lieuws- en Advertentieblad TOBöOltW Bolsward en Wonseradeel. PROGRAMMA. RandetarrespondentC--;., 1905. No. 73 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. A ZONDAG 10 SEPTEMBER. Bezoek van het Koninklijk Echtpaar. Vrijdag 15 Sept. 1905. INGEZONDEN. Stadsnieuws. 1 Professoren van de voorr £®®®®®®®ffi®®®« Zet toch UwèS’re lanuen voornemens zijn, deze provincie met een bezoek te vereeren, dat van 25 tot en a.s. zal duren en dat daarvoor, onder goedkeuring van Hare Majesteit is vastgesteld' navolgend VOOR plaatsruimte. 7 «i Zijne De Banier, - afdeeling het muziek- „De Har tl are 15 ure 1 van Harer afdeeling de woning Majesteits Commissaris tegen 121/2 21/2 uur. een bezoek ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar over dienstbetrekkingen, ’t leek geen eind zou komen. kwam een einde, ten laatste door den rijstebrijberg van wet- er mógelijkheid het tramstation vandaar zich per rijtuig naar zou gaarne zien, voldoende, doch de voorzitter deelde mede, dat de zaak thans voortgang kan hebben, daar de gemeente het tekort dekt. Niet minder dan 880 inschrijvingen zijn inge komen, zoodat men zeggen kan, dat de in schrijving vrij algemeen is; ook de arbei dende bevolking werkt kranig mee om de commissie financiëelen steun te verschaffen. De firma D. v. d. Werf Gz. heeft verder toezegging gedaan de palen, welke benoodigd mochten zijn, gratis in bruikleen af te staan, terwijl mejuffrouw T. Simons hoeden aan- voor schoolkinderen. was ingekomen een van de Groote en I Voor het Kantongerecht. In de zitting van gisteren (Vrijdag) werd o.m. ook behandeld de zaak tegen C. E. te Bolsward, die op Pinkstermaandag een jon getje met een revolvertje schoot in zijn been en thans voor „baldadigheid” terecht staat. Beklaagde zelf was niet opgekomen. In de wachtkamer zat een klein knaapje van ongeveer een jaar of tien met een per soon, dien wij voor den vader van ’t knaapje van Friesche nij ver huis vlijt in den foyer van op speciaal verzoek van biedt, waarschijnlijk Bij de vergadering request van de bewoners Kleine Dijlakker, waarin zij verzoeken met de a s. feesten ook voor versiering en ver lichting in aanmerking te mogen komen. Door een paar leden der commissie, tevens bewoners van de Dijlakker werd hieromtrent een en ander in ’t midden gebracht en ten slotte kwamen zij tot den wensch, dat dit protest aanleiding mag zijn, dat ook de Dijlakker voor volksconcerten haar beurt krijgt. De voorzitter herinnert aan de onmoge lijkheid om een hulpbrug te leggen. De commissie zou het dan ook onbillijk vinden 'met betrekking tot de andere straten, om thans nog wijziging te brengen in het pro gramma, te meer daar de Markt c.a. als de algemeene wandelplaats in Bolsward te be schouwen is. Met algemeene stemmen werd aangenomen dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen en geen wijziging in het programma te brengen. De voorzitter betuigde daarna zijn leed wezen tegenover de Bolswardsche pers, dat de Leeuwarder Courant vooraf is ingelicht geweest en ’t speet hem, dat iemand uit ’t midden der Feestcommissie die inlichtingen aan de Leeuwarder Courant, of aan den cor respondent van dat blad, verstrekt heeft. Dr. C. J. Niemeijer, die tot nog toe uit- stedig was geweest, werd hierop als lid der commissie geïnstalleerd. De begrooting van uitgaven werd onver anderd vastgesteld tot een bedrag van f 2000, doch inzake de plaats waar de lichtbeelden zullen worden gehouden is nog geen beslissing gevallen. De voorz. der sub-commissie voor de lichtbeelden, de heer H. J. Hommes, zal hieromtrent nader 'confereeren met den Bur gemeester dezer gemeente. De heer Jacobs vraagt of bestaat, dat H.H. M.M. aan uitstappen en het stadhuis begeven. Hij dat het dagelijksch bestuur dan stappen in die richting zou doen. Wanneer de locomo tief met het salonrijtuig voor het stadhuis staat, zal dit zeer zeker niet bevorderlijk zijn voor het vrije gezicht. