Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 3 ;che Stoombootdienst 1905. 44ste Jaargang. No. 59 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1 lil ZONDAG 23 JULI. BINNENLAND. itel VOOR Afzonderlijke overleden ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5, Cent. Geheel vervuld als voelens, had overgegeven liefde. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar ze was van haar ge- ze zich zonder verder nadenken aan het geluk hunner jonge Het was een zalige, zoete droom ge weest nu kwam het vreeselijke ontwaken Hij had haar bedrogen 1 Met een nieuw geluk in ’t vooruitzicht, had hij den moed gemist, het haar ruiterlijk te bekennen. Maar misschien had hij haar al te lief gehad om ’t haar te kunnen zeggen, misschien was hij slechts onder den drang der omstandigheden tot deze verloving overgegaan Arm, evenals wij Ze klemde zich vast aan die woorden, die hem vrij spraken en en bitter weenend begroef ze haar gelaat in de zachte kussens, opdat moeder in het aangrenzend vertrek haar snikken niet zou hooren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Folletja. Woensdagmorgen overkwam de dienstbode van den veehouder O. Jager een ernstig ongeluk. Terwijl ze onder ’n koe zat te melken, die aan ’t hek was gebonden, komt een andere koe van den achterkant en //raamt de koe om”, waardoor de meid achterover valt en de koe haar zoodanig op een der bee- nen trapt, dat dit boven ’t enkel brak. Zoo geweldig was de schop of trap aangekomen, dat het been uit het vleesch stak. Door een geneeskundige uit Lemmer werd de eer ste hulp verleend. IJlst, 19 Juli. Uitslag der heden gehou den herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad. Uitgebracht 405 geldige stem men. Hiervan verkregen S. Frankena (c.-h.) 113, C. Nauta (a.-r.) 119,8. Vierstra (vrijz.) 82, W. Wierda (vrijz.) 91 stemmen. Gekozen dus de beide eerstgenoemden. leiden, dat het door de commissie voorge stelde reorganisatieplan, zooals het daar ligt, niet veel kans op aanneming zal hebben en gelooft dat voor obligatiehouders de in het algemeen niet verkieselijke weg van failliet verklaring aan te raden is boven het volgen van het voorgestelde reorganisatieplan. lo. Behoeft de vrees van obligatiehouders voor de nadeelen, voortvloeiende uit failliet verklaring, niet al te groot te zijn, omdat het actief d. w. z. de baan, de gebouwen en het rollend materieel, volgens rapport der commissie zelf, in vrij voldoenden toestand verkeerende de obligatieschuld met eenige tonnen gouds overtreft. 2o. Zoo ook behoeven de obligatiehou ders zich niet te veel vrees te laten aan jagen door de omstandigheid, dat het door het Rijk verleende renteloos voorschot van f 150,000 ineens opvorderbaar is en dat de betrokken gemeenten het recht hebben den weg weder tot zich nemen met de daarin aanwezige rails, wanneer de Mij. ontbonden wordt of den dienst staakt. Dit laatste nu, het staken van den dienst, kan door doelmatig optreden worden voor komen. Even goed toch als zoo dikwerf bij andere zaken geschiedt, zou ook hier aan curatoren machtiging kunnen worden gegeven, om de zaak voor rekening van crediteuren voort te zetten. Ondervindt de exploitatie' geen noemens- waardige storing, dan zullen de betrokken gemeenten, provincie en Staat die groot belang hebben bij het geregeld in exploitatie blijven wel geen spaak in het wiel steken. 3o. De aandeelhouders, die, ten onrechte f 647,032 dividend genoten, kunnen alsdan voor de keus worden geplaatst qm bf te worden uitgeworpen, hunne aandeelen geheel waardeloos te zien worden, bf wel door bij- storting van b.v. 10°/0, tegen afgifte van b.v. preferente aandeelen tot de opvolgende Mij. toe te treden. 