Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I K 1 1905. 44ste Jaargang. No. 74 Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 14 SEPTEMBER. wj 4 Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Voor het Kantongerecht. I J VOOR Afzonderlijke M. te Hindeloopen Vacantie, vacantie, Wat brengt gij getui- ...hij ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. S. v. paald van de vraag welk geloof hij had kreeg het snuggere antwoord: «as dat hij mij ’t Kostte vrijwat moeite getuige te verklaren, eisch van 11. Zitting van Vrijdag 8 September 1905. is ook een 17 op 18 Juli voor elke o zalige tijd, ons heerlijke dagen, maar wanneer die dagen weer achter den rug zijn, dan is het wachtwoord in vele ge vallen: zzen nu dubbel vlug, om de schade in te halen”. Zoo is het ook met betrekking tot het rechtswezen, de overtredingen gaan stilletjes hun gang, doch het straffen er van wordt gedurende een jaar opgeschort. Zes bepaalden tijd van het en vijftig zaken stonden ditmaal op de rol en zes en vijftig beklaagden moesten hiervoor opkomen, in geen enkele zaak waren twee personen als beklaagden. Gedurende de eerste drie zaken fungeerde de heer C. J. v. d. Veen als kantonrechter als zijnde leerplichtzaakjes, daarna nam de kantonrechter, de heer mr. D. ten Bokkel Huinink zijn zetel in. 1. S. V. te Workum had een kind dat tegen de wet zondigde. Vader was niet op gekomen, bij verstek werd geëischt f 1 boete sub. 1 dag hechtenis. 2. K. D. eveneens te Workum vader vaneen schoolverzuimend kind, was niet opgekomen, eveneens bij verstek zzeen gulden of een dag.” 3. C. de J. te Bolsward. Zijn dochtertje Lemke is ook geen trouwe schoolgangster. Den 7 den Juli verzuimde zij tweemaal en den dag daaraanvolgende éénmaal. Eisch tegen de J. f 1 boete of 1 dag kosteloos logies. 4. zzDe Twee Gebroeders” lag den 27 sten Juni in een vaarwater in de gemeente Hennaarderadeel zonder op een afstand van 3 M. boven den grond, doch niet hooger dan 6 M. voorzien te zijn van een helder xyit licht, In dezen toestand vonden de de eerste. Hij had gestaan van een marechausees YkelaarenNijenhuis respectieve lijk te Eraneker en te Veenhuizen het schip. De eigenaar van zzde Twee Gebroeders" d.i. van dit schip, was K. R. genaamd en gedomi cilieerd te Heeg, werd eventjes opgeteekend, hij bracht wel dadelijk licht aan, maar zzals ’t halfverdronken is, dempt men den put". Bij verstek wordt thans geëischt f 5 boete sub. 4 dagen hechtenis. 5. Met K. R. gedom. te Joure deed zich volkomen hetzelfde voor. Overtreding, plaats, marechaussees, eisch alles is hetzelfde, 't eenige verschil was, dat zijn schip zzDe Hoop” genaamd was, wat Ykelaar in den beginne in de war deed komen met den vorigen scheepsnaam. 6. W. v. d. H. gedom. te Amsterdam is lid van de vereeniging zzde Natte Gemeente." Een agent 1ste klas trof hem te Bolsward aan en... kip ik heb je. Beklaagde was niet aanwezig, doch desniettemin wordt er thans f 5 sub. 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 7. S. H. te Hindeloopen heeft ook graag zoo nu en dan eens een spatje. Den 17den J uni was hij beneveld te Hindeloopen. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 8. H. N. te Winschoten. Over zijn bier te Wommels. Geëischtte Bolsward f 3 naar den registratie-ontvanger brengen of 2 dagen uit logeeren- 9. K. P. te Workum reed met zijn hondenkar te Gaast, zonder dat de trekbeesten van muilbanden waren voorzien. Het nieuwe Provinciale politiereglement vraagt dit nu eenmaal en tegen dezen overtreder, er zijn er meer, evenals er ook eenigen zijn voor rijden zonder lantaarn, verboden volgens het zelfde reglement, wordt bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis geëischt. 