lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Een en ander over zwemmen. No. 62. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1905. 44ste Jaargang. DONDERDAG 3 AUGUSTUS. DINNENLAND. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van per Fiets etc. VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. uitstapjes zijn leven behouden Waarom moet een jongen zwemmen leeren Van alle voorstanders der zwemkunst zal misschien wel negentig procent op deze vraag v. Fr. gemeente be zon kun- van het tegraad van het publiek min belangstelling dan vroeger verklaren, waarom op het bad vermoeidheid en vermeerderde eetlust volgen en waarom te lang aangehouden baden tot vermagering en ziekelijke aandoeningen kunnen leiden. Dat het zwemmen gedeeltelijk dezelfde ge volgen heeft, is natuurlijk zeker dit laatste nog in verhoogden graad. Evenwel heeft alleen het misbruik nadeelige gevolgenvoor vele gestellen zal die vermagering, als gevolg van verhoogde stofwisseling, niet ondienstig zijn. Berg. Ct. vervoegd, doch kregen dat ze Kamer moesten wenden, krijgen. van tuigpaarden en wed- EEN MUZIEKFEEST. De Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen organiseert ieder jaar een umuziekfeest", jaren lang werd dit gehouden in den vorm van een Festival. Onze lezers zullen zich nog herinneren het hier te Bolsward gehouden feest. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar antwoordenomdat het nuttig is, want heeft hij het ongeluk te water te raken, dan is hij in staat zijn leven waarschijnlijk te behouden ander in gevaar van te ver een geoefend zwemmer en is een drinken, dan kan redding bieden. Hoe menigeen zou hebben, als hij had kunnen zwemmenhoe velen hebben hun leven te danken aan een toegeschoten redder, die als flinke zwemmer zich in het water thuis gevoelde. En dan onze jongens, moeten zij niet vertrouwd zijn met Het element, dat zij zullen bevaren Een zeeman, die niet zwemmen kan, is eigenlijk een onbestaanbaar individu. Het practische nut van het zwemmen, dat velen op het oog hebben, en dat hierin be staat, dat een goed zwemmer zich zelven en anderen bij het te water raken kan redden, is dan ook in ’t geheel niet weg te cijferen. Een sprekend bewijs daarvan geeft een lid van het Engelsche parlement. In Enge land en Wales verdrinken, blijkens de sta tistieken, jaarlijks ongeveer 3660 personen bij baden, zwemmen en varen. Naar aanlei ding van dat hooge cijfer heeft de heer Gren fell in het Lagerhuis bij de .regeering aan gedrongen op invoeren van zwem onderricht als verplicht leervak op de scholen. (In Ne derland is dit nog niet door een schoolop ziener voorgesteld’t gebeurt misschien binnenkort.) De beteekenis van het zwemmen ligt echter ook in andere dingen. Wil men deze laten uitkomen, dan moet er vooral gelet worden op de werking van het water op het lichaam, die men ook ondervindt bij een gewoon bad zonder bepaalde zwembewegingen, en die men daarom badwerking of badinvloed kan noemen en vervolgens op den invloed der eigenlijke zwembewegingen. De werkingen van het water kunnen van verschillenden aard zijn. Vroeger hechtte men veel gewicht aan den scheikundigen invloed, dien het water op het lichaam zou oefenen. Bij minerale wateren moge die invloed meer of minder groot zijn, voor gewoon wafer van gemiddelde samenstelling heeft men bij opzet telijke proefnemingen geen voldoenden grond voor die meening gevonden. De mechanische werking, die bestaat in reiniging van huid, is evenwel een feit, Daar van kan die schooljongen getuigen, die als een echte waterrat in den zomer dikwijls ging baden, maar die in den wintertijd weinig kennis maakte met het water, ’s Zomers heeft hij een blanke huid, hij is schoon, maar ’s winters schijnt hij tot een ander ras dan het blanke te behooren. Met een potscherf zóu men dan het vuil van zijn lichaam kunnen