Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. '"I s H 8 1905. 44ste Jaargang. No. 71 ZONDAG 3 SEPTEMBER. Verschijnt Donderdags en Zondags. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van per Fiets etc. BINNEN LTNÏÏ it VOOR Illl Afzonderlijke KWARTEEUW. EEN Koningin haar vijf-en-twintigsten verjaardag uitstapjes INGEZONDEN. daaronder van zulk men zich afvroeg officieel bekend ge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per pqst 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. rondzendt om gelegenheid van vergeet ook onze Dankzeggende Uw getrouwe lezer, genoegen hebben gehad het doel van mijn schrijven is slechts de aandacht van het bestuur van ’t muziekkorps er op te vesti gen, dat zij bij gelegenheden ook onze buurten eens met een bezoek gaan vereeren. De commissie, die thans weer inteekenlijsten gelden voor feestelijkheden ter ’t bezoek onzer Koningin, buurten niet. voor de plaatsruimte, H. ZIJLSTRA, Harlingerstraat. een lang en gelukkig leven als zich, Haar Huis en Haar Volk Leeuwarden. Illuminatie der stad. Rondgang van HH. M.M. door de verlichte straten. Woensdag 27 Sept. Bezoek van het Konink lijk Echtpaar aan Harlingen. Zeiltochtje ter bezichtiging der havenwerken. Déjeuner aan het Stadhuis, ’s Namiddags 4 uur vertrek per extra trein S.S. naar het Loo. 1 Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin maakte gisteren onze stedelijke muziek een tournee door verschil lende straten der stad. Voor andere gele genheden hadden ook zulke optochten met fakkellicht voorheen meermalen plaats, doch ’t valt mij op, hoe bij dergelijke tochten steeds de Harlingerstraat vergeten wordt. Er wonen hier buiten de Blauwpoort ver scheidene gegoede burgers en daarbij door den aanbouw van de vele zijstraten, kan men dit stuk der gemeente haast een voor stad van Bolsward noemen, en is het getal inwoners, dat buiten de Blauwpoort zich gevestigd heeft, van beteekenis op het zie lental der gemeente. Nu is ’t mij bekend, dat velen dezer be woners er hoogen prijs op zouden stellen, dat ook af en toe bij hen de tonen van ons stedelijk muziekkorps eens klonken. De ker- misvirtuozen bezochten dagelijks trouw onze buurten, de draaiorgels kwapien er meer dan wij hadden gehoopt en daaronder van zulk treurig gehalte, dat waarom wordt, als er maakt is, dat slechts vier draaiorgels zullen worden toegelaten, hieraan de hand niet gehouden en als er toch sprake is van keuring, waarom dan ook niet de verouderde muziek bakjes geweerd Doch, Mijnheer de Redacteur, dit laat ik daar, de stad zal daarvan zeker ook volop Zondag 3 Sept. Kaatspartij van genoo- digden te Tjalleberd. Kaatspartij te Pingjum, te Stiens en te. St. Jacobi Parochie. Jongenskaatspartij te Jellum. Ring- fietsen te Tzum. Maandag 4 Sept. Harddraverij te Pingjum en te Roordahuizum. Kaatspartij van genoodigden te Wommels. Dinsdag 5 Sept. Kaatspartij te Wommels. Woensdag 6 Sept. Keuring van tuigpaar- den te Workum. Kaatspartij te Roorda huizum. Harddraverij te Oosterlittens. Donderdag 7 Sept. Kaatspartij te Ooster littens. Harddraverij te Lemmer. Zaterdag 9 Sept. Keuring van schapen en van tuigpaarden te Murmerwoude. Zondag 10 Sept. Kaatspartij te Finkum en te Marssum. Jongenskaatspartij te Mantgum. Maandag 11 Sept. Paardenkeuring te Irnsum. Harddraverij te Marssum. Dinsdag 12 Sept. Harddraverij te Harde- garijp. Maandag 25 Sept. Bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal van circa lx/231/2 aan Bolsward. Bezich tiging o.m. van de St. Martini-kerk. Omstreeks 5 uur officieele ontvangst te Leeuwarden en diner aangeboden door de Staten van Friesland. Dinsdag 26 Sept. HH. M.M. te Leeu warden. Bezoek o.m. aan de ambachtsschool, de coöp. stoom-zuivelfabriek, het Friesch Museum en de tentoonstelling van Friesche kunst. Ringrijderij op krompaneelen sjees en in Friesch costuutn, volksspelen. Diner, aangeboden door het gemeentebestuur van llepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 1 Sept. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school no. 2 te Bolsward. is benoemd mej. T. Speerstra, volontair alhier. 1 Sept. Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, behoeft 't waarborgfonds van onze tentoonstelling niet te worden aan gesproken. 