lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 72. DONDERDAG 7 SEPTEMBER. Verschijnt Donderdags en Zondags. BINNENLAND. 1 f Uit de Raadszaal. Afzonderlijke op en f a. 1904 het ver- een toeschouwers veel w Vergadering op Dinsdag 5 September. JVeth. tot het tijdelijk ge- u u f 805,— - 754,12 VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I 5/s n 1 bestuurslid van op de verbeterde route. Ik wil daarop zeg gen, dat de gekozen route geen bezwaar opleverde. In Amsterdam bijv, worden met een vierspan wel gevaarlijker hoeken gepas seerd dan hier bij ’t Armhuis. Nu de route eenmaal is nagegaan en vastgesteld, kon daarin geen verandering gebracht worden. Op het adres wordt afwijzend beschikt met algemeene stemmen. PUNTEN VAN BEHANDELING: 2. Aanbieding van de Gemeente- Schutterij-rekening over 1904. De gemeente rekening wijst Ontvangsten Uitgaven Nadeelig saldo De schutterij-rekening de ontvangsten de, uitgaven aan: f 183,489,6P - 184,365,84 876,225 10 n a 18 n a 40 en de her- ieder perceel worden Bij opening waren tegenwoordig 9 leden. De Voorzitter deelt mede een Resolutie van Ged. Staten, dat bij hun College geen bezwaren zijn ingekomen tegen de toelating der herkozen leden en het nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad. Voor kennisgeving aangenomen. De heeren Cuperus en v. d. Werf worden daarop verzocht de gekozen raadsleden binnen te leiden. De heeren Schotman, Keikes, Praamsma en v. d. Steele plaatsen zich voor den Voorzitter en leggen in diens handen de voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht daarna de heeren geluk met hun benoeming. De leden die herkozen zijn wenscht hij toe dat zij met denzelfden ijver als in hun vorige periode zullen bezield zijn, het nieuw gekozen lid dat hij ook zijn beste krachten zal aan wenden om in harmonischen geest mede te werken tot behartiging der gemeentebelangen, en verzoekt daarop den heeren plaats te nemen. Deze teekenen nu de presentielijst, zoodat alle 13 leden tegenwoordig zijn. De notulen der twee vorige vergaderingen, die van 3 en 11 Augustus worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een telegram van dankbetuiging ontvangen als antwoord op den gezonden gelukwensch met den verjaardag van H. M. de Koningin. Notificatie. Ingekomen stukken: Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van ’s raads besluit om nog een onderwijzer aan te stellen in de school voor m.u.l.o. b. Idem, waarbij nader is bepaald dat de gemeente-rekening over 1904 moet zijn ingezonden voor 2 Oct. c. Idem, houdende goedkeuring van plan van geldleening ad. f 20,000, Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van Johs. Boorsma, zoekende den toegangsweg naar zijn nieuw- gebouwden timmerwinkel te mogen bestraten, een Wethouder, ten van den heer Batig saldo f 50,88 Deze rekeningen worden in handen eener Commissie gesteld, de heeren Schotman, van der Werf en van Randen. 3. Benoeming van gevolge periodieke aftreding J. Kramer Mz. De heer Kramer wordt met 12 stemmen herbenoemd. Op de vraag des Voorzitters of hij deze benoeming aanneemt, antwoordt de heer Kramer: Uit de stemming blijkt, dat mij een bewijs van vertrouwen is gegeven; toen ik de eerste maal benoemd werd, zag ik wel eenig bezwaar en ik gevoel dat ik veel meer had kunnen doen, maar door* de andere heeren van het Dag. Best, werd het mij nog al gemakkelijk gemaakt. Nu ik zie, dat de raad genoegen neemt met hetgeen ik deed, dank ik voor ’t in mij gestelde ver trouwen, en hoop dat ik weer met mijne medeleden met dezelfde ambitie en toegenegen heid zal mogen werken, en verklaar de be noeming aan te nemen. (Applaus.) De Voorzitter. Het doet mij genoegen, dat gij herbenoemd zijt met zulke groote meerderheid, wat een bewijs is van ’t ver trouwen door den Raad in u gesteld. Terecht is door u opgemerkt, dat in ons college steeds een aangejiame geest heerscht, en T is mijn wensch dat diezelfde geest ons zal bezielen en onze vriendschappelijke verhou ding mag blijven bestaan. (Applaus.) 