lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 68 DONDERDAG 24 AUGUSTUS. D1NNENLAND. DE KERMIS. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. I VOOR plaatsruimte. Afzonderlijke hunne beurzen als ...muziek H. M. de Koningin Jongens-kaatspartij Zeilwedstrijd te Grouw. Maandag 28 Aug. Bloemencorso en volks vermaken te Bolsward. Ringfietsen te Bolsward. - Harddraverij te Beetgumermolen. Dinsdag 29 Aug. Groote kaatspartij te Bolsward. Jongens-kaatspartij te Britswerd. Woensdag 30 Aug. Leden-kaatspartij te Bolsward. Donderdag 31 Aug. Kaatspartij van ge- noodigden te Dokküm. Wedrennen te Leeuwarden. Historisch feest te Makkum. Opstijging van een luchtballon te Franeker. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar we Na een dag behoort alles weer tot het verleden, i we wenschen allen gedurende de kermis pleizierigen en aangenamen tijd. aardig verschijnsel, dat dit th^ns weer begint te her- jaar was er reeds tamelijk hopen, dat dit nog mag van beteekenis mag gerust met één worden vermeerderd. Verder zal er een keuring van tuigpaarden worden gehouden en een ringrijderij op fietsen. Zondags, „de beste Zondag”, een naam die nog herinnert aan „dien goeden, ouden tijd” toen er meer dan één Zondag in de kermis was, houdt de kaatsclub M.E.T.O. misschien de meest ondernemende club op dit gebied, een grooten wedstrijd. In parturen van drie, door loting samen te stellen, zullen de jeugdige kampioenen tegen elkander in het krijt treden om te trachten de prijzen meester te worden. Den volgenden dag is het de dag voor de St. Janspoort, dan trekt het publiek naar dat einde van de stad. Volksvermaken voor jongens en meisjes, bloemencorso voor fietsen en sportkarren, „mein Liebchen was willst du noch mehr!” Dinsdag is de dag van onze kermis, die zich bovendien steeds meer en meer in de belangstelling der omwonenden mag verheu gen, De kaatspartij neemt al meer en meer de plaats, in van de vroegere harddraverijen, Witmarsum, 21 Aug. Eenige woningen alhier zijn door de gezondheidscommissie af gekeurd. Aan kerk en arm voogdij te dezer plaatse is de waarschuwing gedaan, om binnen een gestelden termijn verschillende woningen te verbouwen, daar, anders tot on bewoon baar- verklaring zal worden overgegaan. Hem. Oldeph. en Nw., 21 Aug. Een drietal veehouders in deze gemeente hebben, wegens volslagen gebrek aan voeder, hun melkvee geheel of voor een deel reeds gestald. Anderen zullen wel spoedig moeten volgen, want de toestand is hier en daar kritiek. Veel wordt ook bijgevoederd in de wei. Onderscheidene burgers en arbeiders zijn met hun schaapjes totaal „aan”. Er is niets meer op de pollen, noch langs binnenwegen, akkers enz., waar gewoonlijk in den natijd vooral, druk gesjord wordt. Natuurlijk wordt ook hier handvoer verstrekt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Kimswerd, 20 Aug. Uitslag der kaats partij, gisteren begonnen, heden met 3 par turen voortgezet en ten einde gebracht. Deelnemers16 parturen van 2 personen uit dezelfde plaats. Prijs f 30 M. en C. Helfrich te Kimswerd, 1ste premie f 20 Kooistra en Lemstra te Witmarsum, 2de premie f 5 Vijver en Leicht te Franeker, 3de premie f 5 K. Okkinga en Osinga te Wynaldum, die 5 eersten gelijk hebben gekaatst tegen M. en C. Helfrich. F. v. Popta alhier, had de meeste boven slagen en kreeg f 2,50. Sneek. Door bemiddeling der politie alhier is 't gestolen bootje, dat de 16-jarige II. P. hier in de maand Juli wegnam, van den sluiswachter te Dieren teruggekocht voor de som, die de sluiswachter er voor had betaald. Aangezien ’t bewuste jongmensch bij zijne arrestatie nog in ’t bezit was van f 22,50 zal de schade voor den rechtmatigen eigenaar ge lukkig niet groot zijn. De 3le Augustus zal hier recht feestelijk worden gevierd. Van 10 tot 12 uur ’s morgens muziek in ’t park. Om 2 uur ’s middags ringrijden op fietsen door jonge dames van 15 tot 18 jaar. Verder wedstrijden met hindernissen voor jongens van 14 tot en met 