Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 67. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 20 AUGUSTUS. lets betreffende het anti-alcoholisme. BINNENLAND. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. VOOR plaatsruimte. Afzonderlijke tuigpaar- f 22,56* waarmee verbittering niet alleen ver men Sneek over de zijlijn dr. Engel- hier om vertaling ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en een voor ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar Het is de gewichtigste taak van de kook kunst in de spijzen stoffen te ontwikkelen of er aan toe te voegen, die op onze zin tuigen reuk en smaak prikkelend perken. Het is de verdienste van den Rus- sischen physioloog Pawlow te Petersburg, die onlangs voor er ’n licht op en hij antwoordt //O, de iesboane, dei is an de Paoterswolsche weg, meneer Arrestatie op de planken. De houder van een pandjeshuis aan den Goudschen Singel te Rotterdam las gister avond in de courant, dat het gouden horloge en ketting van den acteur, den heer H. Pool man, ontvreemd waren. Des morgens was een en ander bij hem beleend voor 15 gld. en aan een monogram herkende hij het horloge. Dadelijk gaf hij kennis aan de politie, wat tot resultaat had, dat gisteravond na de 3de acte de politie achter de coulissen verscheen en in arrest nam zekeren v. Z. die geboeid werd mede genomen naar het politiebureau in de Witte de Withstraat, nadat hij vooraf in tegen woordigheid van de directie bekend had het horloge en den ketting ontvreemd te hebben. De laatste jaren kwam het meermalen voor dat voorwerpen van waarde op het tooneel of uit kleedkamers ontvreemd werden* Prof. dr. Wilh. Engelmann, directeur van het Physiologisch Instituut der Berlijnsche Universiteit heeft in de Medizinisehe Folks- blatter op eenige tot hem gerichte vragen betreffende de werking van alcohol zeer inte ressante antwoorden gegeven. In de IFochen- tchrifi worden de, antwoorden van mann overgedrukt. Wij geven ze haar belangrijkheid grootendeels in weer. De door u genoemde genotmiddelen als jenever, wijn, bier, tabak, koffie en thee in r eiken gebruiksvorm voor //vergif” te ver klaren, gelijke de fanatieke.geheel-onthouders doen, houd ik zegt dr. Engelmann voor dwaas terwijl ik het onverantwoordelijk acht ze op grond van een onbewezen meening ge heel aan het volk te willen ontnemen. Ik houd het matige gebruik van deze genot middelen voor de moderne kultuurmensch- heid voor een zeer groot belang, want ik ben van meening dat onze voeding er onder lijden zou, als wij deze genotmiddelen gingen afschaffen. Wij zijn aan het gebruik er van zoo gewoon, dat het eten zonder deze ons niet meer zou smaken en dat het voedsel minder goed zou verteren. •Men moet er zich voor wachten, de ge- heele zoo gewichtige maar tevens zeer gecom pliceerde voedingsquaestie van een enkel bijv, van een zuiver chemisch of energetisch stand punt uit te be^ordeelen en te gelooven, dat bijv, het onderzoek der voedingsmiddelen alleen op hun kalorieën-gehalte, ter beoor- deeling van hun waarde, voldoende zou zijn. Er zijn stoffen, die van een chemisch en energetisch standpunt beschouwd, geheel vol doende schijnen, doch in physiologisch opzicht geheel waardeloos zijn. Het komt er niet op aan, wat wij eten en drinken, maar wat in het bloed wordt opgenomen. Daarom is het ook van het hoogste belang, dat ons voedsel niet alleen chemisch en energetisch doelma tig, maar ook goed van smaak en aange naam van reuk zij en vooral ook afwisselend. Want als wij het voedsel smakelijk maken, bevorderen wij de prikkende werking op onze smaak- en reukorganen en daarmee de lust tot voedselopname en de afscheiding der ver- teringssappen en daarmee wederom de vertering en de opname in het bloed. Zoo is rauw vleesch in chemisch en energetisch, ja ook tot zekere hoogte in physiologisch op