JSieuws- en Advertentieblad olsward en Wonseradeel. I .w Rechtstreeks Kapitaal?* aangeboden, vanaf 100,tot elk bedrag j I Joh.Rueb, Tandarts Nieuwestad Deinumer Suupmarkt 65, LEEUWARDEN, I r i! 44ste Jaargang. 1905. Donderdags en Zondags ZONDAG 16 JULI. AlgemeenAssurantiekantqor L fel Bijkantoor II I L 4 terhngetevensvemker, "..EIGEN HULP 's Gravenhage ÏONINGEN HitKSTOAT I» Uit de Pers. VOOR 3 maanden. jbaar a 5 Cent. het geteekende «r V 53. zelfde 54. en 49. idem. 50. 51. ren 35. en ASSURADEUREN was den 9 over zijn (met en zonder borgstelling naar omstandig-™™® I TITI heden), op elke aanneemlijke voorwaarde, BI I S W- I 9 IR ÉJ I I 1 I I Wyl voor particulieren en handelaren, als Ie I I I I I I |l I I I I f9 II I. 2e hypotheek, bouw-en handelscredieten.wW II k. J J I I t J l|_l B VVXX w alsmede op meubelen, koopmansgoederen, w® w® Brieven franco letters O. U., POSTBUS, No. 104, Den Haag. Consult te Sneek eiken Dinsdag 103 uur Suupmarkt 97. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van die stakings- omega op het komend ook maar een kale schapepolle, ’t hinderde niets en geheel Workum spreekt er schande van dat die boer mij daarvoor voor ’t kanton gerecht heeft gebracht." De gebruiker van ’t land L. Feenstra, heeft beklaagde meermalen gewaarschuwd, dat zij daar niet langs mocht, en borden geven bovendien aan, dat het pad verboden is. //Den morgen van 30 Mei riep ik haar ook nog toe dat zij er niet over mocht, .maar zij maakte toen een afwerend hand gebaar- en riepik ga toch door.” De ge tuige A. Wouda heeft ook gezien dat bekl. lover ’t land liep en heeft ook de waarschu wing die haar vooraf gegeven werd, gehoord. Eisch f 3 of 2 dagen. Bekl. Ik ben maar een arme vischvrouw, moet haast nacht en dag werken, ’k Hoop dus dat de heeren rechters mij genadig willen zijn. Het pad waar wij anders langs liepen was dien nacht afgesloten, maar dat is nu al weer open. Dien morgen kon ik niet anders, ik moest thuis zijn en moest wel over dezen boer zijn polle. Ik kon toch niet over de sloot springen. Ik hoop dat de hee- dat in aanmerking nemen. J. v. d. V. te Makkum den 12 Juni dronken. Eisch 2 maal drie dagen hechtenis. R. S. te Makkum was 7 Juni dron- Eisch f 3 of 2 dagen. J. D. te Arum was ook Eisch f 3 of 2 dagen. J. P. te Makkum heeft 7 Juni in van dronkenschap verkeerende een agent Stout de menschen in nachtgewaad de deur uitkwamen. De eisch is ook hier f 10 sub. 3 dagen hechtenis. 52. J. S. en K. P. te Workum hebben 11 Juni zitten schommelen op de leuning van de brug, die gelegen is over de //Diepe- Dolte". Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. J. de B. te Workum kreeg voor het- misdrijf denzelfden eisch. J. H. te Wommels reed te hard over de brug te Rien. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 55. F. de B., J. v. d. V., R. Z., S. B. allen te Makkum en D. v. d. S. zonder be kende woon- of verblijfplaats, wilden op ver zoek van Knorr te Makkum den 12den Juni diens herberg om elf uur niet verlaten. Thans heeft ’t genot van toen om langer te blijven, 'en hun zin door te zetten, een bitteren nasmaak, want ze hebben nu te kiezen tusschen 4 dagen naar Sneek of f 5 te brengen bij den registratie-ontvanger. Uitspraak van al deze zaken over 14 dagen, zijnde 21 Juli a.s. De Standaard over de Sociaal-Democraten. De Standaard is hevig verontwaardigd over de houding der sociaal-democraten bij- de jongste Kamerverkiezingen. Het blad noemt die houding in een woord laf. Laf was het, dat ze de stakingswetten in den steek lieten. Vooral die stakingswetten hadden in 1903 hun toorn, ja hun woede gaande gemaakt. Door de stakingswetten was de arbeider aan den ketting gelegd. Die stakingswetten golden als het wetgevend en vreemdeling deze Hervormden èn voor den van elkander beter, C. M. geheel als