lieuws- en Advertentieblad PARTICULIER-VI - - ■prl p h O i ’mi Tl T I I S! y“jolswarcl en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. t Donderdags en Zondags. ZONDAG 13 AUGUSTUS. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. i i Skielk scil Wilheli Dén scill’ d’ Aldhc3 maanden. Sang’ricli troch it Lar Wolkom, wolkom 1 Boalsert scil ék feo bloedverwanten te Berlijn zulke zalige dagen ’t Folk moat yn ’e Fen t Ijeauwe Kei By de hopen risle^ Feestkemisjes, riddt Optocht, pronk en Halde w’ us reclam For dy lekkere Bö VOOR v*- a 5 Cent. Ik heb 0 moede, toon- zoo iets ant- niets 't voor ’t stig gewacht werd Dat hij ’t niet voelde - tijding worden stad van en tante naar haar er eiken vergaderd en liet het meisje Toen ging zij vermoeid voor, dat twee menschen el- liefhadden. Zij dacht aan Zij vond ze hem zou dat? zei Agnes gepikeerd, mij zelf ook wel eens mooi aanmerking, die voldoenden tijd hebl VUJU B, X VvJtoJL U lieren geregeld te bezoeken. Aanmeldingen onder lett. N. B., Alg. een raadsbesluit van een stukje grond gewijzigd en aangevuld politie op de bruikbaar veiligheid der openbare wa- Een brief uit BerlijnVan die lieve Hertha. Agnes kuste de enveloppe, eer ze die open brak. Ze had bij de vriendelijke tante, antwoordde Ik heb wat te lang gelezen, daarvan doen mijn oogen pijn. Bij het goeden-nacht-wenschen zei Agnes opeens Als ik een helsche foltering bedenken moest, wist ik wel wat ik kiezen zou ver geefs wachten Hoe kom je nu aan woordde tante ontevreden. ’t Viel me maar zoo in, zei Agnes, den blik afwendendwaarschijnlijk omdat ik van zoo iets gelezen hebWelterusten, tante De volgende morgen bracht twee brieven, een van de stadspost en een uit Berlijn. De eerste bevatte een beleefde verontschuldiging ’t Was hem tot zijn leedwezen niet mogelijk geweest, aan de vriendelijke uitnoodiging ge volg te geven, hoe gaarne hij gewild had. Tot ’t laatste oogenblik had hij gehoopt, te kunnen komen, doch vergeefs, ’t Congres nam al zijn tijd... Agnes wist uit de krant, dat dag slechts vier uur of vijf uur werd. Langzaam verscheurde zij het schrijven, dat niets inhield dan banale beleefde frases, geen enkel hartelijk woord. Dan las zij den brief uit Berlijn. Ach, liefste, schreef Hertha, ik heb een groote domheid begaan. Je hebt je toch, hoop ik, om dien man niet bekommerd hebt hem niet geschreven Zoo even verneem ik uit goede bron, dat hij in gezelschap van een dame naar Weenen is gereisd, men heeft ze samen zien vertrekken. Zet hem maar uit je hoofd, dat is T eenige, wat ik je raden kan. Langzaam versnipperde Agnes ook dezen brief. Ja, dan was het zeker vergeefs ge weest op hem te wachten. Natuurlijk, dat hij geen tijd voor haar had Alles werd zoo eenvoudig opgehelderd, zoo van zelf sprekend... en deed zoo vreeselijk pijn... Workum, 10 Aug. In de gehouden vergade ring van den Raad dezer gemeente werd voor- loopig vastgesteld de Gemeenterekening over 1904, in ontvang op f 83182,705 en in uit gaaf op f 83270,455 en goedgekeurd de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur de ont vangsten op f 5213,29 en de uitgaven op f 3988,94 en die van het stadsweeshuis de ontvangsten op f 2522,88 en de uitgaven op f 2556,29. Opnieuw werd vastgesteld tot afstand in erfpacht aan R. Hengst en de verordening van heid, vrijheid en teren in de gemeente. Verder werd gunstig beschikt op een adres van de firma Gebrs. Eisma te Bolsward om vergunning voor het maken van een aanleg plaats aan den trekweg aldaar. Met 10 van de 19 stemmen is benoemd tot directeur der gem. gasfabriek te Leeu warden de heer Bruinwold Riedel, waamememd directeur aldaar. 