lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De macht van het kleine! J 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70 DONDERDAG 31 ADGDSTDS. KERMIS. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Stadsnieuws. VOOR Afzonderlijke van gedeelte van I beter was het MR de valt komt ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. woordig, hoewel er in de stad talrijke delingen was een Vuurwerk er allesbehalve gunstig uit. ’t Begon pauze van een paar uur om negen regenen. Tien minuten voor een begin zonder ophouden tot het einde voor een leger, een orchest of koor, al dat //kleine” zag het na een uur weer te negenen wwerd met het vuurwerk gemaakt en toe afgestoken, zoodat nog vóór half tien alles afgeloopen was. Over ’t geheel genomen gelukten de verschillende stukken uitstekend, alleen was het jammer, dat de rook hangen bleef en daardoor een sluier geworpen werd over de omgeving, dus hinderlijk was voor ’t goed aanschouwen van het vuurwerk. Na afloop trokken velen naar /zde Doele", waar een Wat is klein toch een denkbeeld van geheel persoonlijke opvattingWat u en velen met u klein achten, heeft weer voor vele anderen grootere of meerdere waarde en lijkt hen ganschelijk niet gering toe. En toch wordt zoo dikwijls dat kleinere miskend of geminacht. Waarom Omdat het zoo gering van aanzien, zoo weinig in aantal, zoo nietig van om vang is. Hetgeen klein is, gaat zoo dikwijls voor waardeloos door.Hoe velekleineonaanzienlijke voorwerpen worden soms weggeworpen, die verre van waardeloos zijn. Het kleine stukje ijzer, tot staal gemaakt, brengt ettelijke malen zijn waarde op, indien dit wordt omgèzet in horlogeveeren. Van het als waardeloos weggeworpen sardinieblikje worden de keurig ste doozen speelgoed gemaakt, inzonderheid de z.g. soldatendoozen voor jongens en de serviesjes voor onze meisjes. Doch wat ziet men hierbij meestal geheel over ’t hoofd, dat die waardelooze voorwerpen eerst door de groote hoeveelheid waarde krijgen... zie daar de macht van het kleine. Alles wat afzonderlijk genomen als zoo klein, zoo gering wordt beschouwd, krijgt meestal eerst waarde door het aantal. We leven nu eenmaal in een verzameltijd een ware verzamelwoede wordt bij menigeen opgemerkt in onze dagen en dat is goed, te recht zeer goed, want men leert zoodoende de macht van het kleine waardeeren, waardoor we onwillekeurig op kleinigheden gaan acht geven en... kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen. Van weggeworpen porselein- scherven worden soms prachtstukken van bloempotten, van gebruikte postzegels aller aardigste kunstvoorwerpen vervaardigd zoo ziet men door de handigheid der bewerkster den goeden smaak en het schoonheidsgevoel zich ontwikkelen en kunstzin werkt ver edelend op elk gemoed. Zaterdagavond. Een regen al regen! Kolossaal hoeveel water er viel en tegelijk bliksemde het ook. ’t Was dus niet zoo bij zonder gunstig kermisweer of beter gezegd, het was zeer ongunstig, ’t Laat zich dan ook licht begrijpen, dat er slechts weinigen op de been waren, bij oogenblikkön was stad bijna uitgestorven. Over het weer in onze kermis nu niet te roemen, er te veel water, aanhoudend plast bijna de regen neer en de tusschenpoozen worden aangevuld door een akeligen, kouden motregen. Dien avond werd in Z/De Doele” voor de eerste maal een voorstelling gegeven door het café-chantant- en specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer Henri ter Hall. Een //tableau de la troupe” meldde ons vooraf reeds, welke personen hier zouden - optreden. Hierop kwamen eenige interessante voor fietsen, nummers voor, die wel de aandacht zouden trekken en zoo geschiedde. Een niet talrijk, doch voor den Zaterdag avond Hink bezoek was opgekomen om te genieten van dat wat men daar aanschouwen kon. En er viel wat te kijken, veel