4o. In geval van aanbieding tot overname aan de beide groote spoorwegmaatschappijen zou de concurrentie tusschen deze allicht veroorzaken, dat een exploitatie-contract viel te sluiten niet minder gunstig dan pas door z/de Noord-Friesche” met de Hollandsche Spoor gesloten is. Ter opheffing van alle mogelijke quaesties zou het voor //de Hollandsche Spoor" zoowel als voor /zde Nederl. Tram" gewenscht zijn, dat deze, evenals //de Noord-Friesche", bij haar in exploitatie kwam. En niet alleen ter opheffing van quaesties, doch ook voor het voeren van een heilzame concurrentie met de Staatsspoorwaarover in het noorden van Overijsel, Friesland, Drenthe en Groningen nog al eens door handel en nijverheid geklaagd wordt zou exploitatie van de zijde der //Hollandsche Spoor" aanbevelenswaardig zijn. Koudum, 19 Juli. In onderscheidene var kenskotten in de gemeente II. O. en N. en omstreken heerscht weer vlekziekte. Opvallend is het dat bijna uitsluitend niet-geënte dieren worden aangetast, wat natuurlijk zeer pleit voor de serum-behandeling. Waarom deze nog niet algemeen is mag onverklaarbaar heeten, waar de kosten zeer gering en de resultaten zoo prachtig zijn. Hern. Oldeph. en Nw., 19 Juli. Een melk- leverancier aan een der fabrieken alhier, die fraude pleegde door melk //wassching”, is door de betrokken coöperatieve veroordeeld tot f 50 boete en ontzegging van het recht van melklevering. Het was avond. Mevrouw Weigert, die lijdende was, stond uit haar leuningstoel op om de lamp aan te steken, daarCoert, haar zoon, ongeduldig om licht vroeg voor zijn school werk. Zij zuchtte. Waar Lizzy toch blijven mocht. Reeds twee uur lang was zij uitge bleven. Mevrouw Weigert gunde haar gaarne deze kleine uitspanning, maar ze miste haar hulp, daar ze zelf te zwak was en de kleine Greet haar nog niet kon bijstaan. Lizzy had allen zoo verwend, dat ze altijd gemist werd, als ze maar eventjes uitging. De bel deed zich hooren. Coert en Greet stoven de kamer uit, om de deur te openen en de moeder zette zich met een zucht van verlichting weer in den gemakkelijken leuning stoel. Lizzy was terug. Ze trad de kamer binnen, gevolgd door haar broer en zusje. Haar wangen waren door de buitenlucht licht rood getint en haar oogen straalden van geluk. Met teederheid begroette ze haar moeder en toen begon ze het avondeten klaar te zetten. Vlug kweet ze zich van haar gewone taak, terwijl haar gedachten intusschen toefden bij hem, dien ze dien avond had ontmoet, zooals reeds zoo dikwijls in den laatsten tijd. Vandaag was hij zoo vreemd, daar was iets ontroering in zijn stem geweest, in zijn oogen was een weemoedige, smeekende uitdrukking en ook bij ’t afscheid had hij zoo anders gedaan dan anders hij had haar zoo harts tochtelijk aan zijn hart gedrukt en gekust, als nog nooit te voren. Met een gloeiend hart dacht ze aan zijn groote liefde. Het avondeten was gebruikt, de kleine zus te bed gebracht. Lizzy greep als ge woonlijk naar het avondblad om het haar moeder voor te lezen, wier zwakke oogen haar geen lectuur bij lamplicht toelieten. Lizzy, kijk eens na, wie er overleden zijn Och, moedertje, wat kunnen ons de dooden schelen waarom wil u toch altijd weten, wie er gestorven is Mevrouw Weigert zweeg. Ze wilde haar dochter niet bedroeven en, ofschoon ze heel goed wist, waarom de doodenlijst haar be lang inboezemde, die, zooals ze voor de kinderen vreesde, binnen betrekkelijk korten tijd ook haar eigen naam zou bevatten, dwong ze zich toch tot scherts en antwoordde Nu, kijk dan naar de verlovingen! Dat zal Lizzy zeker ook aardig vinden, plaagde Coert. Lizzy bloosde en sloeg vlug de courant om. Wat was dat Daar stond het blad ontviel aan haar handen, een korte, half gesmoorde kreet kwam over hare verbleekte lippen. Wat heb je Niets, niets Ze beheerschte zich en las door, het plaatselijke nieuws, gemengd, en rechtzaken. Ze las alles mechanisch, zonder