1905. 44ste Jaargang. ïïieuws- en Advertentieblad Op de markt van het leven. Kermis - Bolswar(Pnt Donderdass en zondags. TOONEELVOORSTELLI in „De Doele” kgenaamste reisgelegenheid. „ALLERZIELEN’^olsward en WonseradeeL DONDERDAG 10' AUGUSTUS. DONDERDAG 24 AUG. 190 Ned. Too neel ver eeniging van Ams ter c BINNENLAND. ikum en aan de Stations v. c Spoorweg te Stiens, Halluir verd, Ternaard, Metslawiei nnertsga, Tjummarum, Ses waarden gratis verkrijgbaa lantiemaanden bieden de; VOOR DE doe: met hetgeen hij heeft, is hij zijn zijn we, zoo we niet bijwijlen stil hoekje terug trekken om ■laten, ’t Kon eens te benauwd worden als| allerlei stemmen daar binnen aan het spreken L/ gingen. I Een Wik te wetpeu in ons eigen binnenste p geu 'j u’ - n®r jak vre oo_ wèest, dan...? Van deze of dergelijke over wegingen bleef onze gemeente (gelukkig 1) verschoond. Het blijft echter thans een open vraag stuk of werkelijk een Minister het recht heeft, om trots artikel 171 der Grondwet in duidelijke koninklijke besluiten meldende vaststelling der rijkssubsidie, met welker uitvoering de Minister belast is, een vastge stelde subsidie te weigeren of in te korten. Dat dit vroeger wel eens is geschied, blijkt waar te zijn, doch de vraag of hier aan machtsmisbruik of recht moet gedacht worden blijft hierbij over. Genoemd vraag stuk behoort o.i. wel eens, meer dan tot dusverre, onder de oogen te worden gezien, opdat de vraag: rechtszekerheid of wille keur? op afdoende wijze worde beslist. Moge hierover spoedig een duidelijker licht opgaan, dan tot dusverre te dezer zake is ontstoken. De Banier, Westergo. De jacht op waterwild in onze provincie is gisteren Maandag 7 Augustus geopend, Dit vermeldende, berichten we 121ste OPVOERING van Zinnebeeldig spel in 3 bedrijven door H- Heïermans Jr. 3 maanden. Op den dag der opvoering bestaat j baar z 5 Cent> s middags 121 uur in „DE DOE_ Friesche Zuidwesthoek, 7 Aug. Z/De lichten op !/z op al het rollend materiëel tuf-tuf’s, fietsen, karren, rijtuigen, wagens. kindercabs, kruiwagens, die (dat) zich na zonsondergang op ’s heeren wegen mocht (en) bevinden dat delicate voorschrift uit het nieuw ‘Provinciaal poütie-reglement gaf hier de vorige week aanleiding tot heel wat alteratie en komische herrie. Voor fietsen e.d. was ’t niet heel erg, al vonden de ped- delaars het wat dol, bij vol licht haast, met klein licht te rijden, maar voor de rijtuigen en wagens spande het wel wie heeft de lantaarns zoo maar voor ’t grijpen Men behielp zich met stallichten, ganglantaarns, soms met lampions, maar’t ging! De politie was rustig-actief en trad nog waarschuwend op, maar men vond de interruptie lang niet prettig. Z/De menschen zullen wel deuken, dat ik gek ben !/z hoorden we een tuf-tuffer brommen en hij tufte heen, zonder licht met de snelheid des winds. FLepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. In onze gemeente neemt de ziekte mazelen onder de jonge kinderen eer toe dan af. In enkele huisgezinnen zijn er 4 kinderen door aangetast. Sommigen zijn 2 a 3 weken vóór dien tijd suf en hebben de ziekte reeds onder de leden. Gelukkig blijft ze haar goedaardig karakter behouden en zijn er tot nog toe geen sterfgevallen voorgekomen. 8 Aug. Gistermorgen was een onzer stadgenooten bezig te visschen, toen in de onmiddellijke nabijheid een postduif bij hem neerstreek. Na weinige moeite liet het diertje zich gemakkelijk vangen en bleek het afkom stig te zijn van de Algemeene Postduiven- Vereeniging te Rotterdam. Op de vleugels stond, dat het diertje 6 Aug. te Luxemburg was opgelaten. Thans ondervindt zij eene goede verzorging. J.l. Zondagvoormiddag, tijdens de be diening van het avondmaal, werd aan de Gemeente, door haren leeraar Ds. E. H. Limborgh, bekend gemaakt, dat de hand opening of autorisatie tot de vervulling der vacature Ds. H. Visser, van den minister van finantiën was ingekomen, zoodat met de beroeping op den gewonen