Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Caspar de Robles’ Dykrjucht, 1905. 44ste Jaargang. No. 69 Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 27 AUGUSTUS. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Stadsnieuws. KONING1NNEDY VOOR k. 'lil Afzonderlijke den dijk Stoarje lit Daar staat, op den Zeedijk TE MAKKUM, 31 AUG U ST U 8 1905. 17 regels. Ver. naar plaatsruimte. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van volgens 10 Cts. per regel. Overigens ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en ”t kin elk van tuigpaar- was zacht en voor. Dit 's middags 24-29 Aug. Kermis te Bolsward. Zondag 27 Aug. Groote kaatspartij te Beet gum ter, gelegenheid van het tienjarig bestaan der kaatsvereen. ,/Oefening kweekt Kunst”. Jongens-kaatspartij te Bolsward. Zeilwedstrijd te Grouw. Ringfietsen te lenserburen bij Roordahuizum. Maandag 28 Aug. Bloemencorso en volks vermaken te Bolsward. Ringfietsen te Bolsward. - Harddraverij te Beetgumermolen. Dinsdag 29 Aug. Groote kaatspartij te Bolsward. Jongens-kaatspartij te Britswerd. Harddraverij te Goutum. Woensdag 30 Aug. Leden-kaatspartij te Bolsward. Ringfietsen te Goutum. Donderdag 31 Aug. Kaatspartij van ge- noodigden te Dokkum. Wedrennen te Leeuwarden. Historisch feest te Makkum. Opstijging van een luchtballon teFraneker. Ringrijderij te Koudum. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- digden te Tjalleberd. Kaatspartij te Pingjum. Maandag 4 Sept. Harddraverij te Pingjnm. Kaatspartij te Wommels. Woensdag 6 Sept. Keuring den te Workum. Zondag 10 Sept. Kaatspartij te Finkum en te Marssum. Maandag 11 Sept. Paardenkeuring te Irnsum. Harddraverij te Marssum. Dinsdag 12 Sept. Harddraverij te Harde- garijp. 25, 26 en 27 Sept. Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal aan Friesland, waarbij het Koninklijk Echt paar den 25sten September van l1^3T/2 uur te Bolsward en den 27sten dier maand te Harlingen vertoeft. jaren op den zeedijk dicht bij Harlingen een gedenkteeken, de Steenen man. En de Koninginne-vereeniging te Makkum, die telken jare op 31 Augustus een feit uit Frieslands geschiedenis, in den vorm van een optocht etc. organiseert, verkoos als onderwerp van 1905 een moment uit de boven aangehaalde dijksaangelegenheid. Caspar de Robles komt mei syn kriichs- folk fen sédyk, yn Makkum, legert op it doarpsplein en slacht dêr syn tinten op. De President en trije riedshearen fen ’t Hof dt Ljouwert, dtnoege ta in gearkomste mei de Robles komme oan, om mei de kolonel te praten oer de stikkene sédyken, dy 't fen de léste stoarm wer bot lyd hawwe, Dykgraef en dyksbistjürders bin ek op ontbean. Skriuwers en boaden sizze de edelljue en eigenhieders, dy T hjir en dêr thus binne, oan, om by de dyk to kommen. Door bekwame hand in scène gezet wordt alsnu het zzDyksrecht" vertoond. Dyksarbei- dersvolk, burgers, alles komt op ’t appel. En dan weer dat in-mooie, dat elk jaar te Makkum de kroon op ’t werk zet, daar verschijnt de zzfam mestoet"mei it Fryske findel foarop, yn wite klaeijing, alle- geare mei de Fryske kleuren om, mei grien en blommen yn it hier. Hja bringe oan de kolonel hulde, de hulde fen it hjoeddeiske Fryslan. En dan zingen ze het le vers van dat mooie nieuwe Friesche volkslied Dêr ’t de dyk it lan om klammet, Lyk in memmejerm it bern, Dêr ’t de wylde sé jauik flammet Op in hap üt Friso’s hern. Dêr ’t de Stienen man syn eagen Stoarje lit oer fjild en stran, Dêr ’t men eanget fen gjin weagen, Dêr is ’t Ijeave Heitelan. En dan komt de optocht, hiele Makkum troch’, ek in ein sédyk lans, ont alles wer op it Plein to lane komt. Nog eens zingen van lf’t Heitelan" Frysk bloed", den is ’t dien en syn wegen gean. Des avonds wordt de optocht, zonder