voren. J. S., K. P., A. B., P. J., S. S. V., S. B. allen te Workum, willen voor Hinde- looper naburen in ’t verstoren der nachtrust niet onderdoen. Zij hebben ’t zoo bont ge maakt» -dat volgens de verklaring van den heeft tóegeroepen dat hij proces had, waarop bekl. er toen ook dadelijk af sprong. Bekl. ik spring daar altijd af. Hieruit valt te constatéeren dat beklaagde dan steeds in overtreding is, want het huis van den agent staat niet aan het einde van de straat. Bekl. Ik ben er ook altoos al eerder af en ik ben ook van ’t jaar nog nooit gewaar schuwd. De politie zegt, dat hij hem reeds dikwerf gewaarschuwd heefttoen ’t bij gemeente verordening verboden was, is T bij waar schuwen gebleven, doch nu ’t rijden in de bebouwde kom ook bij provinciaal reglement verboden is, kon een bekeuring niet uitblijven. Bekl. herinnert zich van die waarschuwingen niets, ook niet dat de politie hem proces heeft aangezegd. Eisch f 3 of 2 dagen. Op de vraag of beklaagde ook nog iets heeft in te brengen, antwoordde hij’k Weet niet wat ik er van zeggen moet, ik zal er wel mee tevreden moeten zijn. 28. T. A. te Workum was dronken en is al meermalen daarvoor bekeurd. Er wordt nu ■7 dagen hechtenis benevens 7 maanden op zending tegen hem gëischt. 29. J. W. K. te Bolsward is ook lid van de /natte gemeente" doch hij komt er nu nog af met 3 dagen. 30. S. W. te Burgwerd ging in de vaart van T dorp een bad nemen. Men moet om te zwemmen of te baden minstens 50 Meter van de publieke straat blijven, daarom werd deze jongen, die volgens de politie nog al wat brutaal is uitgevallen, bekeurd en de eisch luidt f 2 of 1 dag. 31. H. S. te Langweer werd bekeurd wegens visscherij op de Fleussenmeer, zonder vergunning en met netten die te kleine mazen hadden. Bekl. is tegenwoordig en zegt medepachter te zijn van ’t vischwater, en legt een briefje van den pachter over. De politie neemt nu voor goede munt aan dat hij met den pachter samen doet, doch ’t net, dat in beslag is genomen en onder de tafel ligt, heeft te kleine mazen. Eisch wegens visschen met verboden visch- tuig f 10 of 2 dagen met verbeurdverklaring van het net, terwijl voor het sub. 1 ten laste gelegde (visschen zonder vergunning) vrijspraak wordt gevraagd. 32. D. P. te Bolsward reed den 27 Mei door Wommels zonder dat de honden, die onder de kar liepen, de vereischte muilbanden droegen. Eisch f 3 of 2 dagen. 33. Y. de B. te Workum heeft iets uitgevoerd op of bij een brug te Workum, doch welke euveldaad het was, konden wij zoo gauw niet snappen. De eisch is f 1 of 1 d. 34. T. P. van Hindeloopen is vischvrouw, en het gilde der vischvrouwen heeft altoos bekend gestaan als het mondje goed te kun nen roeren. Ook deze beklaagde maakte in korten tijd heel wat woorden klein. Haar werd ten laste gelegd, dat zij den 30 Mei over een stuk land is geloopen, waarop borden stonden die herinnerden aan art. 461 van ’t wetb. van strafrecht. Zij bekent, dat zij over dat land is geloopen, maar zij kon niet anders. Zij had dien morgen met bot gevent, en was op den terugweg naar huis, toen zij het gewone pad langs naar huis willende gaan, den weg versperd vond. „Het pad, dat wel tweehonderd jaar daar geweest was, was dien nacht afgesloten en daar stond ik. Als ik terug ging, had ik wel een omweg van een half uur, en thuis brandde mijn petroleumstel, ik moest als moeder van een groot gezin noodig naar huis, en toen ben Èk over dat land daar naast gegaan, ’t Was hulp aan Rusland voor haar niet zonder binnenlandsche gevaren zou zijn. Dat is de hoofdzaak de tsaar moet van buitenlandsche hulp verstoken blijven en het proletariaat moet elk middel aangrijpen om dat te be werken. Dat is de plicht van zijn eer, van zijn solidariteit.” De Banier schrijft Waarom en Waarheen Naar luid der berichten is onlangs een vergadering te Bolsward gehouden om te komen tot een