10. O. B. te Arum is reeds een oud mannetje. Met jeugdigen tred komt hij evenwel op de groene tafel toeloopen en stapt heel kordaat op de estrade. zzZou je niet wat achteruitgaan, wanneer je er aanstonds niet aan denkt, zou je van die hoogte kunnen vallen." zzJa, soe ’t al en daar gaat de baas een pas terug. Maar om terzake te komen. B. heeft een hond en een kar. Daarmee gaat hij uit rijden, maar is nu juist geen liefhebber van voorzorgsmaatregelen, wat ganschelijk verkeerd is, te meer daar B’s hond niet zoo bijzonder goedaardig is. Gaarne mag het beest eens proeven afleggen van de stevigheid van zijn gebit. Zoo iets gebeurde ook den 13den Juni, ’t Was de mantel van Djieuwke Kooistra, echtgenoote van Joh. Boorsma te Bolsward die het ontgelden moest. Om den hond tegen te hóuden, daartoe maakte beklaagde geen aanstalten. Aldus de verklaring van Djieuwke Kooistra, welke geheel overeenkomt met de daarna afgelegde getuigenis van Johannes Boorsma. Ytje Kramer, de derde getuige, is in ’t laatst van April gebeten,alzoo ook algeen bewijs voor een goedaardig karakter. ’t Beest is niet kwaad, zegt beklaagde, doch diens zwager had na ’t ongeval op 13 Juni gezegd, dat hij maar blij was, dat het B. zelf overkomen was, hij, de zwager, had hem al vaak genoeg gewaarschuwd. ’t Is geen kwadens, 't is speelschheid, her neemt beklaagde, de kinderen spelen wel met hem. De veldwachter Dijkstra zegt evenwel, dat 't beest ook wel kinderen bijt. De Ambtenaar van ’t O. M. vindt het volkomen hetzelfde of de hond uit kwaad aardigheid of uit speelschheid .bijt, een beet heb je per slot van rekening toch te pakken. Het slot van de rekening tot heden is een 2 maal f 5 sub. 4 dagen hechtenis. D. B. te Hindeloopen had met zijn schip te lang op één en dezelfde plaats ver toefd. Eisch bij verstek f10 boete sub. 4 dagen hechtenis. 12. M. v. d. S. heeft 26 Juni gekaatst op het Hengstepad. Beklaagde poogde zich te redden door aan te voeren, dat hij op dat oogenblik niet sloeg. Eisch f 3 sub 2 dagen hechtenis. 13. A. F. te Arum heeft den 25sten Juni te diep in het glaasje gekeken. Eisch ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Donderdag 14 Sept. Keuring van tuig- paarden te Sloten en Klieuw. Harddraverij te Rijs. Ringfietsen te Scharnegoutum. Zaterdag 16 Sept. Jongenskaatspartij te Holwerd. Ringfietsen te Holwerd. Zondag 17 Sept. Kaatspartij te Holwerd en Finkum. Ringfietsen te Jellum. Maandag 18 Sept. Leden-kaatspartij te Holwerd. Ringrijderij te Poppingawier. Dinsdag 19 Sept. Harddraverij te Bergum. Woensdag 20 Sept. Zeilwedstrijd te Grouw. Maandag 25 Sept. Bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal van circa 13 uur aan Bolsward. Bezich tiging om l1/4 uur van de St. Martini-kerk en daarna van „Hollandia”. Groote kaats partij te Bolsward. ’s Avonds illuminatie en projectie van lichtbeelden in de openlucht aldaar. Omstreeks 4 uur officieele ontvangst te Leeuwarden. Te 7 uur diner ten stad- huize aangeboden door de Staten van Friesland. Dinsdag 26 Sept. H.H. M.M. te Leeu warden. Bezoek om circa 10 uur aan het Friesch Museum, in de Koningstraat, de coöp. stoom-zuivelfabriek en de tentoonstelling van Friesche kunst in zzDe Harmonie.” Ringrijderij op krompaneelen sjees en in Friesch costuum, wedrennen op de Wilhelminabaan. Te 7 uur diner ten stadhuize aangeboden door het gemeentebestuur van Leeuwarden. Illuminatie der stad. Rijtoer van H.H. M. M. van 93/4103/4 uur door de verlichte straten. Woensdag 27 Sept. Bezoek van het Konink lijk Echtpaar aan de nieuwe ambachtsschool. Vertrek uit Leeuwarden te 11 uur met den N. F. L. S. Aankomst te Harlingen te onge veer 121/2 uur. Boottochtje ter bezichtiging der havenwerken. Déjeuner aan het Stad huis. ’s Namiddags 4 uur vertrek per spoor over Stavoren, naar ’s-Gravenhage. 