16 jaarspriet, loopen door jongens van 12 tot en met 14 jaar. ’s Avonds geheele verlichting der stad door lampions. De Commissaris van politie alhier heeft gisteren te Bolsward, op verzoek van den Consul-generaal te Amsterdam, de hand gelegd op Johanna Hien, oud 20 jaren, die op de kermissen fungeert als Luchtkoningin. Aangezien zij minderjarig is, wordt zij door hare ouders in Duitschland opgeëischt. De hooge gast bevindt zich thans in 't hotel "Hanewacker". Onder politiegeleide zal zij wel spoedig naar een grensstation worden getransporteerd. Workum. Naar wij vernemen heeft zich voor de herdenking der verjaardag onzer Koningin, alhier geen commissie gevormd, zoodat er in dit jaar van eene algemeene feestviering wel niet veel zal komen. Wij twijfelen, er evenwel niet aan of de Oranje liefde zal zich wel op de eene of andere wijze op dien dag openbaren, zij het ook op spontane wijze. Moge het in elk geval aan eene vrij algemeene vlaggentooi niet ontbreken, zoo mogelijk gepaard met een of ander kinderfeestje en.. Op verzoek van zal bij het koninklijk bezoek aan Friesland, te Leeuwarden een ringrijderij gehouderf worden van paren op Friesche sjeezen. Men schrijft uit Santpoort aan de Tel. Terwijl de conducteur Kuiper van de stoom tram kaartjes stond af te geven op den open wagen, sloeg hem de kaartjesbak tegen de borstdoor dien slag kwam hij tegen een telephoonpaal, werd van de loopplank ge slingerd en kwam daar met beide beenen onder. Hij had de tegenwoordigheid van geest die lichaamsdeelen terug te trekken, zoodat de tram zijn lichaam rakelings passeerde, alleen even het hoofd rakende. De slag met den kaartjesbak was zóó hevig aangekomen, dat hij een bloedspuwing kreeg en nu, op medisch advies, rust moet houden. 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Donderdag 24 Aug. Keuring van tuig-, paarden te Bolsward. Harddraverij te Oldeboorn. Ringfietsen te Wijtgaard. Vrijdag 25 Aug. Harddraverij te Bolsward. Keuring van tuigpaarden te Oldeboorn. Zondag 27 Aug. Groote kaatspartij te Beet gum ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der kaatsvereen. „Oefening kweekt Kunst”. Jongens-kaatspartij te Bolsward. ’t Is weer laatst Augustus. De dagen zijn reeds aanmerkelijk gekort en de tijd, dat de lantaarns aan de voertuigen moeten branden om in de lange avonden meer licht te ver- schaffen, is ook daar. In dien tijd, wanneer men zich reeds om acht uur met kunstlicht moet behelpen, wanneer de regen niet zelden tegen de ruiten klettert en een hevige wind de takken der boomen dooreen zwiept, viert Bolsward hoogtij, dan zweven en zwieren „de burgers, boeren en buitenlui" zingend en hossend langs de straten, ’t Is dan pleizier en nog eens pleizier, dat er nog iets anders is, daar aan denken de meesten niet, men leeft als in een roes en de heerlijke tonen, niet al te minachtend, van de draaiorgels en de eentonige kermisliederen woelen de anders zoo rustige inwoners door het hoofd. De „oude tante" heeft nog niet afgedaan, men ziet ’t ook hier. Ze schafte zich met haar ingevallen mondje voor eenige jaren een nieuw gebit aan in den vorm van een stoom-caroussel en een bioscoop, kinomato- graph of iets dergelijks en kan dan nu ook weer ferm van zich af bijten. Dat ze hier door er weer verjongd uitziet, laat zich be grijpen, ’t is weer alles „nocht en wille" en daarvoor is de kermisweek nu eenmaal aangewezen. Niet allen evenwel beschouwen de kermis van uit dit oogpunt. Evenals er zijn, die er met verlangen naar uitzien, zoo zijn er ook, die haar met leede oogen zien komen. Zoo goed als voorstanders heeft zij ook tegenstanders. Dit alles is natuurlijk zeer begrijpelijk. Men kan toch niet in de mee- ning verkeeren, dat allen dezelfde ideeën toegedaan zullen zijn, men kan iemand niet opleggen zoo en zoo te denken, dat gaat nu eenmaal niet. Er zijn er, die alle mogelijke pogingen gaarne in het werk stellen om dit volksfeest af te schaffen, daar zijn er, die er veel verkeerds