organisatie van de vrij anti revolutionairen of chr. historischen (partij Lobman - de Visser) in Friesland. Hervormden waren tot het bij wonen dier vergadering opgeroepen. De Friesche Bond had bij de verkiezingen eene verkeerde houding aangenomen. Hij had zetels doen verloren gaan. Vandaar vroeger het Hervormd protest in Sneek. Vandaar nu, naar men schreef, deze ver gadering. Wat zullen wij van deze beweging zeggen Dat zij ons verrast? Neen. Dat zij ons bevreemdt Evenmin. Van meet af waren er in ons midden en hielden anderen zich verre, die in den grond antirev. waren en bleven. Zij konden het bestaan van onzen Bond wel billijken, mits deze alleen dienst deed om verstrooide elementen te organiseeren tot een hulpcorps, dat, zonder meer, optrad in ’t achterste gelid der antirev. partij en in ruil voor zijn diensten hier en daar een zetel ontving. Vragen, dat men ook met ons beginsel rekenen zou, dat mocht niet. Dat was al uit den band springen. Trosdrager, meer mocht de Fr. Bond niet zijn. Vandaar ontstemming, toen onze Bond zichzelf niet wilde laten uitwisschën en protest in Sneek tegen zijn optreden ook met een christelijk, zelfs met een Hervormd candidaat, die niet optrad tegen het Kabinet. Van deze Hervormden had men liever een candid., die lid was van de Geref. Kerken. Want deze was antirev. en dat waren zij ook. Daarom deugde ook niet het beginsel van den Fr. Bond. Heel het volk en heel de kerk was wel mooi, maar men was zoover nog niet. Het volk moest eerst meer gekerstend worden en wel vreemde methode door hetgeen kerstenen moet, terug te trek ken in de kringen, die al gekerstend waren. Scheiding van Staat en Kerk, zooals dit verstaan wordt naar antirev. trant, verdedigde men ook. Dat de lijn der doleantie lag onder het antirev. beginsel zag men niet of werd door deze leden der Volkskerk ook al niet erg geacht, met heenwijzing naar Amerika met zijn vrije kerken van allerlei soort en naam. Dat dit standpunt op den duur beletten moest in en bij den Bond te blijven, be grijpen wij volkomen. En voor Bond is het scheiden hoezeer wij betreuren, wat daartoe leiden moest n.l. het innemen van standpunt. Alleen begrijpen wij niet, waarom nu de bovengenoemde redenen dienst moesten doen, want de Friesche Bond bewaarde, ondanks de wijze, waarop ons vragen van antirev. zijde beantwoord was, de vier bekende dis tricten in Friesland voor de rechterzijde en adviseerde ook bij de herstemmingen het rechts houden. Waarom niet rond en onomwonden gezegd: z/Wij zijn antirevolutionair en gaan recht streeks over tot de antirev. partij?" Immers is toch het verschil tusschen de antirev. en. de partij, die men nu in Fries land wil organiseeren, niet meer dan een formeel verschil. Ook vatten wij niet, hoe men juist als Hervormden, het klaar zal maken, dat men liever antirev. moet zijn dan Fr. chr. hist., indien men althans van dit laatste beginsel geen carricatuur ten beste geeft. En hoe het nu op dit standpunt moet met het steunen van werkzaamheden in onze provincie, die den (ongewenschten Her vormden stempel dragen Consequent de lijn doortrekkende is er zeker op ieder gebied een uitweg, die in de ingeslagen richting leidt. 36. ken. 37. bier. 38. staat van dronkenschap verkeerende volksoploop verwekt. Eisch 8 dagen hecht. 39. P. W. te Bolsward heeft 30 Mei in de vaart te Ugoclooster naast het publieke pad gezwommen. Eisch f 1 of 1 dag. 40. F. St. te Workum heeft den 31 Mei met opzet de passage op straat belemmerd. Eisch f 1 of 1 dag. 41. D. de J. te Witmarsum reed, zit tende op zijn kar, de kom van’t dorp door. Dat mag nu eenmaal niet. Eisch f 5 of 3 d. 42. R. J. B. te Makkum heeft een hond, die aangegeven is in de 2de klas, doch dan moeten ze aan den ketting. Toch liep //Bijke” den 28 Mei los op straat. Een bekeuring volgde en de eisch luidt: f 5 of 3 dagen. 