het historisch spel, herhaald, met fakkellicht. De beide Makkumer muziekkorpsen Apollo en Hallelujah, hebben hunne medewerking toegezegd. Wij juichen het idee toe, ons telken jare eene bladzijde uit de roemrijke geschiedenis van ons gewest in beeld te laten zien, ’t Is wel eens goed opnieuw te worden herinnerd aan de daden van het voorgeslacht. En waar dan der Makkumer Koninginne-vereeniging een man ter zijde staat, die als historicus en letterkundige hoog staat aangeschreven bij ons Friezen, daar kan het niet anders of de dag van 31 Augustus 1905 zal een dag van beteekenis worden voor Makkum. Ws. "Der ’t de Stiennen-man syn eagen oer fjild en stran”. een eind buiten Harlingen, een gedenknaald, met een groot, dubbel menschenhoofd, alles in steen gehouwen. Op de vier zijden van dat ge denkteeken leest men, dat wil zeggen leest hij, die der vreemde talen eigen is, dat dit alles hier geplaatst is als eene dankbare her innering aan Caspar de Robles, Heer van Billy, kolonel in Spaanschen dienst, stad houder van Friesland in de laatste helft van de zestiende eeuw. Deze heeft in 1574 door zijn krachtig optreden en kloek beleid, een weldaad aan ons gewest bewezen. Hij heeft een eind gemaakt aan het jaren lang geharrewar, wie of onderhoudsplichtig was aan de zeedijken (V Deelen buitendijks). Op een goeden dag hield hij een schouwdag, hij zou alles eens zztige neisjen”. Een vergadering belegd hebbende met den voor zitter en drie raadsheeren van het Hof van Friesland, ontbood hij het Dijksbestuur, be nevens onderscheiden edelen en eigenerfden. Kort en goed gaf hij te kennen dat het wachtwoord nu voortaan was: zzaanpakkeu”. De dijken zo ud en in orde en goed ook. Of nu al enkelen beweerden dat zij alleen verplicht waren voor de binnendijken te zorgen dat hielp niet, de meegebrachte documenten wierp de Robles in de dij ksgaten, zeggendekan 't daarmee dicht, mij goed anders: jelui weet het nu, aan den dijk of aan de galg. En it wier poat oan, gjin skelden en oan- gean en ek gjin drank op 't wirk, der waerd oan arbeide fen bilang. Yn de maitiid fen 1574 der mei begoun, kamen de nye diken yn 1575 klear, alhiel neffens 't foar- skrift. Tot gedachtenis aan dit feit en den man die dit tot stand bracht, zette men in later En deze man, waardig volgeling van Hem, die de liefde predikte als het hoogste gebod, deze man, die zijn eigen bed gaf om een armzalig wezen te helpen, die, om de ziel te redden het aardsche lichaam ter hulpe stond, dezen man achtervolgde een woelende menigte, dezen man jouwde men uit, dezen man schorste het hooge kerkbe- bestuur, in dezen verkeerdelijk voorgelicht. en toen zijn boeken het huis waren uit gehaald, toen zijn globe, beeld van Gods werk, voorwerp zijner lievelingsstudie, door een armzaligen koster in een vuilen zak was weggestopt toen zijn Vriend, vriend der kinderjaren, studiegenoot medewerker in den wijngaard des Heeren, hem bij het verlaten der pastorie de vriendenhand tot afscheid weigerde toen ging hij heen, door de deur, die naar de kerk, eens zijn kerk, leidde, over het kerkhof... Waarheen Het doek viel aan allen die zzAller- zielen” gingen zien overlatende te overdenken h o e 't verder zal gaan. Want al is dit stuk uit er worden zooveel dergelijke geschiedenissen afgespeeld, er zijn zoovele zzNansens”, die men alleen laat staan, in edel pogen om menschen te redden, er zijn zoovelen, al dragen zij geen soutane, die werkers willen zijn der dienende liefde, die met het oog op hunnen Meester zich zelf willen opofferen om anderen te helpen hoe worden zij daarvoor beloond Bleef het maar altijd bij ondank. Helaas, is niet al te vaak verguizing en vervolging het loon voor hen die het goede willen, zege vieren niet vaak