zelfs. Het programma vermeldde 16 nummers, waar onder zes muzieknummers. De tien overige waren het trouwens, die den avond moesten maken. Er waren hieronder een paar zeer interesante nummers en daarvan niet het minst Heimel and Willy //American Cyclists”. Nu, gelijk deze twee reden, zullen er in Amerika niet zoo heel veel zijn, maar ’t beestje moet toch een naam hebben en daarom zijn getiteld //American Cyclists”, voor velen een verheven titel. Prachtig en krachtig was hun rijden, luide toejuichingen vielen hen ten deel, waaruit men gerust mag opmaken, dat dit beviel. Zoo zouden we over meerderen kunnen uit weiden, o.a. over George and Alphonse Gom berts, musicale clowns, over Stanley brothers, practische Afrika-reizigers, over het duo Michello de Cock, doch plaatsruimte belet ons dit. Het slotnummer //De Automobiel”, geschikt om door de kolossale overdrijving de lachspieren te prikkelen, voor het overige was dit van weinig of geen beteekenis. Al was de heer ter Hall zelf niet mee, dit gemis hebben we niet gevoeld. Het ge zelschap, doorhem hierheen gezonden, heeft gezorgd voor een aangenamen avond en dat beteekent iets in de kermis. Den volgenden avond was de zaal stampvol, geen hoekje was onbezet en ook ditmaal viel den uitvoerders een flink succes ten deel. Was de Zaterdagavond alles behalve aan genaam wat het weer betreft, de Zondag. was niets beter, behalve dat het zoo nu en dan regende, woei er een koude wind, ’t Was echt M.E.T.O.-weer. Van de talrijke kaatspartijen, die deze vereeniging organiseert, zijn er slechts weinig met gunstig weer ge houden. Deze was de tweede wedstrijd, in dit jaar door Dat het aantal bij kleinigheden soms tot verrassende uitkomsten leidt, heeft eens de bouw eener kerk in een klein zeedorp in Frankrijk bewezen. Daar werd van elke bezending visch één enkel vischje afgestaan om verkocht te worden tot den aanbouw van een Godsgebouw. En de uitkomst werd geenszins beschaamd binnen ettelijke maanden was een aardig sommetje bijeen gegaard. Een groote financier heeft eens gezegd //de eerste vijf gulden, die bespaard worden, kunnen den grondslag vormen van een kapitaal”. Welke zijn niet de schitte rende uitkomsten van coöperatieve vereeni- gingen niet de enkele centen, welke per week voor het goede doel worden afgestaan, doch het gestadige aanhouden eener talrijke massa, welke geregeld blijft offeren, doet de meest verrassende uitkomsten ontstaan. Indien gij er oog voor hebt, ziet rondom u en gij zult ervaren dat overal uit het kleine, het onaanzienlijke, het groote wordt geboren. Of ontstaan niet uit de zwarte steenkool het gas, uit gas electriciteit, uit electriciteit het heldere verreikende licht!’ De geest van den machtigen mensch weet uit het kleine het groote te scheppen zoo ontstaat licht uit duisternis, schoonheid uit het leelijke, orde uit den chaos. Evenzoo is» het met onze zedelijke kracht, want een feit is het, dat op den grond van elk menschenhart, hoe verdorven het ook zijn moge, nog een grein, een enkele korrel deugd zicb bevindt. Het groote geheim van de macht van het kleine op zedelijk gebied zit in organisatie. Het aaneensluiten van velen maakt sterk, daarentegen leidt gemis aan organisatie tot ontbinding, dan verstuift het goede doel als zand of vervliegt het als rook De on misbare voorwaarden van kracht, van bloei zit in aaneensluiting van vele //kleine" deelen tot een schoon geheel. Wat een aanvoerder is wat de dirigent is voor moeten wij zijn voor al dat //kleine" om die te zamen te brengen tot een schoon, harmonisch geheel. Hoe velen, die dagelijks enkele minuten besteden om kwade gewoon ten af te leeren, zouden zich zelven, na verloop van een jaar, niet meer terug kennen Die taaie volhardingskracht om het kleine in het goede te verzamelen, de groote macht, die in het kleine zit, te