verwijderen. Iets anders is het met wat men nen noemen de «warmtewerking” water. De hoogerere of lagere warm van het water brengt eene prikkeling op de huid teweeg, waarop door het lichaam zeer zeker gereageerd wordt. Daar men het echter over die z/prikkel werkingen” en haar gevolgen nog niet recht eens is, zullen wij er hier niet op ingaan. Met meer zekerheid bekend zijn de wer kingen, die veroorzaakt worden door de ont trekking van warmte aan het lichaam. Het is bekend, dat water van 12 graden Celsius, bij een bad van 4 minuten, aan het lichaam 100 caloriën warmte ontneemt, dat is even veel als in de lucht gedurende een uur ver loren gaat. Dit koude bad met verstand gebruikt, is dus een goed afkoelingsmiddel. Daar echter de verloren gegane warmte spoedig weer door in het lichaam nieuw ge vormde wordt vervangen, dient het bad tot nog iets meer dan regelaar der warmte, het is ook een prikkel tot warmte vorming. Na een koud bad dit is bekend gevoelt men zich spoedig behaaglijk warm. Vervolgens is van belang de mechanische werking der drukking vau het water. Men denkt allicht, dat die drukking weinig om het lijf heeft en dus ook haast niets ten goede of ten kwade kan uit werken. Want, zegt men, er is een waterkolom van we] 10 meter hoogte noodig, eer men één atmosfeer drukking méér ondervindt, en men baadt of zwemt toch niet op een diepte van 10 meter. L^ten wij hier tegenover nu een eenvou dige berekening maken. Wij nemen aan, dat iemand tot aan den hals rechtop in het water staat. De oppervlakte van borst en 31 Juli—7 Aug. Kermis te Franeker. 2-8 Aug. Bloementoonstelling te Sneek, tevens 5-6 Aug. hondententoonstelling. Donderdag 3 Aug. Kaatspartij van 24 genoodigden en keuring van tuigpaarden te Buitenpost. Harddraverij te Akkrum. Ringfietsen te Franeker. Vrijdag 4 Aug. Keuring te Akkrum. Zondag 6 Aug. Festival van den Fr. Boud van fanfare- en harmonie-corpsen te Beetster- zwaag. Kaatspartij te Engelum. Jon- genskaatspartijen te Berlikum en te Ternaard. Kaatspartij van 30 genoodigden te Wit- marsum. Maandag 7 Aug. Jongenskaatspartij te Franeker. Kaatspartij te Winsum. Keuring van tuigpaarden en ringfietsen te Witmarsum. Dinsdag 8 Aug. Harddraverij te Mantgum. Leden-kaatspartij te Witmarsum. Woensdag 9 Aug. Groote jaarlijksche jongens-kaatspartij te Wommelsom de gouden-, zilveren- en nikkelen horloges, uitgeloofd door Jonkvrouwe C. J. de Vos van Steenwijk. Festival van den Fr. Bond van Chr. fanfare- en harmonie-corpsen te Leeuwarden. Kaats partij te Mantgum. Harddraverij te Ytens. 910 Aug. Landb.-tentoonstelling te Wolvega. Vrijdag 11 Aug. Harddraverij te Weidum. 1117 Aug. Kermis te Sneek. Zondag 13 Aug. Kaatspartijen te Menaldum en te Arum. Maandag 14 Aug. Harddraverij te Menal dum. Woensdag 16 Aug. Hardzeilen gtrijd met motorbooten te Sneek. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo digden te Tjalleberd. 25, 26 en 27 Sept. Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal aan Friesland. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hepk. Nieuwsbl. Workum, 31 Juli. In onze g ginnen de mazelen zich in vrij erge mate uit te breiden. Kinderen van 3 tot 6 jaren worden meest er door getroffen. In ongeloof lijk korten tijd worden de kinderen door de ziekte aangetast, doch zij heeft niet een kwaadaardig karakter. Gelukkig zijn er tot nog toe geen sterfgevallen voorgekomen. De Chr, Bewaarschool alhier is voor de helft er door ontvolkt. Koninklijk bezoek aan Marken. Maandagmiddag bezochten de Koningin, Prins Hendrik en hun logé de groothertogin Marie v. Mecklenburg per stoomboot bet eiland Marken. Het bezoek was onverwacht en aanvankelijk werden de hooge bezoekers met hun gevolg, allen eenvoudig gekleed, niet herkend. Maar toen de burgemeester zich bij het gezelschap voegde en kerk en scholen werden bezichtigd, was de mare spoedig