Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Bloemen, Planten, 1 Schilderijen 2 tot en n. No. 63 Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. a BIJEN-, ZONDAG 6 AUGUSTUS. Bordeauxwij nen Rij ii wijnen Roode en Witte Poi Madera Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. J 1 ÜlllVVllUlA worden iedereen i D a g e 1 ij k s:j Matinee's, Soiree's en a K. Plantings I VOOR Afzonderlijke 1. 4. nu Voorstel a. tot wijziging -28000 - 5000 - 14000 8, 'is ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 6. 8. Nos. 7 en 26. Wethouders'. u z/ - 32000 worden toelage van len klerk en een 2en klerk en een leerling. De bezoldiging van den len klerk begint met f600 en klimt met iedere 5 dienst jaren f50, tot een maximum van f 850. De 2e klerk vangt aan op f500 en even eens 5 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50, dus tot een maximum van f 750. De gehuwden ontvangen f 25 toelage ter gemoetkoming in de huishuur. Het diploma voor gemeente-secretaris verhoogt de jaar wedde met f50. Aan den leerling, kan een ^ijO per jaar verstrekt worden. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van kasverificatie over en aanvulling der gemeente- batig saldo f 13, (De melkwagens maakten, daar de ramen der raadszaal open stonden, het onmogelijk de cijfers der wijziging goed te verstaan, zoodat dan ook bij ’t eindcijfer wij de centen moeten weglaten. Ook de discussiën bij het volgende punt konden door de verslag gevers slechts gedeeltelijk verstaan worden.) De wijziging der begrooting alsmede het plan van geldleening met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van P. L. Gosliga c.s., inzake de Drankwet, met advies van Bwrgem. en Welks, B., en W. betoogde» in hun advies» dat Same» f 226,881,23 De uitgaven bedroegen op den vorigen dienst f 184,285,74 op den tegenwoordigen dienst - 33,30 7,455 31 Juli7 Aug. Kermis te Franeker. 28 Aug. Bloemententoonstelling te Sneek, tevens 56 Aug. hondententoon stelling. Zondag 6 Aug. Festival van den Fr. Bond van fanfare- en harmonie-corpsen te Beetster- zwaag. Kaatspartij te Engelum. Jon- genskaatspartijen te Berlikum en te Ternaard. Kaatspartij van 30 genoodigden- te Wit- marsum. Maandag 7 Aug. Jongenskaatspartij te Franeker. Kaatspartij te Winsum. Keuring van tuigpaarden en ringfietsen te Witmarsum. Dinsdag 8 Aug. Harddraverij te Mantgum. Leden-kaatspartij te Witmarsum. Woensdag 9 Aug. Groote jaarlijksche jongens-kaatspartij teWommelsom degouden-, zilveren- en nikkelen horloges, uitgeloofd door Jonkvrouwe C. J. de Vos van Steenwijk. Festival van den Fr. Bond van Chr. fanfare- en harmonie-corpsen te Leeuwarden. Kaats partij te Mantgum. Harddraverij te Ytens. 9—10 Aug. Landb.-tentoonstelling te Wolvega. Vrijdag 11 Aug. Harddraverij te Weidum. 1117 Aug. Kermis te Sneek. Zondag 13 Aug. Kaatspartijen teMenaldum en te Arum. Maandag 14 Aug. Harddraverij te Menal- dum. Ledenkaatspartij te Arum. Dinsdag 15 Aug. Ringfietsen te Arum. Woensdag 16 Aug. Hardzeilen en wed strijd met motorbóoten te Sneek. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- Een memorie van toelichting geeft aan dat de heeren dit voorstel doen naar aan leiding der gehouden discussiën in den raad toen de salarisregeling der secretarie-beambten ter sprake kwam. Zij zijn van oordeel dat twee klerken hier het werk wel af kunnen, doch zijn niet tegen een toelage aan een leerling, indien deze er is en geschiktheid betoont. De Voorzitter stelt voor dit voorstel te renvoyeeren aan B. en W. om advies, den gemeente-secretaris gehoord. De heer Schotman vindt dat dit voorstel gevoegelijk kan behandeld worden bij de begrooting, daar toch de bedoeling is dat deze salarisregeling met 1 Januari a.s. in werking treedt. De Voorzitter. Bij de begrooting moet zeer zeker hierop gelet worden, doch ik vind het juist goed, dat B. en W. dit voorstel vooraf onder oogen zien, dan kan de raad er over besluiten als hij goedvindt. Alzoo besloten. g. Eenige reclames tegen den hoofdel. omslag, Deze zullen later behandeld worden. PUNTEN van BEHANDELING: Procesverbaal het %de kwartaal 1905. De ontvangsten bedroegen: op den vorigen dienst f 186,367,88 op den tegenwoordigen dienst - 40,513,35 doeling des wetgevers. Het opheffen van de bepaling toch zal tegenhouden, dat hier ter stede gelegenheden komen als waarvan sprake is, lokalen zonder vergunning tot verkoop van niet-alcoholische dranken. De heer Keikes wil zich geeu partij stellen in dezen en daar hij ook overtuigd is dat het een beweging is die van de kasteleins uitgaat, wijl ’t adres zelfs gedrukt is ver krijgbaar voor alle gemeenten, daar meent hij dat de behoefte aan opheffing van andere zijde nog niet is gebleken en zal hij voor het voorstel B. en W. stemmen. Het ^advies van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. (Tegen de heeren van der Werf, Boersma, Cuperus en Oos- terbaan.) 