4. Benoeming van twee leden der com missie voor de strafverordeningen. De heeren Schotman en Keikes treden af. Beiden worden met 12 stemmen herbe noemd. 5. Benoeming van het Houckamaleen. Dé heer Schotman, die aftreedt, wordt met 12 stemmen herbenoemd. 6. Benoeming van een lid der commissie van het Sledelijk Muziekkorps. De heer Schotman, die aftreedt, wordt herbenoemd met 11 stemmen. De heer van Randen had 1 stem en 1 briefje was blanco. 7. Voorstel van Burg, en JVeth. tot wijziging van ’s raadsbesluit inzake het in gebruik af staan van een lokaal voor de Commissie der Ongevallenwet. Den 23 Jan. 1903 is deze commissie de archief kamer als vergaderlokaal afgestaan tegen een jaarlijksche toelage van f50. De Minister van Binnenl. Zaken heeft een missive gezonden, dat aangezien het weinige gebruik dat van dat lokaal wordt gemaakt door die commissie, de toelage wat hoog voorkomt, en het Z.Ex. beter voorkomt de toelage te bepalen bijv, op f 2,50 per vergadering. B. en W. doen het voorstel om in dien geest te besluiten, daar inderdaad de toelage voor dat lokaal wel wat hoog is, en voor schoonmaken eigenlijk niets behoeft te worden gerekend, aangezien de gemeente-archivaris daar dagelijks zitting heeft en ’t lokaal dus toch schoon gehouden moet worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Voorstel van Burg, en i bepalen van den gasprijs voor bruik van gas. Daar een aanvraag inkwam om gas voor illuminatie bij het bezoek der Koningin, en omdat wellicht nog meerderen zulks zullen een betere toekomst gevestigd. Eenige jaren geleden was een zoon naar familiebe trekkingen in Noord-Amerika gegaan om te trachten daar goed geld te kunnen verdienen, wat waarlijk goed gelukte. Dit lachte een tweeden zoon zoo vriendelijk toe, dat hij het vorige jaar er ook heen reisde en eveneens naar wensch slaagde. Nu moesten vader en moeder en de overige broeders en zusters er ook komen. De gelden waren spoedig door de vooraf vertrokken zoons bijeen vergaard en overgestuurd om ook de reis naar het nieuwe Vaderland te aanvaarden. De zaken werden hier spoedig in orde gebracht, de huismeubels verkocht en Vrijdag morgen vertrokken de ouders met 7 kinderen naar Rotterdam om vandaar scheep te gaan naar Noord-Amerika. Maar welk een teleurstelling wachtte hen. Voordat de passagiers het schip betrokken, waren ze aan keuring onderhevig. Twee van het zevental mochten de reis niet meedoen, omdat de doktoren bemerkten dat verschijn selen van mazelen zich voordeden, zoodat de moeder alhier Zaterdag weder terugkwam, terwijl de vader met het overige .vijftal de reis vervolgde. Na eenige weken wachtens zal de moeder opnieuw de reis ondernemen. 2 Sept. Bij den landbouwer Tj. Stel lingwerf onder deze gemeente is Vrijdagnacht ingebroken. Door het opschuiven van een raam is een persoon binnengegaan en heeft een pan met vleesch gezocht en gevonden. Hiervan heeft hij een flinke hoeveelheid op gegeten, waarna hij zich in de schuur heeft te slapen gelegd. Des anderen morgens toen de boer met zijn huisgenooten en verder werkvolk de gewone bezigheden wilden ver richten, werd de man daar aangetroffen, waarna het bovenvermelde werd ontdekt. Hij werd nu op de boerderij gehouden, terwijl een der zoons per fiets naar den Rijksveldwachter D. Brouwers ging, die ter stond mede ging en hem in verzekerde be waring mede naar het Stadhuis alhier nam. Na verhoord te zijn, is de persoon geboeid naar Leeuwarden overgebracht. Het bleek te zijn T. C. van Hemelum, een oude bekende der justitie, die pas uit de gevangenis was ontslagen en die nog een jaar gevangenisstraf in petto had, wegens diefstal uit een veerschip te Sneek, welke in het voorjaar aldaar is gepleegd. 