verbreid. Een gewoon visschershutje werd ook be zocht, waar de huisvrouw aan de Koningin vroeg «of de juffrouw den boel eens wilde bezien.” Wonseradeel, 31 Juli. De zomer, die veel droogte en warmte bracht, heeft ook in deze omgeving de landbouwvruchten vroeg doen rijpen, ’t Vlas is reeds getrokken, en de andere gewassen zijn drie a vier weken vroeger dan gewoonlijk. De Hollanders en Belgen zijn ook dit jaar weer koopers van ’t vlas geworden, tot spijt onzer arbeidersbevolking, die anders ’s winters met de vlasbewerking nog een daggeld maakte. De landbouwer D. B. uit Witmarsum, wien een paar weken geleden met paard en wagen een ongeval overkwam, is nog altijd onder dokters handen. Zijn aangezicht zit in windsels, en er bestaat veel gevaar, dat de man het gebruik van één oog zal moeten missen. Friesche Zuidwesthoek, 31 Juli. Evenals de vorige geeft de huidige zomer een tekort aan regen, waarvan het ongerief zich duchtig begint te doen gevoelen. Bij de woningen wordt het regen- en putwater schaarsch, ten gevolge waarvan de waterneringen de prijzen verhoogden; in de weiden dort het etgroen en wordt het drinkwater in de slooten drab big, in de tuinen verwelken de groenten en bloemen, terwijl er rupsenplaag heerscht, in de gaarden schrompelt het loof, aangetast door zwammen, en groeit het ooft niet uit; op de akkers, die aanvankelijk zoo veel be loofden, komt vroegrijpheid in korrel en knol: kortom, overal doet de langdurige droogte haar stagneerenden invloed gelden. Waardoor misrekening is ontstaan, inzonderheid voor den boer, die zijn hooivoorraden, ofschoon puik, niet voldoende voor den komenden winter, hoopte te kunnen aanvullen met een flinke tweede snede. Wat er nu is, moet gegeven worden aan het vee, dat gaarne de kale, roodende fennen verlaat. Weersveran dering is dus dringend gewenscht. Onsmakelijke toepassing der drankwet. In een bierhuis te Utrecht gebruikten eenige bezoekers een glas port wel geoor loofd dus, toen een paar politie-agenten binnentraden. Ter controle of ook sterkedrank werd getapt, roken ze aan de glazen port, en uit het eene werd met een lepeltje ge proefd. Een paar der bezoekers schrijven thans in de N. Rt. Ct. dat ze deze wijze van con trole zeer onsmakelijk vinden en gaarne een ander middel zagen toegepast. Ze hadden zich ook reeds bij den inspecteur van politie van dezen ten antwoord ge- zich maar... tot de Tweede om het anders te buik, die aan de ademhaling deelnemen, kan veilig gelijk gesteld worden aan die van een kwadraat met 25 cM. zijde, dus tot een grootte van 625 vierkante centimeter. De bovenzijde van ’t kwadraat ligt aan den hals en ondervindt dus een waterdruk van 0; de onderkant heeft echter een druk van een waterkolom hoog 25 cM., zoodat de gemid delde druk 12,5 cM. waterhoogte bedraagt. Op elk vlakje van 1 vierkanten cM. drukt dus gemiddeld een waterkolom van 12,5 cM. hoogte en alzoo van 12,5 kubieke cM. inhoud. Daar nu 1 kub. cM. water juist 1 gram weegt (zeewater 1,03 gram), is de drukking per vierk. cM. hier 12,5 gram; dat maakt op de gansche oppervlakte van borst en buik 625 maal 12,5 gram, in een rond getal bijna 8 kilo. Men verbeelde zich nu eens zakjes zand of looden platen tot een gewicht van 8 kilo op borst en buik drukkende en vrage zich dan af, of de ademhaling hierbij niet meer krachtsinspanning zou kosten dan ge woonlijk. Nu is het wel waar, dat het lichaam bij het zwemmen geen loodrechten stand inneemtmaar daar staat tegenover, dat het deel der lichaamsoppervlakte, dat bij het ademen het sterkst bewogen wordt, dieper ligt dan bij bovenstaande berekening is aangenomen. Daar nu de borstoppervlakte zich bij elke inademing gemiddeld 1 cM. of 0,01 M. voorwaarts beweegt, is er, om een drukking van 8 K.G. te overwinnen, een hoeveelheid arbeid van 0,08 kilogrammeter noodig. Nu is deze arbeid zeker niet buitengewoon