1 Sept. Hoe schitterend we hier giste ren ook feest hebben gevierd, hoe eenig onze illuminatie ook was, toch is weer een deel van dat feestvieren bedorven door een treu- rigen nagalm. Onderscheidene personen toch, die wisten dat ’t afsteken van zwermers ten strengste is verboden, konden de verzoeking niet weer staan ’t bewuste artikel in de politieveror dening te overtreden. ’t Gevolg bleef niet uitverbaliseeren werd schering en inslag, voegen we daarbij Leeuwarderadeel, 31 Aug. Men weet, dat de apothekers vroeger meestal ’n zooge- naamden Gaper boven de deur hadden ge plaatst, gelijk die nog wel gezien wordt voor sommige apotheken en drogisten-winkels. Welnu, ook de heeren doktoren blijken vroeger zulk een kenlijk teeken aan de gevels hunner huizen gehad te hebben, zeker een soort Esculapius-staf. Velen zal dit onbekend zijn en daarom deelen we hier mede, wat wij vonden in een oud gerechtsboek, waar opgeteekend staat, dat in Dec. van 1791 in de Schrans bij Leeuwarden is gestolen: //de chirurgijnstok z/van Johannes Hendrick Breitner, weesende lyblaauw, wit en rood, slings geverfd en synde z/by de voordeur aan den post wel degelyck vastgespykert en wat hoger met 3 suffisante zzysers vast gemaakt, hebbende wel een waarde van zes Caroli guldens.” Lemmer, 1 Sept. Gisterenavond werd hier ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin eenig klein vuurwerk afgestoken, waaronder z.g. zwervers. Een 15-jarige jongen van den jager W. Postma kreeg bij het ont ploffen van zoo’n zwerver de volle lading in zijn gezicht en brandde zich zoo ernstig, dat men onmiddellijk geneeskundige hulp moest inroepen. Hedenmorgen was het ge zicht van den knaap geheel opgezet en met brandwonden bedekt; ook bestaat er vrees voor het verlies van zijn oogen. Joure, 31 Aug. Ging Koninginnedag alhier tot donker kalm voorbij, ’s avonds werd het zooveel te drukker. Allerlei vuur werk werd door jong en oud afgestoken en in de Midstraat was bij wijlen het vuur niet van de lucht. Ontploffende voetzoekers deden ruiten sneuvelen in de huizen der heeren H. de Jong, J. G. de Jong, H. Voskuil en M. J. ten Hoor, waarbij zelfs voor een raam in laatstgenoemd huis het gordijn in brand geraakte. Leeuwarden, 1 Sept. Gisteravond is de 18-jarige knecht D. v. d. W. in de olie- fabriek van v. d. W. &'S. op de Schilkampen alhier in een oliebak verdronken gevonden. Lemmer, 1 Sept. De kapt, van de Holl. Fripsland-boot, hier hedenmorgen van Amster dam binnenkomende, rapporteert, dat gisteren avond op de Zuiderzee in de nabijheid van Pampus, door de stoomboot //Dokkum I” een Huizer botter in den grond is gevaren. De opvarenden konden gelukkig door de stoom boot worden gered. Amsterdam, 1 Sept. Zekere M. heeft heden morgen te half twaalf zijne woning in de Balthazar Florisstraat in brand gestoken en daarna zichzelf door een revolverschot van het leven beroofd. De brand was te een uur gebluscht. Er is veel schade, ook aan belen dende perceelen. de verhaaltjes van verkleede marechaussees, dan is het te rijmen, dat onze kantonrechter van de feestdrukte nog wel wat n a w e r k krijgt. Het volgende, van ruim 500 hand- teekeningen voorzien adres is heden aan den Raad onzer gemeente verzonden: Aan den Raad der gemeente Sneek, Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen inwoners der ge meente Sneek, dat blijkens het verslag in de Sneeker Courant, in Uwe raadszitting van den 9 Aug. ’05 is ingekomen een bericht van de //Commissie van beheer van het muziekcorps der d.d. Schutterij te Sneek," dat zij om aangegeven redenen het beheer over genoemd muziekcorps niet meer op zich nemen, dat dit bericht door uwe ver gadering voor kennisgeving is aangenomen; dat hierdoor het voortbestaan van het muziek corps zeer twijfelachtig is geworden; dat het hunne overtuiging is, dat onze gemeente een muziekcorps behoort te bezitten, zoowel uit hoofde van de groote belangstelling van het publiek bij de concerten in het park, alsook om den bloei der Gemeentelijke Muziekschool, waarvan een goed muziekcorps toch wel als de voortzetting is te beschouwen. Redenen waarom zij Uwen Raad uitnoodigen op de eerstvolgende begrooting