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het plan voor dit alles vastgesteld is en daaraan nu eenmaal niets veranderd kan worden, waarschijnlijk zal vanaf de Kerkstraat tot de brug het terrein voor het stadhuis worden afgezet, tevens zal er een verhooging op het 'bordes worden aangebracht, zoodat ieder daardoor in de gelegenheid zal zijn H.H. M.M. op die plaats te kunnen aanschouwen. De definitieve vaststelling van het pro gramma is ditmaal uitgesteld tot een nieuwe vergadering van de geheele commissie, welke in de volgende week gehouden zal worden. Nadat de heer O. W. Eisma het dagelijksch bestuur der Feestcommissie dank had ge bracht voor zijne talrijke werkzaamheden, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. van Harer '_j uur. Uitrijden voor het brengen van aan de van wege de Provincie te houden ringrijderij op den Harlinger straat weg waarvoor door Hare Majesteit een Prijs is geschonken. Terugkeer van daar te ongeveer uur, aanzagen. Ons eerste idee was, dat vader beklaagde of getuige was en het jongetje voor pleizier meegekomen naar stad. Maar, niets van dat alles, ’t bleek ons later dat ’t zoontje de getuige dat was die man Nu het was dat het jongetje Donderdagavond vergaderde de commissie, welke op 25 September a.s. de leiding van alles zal hebben, opnieuw, Na de vorige vergadering waren van vele particulieren nog giften ingekomen alsmede een schenking van het St.-Anthony Gasthuis ten bedrage van f 250. In ’t geheel is er thans f 1526 bijeen, Nog is het bedrag niet 7 uur. Diner ten stadhuize, aangeboden van wege de Gemeente. Van 93/4 tot 103/4 uur. Rijtoer ter be zichtiging van de algemeene illuminatie en van het van wege de Provincie aangeboden vuur werk op het Wilhelminaplein. Woensdag 27 September. Voormiddags 10 uur. Uitrijden, ten einde een bezoek te brengen aan de Nieuwe Ambachtsschool aan het Nieuwe kanaal. 11 uur. Vertrek uit Leeuwarden met den Noord-Frieschen lokaalspoorweg naar Harlingen, door degemeenten Leeuwarderadeel, het Bildt en Barradeel, met een oponthoud telkens van vijf minuten aan de stations van Stiens, Sint Anna Parochie en Sexbierum. Aankomst te Harlingen te ongeveer 121/2 uur. Ontvangst aan het station door Burge meester en Wethouders. Per rijtuig van het station naar het Stadhuis. Ontvangst aldaar door de leden van den gemeenteraad. Dejeuner aangeboden door de gemeente Harlingen. 2ï/2 uur. Bezichtiging van de havenwerken. Daarna rijtoer. 4 uur. Vertrek per spoor, over Stavoren, naar ’s Gravenhage. Leeuwarden, 6 September 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. In ons vorig verslag hebben we vergeten te melden, dat ook de heer J. Dijkstra Az. als architect benoemd is in de commissie van verlichting. Bovengenoemd feest zal VRIJDAG SEPTEMBER 1905, des avonds ten 8 in „de Doele” worden gevierd. Omstreeks 190 aanvragen om stekken waren ingekomen, zoodat op inzending van 760 planten mag gerekend worden. Des namiddags tusschen 2 en 4 uur zullen de bloemen in de Doelezaal worden tentoon gesteld, de leden en begunstigers van „Flo- ralia” hebben daar vrijen toegang, ieder ander kan er komen tegen betaling van f 0,50. Men kan zich dan overtuigen met hoeveel lust en zorg er gekweekt is. Des avonds ten 6 ure is de zaal geopend voor allen die bloemen inzenden en 7 uur, voor zoover er plaats is, voor