Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. LN No. 56. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. 2 Kassiers en Commissionai Voor het Kantongerecht. Zitting van 7 Juli 1905. DONDERDAG 13 JULI. A V BINNENLAND. Stadsnieuws. Kantoor te Bolsward Marktplein no. 32( VOOR r 'Hl Afzonderlijke zelfs dat van bestaan de geleverde 60 tot 80 zegt dat het zoo gauw ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. r 5 JV-.- 13. D. J. v. d. W. te Kolderwolde zocht in //verboden tijd” naar eieren van kieviten en waterwild en vond een proces-verbaal en daardoor misschien 4 dagen hechtenis of indien 't hem belieft f 10 boete. Beklaagde was afwezig gebleven. 14. F heid door een mee te sleuren. 15. Concentratie van Chr.-historischen. Donderdag 6 Juli j.l. had alhier eene ver gadering plaats, die ten doel had te komen tot eene organisatie dergenen in Friesland, die neiging hadden zich aan te sluiten bij de Chr.-hist. Partij (groep Lohman-De Visser.) Zoowel van uit het hooge Noorden, als diep uit het Zuiden was men opgekomen om deel te nemen aan deze actie, of had men per brief zijne instemming hiermede betuigd. Met een enkel woord werd de aanleiding tot deze bijeenkomst uiteengezet, waarbij de verschillende politieke partijen en groepen, zoowel wat de theorieën als ook de practijk betreft als vanzelf in bespreking kwamen. Algemeen werd gevoeld en erkend, dat waar een groot deel der Hervormde belijders niet meer kon meegaan met den Friesch Chr.-hist. Bond of van meet af aan zich tegen diens beginselen had verklaard, het van ’t grootste belang was, dat men zich op andere wijze in een ander verband ging vereenigen. Het zou tot gezonder toestanden leiden wanneer men vriendschappelijk naast elkander werkte, dan het ongelijksoortige met geweld trachtte bijeen te houden. Bovendien werd aangetoond dat men vooral behoefte heeft aan practische politiek waarmee men iets kan doen. Een eisch des tijds is het, zich krachtig aaneen te sluiten, temeer waar de mogelijkheid bij lange na niet is uitgesloten dat binnen een betrekkelijk kort tijdstip eene nieuwe Kamerverkiezing nood zakelijk wordt, gelijk van links reeds voor speld is. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten in Friesland krachtig op te treden, om zoo mogelijk allen die hier hooren, in dit verband op te nemen en kiesvereni gingen op te richten, beboerende tot de Chr.-hist. Partij bovengenoemd. Staande de vergadering werd er eene commissie samen gesteld om de genomen besluiten uit te voeren. Als leden van deze commissie werden ge kozen de heeren: L. W. de Vries van Min nertsga; ds. P. Heimens Visser van IJlst, dr. A. van Veen van Nijland; P. Bakker van Burgwerd en H. J. de Visser alhier. Met dankzegging werd deze zeer belangrijke, vergadering gesloten. (Fed.) D. M. te Workum bedreef baldadig- melkwagen vast te houden, en Eisch f 3 of 2 dagen. J. S. te Bolsward was den 13den Mei dronken in de Sneekerstraat alhier. Eisch f 15 of 3 dagen. N. O. te Berlikum liet den 11 Mei en wagen onbeheerd staan op den Eisch om kwartier over tweeën zoo luidruchtig waren dat de politie ze bekeurde. Eisch voor ieder f 10 of 3 dagen. (Slot volgt.) Leeuwarden, 8 Juli. Hedenmiddag is naar het Huis van Bewaring overgebracht de pas uit Veenhuizen ontslagen 42-jarige Douwe 8. Gisteravond omstreeks half negen ontvreemdde hij van de stoep van Flottow’s kleedermagazijn eene buste met daarover hangende jas en vest. Hij ging hiermee in de richting van het politiebureau en werd reeds op de Eewal aangehouden. Zijn be doeling was om opgenomen te worden. Eveneens is opgenomen in het Huis van Bewaring de 58-jarige Jan Sch., pakjesdrager te Sneek, die op naam van ’n ander 3 paar klompen op zicht vroeg, ze ook kreeg en ze daarna