Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 61 Verschijnt Donderdags en Zondags. DE ROBERTSON-KUUR. ZONDAG 30 JULI. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van per l’iets etc. BINNENLAND. Uit de Pers. F L Aan de Lezers! VOOR r 'lil jf Afzonderlijke het stellen eener uitstapjes ■■■MB ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i gelaten. Daarop werd hem gezegd, uur lang te blijven liggen, totdat hij goed aan het zweeten zou komen. Dit deed hij ook, het zweet brak hem aan alle kanten uit en de kuur duurde heel wat langer dan een uur, want mijnheer Hilbert was heerlijk ingeslapen. Nadat hij ontwaakt was, riep hij echter te vergeefs om dokter Robertson en zijn helpers. Eerst na heel lang wachten werd zijn roepen eindelijk ge hoord door het hotelpersoneel, dat hem uit zijne onaangename positie verlostte. Toen bleek dat uit zijne kleeren alle voorwerpen van waarde waren verdwenen, waaronder ook het kofferretju. En toen aan het station werd geïnformeerd, kwam de heer Hilbert tot de onaangename ontdekking, dat de gauwdieven op vertoon van het re<;u ook zijn koffer hadden ingerekend. Zij hadden den zelfden avond de plaat gepoetst, zeker om elders opnieuw propaganda te maken voor hun Robertson-kuur. Meuschen, die bang zijn voor tocht, zijn immers in alle spoorweg coupés gemakkelijk te vinden. - te bekeud, dat zij zich van candidatuur onthield. Het bericht, dat de heer Staalman wordt losgelaten, kwam voor ons en vermoedelijk voor vele anderen allerminst onverwacht. Men behoeft hier volstrekt niet aan een overigens verklaarbare uiting van misnoegd heid en verbittering over het vroeger optreden van den oud-afgevaardigde en nog minder aan een onoverwogen onbezonnen daad van ran cune te denken. Het standpunt der kiesver- eenigingen is inderdaad zeer begrijpelijk. Kon men eischen dat de kiesvereenigingen, zonder zich te storen aan de rechtmatige ontsteinming en verbetering der kiezers, hun den harden plicht oplegden om een man te stemmen, van wien velen van hen absoluut niet gediend zijn Ware dit de trouw en aanhankelijkheid van het kiezersvolk niet óp t e zware proef te stellen Zou de verontwaardiging tegen den heer Staalman niet zijn toegenomen Zouden en dit is een voornaam punt de kiesvereenigingen niet hoog spel hebben gespeeld, door zich zelf aan het gevaar bloot te stellen een deel van haar gezag en prestige in te boeten Dat de heer Staalman, al is hij te verkiezen boven mr. van den Bergh, niet officieel candi- daat werd gesteld, is derhalve goed te be grijpen en gemakkelijk te verdedigen. Maar wil dit nu zeggen, dat men den vrijzinnig-democraat, die behalve tegenstander van de Christelijke politiek bovendien zeker niet minder rood is dan zijn tegencandidaat, zonder slag of stoot in de Tweede Kamer moet laten binnentrekken Wij voor ons hadden veel liever gezien, dat men een derden candidaat had gesteld en den Christelijken kiezers vrijheid had gegeven om noch mr. van den Bergh noch Staalman te stemmen. Maar dit is nu eenmaal niet gebeurd. De vraag voor de katholieke kiezers is derhalve niet: Zijt gij voor Staalman, maar dient ge niet minder t e g en Staalman dan tegen van den Bergh te zijn? Is de eerste, op zijn ergst genomen, niet het geringste van de „twee kwaden” En dan meenen wij zonder aarzeling te moeten zeggen zooals de zaken nu staan, dient Staalman o. i. krachtig gesteund te worden, niet om hem zei ven maar om zijn tegenstander te weren. Dat is practische politiek, al is ze ons nog zoo weinig sympathiek. Men bedenke bovendien, dat het verloren gaan van één liberalen zetel in de gegeven omstandigheden van groot belang kan zijn, in zooverre daardoor invloed kan uitgeoefend worden op de vorming van een nieuw Minis terie. Dit te meer, omdat ook omtrent Zutphen de beslissing nog vallen moet. Fietsers, denk er aan