43. B. B. te Nijega (H. O. en Nw.) reed 27 Mei met een hondenwagen zonder dat de honden voldoende gemuilband waren. Zij hadden een los riempje om den snuit, en de politie, die waarschuwde dat zulks on voldoende was en dat hij het veranderen moest, kreeg ten bescheid, dat hij het niet veranderen wilde. Daarop volgde natuurlijk een bekeuring en nu luidt de eischf 3 of 2 dagen. 44. G. B. te Witmarsum, reed 19 Juni met zijn hondenkar waarmee hij brood, enz. bij de klanten bezorgt ook door het dorp hij zat op de kar en dat is bij prov. regiem, verboden. Eisch f 3 of 2 dagen. 45. K. D. te Workum heeft 19 Juni geloopen over land van L. Feenstra. Eisch f 5 of 3 dagen. 46. D. B. te Lollum had den 2 Juni 3 stuks kippen los loopen. Bekl. is aan wezig, en bekent dat het zijn kippen waren. Hij stemt ook toe, dat hij vroeger wel eens gewaarschuwd was, doch omdat er zooveel kippen los liepen, had hij de zijne ook maar laten uitstappen. Eisch f' 2 of 1 dag. ’t Begon allengs mooi laat te worden met al die verschillende zaken, doch daar geen der beklaagden meer aanwezig was, en dus alles bij verstek behandeld werd wat tha® volgt, schoot ’t flink op. 47. L. E. te Workum had zijne als trek kracht dienstdoende honden geen muilband omgedaan. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 48; H. P. te Hindeloopen, kwajongens-» dronkemansstreken of burengerucht, ’t is een ’t zelfde. Eisch f 10 of 3 dagen hecht. R. V. te idem. Daadidem. Eisch schandaal, dat landgenoot tot ergernis was. Het heette in die dagen dan ook, dat in trekking en te-niet-doening wetten de alpha en program van actie zou zijn. Toen echter de stembus in zicht kwam, werd plotseling dit punt geschrapt. Tactisch was dit, met het oog op de bondgenooten die men zocht, juist gezien, maar het was laf. Maar dit? cardinale punt uitgezonderd, hielden de sociaal-democraten in den eersten aanloop het partijfatsoen beter in eere dan haar bondgenooten. Ze handhaafden onver zwakt hunne eischen en stelden, waar ze slechts even konden, eigen candidaten. Maar wat bleek helaas van achteren Dat deze fierheid niets dan vertoon, schijn en parade was geweest, en dat geen groep sterker dan de sociaal-democratische partij met valsche kaarten heeft gespeeld. De heer Van Kol heeft, in zijn Enschedee- schen doodsangst, het geheim verklapt. De Liberalen konden, ook naar de bedoe ling van het partijbestuur, vast op de sociaal democratische stemmen, zelfs voor Roëll en Van Karnebeek en Van der Vlugt, rekenen. En zoo ging toen al wat in Enschedé liberaal was, met trommelslag en hoorngeschal op den sociaal-democraat over. Zoo kwam ook Tak er in Franeker. „Het Volk” over het Russische muiterschip „P 0 T E M K I N”. z/In het teeken van de //Potemkin” ligt een belofte van de zege. De wapens die gewet worden tegen volk, keeren zich tegen de heerschappij van bedrog en geweld en over de wijde landen van het groote rijk rijst aan de kimmen de roode zon der re volutie zij stijgt omhoog, en brengt licht en warmte. Nu vallen kostbare offers bij duizenden en duizenden, en dat leed tempert de vreugde van het internationale proleta riaat over dezen vrijheidskamp, die een boodschap is van geluk en beschaving voor de wereld. Zij strijden ook voor ons. Als het hechte bolwerk van den afzich telijkste reactie eens zal gevallen zijn, als de Aziatische macht niet meer de bedrei ging zal wezen van al wat vrij en vroolijk in Europa de betere tijden van het socia lisme tegemoet gaat, dan zal er eene ver ademing komen over het proletariaat van alle landen. Het is ook onze strijd, die daar wordt ge streden en onze sympathie moet wegen zoeken om zich te uiten. Vooral in de groote landen Frankrijk en Duitschland moet het proletariaat de regeeriugen doen voelen» dat enz. enz. •te 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1