voet kon worden voortgegaan. Met blijdschap werd deze mede- deeling door de Gemeente vernomen, voor velen als eene verademing na de langdurige spanning, waarin de gemeente sinds weken en maanden verkeerde, wegens het langdurige uitblijven (en wel sedert Maart jl.) aan af doende beantwoording der gewone aanvrage bij vacatures. Immers, zooiets was hier, sinds menschenheugenis niet geschied, en niemand had op eenige stagnatie, in dezen vorm, dan ook gerekend, temeer daar het meest oppervlakkig onderzoek eer zou geleid heb ben tot uitbreiding dan wel tot inkrimping van personeel tot de vervulling van de geestelijke behoeften der gemeente, vooral sinds hare uitbreiding in het begin des vori- gen jaars. Ook de gemeente Goes, die in dezelfde positie scheen te zijn als de onze, heeft eindelijk autorisatie ontvangen. Eigenaardige overwegingen hadden hiertoe echter geleid, namelijk, dat de beide leeraren zwak van varen en één (Ds. Koetsveld) wel emeritaat zou aan- «ft dus niet het geval ge en kampen, want daartoe dwingen ons het leven, de men schen, de lotgevallen en omstandigheden voert die strijd ons steeds tot een overwin ning op ons zelven? Wij moeten weten wat er in ons is een antwoord trachten te vinden op de vragen, die wij ons zelven stellen en voor de wereld verborgen blijven. Met geduld en volharding, ernst en kalme rust is er in dit opzicht heel wat winst te behalen voor ons zelven. Wij zullen vinden waarvan wij misschien het bestaan niet vermoeden krachten, talenten eener- zijds en zwakheden en neigingen aan den anderen kant. Zijn wij zoover genaderd, dan kan krachtig de arbeid die soms een strijd is worden voortgezet en we weten het allen: zelfkennis leidt tot menschenkennis, een noodzakelijke factor op de wereldmarkt van het leven. Op die woelige markt is onze plaats, daar ligt ons arbeidsveld, daar wacht ons het strijdperk! Doch arm ons" in een even met ons zelven alleen te zijn en ons zelven te bevinden. Verrijkt van gemoed en met meer wijsheid toegerust, treedt men de volle mensclienwereld weer binnen, haar schenkend van hetgeen in de stilte is ver worven. Berg. Crt. Westergoo, 7 Aug. Op het platteland in Friesland neemt de ambitie voor het hou den van luxe- en rashonden gaandeweg toe en vooral in de laatste jaren begint zich deze sport aldaar te ontwikkelen. Het bleek ons ook op de gisteren en voorgisteren ge houden tentoonstelling te Sneek, waarin on derscheidene klassen mooie exemplaren op de bench kwamen. Het eerst in aanmerking komen bij de landelijke bevolking de Duitsche doggen, de St. Bernards en de Holl. her dershonden, zeker omdat deze tevens goede diensten voor de bewaking van huis en hof kunnen praesteeren, maar ook de kleinere typen, met name de levendig-vlugge terriërs, ziet men gaarne. Een bezwaar om de ras zuiverheid in de nesten te bewaren is dik wijls de bekende dorpsfamiliariteit, maar dit bezwaar zal met wat oplettendheid wel te ondervangen zijn, vooral als de sport alge- meener wordt. Kimswerd, 7 Aug. De brievengaarder W. alhier, wonende met een huishoudster, kwam zoo nu en dan tot de onaangename ontdek king, dat zijn portemonnaie -werd ontlast. Daar hij vermoedde, dat de huishoudster hier in niet buiten schuld was, werd een list be dacht, om de schuldige te vinden. Eenige 491 'ö'p'Tïe'ïüfii'Hi'u' tevens de afwijzende beschikking van h.h. Gedeputeerde Staten op het adres van eenige jagers, waarin, in het belang van jager en wild, opening verzocht werd op medio Sep tember. Sneek, 8 Aug. Nog weinige uren en onze tentoonstelling behoort tot 't verleden. Wie heden nog kwam om haar met een bezoek te vereeren, is vrij zeker teleurgesteld heengegaan. De vruchten opgeruimd, de bloemen ver flenst, hier reeds wat weggenomen en daar wat ingepakt, in een woord’t mooie is er af. Maar, desalniettemin en evenwel nogthans zou een schoolmeester van oude stijl zeggen, mogen wij Sneekers er gerust op stoffen, dat