Met 1 Augustus moeten de lantaarns weer op de fiets, behalve tusschen Eerste Kwartier en Volle Maan. Zoo wil de nieuwe provinciale verordening het. Stavoren. Tengevolge de langdurige droogte en den lagen waterstand, wat het spuien met de sluizen onnoodig maakt, is, in verband met het herhaalde schutten het binnenwater langs de kust buitengewoon brak geworden. Visschen nu, inzonderheid snoeken, die ver zeild raken in dat zoute water, kunnen het daar niet goed maken. Zij loopen een troe- beling van- ’t hoornvlies op, worden dien tengevolge blind en zijn gemakkelijk te ver schalken. Op die wijze is ’t tegenwoordig in den uitersten Zuidwesthoek niet moeilijk, een flinke zoo snoek thuis te brengen. Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Een 17-jarig meisje, P. van G. sprong Woensdagavond uit een raam van de tweede verdieping der ouderlijke woniug inde Cris- pijnlaan, te Rotterdam, op een binnenplaats, omdat haar vader, die niet wilde dat zij ’s avonds alleen op straat liep, haar had opgesloten. Met een gebroken been werd het meisje opgenomen en naar het Ziekenhuis gebracht. Gisteren is even voorbij den Haag bij den overweg aan den Schenkweg op de lijn der H.IJ S.M., een jongetje van ongeveer 14 jaar onder de afsluitboomen door gekropen. Een trein van Amsterdam naar den Haag greep het kind, dat totaal vermorseld werdv Zondag 30 Juli. Meeting ten gunste van Algemeen Kiesrecht te Grouw, ’s namiddags 1 uur. Ringrijderij te Wirdum. Ring- fietsen te Menaldum. Kaatspartij te Zurich. Maandag 31 Juli. Keuring van tuigpaar- den te Franeker. 31 Juli—7 Aug. Kermis te Franeker. Dinsdag 1 Aug. Harddraverij te Warga. Woensdag 2 Aug. Wedrennen te Leeu warden. Groote kaatspartij te Franeker. Opening der bloemententoonst. te Sneek. 2-8 Aug. Bloementoonstelling te Sneek, tevens 5-6 Aug. hondententoonstelling. Donderdag 3 Aug. Kaatspartij van 24 genoodigden en keuring van tuigpaarden te Buitenpost. Harddraverij te Akkrum. Vrijdag 4 Aug. Keuring van tuigpaarden te Akkrüm. Zondag 6 Aug. Festival van den Fr. Boud van fanfare- en harmonie-corpsen te Beetster- zwaag. Kaatspartij te Engelum. Jon- genskaatspartijen te Berlikum en te Ternaard. Maandag 7 Aug. Jongenskaatspartij te Franeker. Kaatspartij te Winsum. Dinsdag 8 Aug. Harddraverij te Mantgum. Woensdag 9 Aug. Festival van den Fr. Bond van Chr. fanfare- en harmonie-corpsen te Leeuwarden. Kaatspartij te Mantgum. Harddraverij te Ytens. 9-10 Aug. Landb.-tentoonst. te Wolvega. Vrijdag 11 Aug. Harddraverij te Weidum. 11-17 Aug. Kermis te Sneek. Zondag 13 Aug. Kaatspartij te Menaldum. Woensdag 16 Aug. Hardzeilen en wed strijd met motorbooten te Sneek. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. 25, 26 en 27 Sept. Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal aan Friesland. De Tijd, het hoofdorgaan der katholieken, had het volgende stukje aan het hoofd van haar binnenland, kennelijk de denkbeelden weergevende van haren hoodredacteur In den Helder zijn slechts twee candidaten gesteld de erg rood getinte vrijzinnig-demo craat mr. van den Bergh en de Christen democraat de heer Staalman. Zoowel de Centrale als de plaatselijke R. K. kiesver- eeniging in het district en de stad den Helder hebben besloten om den heer Staal man niet candidaat te stellen. De anti-revolutionairc kiesvereenigingmaak- Op veler verzoek zullen wij in ’t vervolg een nieuwe rubriek in ;ons blad opnemen. Meer en meer breidt zich ’t verkeer uit per fiets, meer en meer doet zich de behoefte aan uitstapjes gevoelen, en om nu in dezen z/elck wat wils/z te geven, hebben we hier onder en zullen we in deze kolom steeds alles opnemen, waarvan we kunnen vermoe den, dat er zijn, die daarin belang stellen. We hopen, dat deze rubriek in den syaaak der lezers mag vallen en in een lang ge voelde behoefte voor ’t vinden van een doel voor een of ander tochtje mag voorzien. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. volstrekt niet pijnlijk was. De samenstelling van dit praeparaat kon’ hij echter niet mede deel en, daar hij met een groote chemische fabriek in onderhandeling was, die het recept wenschte te koopen. Op de vraag naar de kosten verzekerde dr. Robertson zeer hoffelijk dat het hem een genoegen zöu zijn den heer Hilbert geheel kosteloos te behandelen. Hij was daarbij volstrekt niet onbaatzuchtig, want elke her stellende zieke zou zeer gunstig van zijn kuur getuigen, waardoor hij beroemd en schatrijk zou worden, wanneer deze kuur eerst in Duitschland zou zijn ingevoerd, waar nog zoovelen bevreesd zijn voor frissche lucht. Er was hem zeer veel aan gelegen, op in vloedrijke zieken uit de beste kringen zijne kuur te probeeren. En hij zou zich in elk geval voorbehouden, het resultaat der proef, waaraan overigens niet viel te twijfelen, in de geneeskundige vakbladen bekend te maken. Den heer Hilbert werd het zeer zonder ling te moede. De geneeskundige wereld zou zich voor hem interesseeren. Hij zou zich in zekeren zin verdienstelijk maken voor de invoering van een opzienbarende ontdekking zoo ongeveer sprak nog half schertsend, half ernstig de reisgezel van den dokter zijn portret zou in de geïllustreerde bladen verschijnen. En er waren geen be sprekingen meer noódig, de heer Max Hil bert onderbrak met de beide heeren te Kassei de reis. Zijn koffer werd aan het station achtergelaten, de koffers der beide heeren reisden, zooals zij zeiden, door naar Heidel berg, slechts een klein handkoffertje namen ze mede naar Kassei, waar het drietal zijn intrek nam in een hotel nabij het station. In vroolijke stemming namen zij een goed souper en op het welzijn van den patient werd een flesch geledigd. Daarna begaf men zich naar cte naast elkaar gelegen kamers, die men had gehuurd. In de kamer van den heer Hilbert werd vervolgens de kuur begonnen. De patient moest zich ontkleeden; dr. Robertson be klopte zijne borstkas, luisterde op de borst en op den rug. Daarna moest de heer Hilbert op de matras gaan liggen, terwijl de heer dokter uit zijne kamer een flesch haalde. Deze begon toen den patient in te wrijven met de sterk naar spiritus riekende vloeistof, wel niet zeer bijtend, doch nog al erg op de huid brandende. Van onder tot boven werd mijnheer ingewreven en toen dit vyas geschied, werd hij onder kusssens en dekens bedolven. Dat deze ook met touwen werden omwonden, werd door den patient niet opgemerkf, daar zijn oogen nauwelijks vrij waren zoo een hij goed Neen, mijnheer, dat kan ik niet dulden, ik verzoek u dat raampje dicht te laten Maar mijnheer, wanneer er één raampje geopend wordt, tocht het immers nietluidde het antwoord. Neen, neen, ik moet u instantelijk ver zoeken het raampje dicht te latentocht zou er zeker zijn en deze kan ik absoluut niet verdragen. Het zou mijn dood zijn drong de heer Hilbert angstig, doch beleefd aan. Als dat zoo is, moet ik er mij wel bij neerleggen, antwoordde de ander, terwijl de tweede medereiziger lachend tot hem zeide Wij zijn immers in Duitschland, waarde dokter Wat wilt u daarmede zeggen vroeg de heer Hilbert. Daarmee wil ik zeggen, mijnheer, dat men in Duitschland nog altijd een vijand is van frissche lucht. In Engeland mijn vriend is een Engelsch dokter, is men daar reeds lang over heen en aan mijn vriend komt de eer toe daartoe veel te hebben bij gedragen. Waardoor, als ik mag vragen I Ik vraag u dit niet alleen uit nieuwsgierigheid. Mijn eigen toestand dwingt mij helaas mij voor dergelijke vragen levendig te interesseeren. Waardoor mijnheer Mijn vriend is de bekende dr. Thomas Robertson. De heeren maakten een buiging, terwijl de heer Hilbert zijn naam zacht voor zich mompelde. Daarna vervolgde hij Hebt u nooit gehoord van de Robertson- kuur