in zien. Dit alles is heel wel mogelijk, er vinden verkeerde dingen in de kermis plaats, b.v. de drinkgewoonten, maar hiernaar kan men nu eenmaal de ge heele kermis niet beoordeelen, dit alles zal men ook op andere feesten aantreffen. Maar dit daargelaten, men wil de kermis afschaffen als schadelijk voor het menschdom en 't eerste wat de tegenstaüders als propaganda zullen doen is natuurlijk zich onthouden van de kermisvermakelijkheden en desnoods anti-kermis-vergaderingen en -feestavonden beleggen. Zoo doet men in Bolsward. Maar wanneer men eenige dagen vroeger te Sneek kwam om een blik op de kermis aldaar te werpen, dan kreeg men hieromtrent een •ander idéé, dan kon men nagaan hoe incon sequent sommigen in dit opzicht zijn, vooral het jongere geslacht. Daar kwam de stoom- caroussel evengoed aan hunne beurzen als aan die der voorstanders. Hieruit blijkt weer, dat ’t het beste is, «overal dezelfde te wezen, niet hier zoo en in Sneek en elders zus. Zijt ge in uw woonplaats voorstander, wel .iu, voor dezulken is het niet moeilijk consequent te blijven, maar zijt ge tegenstander, wat wij niet ver- oordeelen, weest dan zoo standvastig, dat elders ook te zijn, al is dit veel moeilijker. De kermis heeft zijn voor en tegen, dat is waar. We zouden niet gaarne alles willen goedkeuren. Zoo juist spraken we over de drinkgewoonten, d.w.z. het drankmisbruik, maar er is wel meer, dat wij verkeerd, ja zelfs afschuwelijk achten en dan doelen we hier op de schandelijke manier van kinder exploitatie, die men ook misschien hier zal kunnen aanschouwen. Dat stumpers van tien of elf jaar, ja nog jonger zelfs, daar op de muziek, van maat noch pas iets afwetend, moeten dansen en springen, om op die manier volk te trekken, is ongetwijfeld af te keuren, daartegen moet elk gevoel van menschelijkheid in opstand komen. Maar de kermis is er nog en luisterrijk wordt ze nog telken jare en overal gevierd. De gelegenheden voor goedkoope uitstapjes, boottochten, kortom de billijke tarieven van het tegenwoordig verkeer hebben haar wel geen goed gedaan, maar aan afsterven denkt ze nog niet. Alle mogelijke luister wil men haar nog bijzetten en men kan dan hier zelfs het geval constateeren, dat men II.M. de Koningin op Maandag 28 Augustus doet verjaren, om gelegenheid te hebben tot feestvieren. Voor de liefhebbers laat ze zich niet zoo kwaad aanzien, er komt tenminste genoeg gelegenheid om van de centen te worden verlost. In de eerste plaats zal de Nederlandsche Tooneelvereeniging hier evenals het vorig jaar in „de Doele" optreden. Verscheen ze toen twee avonden voor het voetlicht, dit maal zal er slechts één voorstelling worden gehouden. Gegeven zal worden „Allerzielen" van Herm. Heijermans Jr. Geen stuk, dat in slechts korten tijd zoo bekend is geworden als „Allerzielen". Niet 't minst heeft hiertoe bijgedragen het handelen volgens art. 188, maar ook het stuk zelf heeft hiertoe meegewerkt, alsmede de uitstekende wijze w'aarop het door de Nederlandsche Tooneelvereeniging wordt opgevoerd. Overal had het dan ook het meeste succes en dat dit ook hier het geval zal zijn, daaraan twijfelen we geen oogenblik. ’tZal Donderdagavond, den eersten dag der kermis, zeer zeker vol worden in „De Doele", om te genieten van dat, wat het talent van den heer Heijermans gewrocht heeft en wat door uitmuntende krachten zal worden weergegeven. De tweede avond is de eenige dat er in „de Doele" niets te doen is. Zaterdag en Zondag zal er een café-chantant optreden. Maandagavond zal het gewone jaarlijksche vuurwerk plaats hebben en na afloop in „de Doele" Strauss-avond, terwijl de prijsuitdeeling van de kaatspartij een slot zal vormen voor de avond-festiviteiten gedurende de kermis. Ook des daags zal er genoeg gelegenheid zijn om te genieten van volksvermaken etc. Op den Harlingerweg zal den tweeden dag een harddraverij worden gehouden. Bolsward vroeger bekend door zijn harddraverijen heeft in dat opzicht de faam verloren. Jaren aaneen is er geen draverij gehouden en het is dan ook een aloude vermaak leven. Verleden veel bezoek en we toenemen, het aantal dagen Leeuwarden, 19 Aug. Zaterdag, na terug komst der troepen uit de legerplaats bij Hars kamp, nam de kapitein Thomson, gekozen tot lid der Tweede Kamer, afscheid van het kader en de manschappen zijner compagnie. Bij monde van den sergeant-majoor Gosses werd den heer Thomson een souvenir van de geheele compagnie aangeboden, dat met genoegen werd aanvaard. 