erkennen, doet ons somtijds voor wonderen staan. Gedenke het waterdruppeltje, dat in staat is hardsteen uit te hollen, mits de druppel slechts ge- statig neervalt. En wat de //kleinigheden” des levens betreft, spreek daar nooit minachtend over! Bestaat ook niet het groene loof, dat de heldere zonnestralen voor ons oog verzacht en welks schaduw ons tegen de middaghitte beschut, uit //kleine” blaadjes Veronacht zaam nimmer de kleinigheden, die het geluk van anderen verhoogen kunnen. De gedenk waardige en kernachtige woorden, dat het afstand doen van het Regentschap, door onze Koningin-Moeder gesproken //ons Land zij groot in alles, waarin een ,/klein” volk groot kan zijn”, komen ons aanstonds voor den geest. (Winsch. Wbl.) Donderdag 31 Aug. Kaatspartij van ge- noodigden te Dokkum. Wedrennen te Leeuwarden. Historisch feest te Makkum. Opstijging van een luchtballon‘te Franeker. Ringrijderij te Koudum. Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- digden te Tjalleberd. Kaatspartij te Pingjum, te Stiens en te St. Jacobi Parochie. Jongenskaatspartij te Mantgum. Maandag 4 Sept. Harddraverij te Pingjum. Kaatspartij van genoodigden te Wommels. Dinsdag 5 Sept. Kaatspartij te Wommels. Woensdag 6 Sept. Keuring van tuigpaar- den te Work urn. Zaterdag 9 Sept. Keuring van schapen en van tuigpaarden te Murmerwoude. Zondag 10 Sept. Kaatspartij te Finkum en te Marssum. Maandag 11 Sept. Paardenkeuring te Irnsum. Harddraverij té Marssum. Dinsdag 12 Sept. Harddraverij te Harde- garijp. Maandag 25 Sept. Bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal van circa lr/23x/2 aan Bolsward. Bezich tiging o.m. van de St. Martini-kerk en de Rijks-zuivelschool. Omstreeks 5 uur ofiicieele ontvangst te Leeuwarden en diner aangeboden door de Staten van Friesland. Dinsdag 26 Sept. HH. M.M. te Leeu warden. Bezoek o.m. aan de ambachtsschool en de coöp. stoom-zuiyelfabriek. Ringrijderij op krompaneelen sjees en in Friesch costuum, volksspelen. Diner, aangeboden door het ge meentebestuur van Leeuwarden. Illuminatie der stad. Rondgang van HH. M.M. door de verlichte straten. Woensdag 27 Sept. Bezoek van het Konink lijk Echtpaar aan Harlingen. Zeiltochtje ter bezichtiging der havenwerken. Déjeuner aan het Stadhuis, ’s Namiddags 4 uur vertrek per extra trein S.S. naar het Loo. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. M.E.T.O. georganiseerd, waaraan jongens uit omliggende plaatsen mochten deelnemen. Niet minder dan 19 partuur, door loting samengesteld, namen aan deze partij deel, ’t Weder was onaangenaam, ja zelfs te koud om stil te staan. Er woei een stevige bries en dit kwam het opslaan niet ten goede. Prachtige partijen zijn er gespeeld waarvan de meest interessante was, die tusschen S. Hiemstra en K. v. d. Schaaf van Witmarsum met E. Plantinga van Bolsward en P. Attema te Pingjum, H. Kuipers te Arum en S. Donia te Achlum. Bij een stand van 5 eersten en zes gelijk waarbij nog een groote kaats, moesten laatstgenoemden het onderspit delven. De prijs f 12, werd gewonnen door B. Tolsma te Arum en de gebr. J. en R. Jilling van Sneek. De premie f 6 door het zooeven genoemde partuur van Witmarsum qn Bols ward en de tweede premie f 3, door J. v. d. Vliet van Wommels, H. Schaafsma Arum, en F. Terpstra te Lions. In het land was bijna geen publiek tegen- vreem- waren. Wanneer ’t niet regende er op het kermisterrein dadelijk weer aangename drukte. Draaimolen, lucht schommel, stoomcaroussel, alles maakte goede zaken. Tot laat in den nacht was er veel volk op de been. ’tWas //los", meer behoe ven we niet te zeggen, want dat woordje van slechts drie letters, bij de meesten zoo niet bij allen wel bekend, zegt genoeg. We hoopten maar, dat het weer Maandag beter zou zijn. Op twee plaatsen zouden festiviteiten plaats hebben, een bloemencorso voor rijwielen