zicht een waardevol voedingsmiddel, toch zou ons het gebruik op den duur tegenstaan. zijn arbeid den Nobelprijs mocht verwerven, door bijzondere proeven te hebben aangetoond dat de invloed der zin- tuigorganen.: tong, neus en oog en de door deze opgewekte voorstellingen op de tering van veel grooter invloed is, dan totnutoe geloofd had. Wat speciaal de alcohol aangaat, van zekere zijde met zulk een te velde wordt getrokken en tegen het misbruik, wat ook ik natuurlijk goedkeur, maar zoowaar ook tegen het matige gebruik deze geheele beweging is even dwaas als inhumaan. Ik .spreek niet eens van de heilzame, in vele gevallen naar het oordeel der meest ervaren- doctoren, zelfs levenreddende werking van den alcohol bij gevaarlijke zwaktetoe- standen, collaps enz. Maar is dan de aan gename stemming, waarin een matig gebruik van wijn ons brengt, geheel niets waard? Hoe dikwijls heeft niet de wijn de door zorgen gekwelden of zieken van hun droe ven gemoedstoestand verlost. Hoe velé mil joenen hebben door den wijn, al was ’t dan ook maar voor korten tijd, nieuwe hoop, nieuwen levensmoed verkregen En al waren dit slechts illusies, zijn dan illusies niet een geluk, dat men den menschen niet zonder dringende noodzakelijkheid mag ontnemen Natuurlijk is er onderscheid te maken tusschen dranken die rijk zijn aan alcohol als jenever, brandewijn, cognac die bij veel vuldig gebruik reeds direct schadelijk wer ken op de slijmvliezen der verteringsorganen en dranken, die arm zijn aan alcohol, als bier. Het is niet bewezen of zelfs maar waar schijnlijk gemaakt, dat een glas bier dage lijks gebruikt, nadeelige uitwerking zou heb ben op een gezonden, volwassen man. Het samenstellen van practisch bruikbare vormen voor de toe te stane quantiteiten der ver schillende genotmiddelen houd ik niet voor mogelijk. De geheel onthouders beroepen zich er op, dat men consequent moet zijn. Ik geloof, hoe paradoxaal het ook klinken moge, dat slechts de inconsequentie den menschen het leven dragelijk maakt. Evenmin als de natuur kent ook het leven starre wetten en starre consequenties, doch steeds passen zich de verschijnselen aan de verhoudingen aan. Geen planeet beweegt zich in een ellips in wier eene brandpunt de zon staat, gelijk de wet van Kepler aangeeft, maar alle wijken min of meer van deze ideale baan af. Geen enkel lichaam valt volgens de valwetten, doch met meer of minder groote afwijkingen, welke door den weerstand van de lucht, door vorm, door massa, specifiek gewicht van het vallende lichaam en door andere omstan digheden worden bepaald. Als reeds in de doode wereld der anorga nische lichamen in dit opzicht geen strenge wetten gelden, hoeveel te meer moet dat dan het geval zijn in de wereld der orga nische lichamen met huft tot in het onna speurbare gaande menigvuldigheid. Hoe verwaten zou het zijn bij de enorme gecom pliceerdheid van het menschelijke lichaam, van algemeen en streng geldende wetten te willen spreken, volgens welke men het leven in elk afzonderlijk geval zou kunnen regelen. Hoe dieper blik men krijgt in het ingewik kelde taderwerk der levensverschijnselen, des te bescheidener, des te voorzichtiger wordt men in het generaliseeren. Steeds meer wordt men er van over tuigd, dat hetgeen wij reeds weten, oneindig weinig is in vergelijking tot datgene, wat geweten zou kunnen worden. Het ware te wenschen, dat deze overtuiging ook ingang vond bij de strijders voor strenge onthouding! Sneek, 17 Aug. Door bemiddeling der politie alhier is ’t gestolen bootje, dat de 16- jarige H. P. hier in de maand Juli weg nam, van den sluiswachter te Dieren terug gekocht voor de som, die de sluiswachter er voor had betaald. Aangezien 't bewuste jongmensch bij zijne arrestatie nog in ’t bezit was van f zal de schade voor den rechtmatigen eige naar gelukkig niet groot zijn. Witmarsum, 