21 Aug. Een goede week geleden werden door een net jonkman een viertal gouden horloges, ter somma van een paar honderd gulden, op keur gevraagd bij een horlogemaker alhier. Toen er op den be paalden tijd geen bericht kwam, wekte dit argwaan en volgde er een onderzoek, ook van politiewege, want spoedig bleek dat hier een oplichter onder valschen naam aan het werk moest zijn geweest. Intusschen kwam er een briefkaart, uit een geheel andere streek, meldende dat de keuze nog niet bepaald was en dra bericht zou volgen. Nog geheim zinniger werd de zaak toen heden door een knaapje van, de straat drie der horloges wer den terug bezorgd, hem ter hand gesteld door een heer onder de waag. Spoedig werd deze nu gevonden en naar het politiebureau geleid. Hij moet van goeden huize zijn en bleek ruim van geld voorzien. Raadselachtig is de geheele toedracht der zaak en hoogst ver moedelijk is hier de hand gelegd op iemand, die wel de dader, doch niet toerekenbaar zal zijn. Telken jare komt er grooter aantal bezoekers dezen wedstrijd bijwonen en we willen rustig afwachten, wat het ditmaal geven zal. Op het kermisterrein zal het er aardig florissant uitzien. Daar komt meer dan we gewoon zijn. „Le plus grand amusement du jour”, alias stoomcaroussel ontbreekt niet op het appèl. Reeds van vorige jaren is de caroussel van van Bergen Co. hier bekend als een net ingerichte en ruime tent. Verder komen Hart en Cohen, beiden reeds oude bekenden, respectievelijk met een paradetent en een circus. Beiden zijn voorzien van een uitstekend gezelschap, alle „artisten eerste rang”. Over die eerste rang willen we niet redekavelen, maar ’t is hier overbekend, dat beiden steeds zorg dragen voor een goed varieerend programma en heel aardige num mers op dat program hebben. Bovendien is hier een derde theatre n.l. het theatre Botné met „Die Luftköningin” op andere oogen- blikken aangeduid als „De vliegende Men- schen”. Meerder genot verschaffen tevens de luchtschommels van Sipkema, de caroussel van Panbakker, een schiettent, de hoofden van Jut, enz. enz. Gelegenheid om van zijn geld te worden verlost, is er nog genoeg, dat zal men aan ’t eind wel bemerken. „Ah-ha, die Oscar 1” Gaat allen een be zoek brengen aan de bioscoop van Weg kamp. Een aardig effect levert deze tent op met zijn veelkleurig en schitterend front, ’s avonds aangenaam en fraai verlicht door middel van eenige electrische booglampen. Voor den inwendigen mensch dragen van Dam en Visser zorg met hunne wafel en poffertjeskramen, als ook een zes a zevental oliekoekspullen. Eenige suikerwerk- en ga- lantariékramen en koekdisschen voltooien het geheel. Een bijzonder geval doet zich ditmaal voor op onze kermis. Na een aantal jaren getrouw onze kermis te hebben bezocht verdwijnen de reizigers meestal van het appèl. Dat iemand 50 jaren achtereen z/op de kermis alhier” komt, zal zelden of nooit zijn ge beurd en Jt is dan ook wel de vermelding waard, dat de firma Massolt ons gedurende vijftig jaren „trouw en ijverig” als oliekoek en wafelenfabnikante heeft bediend. Een gouden jubilé op de kermis, wie heeft het ooit gehoord en dat nog wel van een eigen Bolswardsche. ’t Is dus niet zoo slecht hier op de kermis, anders zou men voor dien tijd er wel genoeg van hebben. En thans willen we eindigen, nog eenige uren en het klokje heeft kond gedaan, dat de kermis is aangevangen. Later zullen op een en ander terugkomen, of zes doch een Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1