bekrompenheid en dogma? Maar brave pastoor Nanssen, ga vol moed verder op uwen weg. Gij hebt het zelf gezegd zzde komst van het Koninkrijk Gods wordt verhaast als het predikers heeft zooals gij”. Wie zal het winnen: ’t duister of ’t licht? Wie geeft het antwoord? ’t Wereldgericht. Hier is de aloude strijd om ’t bestaan ’t Goede zal blijven, 't kwade vergaan. Zij ook het onkruid welig van groei; Sta ’t op den akker sneller in bloei: ’t Edele koren, hoe ook bekneld, Weet zich te ontworstlen, houdt toch het veld. De Nederlandsche Tooneelvereeniging heeft met groote artistiquiteit, dit stuk gespeeld, ■t Scheen of de tooneelisten gevoelden dat zij s p e 1 moesten leveren, ook al om het ernstige, heilige onderwerp. Een woord van groote waardeering zij hen allen gebracht voor het beslist serieus opvatten eh behandelen van het hen toevertrouwde werk. Er zijn onder de hoorders die meer gesticht waren door zzAllerzielen” dan door menige meditatie. En dit is de grootste triumf voor de kunst. Ws. Henri ter Hall. Heden (Zaterdag)- en Zondagavond zal in zzde Doele” optreden het specialiteiten-gezel- schap onder directie van den heer Henri ter Hall, ’t Is hier genoegzaam bekend, dat de heer ter Hall steeds een aardig gezelschap weet te vormen en ook ditmaal levert hij daar weder bewijs van. Het gezelschap, dat hier zal optreden, zijn op een enkele uit zondering na, meest alle artisten, die hier nog niet eerder zijn opgetreden. Alleen de Nobelly’s kunstschutters, hebben hiér voor een paar jaar proeven afgelegd van hunne bekwaamheid en toen de verwondering gewekt door hunne groote behendigheid. Verder ver meldt het zztableau de la troupe” ffHeiinel and Willy” kunst- en komische wielrijders, de muzikale clowns, steeds een aardig nummer z/Alphons and George Gomberts”. Tot het gezelschap behooren bovendien een miniatuur- soubrette, een goochelaar, een Hollandsche komiek, een jongleur en een paar Afrika reizigers, ’t Zal het gezelschap hoogstwaar schijnlijk niet aan volk ontbreken, te meer daar alles „nieuw” is en wat niet weinig zegt, wijl er na afloop bal is. KERMIS. Daar is ze weer I In ons vorig nummer hebben we reeds met een inleidend woord over de kermis gesproken, thars willen we een en ander omtrent de vermakelijkheden, festiviteiten, etc. mede- deelen. Donderdagmorgen te acht uur deed het stadhuis-klokje weten, dat de kermis een aanvang had genomen. Zes dagen en zes nachten aaneen mag men nu feestvieren, dansen, zingen, pleiziermaken, niemand die er thans iets aan doet. Geen zzklokje van gehoorzaamheid” doet in de eerstvolgende dagen zijn klanken hooren, totdat Woensdagmorgen datzelfde klokje de inwoners weer voor een geheel jaar tot de orde zal roepen. Een walm van oliekoeken-geur hing over het kermisterrein, dadelijk bij de opening der diverse zaken moest er reeds voorraad voor handen zijn. Menigeen ging reeds dadelijk eèn kijkje nemen of de zaken voorelkander waren. Né ’t was nog lang niet in orde, de stoomfiets, theatre Hart, paardenspel, draai molen geen van alle was gereed, ’t Schijnt hier wel zoowat gewoonte het front der tenten half te voltooien, Hart heeft ditmaal het bovenste gedeelte weggelaten en de Wed. v. Bergen staat thans de derde maal met slechts ten deele gereed zijnd front, wat de fraaiheid er van nu juist niet verhoogt. Het aantal kramen is ditmaal niet zoo groot, wat dat betreft is het tenminste dunnetjes bezet. Een tweede opmerking is, dat alles te verspreid geplaatst is, groote ruimten zijn hier en daar opengelaten. Doch om verder te gaan. Om tien uur had de keuring van orgels plaats. Zeven mededingers, zeven toegelaten, waarvan ons „stedelijk draaiorkest”, kapelmeester Hofstra, wegens meerdere bekwaamheid zonder exami- nati toestemming kreeg. Behalve deze orgels waaronder een drietal groote, kreeg nog een muziekkorps toestemming, alzoo weer genoeg ter opluistering. 