een som uit te trekken voor een Stedelijk Muziekcorps, om daardoor de principe van de instelling van een degelijk corps aan te nemen. Hetwelk doende, Volgen handteek. Sneek, 23 Aug. 1905. De dag van gisteren is hier schitterend gevierdintocht van de Koningin, ’t aan bieden van een bouquet aan H. M., muziek, wedstrijden, aan alles geen gebrek; en daarbij een enthusiasmede echte Hare Majesteit had ’t moeten zien, dat had de Kroon op ’t werk gezet van ons onvermoeid bestuur van de vereeniging voor Nat. Prov. en Ste delijke feestdagen. En dan de avond. Duizenden lampions was maar een. Wat een kleurenpracht, welk een lichteffect in onze donkere allee’s, en langs onze vele grachten. Voeg bij die ver lichting een vlaggentooi, in enkele straten (Oosterdijk o.a.) zoo grootsch mogelijk en ge kunt u zoowat een denkbeeld vormen van onzen Slen Augustus 1905. Smokkelarij. Nu met het smokkelen meer uit Koewacht enkele personen van vee niets te verdienen is, beginnen, naar men aan .de Tern. Crt. schrijft, weer hun geluk te beproeven met het smokkelen van sigaren. Alle win keliers hebben steeds een grooten voorraad goedkoope sigaren, van 8 tot 9 gulden per duizend, die door de smokkelaars worden opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische dorpen als //fijne Hollandsche sigaren” voor 5 a 6 frs. per honderd worden verkocht. Dit smokkelen gaat met minder gevaren gepaard, dan dat van vee, en ge schiedt vaak op klaarlichten dag. De smok kelaars schijnen echter met vee] overleg te werk te gaan want zelden hoort men van aanhoudingen. Toch hadden er dezer dagen op de Kruisstraat, een gehucht tusschen deze gemeente en Moerbeke gelegen, een paar ontmoetingen plaats. De douaniers Termonia en Thomas hielden een smokke laar aan, die 300 sigaren bij zich had, terwijl eerstgenoemde een anderen smokkelaar, die nog wel per rijwiel was, zoodanig in ’t nauw bracht, dat hij zijn rijwiel moest achter laten om in een bosch een schuilplaats te zoeken. Het rijwiel werd in beslag genomendoch de smokkelaar z/was gaan vliegen”. Goed afgeloopen. De heer S., distillateur aan de Emmastr. te Hilversum, kreeg bij het hooi opladen met een hooivork een zoodanigen steek in de directe nabijheid van een zijner oogen, dat men dacht dit oog te hebben uitgestoken. Hoewel de wond zeer diep was, constateerde de inmiddels geroepen geneesheer echter, dat het licht niet geraakt was. In de R. K. Ziekenverpleging werd het gewonde oog verbonden. Bij Kon. Besluit is aan den beer W. W. Hopperus Buma, met ingang van 1 Sept. 1805, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hennaarderadeel, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 31 Augustus mocht Hare Majesteit onze vieren. Veel is gebeurd sedert zij in 1880 geboren werd, meer nog sedert zij, door den dood van Koning Willem in 1890, Koningin werd. Veel verplichting heeft ons land aan Koningin Emma, de wijze Regentes, maar bovenal de zorgzame, verstandige en liefdevolle Moeder, die toen zij het regentesschap neerlegde met trots Haar Dochter wijzen kon op een Volk, dat de troon der jonge Vorstin zou omringen met liefde en trouw; uit liefde voor de Dochter der Oranjes, uit dank voor de groote toewijding door de Gemalin van den laatsten Oranjevorst betoond aan het Nederlandsche Volk. En hebben wij, Kinderen der Lage Landen, als loyale onderdanen de jonge Koningin bij Hare troonsbestijging met sympathie begroet, thans kunnen wij zulks doen met dank baarheid bovendien, want de traditie van Haren Doorluchtigen Vader en van Hare Moeder getrouw, is Koningin Wilhelmina voor alles geweest de conStitutioneele Vorstin, staande boven de partijen, eerlijk Hare zware taak vervullend ten nutte van ons aller Vaderland. Kort nog is Hare regeering geweest, maar wij hebben gelegenheid gehad te waar- deeren den hoogen ernst die Haar bezielt en hadden wij Haar vroeger lief uit ridderlijke gehechtheid aan het Huis van Oranje, wier laatste telg zij is, thans hebben wij Haar lief om Haar zelfs wil, als Vorstin en als Vrouw beiden. God schenke Haar een lange en gelukkige regeering, Vrouw en vervulle alle wenschen die Hare Majesteit voor koestert. i Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1