28 Sept.2 Oct. Kermis te Joure. Maandag 2 Oct. Concours hippique te Joure. dat dit geen geloof was. Van doopsgezind en mennist wist hij niets af, men hoorde ten laatste het komische antwoord: zzIk ben 'groote kerk.” Nu als hij zzgroote kerk” is, dan is er voor verlichting niet of heel weinig gezorgd, ’t is ons trouwens voor het kanton gerecht reeds meer gebleken, dat het met het intellect van fabrieksjongens van een jaar of 18 treurig gesteld is. Enfin, de leerplichtwet zal daar ter plaatse ook wel zijn nut doen. Maar, we zouden beklaagde vergeten, die evenwel door den Ambtenaar niet vergeten is, de eisch luidt f 10 of 2 dagen naar Sneek of dergelijk lusthof. 21. R. G. V. te Parrega is twaalf jaar en dus reeds vroeg in aanraking met den rechter. Hij had met een wagen gereden, waarvoor twee honden gespannen waren, die geen muilbanden om hadden. Beklaagde was zelf ten deele onschuldig, daar hij zelf de kar niet ingespannen) had, dat had zijn patroon gedaan. Doch wanneer er tegen de wet gezondigd is, moet er ge straft worden en dus ook hier. De eisch is evenwel zeer klein n.l. f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. 22. A. V. gedom. te Zwartsluis heeft zijn schip op een ietwat eigenaardige wijze bevestigd, toen hij bij Workum in een pro vinciaal vaarwater lag. Dat was ook het idéé van den veldwachter Brouwers. Drie ankers waren landszijde inplaats van aan den berm aangebracht en touwen over den weg. Bij verstek wordt thans geëischt 2 iqaal f 10 boete of 5 dagen hechtenis boete. 23. C gebruikt te dien einde ook om zijn waren door beklaagde aan de de vaartzijde in dus lagen er drie C. J. V. te Parrega is bakker. Hij een broodwagen zijn waren rond te venten en op die kar ontbrak de naam. De plaats van inwo- er wel op aangeduid en zooals er aan toevoegde ook zz brood, banket”. Dit neemt niet weg, dat ning was beklaagde koek en hij tegen het nieuwe provinciaal reglement van politie zondigde, wat ditmaal met velen het geval was. Zoo goed zoo kwaad dit ging, beklaagde was stokdoof, hoorde hij f 2 boete sub. 1 dag hechtenis tegen zich eischen. 24. J. E. te Makkum is iemand, die wanneer hij zijn geheele leven zoo door gaat, zeer zeker nog eens tot de hoogst aangeslagenen in ’s Rijksbelastingen zal worden gerekend. Rechtstreeks betaalt hij dit geld wel niet, daarvoor heeft hij zijn onderge schikten, want per slot van rekening zijn tappers de ondergeschikten der drinkebroers. Welnu genoemde personen betalen E’s be lasting. Ditmaal heeft hij twee pro cessen op zijn kerfstok en dat, nadat hij voor korten tijd uit Hoorn teruggekomen is. Aan de politie te Witmarsum en aan die in zijn woonplaats is ditmaal de eer te beurt gevallen hem met een procesverbaal te mogen begiftigen. Beklaagde was afwezig. Bij verstek werd geëischt 2 maal 7 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting, daar beklaagde volgens verklaring van den veldwachter Haagsma zeer goed tot werken in staat is. 25. O. 8. A. te Makkum «nathals”: In den nacht van J werd hij in abnormalen toestand te Makkum aangetroffen. Eisch bij verstek f 10 boete sub. 3 dagen hechtenis. 26. J. v. M. te Hindeloopen was aan het grassnijden in het land van Barend van Slingelandt, ’t welk in gebruik is bij M. de Boer. Hij werd betrapt door den veldwachter Lemstra en wanneer dat het geval is, dan is er niets aan te doen, men hoort er meer van. Lemstra zag dat hij aan het snijden was en den zak reeds half vol had. Beklaagde was niet tegenwoordig, anders had hij meer gehoord. Hij had dan ver nomen, dat hij thans te kiezen heeft tusschen het betalen van vijf gulden of drie dagen uit logeeren, in alle gevalle was dit de eisch, welke de Ambtenaar voor deze overtre ding stelde. (Slot volgt.j bij verstek