zich toch moeilijk loochenen, dat den 16en en den 28en der vorige maand de kiezers wel ondubbelzinnig hebben te kennen gegeven wat zij niet willen, niet echter wat zij wel willen. Hun uitspraak toch heeft geen andere beteekenis, dan dat zij van dr. Kuyper met zijne geloofsantithese, van zijne partijregee- ring en de overheersching van geestelijken niet langer gediend zijn, maar wat er voor in de plaats moet komen, daarover heeft de stembus geen uitspraak gedaan. Met terzijde stelling van het zeer uiteenloopend verschil van programma’s hebben oud-liberalen//Unie” liberalen, vrijzinnig-democraten en sociaal democraten over en weer voor eikaars can- didaten gestemd, zoo zij bij de herstemming slechts stonden tegenover een vertegenwoor diger der kerkelijke coalitiedaartegen alleen was hunne stem gericht, ze bedoelde uit sluitend dr. Kuyper tot aftreden te dwingen. Er kan niemand zich hartelijker verheugen dan wij, dat ons land is verlost van het Kuyper-bewind, maar aan de Residentie bode geven we gulweg toe, dat de prijs door de linkerzijde in den stembusstrijd bevochten, /merkwaardige overeenkomst heeft met den olifant, in de loterij gewonnen”. Toch bederft dit onze blijdschap over de behaalde zege niet en, al benijden wij aller minst hen die geroepen zullen zijn eene moeilijkheden te zoeken, wij niet aan öf er zal voor den een plaatsje worden gevonden. De Residentiebode kan er gerust op zijn, de //olifant” wordt onder dak gebracht. Trou wens zelfs zij verwacht niet andersgetuige haar verklaring, niet in te zien //waarom bij de vorming van een Kabinet geen man nen van rechts zouden kunnen medewerken.” Op die mogelijkheid gaan wij thans niet dieper in, en nog veel minder schijnt ons het oogenblik reeds daar, om over de wen- sehelijkheid eener zoodanige oplossing in beschouwingen te treden. Maar eene oplossing komt er, zij 't ook zeker niet in weinige dagen, en men mag er zich wel op voorbe reiden, dat de le Augustus allicht reeds eenigen tijd achter ons liggen zal, voor aleer de Staatscourant de benoeming van het nieuwe ministerie bevat. Voor wie zijne wenschen voor de kelijkheid aanziet, zou ’t zeker niet lang behoeven te duren. Jammer maar dat die wenschen, dus ook wat als werke lijkheid wordt voorgesteld, zoover uit- ^cnloopen. Op kostelijke wijze wordt dit in FLepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 4 Juli. De raad benoemde heden avond met op één na algemeene stemmen tot onderwijzeres aan School No. 1, Mej. A. van Loon, als zoodanig werkzaam te Rauwerd tot definitief leeraar in de natuur- en wis kundige vakken aan de H. B. School, Dr. F. Schuh, tijdelijk aan genoemde inrichting werkzaam. Aan de vereeniging Vreemdelingenverkeer werd vergunning verleend voor de te houden tentoonstelling in de volgende maand, ge bruik te mogen maken van lokaliteit in school No. 2, tegen een huursom van f 250 ge durende 10 maanden werden twee lokalen van gemeldde school, met inbegrip van vuur, licht en schoonmaak, gedurende 4 avonds in de week, (van 8—10,) aan ’t onderwijzers personeel van den hier opgerichten Handels- cursus in gebruik afgestaan. Heden avond ontsliep hier zacht en kalm, na een lang ziekbed de Zeer Eerw. Heer Th. Brouwer, sedert 1870 pastoor-deken der R. Kath. Gemeente. De overledene, die hier bij elke gezindte hoog stond aange schreven, bereikte den ouderdam van ruim 77 jaren. Sneek. Niet op, maar in de flesch. Een timmerman alhier, bezig bij een klant den eener kamer op te breken, vond daar- flesch, waarin een muis met haar het benedenhuis de Jong alhier uit pleisterkalk groot geraas naar beneden, juist op eene plaats waar de Jong en de leden van zijn gezin nog al vaak komen, maar waar zich op het oogenblik der neerstorting gelukkig niemand ophield. Harlingen, 3 Juli. Hedenmiddag heeft aan den zeedijk, onder Almenum, even buiten onze gemeente, een