6. Behandeling van het adres om ver- hooging van minimumloon in de bestekken, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren, dat zij met de gron den van dit adres kunnen meegaan, daar de loonstandaard in de laatste jaren is verhoogd en stellen voor te bepalen, dat bij gemeente werken het minimumloon voor timmerlieden en metselaars zal worden bepaald in plaats van 15 op 17 cent per uur. De heer Praamsma kan met dit advies volkomen meegaan en acht het een behoefte des tijds, daar ’t loon sedert lang tot dien prijs en zelfs daar boven is gestegen. Het geldt hier een minimumprijs,, doch ik meen dat voor de metselaars het loon thans reeds 25 cent bedraagt per uur. De Voorzitter. B. en W. hebben dit ook overdacht, doch wijl hier ter stede de tim merlieden meestal ook metselen en te meer wijl ’t een minimumprijs is, zal er wel geen bezwaar bestaan om ook de metselaars er bij te noemen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 7. Behandeling van het adres van de Wed. T. W. Dijkstra, om finantiëelen steun, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren om deze weduwe eene toelage uit de gemeentekas toe te kennen van f 50 per jaar. De heer van Randen vindt dat cijfer wat laag. Het tractement van de politieagenten is niet zoo groot, dat er iets van kan worden overgespaard en wijl deze weduwe nu door den dood van haar man van alle inkomsten beroofd werd, stel ik voor haar f 3 per week, f 156 per jaar, toe te staan. De heer Dijkstra toch heeft 20 jaren steeds trouw zijn post vervuld. Men kan aan deze toelage nog wel de voorwaarde verbinden, dat in geval deze weduwe op een of andere wijze in gunstiger finantieele positie komt, men een gedeelte van de toelage kan inhouden. Dit voorstel vindt geen ondersteuning en blijft dus buiten behandeling. Het voorstel B. en W. aangenomen met 10 tegen 1 stem (de heer Van Randen). 8. Behandeling van het adres van den directeur der gasfabriek om hulp aan het kantoor, met advies van Burg, en Weths. Het advies van B. en W. de Gascommissie gehoord, luidt, dat daar er hulp noodig is, de directeur een geschikt persoon zoekt. De belooning kan door de Gascommissie ge regeld worden. De heer Boersma kan wel geheel meegaan met dit advies, maar vindt dat de Gas commissie den persoon ook hoort te benoe men, en dat staat niet in dit advies. De hr. Kramer. Dat ligt dan aan de redactie er van, doch ’t is de bedoeling dat de salarisregeling en de benoeming door de Gascommissie geschiedt. De Voorzitter. Zulks volgt geheel uit het reglement, B. en W. behoefden er zelfs niet in te treden en de Gascommissie had het zelf kunnen bevorderen, maar ’t verzoek kwam in bij B. en W. De heer Praamsma. Ik verheug mij dat het rapport van de Gascommissie en ’t advies B. en W. eensluidend zijn, en ik heb dan ook geen bezwaar er tegen. Toch heb ik iets op mijn hart en dat is de zeer uitvoe rige memorie van toelichting van door den heer Tromp bij zijn verzoek gevoegd. Die is gesteld op een toon als men niet moest ver wachten. Er spreekt iets ontevredens uit, niet gelijk men dit tegen zijne superieuren behoort te doen. Ik vind het een toon als in tijde», van groote drukte en haast wel van Burg, j en begrooting over 1905, b. tot goedkeuring plan van geldleening. De wijziging der begrooting bepaalt zich hoofdzakelijk tot de geldleening, die ge raamd op f23000, doch nu Ged. Staten hebben goedgekeurd de opbrengst van het Nannenhof, bedragende ruim f 3000, te be steden in mindering der te leenen som, wordt de leening thans bepaald op f 20,000. Ook de toelage aan ’t muziekkorps wordt in deze wijziging opgenomen. De eindcijfers der begrooting worden inkomsten f 141,394, uitgaven - 141,381, Samen f217,593,295 Saldo in kas f9,287,935. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Adres van Voogden van het Weeshuis, om goed te keuren de ruiling van een stukje land, met advies van Burg, en Weths. Heeren Voogden verzoeken ’s raads goed keuring op een voorgenomen ruiling van een perceel land nabij de Marnezijl met de Nederduitsch Herv. Kerk. De stukken land worden geacht een gelijke waarde te hebben, doch zijn wederzijdsch geschikter gelegen bij de overige eigendommen van beide corporatiën. B. en W. adviseeren gunstig op het ver zoek te beschikken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Uitloting van een aandeel in de geld leening van f 17000, f 28000, f 5000 en f 14000 en van drie aandeelen in de geld leening van f 32000. In de geldl. f 17000 wordt getrokken No. 7. er geen groote behoefte bestaat om art. 43 der drankwet hier ter stede te doen op heffen, opdat personen beneden 16 jaren, zonder geleide de vergunningslokalen zouden mogen betreden, en de bedoeling waarom dit verbod in de wet is gelegd, illusoir zoude worden gemaakt. De heer Boersma kan zich niet ontveinzen dat dit advies hem heeft teleurgesteld. Hij vindt het onnoodig dat hier neringdoenden in'hun bedrijf worden gehinderd, en waar de Raad hen hierin tegemoet kan komen, vindt hij dat zulks gevoegelijk kan geschieden. De heer Oosterbaan is 't volkomen met den heer Boersma eens, en zou graag zien dat die belemmerende bepaling werd wegge nomen. Hoe de bedoeling der wet er illusoir door zou worden, begrijpt hij niet, daar toch de wet het aangeeft, hoe men er van kan worden vrijgesteld. De heer Cuperus kan zich met beide vorige sprekers vereenigen. In Sneek is met op 1 na algemeene stemmen besloten vrijstelling van art. 43 te vragen, vooral op grond dat het toedienen van sterken drank aan per sonen beneden 16 jaren is en blijft ver boden. De ouders moeten in de eerste plaats weten waar hunne kinderen al of niet mogen komen, terwijl lokalen zonder vergunning niet van hooger gehalte zijn dan die met vergunning. Hij vindt die redenen wel ad rem, en zal tegen ’t advies van B. en W. stemmen. De heer van Randen is voor ’t voorstel van B. en W. De heer Kramer weet niet hoe ’t in Sneek is, maar dit aft. 43 sluit aan bij de oude drankwet; waarin stond dat personen beneden 16 jarsn geen sterken drank mochten halen. In Bolsward is genoeg andere gelegenheid voor de jongelui om iets te gebruiken, en om dat art. 43 machteloos te maken vindt hij niet raadzaam. Het verkeer in de ver gunningslokalen' brengt hen soms in aan raking met personen die wel sterken drank gebruiken en dat kan soms nadeelig op hen werken. De heer Keikes is ’t niet eens met de heeren Boersma en Oosterbaan, en nu de wet eenmaal die bepaling voorschrijft, acht hij beter die te handhaven. Hij citeert daarop bedoeld wetsartikel en stelt de vraag aan den heer Kramer waar dan de gelegen heden zijn, voor de jongelieden, om iets te gebruiken, want dat dient er toch te zijn. Den heer Kramer is niet bekend waar die gelegenheden juist zijn maar meent toch dat ze er we] zullen zijn. De heer Keikes. Als er zulke gelegenheid is, zou ik er voor zijn de bepaling te hand haven, doch zoo niet, dan acht ik het be zwaarlijk dat de jongelui van elders komende, hier geen onderdak zouden kunnen krijgen. De heer van Randen herinnert aan het advies wat de redacteur der Gemeentestem geeft, aangaande deze zaak. De Voorzitter merkt op, dat het advies van B. en W. is gegeven na voldoende over weging. Het adres is een beweging van de belanghebbenden, in dezen de kasteleins, en belang voor de gemeente is er niet in ge legen. Onder geleide mogen de jongelui ook bij deze wet in een herberg toegelaten worden. Een vergunning om melk per glas te verkoopen bestaat hier ter stede, want dit is toegestaan aan den Hollandiawinkel. Mis schien is ook bij de banketbakkers wel ge legenheid, doch den raad er voor te spannen om de bepaling opgeheven te krijgen, acht hij niet noodig. De heer Cuperus. De heer Keikes heeft met de wet in de hand, de vraag gedaan, waar hier gelegenheid was een kop koffie, melk enz. te gebruiken en daarop is geen afdoend antwoord gekomen. Van den Hol landiawinkel wordt geen gebruik gemaakt en deze is Zondags gesloten, bij de banketbak kers hier ter stede is zulk een inrichting niet. De Voorzitter. Er is hier een gelegenheid, als bij de wet bedoeld. Of er gebruik van wordt gemaakt is mij onbekend, doch er is verlof aangevraagd en gegeyen om ten allen tijde melk te verkoopen. Het geval, dat een gezelschap jongelui zonder geleide toeren maakt, zal zich wel niet veel voordoen, doch T is hier de vraag of de zaak van zooveel belang is, dat de raad ontheffing moet vragen. De heer Praamsma. Ik acht deze zaak in geenen deele als te zijn gemeentebelang. Om de Koningin ontheffing te verzoeken, ik sie er ook ju een tegenwerking van de be« Bolswardsche Courant Hondo u U 77 5. 7/ 77 7/

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1