f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 14. ’t Gemak dient den mensch. Wanneer men dus een jongen in dienst heeft en die verlaat den dienst, laat dan de arbeidskaart maar stilletjes, waar die is, om de minste drukte te hebben. Maar wanneer men bakker te Gaast is, dan komt de veldwachter Haagsma en die vraagt heel beleefd of hij dat stukje papier mag hebben en waarom dat den 17den Juni nog niet bij den burgemeester gebracht is, wanneer de knaap op 12 Mei den dienst verlaat, dus meer dan 2 maal 24 uren nader hand. En last not least zegt hij, dat men zzzijn dag dient te onthouden" met andere woorden ,zje hebt proces." F. W. te Gaast weet zulks bij ervaring. Het hiervoor genoemde was het geval met hem. Hij had de arbeidskaart van Melle de Boer niet op tijd teruggebracht en al wendt beklaagde ook onwetendheid voor, ’t geeft niet, de Kantonrechter zegt hem tenminste, dat men geacht wordt de wet te kennen. Eisch f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 15. B. Z. gedom. te Bolsward is niet bang voor een beetje zzSchiedam." Den 3den Juli kreeg hij tenminste een proces te pakken en thans mag hij tel- voldoening der rekening f 3 betalen of 2 dagen uit logeeren, al thans dat was de eisch van den Ambtenaar van het O. M. 16. P. G. R. te Witmarsum heeft het op dit gebied reeds veel verder gebracht. Hij werd den 29sten Juni te half zeven in zijn woonplaats aangetroffen en had toen te veel van het geestrijke vocht genoten. Pro cesverbaal werd hiervan opgemaakt en bij verstek wordt thans geëischt 21 dagen, daar het feit reeds bij derde herhaling plaats had. 17. J. Y. te Bolsward was volgens een agent 1ste klas op den 2den Juli in bene velden toestand. Óp de vraag van den kan tonrechter of beklaagde in kennelijken staat van dronkenschap was, kon de agent niet anders antwoorden, dan dat Y driekwart was. Voor geheelen wordt alleen gestraft, onder- deelen komen daarbij niet in aanmerking en daarom eischte de Ambtenaar van ’t O. M. bij verstek vrijspraak. 18. J. B. te Hiemert onder Burgwerd is melkrijder en heeft dientengevolge een paard. Dat paard liep volgens het proces-verbaal te grazen aan den openbaren weg. Beklaagde verzekert evenwel, dat het paard niet aan den weg liep, doch bij de opslag plaats. De Vries zeide tegen hem, dat het paard op den weg kon komen, dat dit niet mocht en dientengevolge had hij het beest weder op sta] gezet. De gemeente-veld- wachter de Vries verklaart, dat het paard geruimen tijd aan den weg heeft geloopen. Eisch: f 3 boete of 1 dag hechtenis. 19. ’t Gebeurt dikwijls, dat men met ’t zout komt, als het ei op is. T. de J. kon volgens zijn zeggen wel zes of zeven gen a décharge laten komen, maar., had er geen enkele. Het handelde hier over hokkelingen van dezen veehouder, die aan den kunstweg liepen te grazen. De wegwerker-onbezoldigd rijks- veldwachter te Wons zag dit en wees den boer op zijne overtreding. Een heel dispuut ontstond nu over de juiste woorden van Tilstra, doch het einde van ’t liedje was, dat er f 3 sub 1 dag hechtenis geëischt werd. 20. In Makkum houdt men er nog al van menschen en dieren eens flink te bom- bardeeren met sneeuwballen, slijk en steenen, al naar den tijd van het jaar. Zoo nu en dan komen er uit die plaats beklaagden wegens dit feit opdagen. Ook ditmaal had zich een steenenwerper te verantwoorden, doch de jongeheer was maar niet opgekomen. Getuigen waren twee andere jongens, waarvan de een wedijverde met den ander, wie het buskruit uitvinden zou, indien dit nog niet uitgevonden was. R. Adema was met de volgende getuige bij het veulen de Witte, terwijl J. R. het dier met steen bijna tegen den kop sloeg. d. Zee, ook een getuige, had be- godsdienst nog nooit géhoord. Op men Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1