16 Aug. Eergisteren plaatste de dienstbode van den heer St. alhier den kinderwagen met een kind er in even nabij het huis en ging naar binnen. Door den wind klapte een stekje tegen den wagen, zoodat kinderwagen en kind in de vaart terecht kwamen. Een buurman, die het ongeval opmerkte, schoot te hulp en bracht kind en wagen weder op het droge. Leeuwarden, 18 Aug. Hedenmorgen is naar het huis van bewaring overgebracht de 17-jarige pottebakkersknecht Reinder L. uit Bolsward. Den 12 Aug. j.l. heeft hij uit een kist van zijn medecommensaal V. weg genomen eenig geld en een gouden ring, waarmee hij zich toen uit de voeten maakte. Wijmbritseradeel, 16 Aug. Langs de boorden van het meer hier en verder zui delijk naar Heidenschap en Galamadam men bewogen zich de snippenjagers, sommigen in hunne schuitjes, om rietkragen, poelen, slenken en verdere gunstige terreinen te verkennen. De toestand werd zeer gunstig bevonden, ook wegens den lagen water stand voor den aanleg van snippenbedden, waarmede wel spoedig zal worden aange vangen. Enkele snippen werden geschoten, waarbij bleek, dat dit wild goede dagen ge had moet hebben. Zoodra de wind hoogt, wordt drukkere jacht verwacht. Friesche Zuidwesthoek, 16 Aug. On dank is vaak weldoen’s loon’t volgende geval bewees ’t weer. Iemand te L. hielp ’n arme aan een boot, om er zijn brood mee te verdienen. Eerst kwam deze zijn ver plichtingen behoorlijk na later echter werd het minder; eindelijk bleef alles uit en nu. verkocht hij de boot c.a. voor 30 pct. van de waarde. De oorspronkelijke eigenaar werd nog juist bijtijds gewaarschuwd, om het vaartuigje terug te koopenzich voorne mende niet dadelijk weer te helpen. Zoo bederft de een het voor den ander. Rauwerderhem, 18- Augs. Ook in deze gemeente heerscht groote droogtede anders zoo puike Heilanden zijn nu op plaatsen roodgekeurd. Vaarten liggen bijna droog, wat aan de schipperij grooten last veroor zaaktgeloste schepen blijven soms nog aan den grond zitten. Vooral in een zomer als deze blijken de waterwegen onvoldoende te zijn. meer in ons blad vermelde van bovengenoemd Be- i uitgevoerd, kan met Zondag 20 Aug. Provinciale open-lucht- meeting voor drankbestrijding tê_ Warga. Kaatspartij te Kimswerd, Vrouwen-Paro- chie en Grijpskerk. Ringfietsen te Deinum, Irnsum en Tzum. J ongens-kaatspartij te Beers. Maandag 21 Aug. Kaatspartij te Irnsum. Dinsdag 22 Aug. Keuring van tuigpaarden te Irnsum. Woensdag 23 Aug. Kaatspartij te Hallum. Harddraverij te Wijtgaard. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Vrijdag 25 Aug. Harddraverij te Bolsward. Zondag 27 Aug. Groote kaatspartij te Beet gum ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der kaatsvereen. //Oefening kweekt Kunst”. Dinsdag 29 Aug. Groote kaatspartij te Bolsward. Donderdag 31 Aug. Kaatspartij van ge- noodigden te Dokkum. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- digden te Tjalleberd. Woensdag' 6 Sept. Keuring van den te Workum. Zondag 10 Sept. Kaatspartij te Finkum. Dinsdag 12 Sept. Harddraverij te Harde- garijp. 25, 26 en 27 Sept. Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal aan Friesland, waarbij het Koninklijk Echt paar den 25sten September van lx/2 uur te Bolsward vertoeft. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gaasterland. Hardnekkig houden de ge ruchten stand, dat in de laatste weken zeer serieuze onderhandelingen gevoerd zijn door z/de Maatschappij" over den verkoop harer bezitting in één perceel. Sommigen weten te vertellen, dat de koop op f 20,000 na gesloten zou zijn, maar toen afgesprongen, omdat de N. V. zich terugtrok anderen echter beweren, dat de onderhande lingen nog wel degelijk gaande zijn. Wat er van aan is, zal wel spoedig blijken. Workum, 16 Aug. Naar wij vernemen, heeft de vereenigiug //Plaatselijk Belang” alhier besloten, ten behoeve der in