droevig geval plaats gehad. Het vierjarig dochtertje van den slagers knecht Bruinsma zat met een paar kinderen aan de Roptavaart te spelen en geraakte te water. Een boerenarbeider zag het kind drij ven, begaf zich gekleed te water en bracht het meisje aan wal, doch alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. een aantal bladen van Zaterdag 11. geïllus treerd en ’t zal wel geen toeval zijn dat in het persoverzicht der N. R. Cl. van Maan dagmorgen onmiddellijk onder elkaar uit voerige uittreksels zijn opgenomen van de hoofdartikelen, waarin 's daags te voren Land en Volk en het Utrechtsch Dagblad hunne inzichten over den nieuwgeboren politieken toestand ontvouwden. Het eerstgenoemde blad, het orgaan der vrijzinnige concentratie a outrance, ziet in den uitslag der verkiezingen de vervulling van zijn strevende kiezers hebben getoond de uitvoering van het coalitie-program van 21 Januari 11. te wenschen en de //liberale concentratie, welke daarvoor onvermijdelijk is”, acht het blad bereikbaar. Met een be- nijdenswaardig optimisme tracht het dit o.a. als volgt aan te toonen z/De socialistische groep zal daartoe haar eischen dienen te matigen en van onze parlementaire socialisten mag men dat inder daad verwachten, wijl ook ten slotte het program van actie der vrijzinnigen hun blijken zal in een afzienbaar tijdperk ’t eenig bereikbare te zijn. En de oud-liberalen hebben door de jongste verkiezingen toch zeker geleerd dat zij, door halsstarrig vast houden aan eigen standpunt, slechts terrein kunnen verliezen. Ook van hun zijde zal ’t dus nu wel niet ontbreken aan lust en ijver tot medewerking met de overige geestver wanten ter linkerzijde.” Het te vormen Kabinet mag echter geen uittartend karakter dragen. //De samenstelling moet, in zeker opzicht, met de politieke constellatie rekening houden. Ook waar de kleur van het toekomstig Kabinet geen twijfel behoeft over te laten waar de basis voor de nieuwe ministeriëele combinatie moet zijn ’t coalitie-program, kan toch in de keuze van de personen, die als raadslieden der Kroon optreden, een waarborg worden gezocht tegen een te scherpe reactie. z/Wat we behoeven is een Cabinet d’af faires in dezen zin, dat het een beperkte taak zich moet afbakenen, de taak der uitvoering van ’t coalitie-programma.” Daartegenover betoogt het Utrechtsche Dagblad, dat voor het coalitie-program van //Liberale Unie” en z/Vrijzinnig-Democra- tischen Bond” geen meerderheid in de nieuwe Kamer is te vinden, omdat in ’t gunstigste geval deze ’t nooit verder dan tot 41 stem men zou kunnen brengen. En het vervolgt z/De Haagsche voorspelling ten aanzien van het blanco-artikel gedaanzzer komt toch niets van,” is dus bewaarheid, dank zij den vrijen liberalen, die gezorgd hebben, dat er niets van kon, komen en voor de richtige vervulling van dezen hun toege dachten beau róle zeker wel op de erkente lijkheid van menigeen, dien’ zij daardoor uit een bedenkelijke verlegenheid gered hebben, kunnen aanspraak maken. //Wil men het kiesrecht uitbreiden, men kan altijd binnen de bestaande wet nog een heel eind komen, zonder een Grondwetsher ziening overhoop te halen en alle sociale en andere wetgevende maatregelen stil te zetten zoodra met zoodanige Grondwetsherziening begonnen worden zou. z/Maar zelfs een herziening der bestaande wet lijkt ons niet dringend, nu wederom gebleken is hoever ook binnen hare ruime grenzen het kiezerscorps wederom is uitge breid. Hoewel vooral deze laatste beweringen tot tegenspraak prikkelen, toch onthouden wij ons van een polemiek over de beschouwingen van deze beide bladen. Een weerlegging daarvan dunkt ons op ’t oogenblik niet slechts nutteloos, maar ook weinig bevor derlijk voor het welslagen der uiterst moei lijke overleggingen om te komen tot eene eenigszins bevredigende oplossing der ministe rieele crisis, welke