4 Sept. De najaars paardenmarkt is voor onze gemeente gewoonlijk een drukke dag. En dat was van morgen al spoedig te zien. Ruim 8 uur stonden eenige paarden en veulens aan de lijn, welk getal allengs vermeerderde, zoodat in het geheel 159 vier voeters werden aangevoerd. De avond tevoren waren vreemde kooplieden uit Holland komen opdagen om op tijd aanwezig te zijn, welke des anderen morgens door velen uit den omtrek werden gevolgd. De handel begon al spoedig en menig paard werd aan keuring onderworpen, om te zien of er ook gebreken waren te bespeuren. Het terrein daarvoor werd gekozen in de Bagijnestraat en links en rechts van het Marktplein, zoodat de menschen daar moesten oppassen om niet met de paarden in aanraking te komen. Het was druk, aangezien veel volk van buiten was gekomen de Markt te bezoeken. De prijzen van luxe paarden bedroegen van f 300 tot f 400, werkpaarden f 120 tot f 250, veulens f 50 tot f 80 en slacht- paarden f 50 tot f 80. De handel was vrij levendig. Niettegenstaande het vorige dagen bijna altijd regende, bleef het dezen dag gelukkig droog en scheen de zon tusschenbeiden vrien delijk door de wolken. (De Banier). Sneek. De jongste rustdag werd in den avond ontheiligd door een viertal knapen, dat in den tuin van onzen burgemeester zonder verlof een pereboom nazag. De politie maakt' ’t volkje thans duidelijk, dat hofzingen nog niet als gepermitteerd in onze wet is opgenomen. Op den Oosterdijk kreeg Maandag avond een zoontje van 8. de Ree een zwaar beladen kar van de firma Martin Co. over zijn voet, ’t Getroffen lichaamsdeel blijkt gelukkig alleen wat gekneusd te zijn. Zondag j.l. had hier een vergadering plaats van magazijn- en winkelbedienden. Besloten werd tot oprichting van een ver- eeniging waarbij 2fl aanwezigen zich aansloten zijnde gemeentegrond achter ’t Postkantoor gelegen. In handen van B. en W. gesteld om advies. De Voorzitter doet mededeeling, dat voor de geldleening is ingeschreven voor f 50,000 en dat gegund zijn f 10,000 aan A. Bloem bergen Zonen te Leeuwarden tegen lOO^O/o en f 10,000 aan Lisa Kann te ’s-Gravenhage tegen 1003/lo°/o en dat voor onderwijzer aan de Fransche school zich 5 sollicitanten hebben aangemeld. Aangenomen voor kennisgeving. Nog was ingekomen een adres van be woners van de Groote en Kleine Dijlakker, dat zij vernomen hebben dat H. M. de Ko ningin bij haar bezoek aan de Groote Kerk de route door de Kerkstraat zal nemen en ook terug. Zij verzoeken nu den terugweg te nemen langs den Dijlakker en een hulp brug te leggen voor de huizen van Visser en Wouters, wat geen groote kosten geeft en H. M. een veel breedere straat wordt getoond en waar ook voor meer ruimte over is. De Voorzitter deelt mede, dat hij naar aanleiding van dit adres een onderhoud heeft gevoerd met den Commissaris der Koningin, doch daar de route reeds is geregeld en be paald, kan hierin geen verandering gebracht worden terwijl ook door het Koninklijk rijtuig geen hulpbrug zou mogen gepasseerd worden, zonder dat deze vooraf door de daarvoor ge stelde autoriteiten is goedgekeurd. De heer Boersma dankt den Voorzitter voor zijn genomen moeite bij de hoogere autoriteiten, toch verneemt hij met leedwezen dat het verzoek is afgewezen. Hij meent dat wanneer was gewezen op het mindere gevaar door de breedere straat te passeeren met een vierspan, dan bv. op den hoek bij ’t Armhuis, terwijl de toeschouwers dan op de Kleine Dijlakker een veilige en geschikte plaats hadden, zulks wel overweging had verdiend. Waar hoogere machten echter beslist hebben zal er niets aan te doen zijn. De Voorzitter. Ik zie in dat antwoord van den heer Boersma eenigszins een verwijt mijnerzijds al zou ik niet gewezen hebben ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. aanvragen, doen