en sportkarren en volksver maken bij de St. Janspoort, ringfietsen op het Marktplein. Udele hoop, inplaats van weder nog minder. Wel bleef het in het begin van den morgen droog, maar in den middag viel de regen bij stroomen en juist toen moest het mooi wezen. Slechts weinige toeschouwers trof men dan ook op beide plaatsen aan. Bij de St. Janspoort had. men de volgende rubriekenbloemencorso voor sportkarren, korfloopen, blaastrappen en hardloopen voor jongens, koekjehappen voor meisjes. Slechts twee fietsen namen aan dit corso deel, waarvan de prijs toegekend werd aan den heer J. Bangma en de premie aan den jongenheer Th. v. d. Werf. Beter vertegen woordigd was de rubriek sportkarren en we zouden der commissie wel in overweging willen geven, zich speciaal toe te leggen op de sportkarren, deze maken in allen gevalle een goeden indruk. Van de negen deel nemers behaalden de onderstaanden respec tievelijk den eersten tot en met den vijfden prijs. De overigen kregen een cadeau en tevens alle kinderen een pop. De volgorde der prijswinners wasG. de Vries, Th. B. v. d. Werf, T. v. Goslinga, P. D. v. d. Klei en P. Huizinga, ’t Is wel een beetje eigen aardig, dat de prijzen aan de vaders ten deel vallen, doch het zij zoo. Het hard loopen geschiedde door jongens beneden 7 jaar en daaraan werd door 50 kleintjes deel genomen. Prijs S. Adema, premie D. Kam- stra en 2de premie B. Brouwer. Korfloopen voor oudere jongens. Circa 200 deelnemers, voorwaar geen klein aantal. Prijs en premies A. Koopmans, J. Terhenne, P. Hengst, 8. Nota en C. de Jong. Blaastrappen, eveneens voor jongens. Van de twaalf deelnemers werd de prijs verworven door Th. v. d. Werf en de 1ste en 2de premie door H. en M. de Vries. Van de meisjes werden in de rubriek //koekjehappen" de 1ste tot en met de 8®te prijs behaald door: S. Hooghiemstra, H. Sybrandy, M. Kramer, A. de Jong, Th. Wolke, T. de Boer, J. Kramer en R. Adema. De prijzen waren aardige cadeautjes. Dat een en ander niet zelden de toeschou wers hartelijk deed lachen, laat zich denken. Volksvermaken genieten steeds veel belang stelling en 't was dan ook jammer dat het anders zoo welkome regenwater ook dit ge deelte der kermis bedierf. Voor het Strauss-avond zou worden gehouden door een ons stedelijk muziekkorps. De zaal was flink bezeten van de gelegenheid tot dansen werd druk gebruik gemaakt. Zoo naderde onder de meest ongunstige voorteekenen de Dinsdag, de laatste dag der kermis en der Kaatspartij. Vroeg in den morgen viel de regen reeds bij stroomen. Zonder ophouden duurde dit voort en om tien uur toen de optocht plaats zou hebben, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten had den wedstrijd niet te laten doorgaan. Dat zulks groote teleur stelling verwekte behoeft nauwelijks betoog, doch dit besluit moest vallen, kaatsen was onmogelijk. Groote schade is door moeder nabuur dan ook toegebracht aan vele nering doenden hier ter stede en aan de kermis reizigers, niet ’t minst aan stoom-caroussel, bioscoop, paradetent en paardenspel welke beide laatsten toch al niet over te veel drukte klagen. Op slofjes kon men daar de gegadigden van kaartjes voorzien, zelfs hebben ze een paar avonden door de slechte opkomst niet gespeeld. In plaats van honderden en honderden guldens welke anders verdiend worden, moet men zich thans met niets of met zeer weinig vergenoegen. Moeder natuur heeft deze kermis niet zeer zorgzaam gehandeld door ons niets dan water te zenden. In alle haast werden een aantal dorpen en de stad Franeker met ’t uitstel der partij in kennis gesteld om 't aldaar te doen ver kondigen en mogelijke bezoekers, die wel niet talrijk zullen zijn geweest, geen teleur stelling te bereiden. We hopen maar, dat het bezoek, wanneer de partij, die tot nader Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1