Sept. as. te houden keuring, eene verguld zilveren medaille uit te loven. Tevens besloot het Bestuur der genoemde vereeniging om te trachten de waternood in onze gemeente te lenigen, door het aanvoe ren per spoor van zuiver drinkwater. Van onze ingezetenen zal het nu zelve afhangen of dit plan al dan niet uitgevoerd kan worden. Nader vernemen wij, dat het Bestuur een waggon zuiver drinkwater heeft ontboden, hetwelk heden Vrijdagavond alhier aankomt, en voor de ingezetenen verkrijgbaar wordt gesteld. Uit dit en zaken, op initiatief 1 stuur ontworpen en recht worden erkend, dat deze Vereeniging nuttig is en den bloei onzer gemeente be vordert. Het ledental stijgt dan ook dagelijks en heeft zeker al meer dan 100 bereikt, die uit volle sympathie zich bij deze Vereeni ging aansloten. Koninklijk bezoek aan Friesland. Het officieele programma voor het Konink lijk bezoek van 2527 September aan Friesland is nog niet officieel vastgesteld. Bekend is echter reeds, dat aan 1{. M. te Leeuwarden diners zullen worden aangeboden door de Staten van Friesland en door het gemeentebestuur van Leeuwarden? Door de heeren Nierstrasz, Rauwen- hof en Van Ooijen, afgevaardigd door de 11. IJ. S. M., en C. J. van der Veen, Burge meester van Bolsward, in zijne kwaliteit als consessionaris, is in loco onderzoek ingesteld naar de ontworpen spoorlijn van Drachten naar Groningen en DrachtenLeeuwarden. Mishandeling. Twee *heeren uit Rotterdam, die Woensdag avond van een tochtje per auto huiswaarts keerden, werden onder Zevenhuizen door eenige kerels lastig gevallen en ergerlijk mis handeld. Met bloedende gezichten en gescheurde jassen reden zij naar Zevenhuizen terug, waar een hunner, die eenige messneden in het ge laat had opgeloopen, verbonden werd en onder dak werd gebracht. De ander reed met den gemeenteveldwach ter de woestelingen achterop, met het gevolg dat tegen den dader, zekeren G. W., uit Nieuwerkerk a/d IJsel, proces-verbaal werd opgemaakt. De aanleiding tot het geval moet hierin liggen, dat de automobilisten G. W., die een veulen den aan halster met zich voerde, ach terop moesten passeeren. Hoewel zij dit met de meeste voorzichtigheid deden, maakte het veulen zich toch angstig en ontsnapte aan zijn geleider, die, daarover vertoornd, zijn mes trok en de heeren aanviel. N. R. Cl. Vreemdelingenverkeer. De 9e algemeene vergadering van den Bond van Vreemdelingenverkeer in Nederland zal Zondag 10 Sept. a. s. te Beverwijk in Mai son Stroucken worden gehouden. De beschrij vingsbrief bevat o m. een voorstel om stap pen te doen tot de oprichting van een inter nationalen bond en een voorstel om eene nieuwe reclame voor Nederland, een klein album met vele illustraties en weinig tekst uit te geven. Zaterdagavonds zullen de afgevaardigden ten Raadhuize worden verwelkomd door den Burgemeester en den Gemeenteraad. Zondags morgens wordt de vergadering gehouden, des middags zal een rijtoer naar Wijk-aan-Zee worden gemaakt en wordt gedineerd in het Bad-hotel der Maatschappij //EJ’lurius Unum”» aldaar. Des Maandags denkt men een boot tocht naar Velsen en IJmuiden te onder nemen, in .welke laatste plaats de sluizen, havenwerkeh, vischafslag enz. zullen bezocht worden. De Tel. meldt, dat uit den Helder duinwater (leidingwater) per motor vervoerd wordt naar Schagen en omstreken en aldaar verkocht wordt voor vijf-en-dertig cents de twee emmers van gewone grootte. Op de Groote Markt te Groningen. Een heer en dame, Duitschers, onbekend in de stad,, bestudeeren Baedeker’s reisgids. Ze zoeken ’t spoorwegstationkomen niet tot een gewenscht resultaat. Komt een timmerman voorbij, beladen met planken en gereedschap. z/Bitte”, zegt de meneer, ,zwo ist die Eisen- bahn De werkman bedenkt zich, trekt z’n voor hoofd in rimpels, doch plotseling gaat hem Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1