1117 Aug. Kermis te Sneek. Zondag 13 Aug. Kaatspartijen te Menaldum en te Arum. Amateurskaatspartij te Sneek. Maandag 14 Aug. Harddraverij te Menal dum. Ledenkaatspartij te Arum. Paar- denkeuring te Kollum. Jongenskaatspartij te Dantumawoude. Dinsdag 15 Aug. Ringfietsen te Arum. Woensdag 16 Aug. Hardzeilen te Sneek. Friesch-jongelingsverbond te Beetsterzwaag. Donderdag 17 Aug. Harddraverij te Bozum. Vrijdag 18 Aug. Kaatspartij te Bozum. Zondag 20 Aug. Kaatspartij te Kimswerd. Woensdag 23 Aug. Kaatspartij te Hallum. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Dinsdag 29 Aug. Groote kaatspartij te Bolsward. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- digden te Tjalleberd. Zondag 10 Sept. Kaatspartij te Finkum. 25, 26 en 27 Sept. Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal aan Friesland, waarbij het 'Koninklijk Echt paar den 25sten September van lx/231/2 uur te Bolsward vertoeft. haar haast vergeten Het avondeten werd gediend als alle dagen, en tante vertelde, hoe gezellig het geweest was bij mevrouw Tröben en dat Elise, de dochter, zeer teleurgesteld was, dat Agnes niet was meegekomen. Ze komt morgen-middag bij je. Agnes ontwaakte met een schok uit haar apathie. Wie vroeg ze verstrooid. Elise Godwaarom Waarom je eens zien wil. ’t Schikt mij morgen niet wat te doen. Wat dan Ze wist niet wat Wel, natuurlijk omdat ze een rijtuig aan, kwam nader en hield stil voor de huisdeur. Agnes snelde naar ’t venster, boog er uit zoover ze kon. Een heer en een dame stapten uit, vreemde menschen, die op een der étages woonden. De koetsier reed weg. Daar batste het meisje uit in luid, wanho pig weenen. Tegen negen uur kwam tante thuis. Waar zit je toch? riep ze een beetje ongeduldig. Hier, antwoordde een looze stem uit de volmaakt donkere salon en iets op de sofa bewoog zich langzaam en met moeite. Waarom zit je nog in duister En de tafel ook niet gedekt Die Mina denkt aan niets en jij' bekommert je ook nergens om. Maak ’n beetje voort Toen het lamplicht op het jonge gezicht viel, schrikte tante er van. God, kind, wat zie je er uitHeb je gehuild of ben je ziek Enkel wat moe, Agnes hoofdschuddend. ’t Was haar onbegrijpelijk... Schuw keek ze naar de klok. God al zes uur I Dè bel ging maar een enkele keer de meid zat stil in de keuken. Buiten op straat bleef ’t ook stil ’t was een mooie dag en de menschen waren de stad uitge vlogen. Om zeven uur rolde hield stil ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver. volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. aan als komt Wat Ik wil wezen. ’s Namiddags stelde tante voor, uit te gaan, een visitie te maken bij een andere dame. Agnes zei neen, beweerde dat ze hoofd pijn had en wat wilde uitrusten. Dus ging tante Emma alleen. Ze bleef drie uur weg, en gedurende dien tijd wachtte Agnes in spanning. Als ze een rijtuig hoorde, vloog ze naar ’t venster. Doch alle reden voorbij. Een paar keer werd er gebeld. Als er nu maar niemand anders komt 1 schrikte Agnes. Doch niemand kwam’t waren enkel boodschappen, een krant, een onverschillige brief. Agnes had werk, zich goed te houden tegenover het meisje, dat telkens binnenkwam om haar hoop te ver storen. En de wijzers van de klok gingen onbarmhartig vooruit. Om acht uur werd er weer gebeld. Maar was tante, die thuis kwam, Agnes had er dus voor gemachtigd worden om kosten zullen worden i wensch uit, dat de dag bezoek zal worden een waardig zal zijn en onvergetelijk genot. Sluiting der Vergadering. Opgetoochen by it die twee wintermaanden te Berlij Us THÉ en KOFJE binne -O - mnnhM het verlangen hebben te