's Middags had er een keuring van tuig- paarden plaats, doch de zzclou” van den dag was het optreden van „Het Nederlandsch Tooneel” met Heyermans „Allerzielen”, waar over elders in dit blad een uitgebreid verslag voorkomt. Tevens traden in „het Hof van Holland op de heer en mevrouw Nap. de la Mar-Glopper. Het bezoek was niet groot, slechts een 60-tal, doch de heer en mevrouw de la Mar hebben de aanwezigen een aange- namen avond bezorgd en verwierven luide toejuichingen. Er was tamelijk veel beweging op straat, meer dan dat we dat voor den eersten dag gewoon zijn. Het weder, dat gelukkig wat opgeklaard was, werd in den avond een weinig ongunstiger, doch na een enkele doch flinke regenbui was de zaak afgeloopen. Vrijdags hèt weder uitmuntend. Het weder was met de lucht stond het er goed was trouwens niet verkeerd, want zou op den Harlingerweg de Harddraver ij worden gehouden, die georganiseerd was door den heer Y. K. Galama, eigenaar van zzhet Hof van Holland". Verleden jaar hadden we weer voor de eerste maal na eenige jaren van een harddraverij genoten en gelijk we toen reeds zeiden, de eerste kennismaking was ons goed bevallen. Voor de draverij van hedén hadden zich 9 liefhebbers opge geven, die elkander de prijzen van f 40 en f 10 zouden betwisten. Met niet veel moeite gelukte het aan den bruinen ruin zzAccuraat" van den heer J. de Boer te Ysbrechtum den prijs te behalen, terwijl de premie ten deel viel aan den bruinen ruin /Kroonprins” van den heer H. Brandsma te Oosterend. De eerste werd bereden door den eigenaar, bij den tweeden fungeerde A. de Boer als pikeur. De draverij was geheel volgens de eischen des tijds. Voor alles was zorg gedragen ook voor het wedden, een gevaarlijk vermaak, waaraan helaas nog veel te velen meedoen. Maar, men doet het nu eenmaal en ook nogal veel. Aan de baan was een totalisator bij wien men in djt opzicht terecht kon. Aan weerszijden van den weg waren in het land toeschouwers en het wil ons voorkomen, dat wanneer men wederom een flinke draverij houdt met dito prijzen er wel aardig bezoek zal komen opdagen. Thans laat men de risico door één persoon dragen, die gelukkig ondernemingsgeest genoeg bezit om zich dit te doen welgevallen. Na de draverij begaven zich allen weder stadwaarts en verspreidden zich over het ker misterrein, waar het ook dezen dag weer recht gezellig was en flink druk. „Allerzielen.” zzAllerzielen En op dezen dag, gewijd aan de nagedachtenis‘der dooden, werd het kindje begraven, achter op ’t kerkhof, in ongewijde aarde. En de moeder, die geen kruisje mocht zetten op het grafje, nam een bloeiende roselaar, en plaatste die op het grafheuveltje, opdat zij zou weten, waar haar lieveling lag, om het hem te kunnen wijzen, hem, haar man, als die terug kwam van zee. Wat was er een opschudding geweest om dat kleine kindje. Op een stormachtigen avond geboren in de eenvoudige pastorie van een dorpje aan zee, had het ’t dorp al in rep en roer gebracht. Wie was de moeder Hoe luidden daaromtrent de papieren, door den wethouder opgevraagd. Die moeder, van alles verlaten, ziek, ellendig, uitgeput, opgenomen door een braven geestelijke, die zijn huis openstelde voor een hulpeloos mensch, een diep gezonken mensch, zooals de geruchten zeiden, maar een mensch, die ’n ziel te verliezen had. Daar was liefde in ’t hart van pastoor Nansen, edele, ware menschenliefde, en daarom, daarom alleen tartte hij de publieke meening, daarom hield hij aan, terwijl hij wist, dat er schorsing zou volgen, in die liefde, die uit God is. j. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1