uitdrukking, met klanklooze stem ten slotte zijn verloving met een andere, wier naam ze nooit had hooren noemen, en terwijl haar hart vol was van namelooze smart, luisterde ze met krampachtig getrokken lippen naar de woorden der moeder. Dus Hans Meyhuis is geëngageerd Ik wensch hem er geluk mee. Hij is een goede jongen en heeft nog niet veel van ’t leven genoten. Ik hoop, dat zijn meisje hem een mooie bruidschat meebrengt, die kan hij ge bruiken, want hij zelf is arm, even als wij en een arm officier is éen schitterende ellen de 1 En Lizzy gaf haar moeder gelijk, over hoorde als naar gewoonte haar broertje voor dat deze naar bed ging en speelde met haar moeder een spel domino. Zoo werd het tien uur. Lizzy had haar moeder zorgvuldig te bed gebracht, en nu was ze alleen alleen met haar groot verdriet Verraden door hem, dien ze zooinniglief had en die zij meende dat haar zooveel liefde toedroegZijn eigenaardig gedrag schoot haar weer te binnen. Had hij het haar willen zeggen en had de kracht hem hiertoe ontbroken Toen herinnerde zij zich de woorden harer moeder Hij is arm evenals wijja, dat was zijn verontschuldiging. Ze hadden elkaar toch immers nooit kunnen toebehooren, het arme meisje en de arme officier. Ze had nooit aan een vereeniging gedacht. Het reorganisatieplan der Ned. Tramweg Mij. De heer J. H. A. Bouman van Kampen had in een ingezonden stuk in het Handels- blad o. a. betoogd, dat het contract, gesloten tusschen de Nederl. Tram en de Holland- Friesland lijn, een der hoofdoorzaken is, dat zelfs niet in de behoorlijke rentebetaling aan de obligatiehouders kan worden voorzien. Daartegen is de exploitante der Holland- Friesland lijn, de firma Verschure Co., opgekomen, bewerende dat bedoeld contract alleen gebaseerd op een verdeeling van ontvangsten in geen enkel opzicht het bovenvermelde gevolg heeft gehad. Integen deel, het bracht en brengt de Nederl. Tram voordeel. Maar de heer Bouman is door die bewe ring niet van meening veranderd. Hij merkt op, dat de uit dat contract voortgevloeide kostbare havenwerken te Lem mer met de veel uitgaven eischende bedie ning welke werken, zoolang de verbin ding met Groningen niet tot stand is ge bracht, niet tot hun recht komen onge twijfeld de obligatieschuld sterk hebben verzwaard en dus indirect de tegenwoordige minder gunstige financieele gesteldheid mede hebben veroorzaakt. Zonderling vindt hij echter het advies der commissie uit de obligatiehouders, om voor het volle bedrag de obligatiën in preferente aandeelen om te zetten, daar toch de bezit tingen der Tram samen f 4,338,186 ver tegenwoordigen tegenover de bestaande obli gatieschuld van f- 3,753,000. Dat is zooals ook De Financier op merkte een onsmakelijk reorganisatieplan en zeker een gemakkelijke manier om met één slag zich van alle lasten te ontdoen. De heer Bouman zegt dan ook, uit de ontvangen adhesiebetuigingen te kunnen af- Jaren waren voorbijgegaan. Hans Meyhuis was al lang getrouwd en twee lieve, blonde meisjes speelden in zijn huis. Hij was ge lukkig en tevredenzijn lieve, bescheiden vrouw, die hem met haar vermogen van alle zorgen had bevrijd, had hem hartelijk lief en alles ging bij hen naar wensch. Opeens dreigde een hevige ziekte aan het huise lijk geluk voor altijd een einde te maken. Een ernstige longontsteking wierp de jonge vrouw des huizes op ’t ziekbed. De dokter trok een bedenkelijk gezicht en beval on middellijk een flinke, vertrouwde verpleegster te nemen. Men zond om een pleegzuster,, die ook dadelijk verscheen. Het was, alsof ze bij het zien van den heer Meyhuis even schrok, maar aanstonds daarop zat ze aan het ziekbed en legde haar koele hand op het koortsachtige voorhoofd der patiënte, r smaak en geur. \i fi d 1’ b f zij op zich genomen, vermoeidheid was haar