Neen, nog nooitantwoordde de fabri kant openhartig. Dat is wel opmerkelijk voor iemand die zegt zich voor dergelijke vragen bijzonder te interesseeren. Immers het zal haast wel vrij algemeen bekend zijn geworden dat mijn vriend in den geneeskundigen kring te Ber lijn een voordracht, heeft gehouden over zijn beroemde kuur. Met groote geestdrift hoorden de Duitsche collega’s zijne mededeelingen aan. Thans reizen wij naar Heidelberg, waar dr. Robertson op verzoek de genees kundige faculteit eveneens zijn kuur, zal verklaren En' wat beoogt deze kuur, als ik vragen raag Mijne kuur, mijnheer, nam dr. Robertson nu bijna verheugd het woord, beoogt voor goed een einde te maken aan alle belache lijke met uw verlof vrees voortocht of frissche lucht. Ook mijn Duitsche col lega’s zijn van oordeel dat de lucht en de zoogenaamde tocht geen vijand, doch een vriend* der lijdende menscheid zijn. Maar de doctoren konden tot dusver tegen deze vrees niets uitrichten, zoolang er nog men- schen zijn, die door tocht, rheumatiek en verkoudheid en dergelijke ziekten opdoen. Wie zich aan mijn kuur heeft onderworpen mijnheer, gaat de tocht weldadig vinden, al werd hij vroeger door rheumatiek of Jicht ook nog zoo gekweld. Ik had het geluk een dag vóór mijn voordracht, door tusschen- komst van prof. J., zulk een zieke te ont vangen die ik aan mijn kuur onderwierp en des avonds als volkomen genezen aan mijne Berlijnsche collega’s kon voorstellen. Het verwekte eenige vroolijkheid, aldus nam de andere heer weder het woord, toen de herstelde van zijn vroegere vrees voor frissche lucht vertelde en meedeelde hoe hem elk tochtje had gehinderd, hoe hij zich nu publiek aan de tocht blootstelde en zich daarbij zeer lekker gevoelde. Met steeds grooter belangstelling luisterde de heer Max Hilbert. Eindelijk vertelde hij zelf aan allerlei rheumatische pijnen te lijden en naar Wiesbaden te gaan, waar de warme bronnen hem het vorige jaar wel iets hadden geholpen, doch helaas niet voor goed. Wanneer u, evenals wij, in Kassei zoudt willen overnachten, zou ik met u een proef willen nemen, zeide dr. Robertson lachend. En de andere heer vervolgde: Dan zoudt u in plaats van te baden en daarna urenlang in dekens gehuld op de sofa te liggen, uw verblijf in Wiesbaden tot een uitspanning maken. De heer Hilbert zag het voordeel van dit aanbod zeer goed in en vroeg daarom waarin de kuur bestond. Dr. Robertson verklaarde hem,-dat zij zeer eenvoudig was; de zieke werd met een door hem uitgevonden praeparaat ingewreven, wat De heer Max Hilbert, van Ziesen, had plaats genomen in een coupé eerste klasse en was zoo gelukkig deze coupé geheel alleen in beslag te nemen. De inwoners van Ziesen reisden gewoonlijk derde klas en maar hoogst zelden kwam er een in de tweede klas terecht. De rijke fabrikant Hilbert, de hoogst aange slagene in de plaatselijke belasting te Ziesen, kon zich echter wel de weelde veroorloven- eerste klas te reizen en met behulp van een flinke fooi een geheele coupé voor zich alleen te reserveeren. Hij ging zich daar zoo be hagelijk mogelijk inrichten, sloot de raampjes en zette zich op zijn gemak in een hoekje neder. Alles ging voortreffelijk, totdat op het station A, een kruispunt aan de lijn, aan deze heerlijkheid een einde kwam. De deur werd geopend. Hier is nog plaats genoeg, met deze woorden en een bestraffenden blik op den iets verlegen de schouders ophalenden conducteur liet de stationschef twee heeren in de coupé, die door den heer Hilbert niet zeer vriendelijk welkom werden geheeten en zelfs nauwelijks antwoord op hunne begroeting kregen. Weldra zette de trein zich weder in be weging, doch toen even later een der in dringers een raampje wilde openen, prote steerde de heer Hilbert krachtig daartegen, met de woorden Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1