verkocht. Gaasterland, 10 Juli. Nu de tramweg- plannen weer aan de orde zijn en de kans van slagen grooter is dan in een der vorige perioden van actie, wordt ook de badplaats aanleg opnieuw druk besproken. Te dezer zake kunnen we berichten, dat de plantsoen- aanleg zeer goed vordert; de nieuwe aan plantingen maken het opperbest en oüder- scheidene maatregelen van uitbreiding werden weer genomenroodgeringde eiken in de perceelen akkermaalshout wijzen ze aan. Op zich zelf is dit hoekje van Gaasterland nu reeds aantrekkelijk, zoodat toeristen het zich niet zullen beklagen hun uitstapjes tot hier uit te strekken. Hem. Oldeph. en N.w., 10 Juli. Een melkleverancier aan eene der stoomzuivelfa- brieken alhier, heeft zich schuldig gemaakt aan melkvervalsching, vermenging met water. Hij werd op heeterdaad betrapt door den directeur en diens assistent, die zich verdekt hadden opgesteld. Heerenveen, 11 Juli. De tuinman Sietze v. d. Wal heeft ons hedenmorgen een mandje vol van de eerste stoksnijboonen laten zien. Ze zijn veertien dagen voorlijker dan de groote hoop. Frieslands Noordoosthoek, 11 Juli. De zoon van den verver v. d. Meulen te Drachten stond op een ladder een huis van buiten te verven. De ladder schoot een weinig uit en de jongeling trachtte zich vast te grijpen aan een ijzeren stang van den schoorsteen. Deze zat echter los en nu schrikte hij zoo, dat hij onmiddellijk een erge steking in het hoofd kreeg. Hij bleef staan, maar werd den anderen dag krankzinnig en moest naar Fra- neker worden vervoerd. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zondagmiddag werd op het bol werk, nabij de touwslagerij van den heer Zandstra, een dame door een fiets aangereden, waardoor zij voorover kwam te vallen met het aangezicht in de losse grind; eenige bloedige schrammen aan den neus en blauwe plekken aan ’t gelaat en het been waren daarvan het gevolg, terwijl de kleeding ook had geleden. Het ongeval was te wijten aan den fiets rijder, die, hoewel er geen ruimte tusschen de dame en den naast haar loopenden heer was, toch tusschen hen door wilde. Heden Dinsdagmiddag geraakte in de Looxmagracht een los paard te water. Onder toeloop van een massa belangstellenden zwom het dier een poosje in de gracht rond en werd eindelijk met vee] moeite aan de bol- werkzijde op het droge gehaald. De 64ste algemeene vergadering van z/It Seiskip for Fryske Tael- en Skriften- kennisse” zal op 26 Juli in Amicitia alhier gehouden worden. Behandeld zal o.a. worden een aanbod van den heer T. Halbertsma te Ternaard, om eene verzameling nieuwe Friesche liederen, vierstemmig gezet, vanwege het Selskip uit te geven. De heer F. J. de Zee te Rauwerd zal eene lezióg houden over Z/De Fransche tijden in Friesland”. Bij goed weder zal deze lezing gehouden worden op de Roekoe-polle, een eilandje in het Sneeker meer. De afdeeling nSneek” biedt gratis stoom- booten aan voor dit watertochtje.. Aan de beurt van aftreding voor het hoofdbestuur zijn de heeren J. Hornstra te Roordahuizum en P. dsQlerate Veenwouden, In Friesland hebben eenige jagers aan Ged. Staten verzocht, in deze provincie de jacht op waterwild waarvan de opening gewoonlijk in de eerste helft der maand Aug. geschiedt zes weken later te openen. Als redenen worden vermeld, dat in het begin van genoemde maand het wild, dat geschoten wordt, nog niet volwassen is en weinig waarde bezit, en daarenboven de ver zending bij het warme weder wegens bederf meermalen zeer bemoeilijkt wordt. Heden, 12 Juli, viert .de Machine fabriek van de firma W. Hubert Co. alhier haar zilveren feest. Opgericht door den heer W. Hubert, maakte zij al spoedig goeden naam tot in wijden omtrek, zoo gedurende het 25-jarig tijdperk verreweg het grootste deel van stoom-machines, waaronder