groot, naar schatting wiskundige zeker heid is hier niet te geven bedraagt hij slechts 15 procent bij gewoon ademen. Maar vooreerst verdragen de ademspieren zulk een vermeerdering van arbeid minder dan andere spierende spieren van armen en beenen bijv, zouden een arbeidsvermeerdering van 15 procent ternauwernood bemerken, die der ademhaling echter vee] meer. En in de tweede plaats wordt bij het zwemmen de ademhaling veel meer versterkt dan door den waterdruk alleen zou geëischt worden. Dientengevolge heeft men dan ook bij het zwemmen eigenaardige gewaarwordingen. Die nog niet gewoon zijn te water te gaan, vooral kinderen, kunnen een zeker angstge voel niet onderdrukken, zoodra het water hun tot de armen komt. Dan begint n.l. de waterdruk op de ademhaling te werken de uitademing wordt versterkt, de inade ming vergt bepaalde inspanning. De moeite die men doen moet om bijvoorbeeld enkele meters ver te zwemmen, veroorzaakt zelfs bij geoefende zwemmers ademloosheid, wat bij evenveel spierarbeid in de lucht vol strekt niet het geval zou zijn. Natuurlijk is de waterdruk hier alweer de oorzaak, en men krijgt dan ook een merkbare verlichting, wanneer men zich op den rug draait, omdat dan de ademvlakte (buik en vooral borst) van den waterdruk bijna geheel bevrijd wordt. In bet algemeen kan men .zeggenhet zwemmen werkt gunstig op de warmteregeling van het lichaam; het is een goede spier- oefening en versterkt dus het spierenstelsel in het algemeen, doch de ademspieren in het bijzonder. Bovendien dwingt het den zwemmer tot diep ademhalen, tot longven- tilatie en alzoo tot het krachtig maken der longen. Het spreekt vanzelf, dat men zich voor overdrijving moet wachten. Men moet niet gaan zwemmen in al te koud water, niet trachten het zwemmen buitensporig lang vol te houden en niet streven naar een razende snelheid. Uitputting en verdere noodlottige gevolgen zouden daarbij niet uitblijven. Men heeft dikwijls opgemerkt, dat het zwemmen vermagert en vraagt misschien waardoor dit komt. Een koud bad voor het geheele lichaam waarbij het hoofd alleen buiten het water blijft en dat ongeveer 20 minuten duurt, kan de temperatuur van het lichaam plm. 5 gr. Celsius doen dalen en na het bad pleegt de lichaamswarmte in de openlucht nog 1 graad af te nemen. Het aantal pols slagen wordt in het bad met 6 a 9 in de minuut verminderd en na het bad nog met I a 2 slagen. De ademhalingen blijven, wat hun aantal betreft, onveranderd; maar worden dieper. Deze drieledige werking op het organisme is zeer sterk. In verband met de leer der stofwisseling valt hieruit te ’t Scheen dat deze festivals uit den tijd raken, tenminste er kwamen en van de leden en van de zijde der blijken van het geval was. Gedachtig aan de spreuk «als ’t getij ver loopt, moet men de bakens verzetten", werd in de wintervergadering van 1903 besloten voortaan ’s jaars een concours uit te schrijven. Het le concours werd verleden jaar ge houden te Gorredijk, 't viel zeer in den smaak. De leden interesseeren zich veel meer voor een wedstrijd, dan voor een gewoon «blaas maar op", zonder jury en controle. Zondag a.s., 6 Augustus, wordt er weer „geconcourst", nu te Beetsterzwaag. Van de leden van den bond gaven zich tot deelneming aanin de afdeeling Harmonie Ons Ideaal en Excelsior te Lemmer, Apollo te Grouw en Crescendo teTjummarum; ter wijl in de afdeeling Fanfare zullen kampen de korpsenEuterpe te Beetsterzwaag, Crescendo te Oude Bildtzijl, Harmonie te Pingjum, Ons Genoegen te Heeg, Excelsior te St. Anna-Parochie, Harmonie te Joure, Ostinato te Lippenhuizen, Concordia te Olde- boorn en Excelsior te Drachten. De jury bestaat uit de heeren Mr. Jac. Kalma te Groningen, J. C. van den Berg te Leeuwarden en M. van Bonzel te Harlingen. De prijzen zullen bestaan in medailles. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1