ze boven verwachting is geslaagd. Al was de expositie niet volmaakt en al dankt men ’t slagen voor het grootste deel aan inzendingen uit Steenwijk en Baarn, ’t doet er niet toe’t publiek en comité beide zijn tevreden en last not least ’t waarborgkapitaaltje (f 4000) zal misschien on geschonden weer kunnnen worden terugge geven, iets, wat bij de meeste tentoonstel lingen niet thuis behoort, 't Liep dan ook in de laatste dagen vrij drukalleen Zondag beurde men van 3800 lui entrée, benevens 1200 kaartjes van de honden. In ’t geheel werd de tentoonstelling Zondag bezocht door 5000 personen, terwijl de honden bezoek ontvingen van 2000 lui. En dan wat er niet ontvangen is aan entrée’s voor de avondfeesten. Dank zij het prachtig weer stroomde het eiken avond bezoekers, die niet weinig hebben geprofiteerd van de keurige muziek, de fijne gymnastiekuitvoeringen en van den pseudo Japannees Koto. ’t Was een treurig gezicht, toen een welgekleede 16-jarige knaap hier heden morgen tusschen twee agenten van den trein uit Groningen naar ’t politiebureau werd ge bracht. ’t Jongmensch hield men in Gro ningen vast, als verdacht van diefstal, waarna er telegrafisch bericht van onzen commissaris van politie kwam, om den 16-jarige naar hier te zenden, aangezien men in Sneek iets met hem had af te rekenen. Hij wordt namelijk verdacht en moet, naar men mee deelt, ook reeds hebben bekend op 25 Juli j.l. bij ’t Grootzand een sprietboot met toe- behooren te hebben gestolen. En om de kroon op ’t werk te zetten, huurde hij hier 4 Aug. j.l. van T. een sprietboot, waarmee hij niet terug keerde. En wat blijkt Een der booten moet hij hebben verkocht te D. in Gelderland, de andere wordt hier heden avond of morgen door een stoomboot weer heen getransporteerd. Of ’t jongmensch berouw toont van misdrijf? Volstrekt niet, ’t moet de nonchalantheid in persoon zijn, die al aardig op ’t hellend vlak is afgegleden. Donderdag a.s. vertrekken van Leeu warden naar Krakau 82 stuks rundvee (niet 26, zooals de bladen laatst vermeldden), waaronder 38 koeien, 12 stieren, 19 hokke- lingen, 6 stierkalveren en 7 kalveren. De dieren zijn bestemd voor een stoeterij van adellijke heeren aldaar, die hier eenigen tijd geleden door bemiddeling van den heer K. N. Cuperus te Marssum een bezoek brachten aan de Friesche stallen, ’t Vee gaat onder geleide van genoemden heer Cuperus en diens zoon de reis ondernemen. Met de verzorging der dieren onderweg is belast de bekende Tj. Beetstra alhier. Profiteeren van de drukte. Van de enorme drukte, Zondagavond op ’t feestterrein der tentoonstelling maakten handige jongens gebruik. Ze wisten stoelen machtig te worden en deden die tegen een behoorlijk prijsje van de hand aan bezoekers, die een zitplaats be geerden. Zoo kwam een enkele jongen rijker van de tentoonstelling dan hij er naar toe gegaan was. Tot jurylid voor de beoordeeling van zuivel, boter en kaas, op de Landbouwten toonstelling, welke op 9 en 10 Augustus a.s. te Wolvega wordt gehouden, is o.a. be noemd de heer S. Westra, alhier. Op de Langweerder Wielen werd de vorige week door een visscherman een goud- visch in z’n netten gevangen. Misschien ’n ontsnapte uil den vijver in ’t park alhier» Een schaaf kan wel een stuk hout glad maken, maar het gehalte, de hoedanigheid er van verbeteren, kan zij niet want slecht hout blijft slecht, hoe glad ook geschaafd. Deze waarheid kan toegepast worden op menschen en leidt ons er toe het merkwaar dig antwoord weer te geven, dat eens een schrijver gaf op de vraag naar de definitie van een beschaafd mensch. Dit luiddewaar lijk beschaafd mensch is diegene, die onder alle levensomstandigheden en in elke omge ving waarin hij zich komt te bevinden, zijn rechte plaats en houding kent, hetzij om zich te doen gelden, hetzij om op den achter grond te treden. Hij is iemand, die zichzelf in het gevoel van anderen als kan overdra gen en dus voor anderen even