B. en W. op advies der Gascommissie het voorstel om voor illumi natie bij het bezoek der Koningin en een paar dagen er voor en na het gas verkrijg baar te stellen bij een aanvoerbuis van i/2 Eng. duim a 7,5 ct. u u u per uur. De kosten van aanleg, stelling der straten voor op taxatie uitgevoerd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting wordt nu geschorst. Na heropening doen Burg, en Weths. het voorstel om voor een waardige ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, voor versieringen en feestelijkheden een crediet uit de gemeentekas te verleenen tot een maximum van f 2000. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Cuperus, Van der Meer en Van der Werf. De vergadering wordt nu andermaal ge schorst ter behandeling der reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering, wordt be sloten op de reclames tegen den hoofdelijken omslag te beschikken, zooals in geheime zitting is besproken. Sluiting der Vergadering. Donkerbroek, 2 Sept. Bij den veehouder L. v. d. B. alhier had men een rat in een bunzingval gevangen. Sinjeur werd uit de val in een zak gedaan, maar beet in zijn pogingen, om uit de nieuwe gevangenis te ontsnappen, den knecht J. K. zoodanig in de hand, dat de hulp van een geneeskundige onverwijld moest worden ingeroepen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Stiens, 4 Sept. Naar we hier tot ons leedwezen vernemen, zal met 1 Oct., als de Holl.-IJz. Spoorweg-Mij. de exploitatie van de Noord-Friesche Locaal Spoor overneemt, een 15-tal werklieden van laatstgenoemde lijn worden ontslagen. Onder hen zijn ver scheidene hoofden van gezinnen, voor wie het moeilijk zal zijn juist voor den winter eene andere betrekking te vinden, zoodat voor hen de toekomst er donker uitziet. Hennaard, 1 Sept. Gisteren namiddag omstreeks 5 uur was ons anders zoo rustig dorpje geheel in rep en roer. Wat toch was het geval Ter gelegenheid van den Koning innedag was te Franeker een luchtreiziger opgestegen. De wind dreef den ballon onzen kant uit en we hadden een prachtig gezicht op het nederdalen, onmiddellijk bij ons dorpje tusschen de boerenhuizingen van G. Bonnema en S. Hijlkema. Spoedig waren eenige kloeke mannen aanwezig om den luchtreiziger be hulpzaam te zijn. Het schouwspel was iets nieuwsvandaar dat in een oogenblik een kolossale menschen massa samenstroomde om ooggetuige te zijn. Zij kwamen van Spannum en Edens, van Spijk en Hennaard, van Wom- mels en Oosterend, van IJtens en Hijdaard, van Wieuwerd en Britswerd, van Rien en Schillaard, van Bolsward en Lollum, van Waaxens en Cubaard, ja van Huins en Lijons en van Oosterlittens en Baard. Ten laatste heeft een voerman van IJtens den luchtschipper met zijn bagage weder naar Franeker teruggebracht. Makkinga, 2 Sept. In den jare 1902 werden er door de vischclub van Donkerbroek vijf honderd Gallicische karpers, aangekocht te Vaasen op de Veluwe, in ’t Tjongerkanaal gebracht. Drie jaren zijn thans verloopen en in het gedurende dien tijd dikwijls uitge worpen net werd nog nimmer een karper gevangen, zoodat de onderstelling, dat bf de snoeken de geïmporteerden als een lekker hapje hebben beschouwd, of de nieuwe bewo ners in gesloten colonne zijn weggezwommen, ons niet gewaagd toeschijnt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workurn, 4 Sept. Dat alles altijd niet voor den wind loopt, ondervond de vorige week ’t echtpaar F. de H. De man had een groote huishouding en moest dikwijls scharrelen om fatsoenlijk door den tijd te komen. De laatste jaren evenwel had hij vast werk en kon zoodoende met zijn talrijk gezin rond komen, gesteund door de zoons die vader hielpen in de verdienste. Toch werd nog altijd de hoop I l'< Bolswardsche Courant II u u n 3/l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1