door het ontslag van het Kabinet intreedt. Wij hebben van de boven staande beschouwingen der twee genoemde bladen dan ook alleen melding gemaakt, om scherp te doen uitkomen hoe ter linkerzijde de opvattingen omtrent de uitspraak der kiezers uiteenloopen, en door één enkel voor beeld, want wij zouden nog een aantal andere hebben kunnen aanvoeren, in ’t licht te stellen, hoeveel inspanning en ge duld er vereischt worden om overeenstem ming tot stand te brengen omtrent den grondslag, waarop een Kabinet zal kannen worden gevormd, dat eenigen waarborg van ’t Bericht in vele bladen, dat mr. H. Okma zijn lidmaatschap voor de Tweede Kamer er aan zou geven, om voor Dr. Kuyper plaats te bereiden, is van allen grond ontbloot. Uit een eerste bron wordt ons meegedeeld, dat mr. O. tot heden er niet aan heeft gedacht zijn zetel aan Dr. K. af te staan. En buitendien, ’t is ook niet.noodig nu Dr. Kuyper vast besloten is zich vier jaren geheel uit het openbare leven terug te trekken, om rust te nemen. Z.Ed. gaat wat reizen en wat leeren, zooals hij zich heeft uitgedrukt; z/na vier jaren”, zegt hij, //zullen we verder zien”. Uitslag stemming van 5 Leden voor den Gemeenteraad van Wonseradeel. Uitgebracht 1391 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 696 z/ Hiervan verkregen: J. L. Blauksma K. M. Heins S. D. de Jong J. J. van der Leij S. B. Pollema P. J*. Tichelaar Sijtze T. de Witte Zoodat herkozen zijn de h.h.: BLANKSMA (lib.), De JONG (lib.), Van der LEIJ (lib.) en gekozen de h.h.: TICHELAAR (lib.), en De WITTE (anti-rev.) Witmarsum, 3 Juli. Benoemd tot assistent- directeur aan de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek Z/Trynwalden” te Giekerk, de heer J. M. Zwerver assistent aan de Coöp. Stoom- zuivelfabriek alhier. Hedenmiddag geraakte een paard van den heer B. op hol en rende door ons dorp, gelukkig zonder ongelukken te maken. Voor het hek van het land van genoemden heer aan de Vlietsterdijk kwam het tot stilstand, en werd door een paar jongens terug gebracht. Wel een bewijs, dat een paard weet, waar het meestal vertoeft. Kollum. Zondag, terwijl de moeder naar de kerk was, hadden eenige jongens zich te water begeven; plotseling verdween ’t 15-jarig zoontje van den arbeider Beiboer te Augs- buurt en werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Voor eenigen tijd werd er met de gouden tientjes, met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina der Nederlanden, waar van slechts een zeventigtal aanwezig konden zijn, door de eigenaren dier geldstukken goede zaken gemaakt. Thans echter, kan men den vrachtrijder W. de Vr. te Drogeham gelooven, is dit het geval met de guldens met de beeldenaar van Koning Willem I; althans een exemplaar dier geldstukken heeft De Vr. in zijn bezit en deze gulden moet eene zeldzame hooge waarde vertegenwoordigen. Vijftig gulden werd hem reeds geboden, later werd dit bod reeds vertiendubbeld, maar De Vr. schijnt goed op de hoogte te zijn en laat zich de eerste de beste keer zoo maar niet foppen. Wie weet wat voor buitenkansje deze gulden nog kan hebben, als men weet, dat De Vr. er slechts twee gewone guldens voor betaalde. Wij wenschen hem hiermede veel succes. Men schrijft uit Ballum Dat aan het strand somtijds vreemdsoortige voorwerpen kunnen aanspoelen, bleek ook nu weder. De vorige week werd n.l. door iemand een bundel vreemdsoortig gevormde pijlen gevonden, zeker afkomstig van een voorbij varend stoom- of zeilschip, die hoogstwaar schijnlijk waren medegebracht uit het verre Indië, en door een of ander toeval verloren geraakt werden. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 500 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 45,tot f 600,de veulens van f 90,— tot f 285,—. U, D. Bolswardsche Courant u u n H WlTMARSUM, 4 Juli 1905. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1