fijn gevoelt als voor zich zelf. Van daar zijn oprecht heid, zoowel in hartelijkheid als in terug houding, en van daar ook zijn verdraagzaam heid. Hij staat even ver van zelfversmading als van zelfoverschatting, omdat hij weet wat er wèl en wat er niet in hem is. Hij stelt zich ter beschikking, maar dringt zich niet op. Hij kan spreken, maar ook luisteren. In gezelschap is hij geen hansworst, maar ook geen spelbreker, geen zwelger, maar ook geen boetprediker. Hij is geen vleier, maar hij zegt gaarne iemand iets aangenaams. Hij liegt nooit, maar hij kan een waarheid ver zwijgen. Hij spreekt zoo weinig mogelijk voor zich zelven, hij zegt geen hatelijks van af wezigen, hij verkneukelt zich niet over een schandaal, hij maakt zichzelf niet breeder, dan zijn eigen stoel, hij laat zijn geld niet rammelen, hij staat niemand in het licht, hij geeft eere, wie eere toekomt, hij erkent wat hij wist en met hetgeen hij heeft, is hij bescheiden. Een wereld, met louter zulke menschen bevolkt, zou eerst een model-maatschappij geheeten kunnen wordenwie het leven in de samenleving kent, weet maar al te goed, dat aan dat alles veel ontbreekt. Bij een meer nauwkeurige beschouwing merken wij echter aanstonds op, dat op der gelijke wijze gesproken, de grootste factor van het gemeenschappelijk leven gevonden moet worden in het individu zelf. Wie durft zich in deze vrij pleiten van oppervlakkig heid Wij meenen ons zelven en anderen te kennen. En juist daaraan ontbreekt zoo veel! Wij openbaren deugden waarom men ons prijst en we vertoonen zwakheden en begaan fouten waarom men ons laakt. Evenzoo doen wij ook jegens anderen. Wanneer wij nu altoos ons zelven gaven, wat zou het er dan op de groote wereldmarkt van dit leven au'er§ uitzien dan thans! En dit kan toch eigem'jk niemand verklaren om reden ons leven in het verborgene ligt - hoe dikwerf zijn we ons zelf vreemdelin gen. In dit opzicht is voor ons zelven nog zoo verbazend veel te leeren daaroi moe ten wij beginnen met ons in ons zelf te keèvn. Bij ervaring weten wij hoe vaak wij ons bezighouden met het wieden van het onkruid in het tuintje van een ander, terwijl waar lijk veel te welig het onkruid in ons eigen akkertje is opgeschoten. Er zijn massa’s menschen, die niet in hun eigen gemoed kunnen nederdalen daar voor zijn zij te eenvoudig aangelegd, te wei nig ontwikkeld,,te weinig degelijk, nadenkend, wellicht te weinig ernstig. Duizenden bij duizenden wier peil van geestelijke beschaving leil Heer E. POSTHÜMA, hOC zoo weinig hoog staat kunnen het niet, om-p alempdp hii d dat hun stoffelijke nooden en behoeften het L^eeUWaruCIl, dlSIiieCie DIJ U medebrengen dat zij hun gedachten op niets nteil te Bolswaï’d, Har lil] gei anders vestigen dan op materiëele belangen. - Er zijn er echter ook die* het niet durven of niet willen. Gemakzucht, geestelijke traag heid, onverschilligheid, overdreven vooringe nomenheid met zich zelf, beletten bij hen alle inspanning of houden hen van alle zelf onderzoek terug. Zou ook de vrees sommigen niet doen dralen aanstonds een blik te slaan q, in hun eigen gemoed? Bang voor wat zij wellicht in zich zelf vinden, ontloopen zij de eenzaamheid, zoeken j -w-y-gA fk X "Ia yx 1 y Ia /a -ha 1 y de verstrooiing en afleiding om toch vooral! tl |l|||||UU|f J niet aan eigen gedachte te worden overge-I V M U V UIYW daar binnen aan het spreken ICHT, stelt verkrijgbaar: in stukken van f 1000, f 500 en f 100, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver. volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. kan zoo nuttig en soms zoo noodig zijn, want veel waarachtige vreugd, welke een bron zou kunnen zijn van echt en rein geluk, gaat voorbij door gemis aan innerlijk leven. De zon schijnt wel, maar we vangen de stralen niet op, die zoo heerlijk korfden ver kwikken Wij worstelen dringen en 1 wardsche Courant OP DOOR. DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1