vreemdzoo dikwijls de oogen der zieke haar zochten, vonden ze haar en de aan wezigheid der verpleegster had een gezegende, kalmeerende uitwerking op de patient. De heer Meyhuis bewonderde het geduld en de goedheid der pleegzuster. Zij scheen hem een heilige, zoozeer was alle zelfzucht haar vreemd bij de vervulling harer zware taak. Somtijds verbeeldde hij zich dat zuster Elisabeth geen onbekende was. Haar gang en haar geheele wezen kwamen hem bekend voor. Haar gelaat kon hij niet genoeg be- oordeelen, daar hij het slechts zag in de ge woonlijk half donkere kamer. De vensters waren overdag bedekt door de neergelaten gordijnen en ’s avonds werd het licht ge temperd door donkere schermen. De ciisis kwam. Een sombere stemming heerschte in de ziekenkamer, waar een jong leven kampte met den dood. De wanhopige echtgenoot zat aan het voeteinde van het bed en zag naar zijne vermagerde vrouw, die ijlde in de hevige koorts. De dokter zat met het horloge in de hand en wachtte angstig het oogen blik dat over dood en leven zou be slissen. Zuster Elisabeth had haar arm om de arme, gepijnigde lijderes en deed alles wat ze kon, om verzachting te brengen. Tegen den morgen trad na een zwaren strijd de rustige sluimering in. Voorzichtig legde de zuster de zieke in de kussens terecht en ging toen met ver moeide schreden naar de sofa. Ze was zelf geheel uitgeput. Ook de dokter stond op en met een voch- tigen glans in de oogen zeide hij slechts de woorden Zij is gered. plaatsruimte. O, hoe kan ik u mijn dankbaarheid be wijzen stamelde de heer Meyhuis. Niet aan mij, maar aan haar hebt u alles te danken. En hij wees op zuster Elisabeth. Laat uwe vrouw nu slapendeze slaap brengt haar de genezing. En ga zelf nu ook rusten. Morgen moet zuster Elisabeth worden afgelost. De dokter verliet de kamer en de heer Meyhuis volgde zijn raad. De dag brak aan, de zon scheen vroolijk op den dag der vreugde, en zuster Elisabeth trok de gordijnen een weinig ter zijde zoodat de zonnestralen in de kamer vielen. In het vertrek er naast hoorde men kinderstemmen, en toen deze luider werden en de zuster begon te vreezen dat ze de zieke uit den verkwikkenden slaap zouden doen opschrikken, ging ze op haar teenen er heen. Zachte kinderarmpjes grepen haar vast en twee kroeskopjes drukten zich in haar rokken. Is maatje nog niet zoover hersteld, dat wij weer paardje en soldaatje mogen spelen? vroegen ze dringend uit één mond en de zuster streek liefkoozend over de kopjes en fluisterde: Heel, heel gauw zal maatje weer met je spelen, maar nu nog stil zijn heel stil. Toen keerde ze even onhoorbaar terug in de ziekenkamer, zonk voor het bed op de knieën en vouwde haar handen. Haar hart stroomde over van dankbaarheid voor de in getreden genezing. De heer Meyhuis was onopgemerkt binnen gekomen en zag dit tooneel vol verbazing aan. Hij kwam nader en legde zijn hand op den schouder der verpleegster. Ze schrok en stond op, maar waggelde op haar beenen ze moest wel geheel uitgeput zijn. Hij dankte haar met hartelijke woorden, dat zij hem zijn lieve vrouw, der kinderen hun moedertje had gered en voegde er bij, dat de dokter had gelast dat zij zou worden afgelost, daar ze na zooveel weken afmattende verpleging dringend behoefte moest hebben aan rust. vr w* Uijna onmerkbaar knikte zij. I rr" ZX I f ZX l\/l ZX Waar had hij dit fijne smalle gezichtje toch 1 V 1 vroeger gezien? Hij greep hare hand. Deze sidderde en op dat oogenblik ontmoetten hem voor ’t eerst haar groote, stralende oogen. Waar, waar toch,? Zuster Elisbath Elisabeth Lizzy riep hij. Ja, ja, zij was het, nu herkende weer naar haar hand grijpen maar zij snelde met gebogen hoofd de kamer uit. Bolswardsche Courant r V Maatschappij ’St. MARTIN - Rotterdam

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1