andere personen boven den 16-jarigen leeftijd, tegen betaling van 10 cent per persoon. Het Bestuur van „Floralia”, heeft een verzoek: verblijdt het, welwillende geefsters en gevers, evenals vorige jaren met eenige geschenken, die zij voor de best gekweekte planten als prijzen kunnen uitreiken. De fondsen der Vereeniging zijn niet van dien aard, dat die prijzen uit eigen middelen kunnen worden aangeschaft. Alle geschenken worden gaarne Donderdag 14 September a.s. in „de Doele”, tusschen 7 en 10 uur, door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur van de Vereeniging „Floralia” C. J. van der VEEN, Voorzitter. D. van der MEER. J. HOMMES. Dr. C. J. NIEMEIJER. D. TERHENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. H. EISMA. M. SCHOTMAN Mz., Secretaris- Penningmeester. Maandag 25 September. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zullen, komende uit ’s-Gravenhage, ongeveer 12 uur des middags te Stavoren aankomen en aldaar door den Commissaris der Koningin opgewacht en door dezen, over Sneek, naar Bolsward begeleid worden. Aankomst te Bolsward te ongeveer 1 uur. Aldaar zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid ten stadhuize worden opgewacht door het dagelijksch bestuur der gemeente en de leden van den gemeenteraad. Ongeveer lr/4 uur bezoek per rijtuig aan de Sint Martinikerk en aan de fabriek van gecondenseerde melk „Hollandia.” Tegen 3 uur vertrek van de Hooge Gasten over Sneek, naar. Leeuwarden, tot aan de grens der gemeente door den Burgemeester uitgeleid. Bij de aankomst te Leeuwarden, te onge veer 4 uur, zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins op het perron van het stationsgebouw worden ontvangen door den Burgemeester en in de wachtkamer worden opgewacht door de leden van Gede puteerde Staten en den Griffier, het gemeente bestuur van Leeuwarden en andere hooge autoriteiten. Op het Stationsplein zal een schutterij met het vaandel en korps geschaard staan, om aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins de gebruikelijke eerbewijzen te geven. Van het station zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins zich per rijtuig langs den door den Commissaris der Koningin, in overleg met den Burge meester te bepalen weg naar de woning van den Commissaris der Koningin begeven, waar de Hooge Gasten hun intrek zullen nemen en bij aankomst worden ontvangen door de echtgenoote van Harer Majesteits Commis saris en zijne twee dochters. Aan het hoofd van den stoet, die wordt geopend door eenige Koninklijke marechaus sees te paard, rijden de rijtuigen van den Burgemeester en van den Commissaris der Koningin. Op het plein vóór de woning Majesteits Commissaris zal eene infanterie met vaandel en muziek zijn opge steld, om aan Hare Majesteit en den Prins de militaire eerbewijzen te geven. Zoodra Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins zullen zijn afgestapt aan het gebouw, bewoond door Harer Majesteits Commissaris, zal aldaar de Koninklijke stan daardvlag worden geheschen. 7 uur. Diner ten stadhuize, aangeboden van wege de Provincie. Na afloop keeren Hare Majesteit en Koninklijke Hoogheid de Prins naar de woning van Harer Majesteits Commissaris terug. Dinsdag 26 September. Voormiddags 9i/2 uur. Hulde aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins óp het Hofplein vóór de woning van den Commissaris der Koningin. 