van paardekracht, krachtmachines enz. door andere provinciën werden gevraagd. Tal van boter- deze fabriek hunne en verlichting, de firma gebr. fabrieken danken aan installatie van beweegkracht Zij is vertegenwoordiger van Stork te Hengeloo, van Siemens Halske te Berlijn enz. Verder is zij ingericht tot vervaardiging van speciale machines, terwijl een kijkje op de magazijnen, waar groote voorraden onderdeden van machines enz. voor directe aflevering gereed liggen, de moeite ten volle loont. Na den dood van den energieken oprichter, den heer W. Hubert, wordt de directie dezer fabriek gevoerd door de heeren H. Hubert en W. Nieveen, als verantwoordelijke en beheerende vennooten. De genoemde heer H. Hubert en met hem de werklieden A. Posma en P. J. van der Horst, zijn heden mede 25 jaren aan deze fabriek verbonden. Houd uw kind voor eerlijk, uit nooit twijfel aan zijne waarheidsliefde tot hij wer kelijk gezondigd heeft. Waarheid moet altijd iets zijn dat van zelf spreekt. (Dr. Karl Oppel, Boek der Ouders.') ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. L. L. te Bolsward maakte in den avond van 6 Mei een herrie en lawaai, dat de rust daardoor verstoord werd. Eisch bij verstek f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 4. P. S. te Hindeloopen passeerde met een los paard de Indij ksbrug aldaar en kreeg daarvoor van den agent Sjoerds een proces. Beklaagde was niet aanwezig doch had anders gehoord, dat hij voor zijn onvoorzichtigheid op den 3den Mei 1 dag uit logeeren mag of naar verkiezing f 2 betalen. 5. -JnjMei KASSIERS en COMMISSION^ in EFFECTEN ei te Leeuwarden, Heerenveen, Joue Bolsward en Sneek. Dagelijks geopend van 9 tot 7 ui Gebrs. KINGMA Het steeds groeiende aantal beklaagden bedroeg ditmaal 75, zoodat ’t zich begrijpen laat, dat ’t in de audientie-zaal door de menigte getuigen in deze warme dagen alles behalve luchtig en frisch was. 1. J. K. te Arum had de aardigheid om aan de lorrie van een in beweging zijnde tram der N. T. M. te gaan hangen, waarbij hij in een positie kwam, die den machinist Hommenga noopte te stoppen om ongelukken te voorkomen. Hij veroorzaakte dus oponthoud voor dit verkeersmiddel en gevaar voor zijn eigen leven, wat bevestigd wordt door den machinist Hommenga en den conducteur Lyck- lema. Eisch bij verstek 1 dag hechtenis. 2. De zaak van R. A. en J. v. d. B. beiden te Oosterlittens was in de zitting van 27 Mei verdaagd tot heden wijl de beklaagden niet aanwezig waren en deze niet bekend waren bij den veldwachter Kamstra en den getuige Wiersma vóór het feit plaats had waarvoor ze op dien dag terecht stonden. Ze hadden in ’t land van Wiersma naar eieren gezocht, hoewel zulks verboden was. Thans waren de eierzoekers weder afwezig, doch de eisch luidt f 5 boete sub. 3 dagen hechtenis. 3. 16. een paard openbaren weg in Hennaarderadeel. f 5 of 3 dagen. 17. A. B. te Exmorra was den 14 Mei met de tilbury te Oosterend en reed te hard over de brug. De politie was hiervan getuige en bekeurde hem. Bekl. is tegenwoordig en paard wat haastig was en hij het niet kon inhouden. De politie geeft een ander verhaal en zag dat hij inplaats van in te houden, het paard voor de brug nog eens aanzette. Bekl. Dat kwam omdat het paard den anderen weg op wilde naar Rien. Eisch f 3 of 2 dagen. Bekl. Ik acht die straf ongepermitteerd. 18. A. de B. te Hindeloopen heeft burengerucht gemaakt in de Wolkammersteeg aldaar. Eisch f 10 of 3 dagen. 19. W. W. gedomicilieerd te Bolsward heeft den 21 Mei op de Nieuwe Turf kade een schutting voor een urinoir gebruikt. De politieverordening verbiedt zulks en dus f 2 of 1 dag. 20. W. de V. te Workum heeft in den nacht van 17 op 18 Mei een hooiwagen op straat laten staan. Eisch f 3 of 2 dagen. 