kennen gegeven, bij hun bezoek aan deze provincie ook onze gemeente met een bezoek te vereeren. Dit besluit zal zeker door allen met inge nomenheid zijn begroet en ik vertrouw dat U zult willen medewerken om Hunne Majesteiten hier een ontvangst te bereiden, Bolsward waardig. Beleefd noodig ik U uit B. en W. te machtigen om een onderzoek in te stellen en opgaven te verzamelen, opdat daarnaar een crediet kan worden verleend. De heer Van der Meer. Met bijzonder genoegen heb ik, en voorzeker ook al mijne medeleden, kennis genomen van dit bezoek, hetwelk een groote eer voor onze gemeente is. Mij dunkt daarom ook, dat B. en W. met den raad moeten meewerken om die ontvangst /Bolsward waardig te doen zijn", om met dezelfde woorden des Voorzitters te spreken. Mijne medeleden van den raad zullen er over denken als ik, dat aan B. en W. volkomen toevertrouwd is, te onderzoeken wat dien dag behoort te geschieden. Aangenaam deed mij evenwel ’t voorstel aan, dat zij vooraf willen informeeren wat de kosten zullen zijn. Ik breng, zeer zeker ook namens mijne medeleden, dank voor de en hoop dat de 25 September zal een waardige en aangename dag. (Applaus.) De Voorzitter. Uit het applaus meen ik te moeten besluiten dat allen hiermede en met mijn voorstel instemmen. Ik mag het houden dat B. en W. door U na te gaan, wat de en spreek ook den van het Koninklijk i dag, die onze voor ons allen - gebeurtenis in haar jonge leven, jn. Ze had zooveel nieuwe menschen ontmoet en ’t was alles zooveel vrijer, grooter, levendiger dan te Ween en Hier, alleen met die goede tante Emma, een oude jongejuffrouw, die de plaats eener moeder innam bij de weeze, was ’t toch zoo vervelend En ze mocht dat niet laten mer ken, mocht niet zeggen, dat ze heimwee had naar Berlijntante zou het erg kwalijk heb ben genomen. Maar al verzweeg zij het nog zoo goed, het heimwee was er en ’t was niet het eenige, wat tante niet weten mocht Agnes opende den brief van nicht Hertha, begon te lezen en zette plotseling groote oogen op. Wat stond er Verbeeld je, Agnes professor Bohling gaat morgen op reis naar het natuurkundig congres te Weenen en blijft er drie dagen, zoolang het congres duurt. Hij was van-middag bij ons en heeft het verteld. Ik heb hem op ’t hart gedrukt, toch vooral een visite bij jou te maken en heb hem je adres gegeven. Hij zal zeker komen. Ik deel het je even mede, opdat je die dagen thuis blijft. Mogelijk kan je hem wel voor een bepaalden dag inviteeren. Je kunt hem wel schrijvenhij logeert Hotel Angleterre. Agnes liet den brief in haar zak glijden en begon opgewonden de kamer op en neer te loopen. Morgen gaat hij op reis... De brief was eergistertavond geschreven. Hij was dus waarschijnlijk al te Weenen. Morgen begon het congres. Hem schrijven Ja, als ze den moed daartoe had net zooveel moed als Hertha. Maar dat had zij, helaas niet. Mogelijk kwam hij ook wel zonder brief, uit eigen beweging. Hij was te Berlijn opvallend attent jegens haar geweest. Allen hadden het gemerkt en er over gesproken, 't Was heusch geen inbeelding wan haar En bij ’t afscheid was hij aangedaan geweest, had van weerzien gesproken. Mogelijk nam hij wel enkel aan ’t congres deel om naar Ween en te komen en haar weer te zien. Wie weetWaarom zou hij haar gevoelens niet beantwoorden ’t Kwam toch dagelijks kaar vonden en 1 en niemand dan aan hem. hoofdzakelijk Berlijn zoo mooi, wijl daar gevonden had. Tante Emma mocht zij niets vertellen van 't geen haar te wachten stond. Ze had tante weinig van hem verteld. Waartoe ook Als hij kwam, zou tante wel zien. Als hij kwam ’t Klonk zoet als een sprookje, te