10 uur. Uitrijden, ten einde te bezoeken lo. het Friesch Museum in de Koningstraat, 2o. de coöperatieve stoomzuivelfabriek aan het Nieuwe Kanaal, 3o. de tentoonstelling heid en tnonie”, Majesteit georganiseerd. Terugkomst aan was en vader, want werkelijk... souffleur. in ’t eerst niej. verkeerd, een tolk had meegenomen want hoewel de heer kantonrechter gewoon Nederlandsch sprak, wat het knaapje ook deed, moest vader eerst elke vraag repeteeren en ’t antwoord er bij geven. Bedremmeld en bedeesd kwam Pieter de audiëntie-zaal binnen. Met verwonderd ge laat zag hij bij al die „mannen met gladde knoopen” op, want voor die personen heb ben jeugdige kinderen steeds een aangeboren respect. Met de „pelisie” jaagt men zenaar school, naar bed, kortom men kan dan alles gedaan krijgen, "wanneer er aan toegevoegd wordt, „maar als je zoet bent doe ik het niet”. In dat stadium is Pieter ook. In de zaal gekomen, wist hij niet waar hij heen moest, tot vader hem den weg wees, wien men meteen te kennen gaf, dat hij maar meegaan moest. Daar stond hij, de kleine baas, geen deel van zijn klein lichaam bewoog, ’t Was Pieter Tichelaar, oud 10 jaar, resideerende in een der wonigen bij de steenfabriek „Zorgvlied”, alias tichelwerk, die Pinkstermaandag door bovengenoemden C. E. met een revolver in zijn been werd geschoten, zoadat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naam en ouderdom waren dank zij vaders hulp nog al vlug bekend, doch aan Tiche laar 8r. werd te kennen gegeven, dat men niet van souffleurs hield, daar hij eerst de vraag van den rechter herhaalde en dan Pieter adviseerde welk antwoord hij geven moest, ’t Begon thans minder goed te vlot ten, maar... hij hoorde thans ook zooveel woorden, welke hem als een vreemde taal in de ooren klonken. Alle bij de wet ge stelde vragen moesten natuurlijk worden gedaan. „Welk beroep heb je?” Daar had je ’t al, dat was ’t eerste, doch de kantonrechter was zoo welwillend dadelijk er overheen te vragen„ben je nog op school „Ja, mijnheer”. „Heb je beklaagde wel gekend, vóór het feit, waarvoor hij thans terecht staat Alweer een moeilijkheid, doch met een paar tusschenvragen kwamen we waar we moesten zijn. Toen 11 wel, dat er Doch er waren we telijke vragen, hier gericht tegen een jon getje van tien jaar heen. ’t Wou nu beter vlotten, we kregen thans een vrij geregeld en omstandig verhaal van het feit, flink gespekt met het voor velen zoo noodige „ik zei” en „hij zei”. Heel in ’t kort is de geschiedenis deze: Pieter was met nog een knaapje op het terrein, toen C. E. met een vriend op de droogrekken gingen staan. Dat zou Pieter aan zijn moeder zeggen, hij liep weg en kreeg een schot in zijn been. Dit kogeltje is daarop in het bureau van politie door geneeskundige hulp verwijderd en thans is de wonde nog niet genezen. De gewonde gebruikt op dit oogenblik zalf en wanneer die op is, moet hij wederom naar dokter. Beklaagde heeft aan den Inspecteur van politie verklaard, dat hij wel wist zulks niet te mogen doen, dat het hem speet, dat het slechts geschied was om bang te maken, enz. De Ambtenaar van het O. M. wenschte de zaak uit te stellen tot de eerstvolgende zitting over vier weken, tot Vrijdag 6 October, teneinde de geneeskundige, die ditmaal ver hinderd was te komen, te hooren. Het knaapje behoeft alsdan niet terug te komen. Chr. Nat. Werkmansbond. De Afd. Bolsward van den Chr. Nat. Werkmansbond besloot in hare vergadering van den 6en dezer, bij de a.s. komst van H. M. de Koningin en den Prins Gemaal, om gebruik te maken van het aanbod door de feestcommissie gedaan, en zich met haar vaandel op te stellen tot het brengen barer eerbiedige hulde. Ongetwijfeld zullen nog meerdere Vereenigingen en Corporaties dit voorbeeld volgen. bezoek te vereeren, dat met 27 September Bolswardsche Courant 3)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1