21. W. de V. te Workum reed den 14 Mei op een rijwiel en had geen bel er aan. Wel toeterde hij met een hoorn, doch het provinciaal reglement schrijft voor dat fietsen uitsluitend door bellen mogen seinen. Eisch f 3 of 2 dagen. 22. J. D. P. te Bolsward had den 18 Mei vuurwerk in zijn winkel te koop, ’t Waren wel niet zulke groote stukken, geen donderbussen, vuurpijlen en dergelijke, maar meer klein kaliber, kindergoed, en de jongens waren dan ook de afnemers. De politie kreeg zoodoende er argwaan in, dat beklaagde de leverancier was van het goedje waar het publiek op straat tijdens een volksconcert last van had. De inspecteur ging daarom eens een onderzoek instellen, en vond twee geopende doozen waarin de voorraad aanwezig was. De doozen werden met hun inhoud in beslag genomen, want de Burgemeester had geen vergunning gegeven om vuurwerk te verkoo- pen. Bekl. is tegenwoordig, bekent dat hij dat goedje te koop had, doch wist niet dat hij hiervoor afzonderlijk vergunning moest heb ben. Hij beschouwde het evenals lucifers en dergelijke aardigheden als kindergoed, maar nu 't niet mag, wil hij ze ook niet meer te koop hebben. De doozen werden geopend en bekl. erkent dat dit zijn eigendom was. Eisch f 1 of 1 dag met verbeurdverklaring en vernie tiging van 't in beslag genomen vuurwerk. 23. Th. A. te Stavoren werd den 25 Mei bekeurd omdat hij visch vervoerde, die toen nog niet gevangen mocht worden. Eisch f 5 of 2 dagen. 24. H. de G. te Workum had voor zijne sigaren en tabak een eest om te drogen, doch hij had voor de oprichting en ’t ge bruik dezer drogerij geen vergunning en toen de politie een onderzoek instelde, bleek dat de werkplaats, waar deze eest in gebruik was, slechts van hout was opgetrokken. Eisch f 25 of 3 dagen. 25. P. de V. van Hennaard had den 30 Mei op zijn hondenkar niet zijn naam en woonplaats, gelijk dit bij provinciaal reglement is voorgeschreven. De marechaussees consta teerden dit en f 3 of 2 dagen is de eisch. 26. Zes jongelui van Stavoren zijn gelijk dat tegenwoordig meer en meer gebruikelijk is in den Jaatsten tijd eens aan 't nachtraven geweest, ’t Waren J. B. de J., A. B. de J., J. de G., A. H. K., D. A. en J. K. die in den nacht van 25 op 26 Mei des nachts 7. T. W. te Tzum bleef den 5den Mei in de kom van Welsrijp op zijn voertuig zitten, terwijl dit bespannen was met honden. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 8. J. Th. II. te Wommels had den 8sten Mei te diep in ’t glaasje gezien en krijgt daarvoor thans bij verstek den eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 9. Verschrikkelijk baldadig zijn de Wor- kumers. Jongemannen gelijken daar nog op echte kwajongens. Ook ditmaal bleek het weer. P. S. aldaar wierp met een ledige flesch naar den voorbijfietsenden Blom, die van dit geval aangifte deed bij den veldwachter Stout, omdat wanneer hij, Blom, het zelf gedaan had, dan had hij ook proces gekregen. De getuige Robijns zeide, dat beklaagde wel in de richting van Blom gooide. Zij zaten bij den toren en konden den wielrijder niet zien aankomen, met opzet is het niet gebeurd. Eisch bij verstek f 10 sub. 3 dagen hechtenis. 10. A. D. B. te Hiemert had 9 Mei een schaap en een kalf grazen aan den weg zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders van Wonseradeel. Eisch f 1 sub. 1 dag hechtenis. 11. R. V. te Hindeloopen heeft den 14den Mei de nachtrust verstoord. Eisch bij verstek f 10 sub. 3 dagen hechtenis. 12. Vier andere Hindeloopers C. W., L. W., C. de J., en W. K., hebben dien zelfden avond ook de echte Hindelooper sport «burengerucht” beoefend. Eisch bij verstek Ueten elk hunner f IQ. of 3 dagen hechtenis. Bolswardsche Courant ^•«4 W., b’ V* -M y ~V1 ■d

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1