mooi haast om waar te zijn. Den volgenden dag was zij vroeger dan gewoonlijk op, ze had slecht geslapen en zag er bleek uit. Tante verbaasde zich zoo ordelievend had zij Agnes nooit gekend. Ze nam stof af in salon en huiskamer, zette alles recht en liep de deur uit om bloemen te halen, waarmee zij de voorhanden vazen vulde. En reeds in den voormiddag tooide zij zich op of men gasten wachtte. Wat scheelt je toch vroeg tante af keurend. Wie trekt er nu zijn beste goed men thuis blijft en er niemand Laat ze zei Agnes onderworpen, einde te maken. Hij precies op ’t zelfde uur lijk kwam hij al in den voormiddag. En eeuwig zou Elisabeth wel niet blijven. Des voormiddags kwam hij niet. In den namiddag arriveerde Elise. Ze bleef ontzettend lang en had verschrikkelijk veel te vertellen. Agnes sprak heel weinig, luisterde verstrooid en spitste de ooren voor elk gedruisch, dat van buiten doordrong. Vele malen werd er gebeld, voor een krant, iemand die iets te vragen had, een briefkaart. En weer mar cheerden de wijzers onbarmhartig... Acht uur. Elise brak eindelijk op. En toen ze weg was, ging men aan ’t souper, zooals gisteren. Om negen uur werd er nog eens gebeld. Agnes schokte. Misschien toch nog een be richt van hem voor een visite was het te laat geworden. Het was geen bericht van hem de schoenmaker kwam een paar gerepareerde laarsjes bezorgen. Nooit werd er zoo laat, iets bezorgd. Waarom juist nu? Dus was ook de tweede dag verloren. Mor gen was het de laatste... Ik had hem toch moeten inviteeren. Dat zou beleefder geweest zijn. Maar ik ben altijd zoo terughoudend en benepen op ’t verkeerde oogenblik. Daarmee bederf ik al les. ’t Was nog niet te laat, als ze dadelijk schreef en den brief nog van avond verzond dan kreeg hij heni morgen met de eerste post. Agnes ging schrijven den brief posten. naar bed. Bij het opstaan had zij weinig hoop. Was een soort opluchting voor haar, toen tante vertelde, dat ze dien middag een ver gadering had. We zijn dan tenminste alleen, als hij komt De voormiddag verstreek als gister eergitterom vier uur ging L.AL vergadering. Moet je ook niet wat lucht gaan hap pen vroeg zijje hokt al den derden dag thuis en ziet er akelig uit. Ja, ik ga straks ’n eindje wandelen, beloofde Agnes, om er van af te zijn. Toen tante weg was, ging ze weer aan ’t venster zitten en ’t wachten begon opnieuw. Heden moest hij komen, ’t Was niet anders mogelijk. Al was ’t enkel uit be leefdheid. O, als hij zooveel van haar hield als zij van hem, dan was hij al den eersten dag gekomen. Zij had zich vergist, had een beetje galanterie en welgevallen uitgelegd overeenkomstig haar eigen wenschen en zich vergaapt aan dwaze hoop. Hij voelde geen liefde voor haar. En toch wie weet I ’t Kon nog wel liefde worden. Als ze hem maar weerzag, met hem alleen was, hem allerlei dingen kon zeggen. Ze zou heel lief zijnze wilde hem bevallen, ’t Kon alles nog in orde komen, heel mooi worden. Als hij maar eerst kwam I Hoe was ’t mogelijk, dat het verlangen hem niet hierheen trok, waar hij zoo ang- ze antwoorden moest, ze kon immers niet uitgaan en evenmin zeggen, dat ze iemand wachtte. Die akelige Elise Die kwam als ze niet noodig was. Ik ben niets bijzonders van plan, maar Elise komt veel te dikwijls naar mijn zin. Tante begon te knorren. Agnes werd met den dag onaangenamer en ongezelliger. Elise was zoo’n lief, aanhankelijk schepseltje. Ze moest dankbaar zijn voor zoo’n vriendin, dan in vredesnaam komen om aan de zaak een zou toch wel niet verschijnen. Moge- ■1 I» AAA 4AA Atè AHA i De Keningi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1