Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I f1 1905. 44ste Jaargang. No. 75 Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 17 SEPTEMBER. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Stadsnieuws. Voor het Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 8 September 1905. 1 VOOR Afzonderlijke 49. 51. 40. 47. 45. 46. Bezich- de St. Martini-kerk Groote kaats- ’s Avonds illuminatie lichtbeelden in de openlucht zijn voeten Groningen ’t gestolene ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ifiu pluimpje verdiend, onze oud-Burge- er twee groote van 6 Augustus met Eisch bij verstek tegen E. v. f 3, sub. 2 dagen hechtenis. 31. H. S. te Hindeloopen, evenals vorige beklaagde aangetrofl'en op de Zijlroedebrug- Bij verstek dezelfde eisch als zijn plaats, genoot. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. M. B. te Hartwerd, idem. Eisch bij verstek als voren. 50. J. v. d. M. te Spannum had ook geen licht aan haar rijwiel aangebracht. dan de ander, doch tamelijk goed. D. K. te Arum. Eisch 21 d. hecht. K. W. te Bolsward. Eisch f 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. F; S. te Wommels. Eisch f 5 Boete subs. 3 dagen hechtenis. Wie in den avond een rijtuig of rijwiel bij de Klieuw of bij Hijdaard passeerde kon verzekerd zijn, dat hij een procesverbaal opliep. De veldwachter Beversma had dien avond daar postgevat om eens een nauwkeurig toezicht te houden en met succes. De berijders van vier rijwielen, waaronder een dame en van twee rijtuigen waren de gelukkigen en dat in den korten tijd van kwartier voor tien tot half elf. 48. 8. B. te Bolsward had in dezen niet gedaan wat vereischt wordt n.l. zijn rijwiel van een lantaarn voorzien. Eisch bij verstek f 3 subs. 2 dagen hechtenis, 32. Ook nog een jachtovertreding. M. v. ’t Z. te Dedgum, werd den 28sten Juli onder zijn woonplaats zonder voorzien te zijn van een acte, in verboden jachttijd op een perceel bouwland aangetrolfen. Eisch bij verstekf 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer of 10 dagen hechtenis. 33. S. B. te Heeg, vischte den Isten Augustus onder Kolderwolde, zonder vergun ning van den eigenaar of rechthebber met schakels en ving een... proces. Eisch bij verstekf 5, sub. 2 dagen hechtenis. 34. B. R. C., eveneens te Heeg, alsvoren. Eisch bij verstekalsvoren. 35. R. B. te Apeldoorn had te veel //Schiedam” gebruikt te Witmarsum. Hij werd opgeteekend en indien hij tegenwoordig ware geweest, had hij tegen zich f 3 boete of 2 dagen hechtenis hooren eischen. 36. 8. S. 'te Spannum, alsvoren. Hij komt er evenwel minder goed af, tenminste de eisch luidt f 15 sub 3 dagen hechtenis. 37. Vergeleken bij de beide voorgaanden is de eisch tegen B. v. H. te Bolsward, wegens dronkenschap te Rien in overtreffende trap. Deze baas, een polderwerker, die volgens verklaring van den veldwachter Beversma wel tot werken in staat is, heeft al zooveel van //het goede” genoten, dat hij ditmaal hoogstwaarschijnlijk 7 dagen naar Sneek en 6 maanden naaf Hoorn mag, alzoo zonder er iets voor te betalen ruim een half jaar uit logeeren. Evenals alle overtreders op dit gebied was ook deze bekl. afwezig. 38. S. M. te Rien heeft het hiervoor genoemde kunstje ook wel eerder uitgehaald, bij verstek wordt tenminste 21 dagen hecht, geëischt en dat wordt iemand bij de eerste maal niet toegedacht. 39. M. v. H., gedom. te Bolsward, als voren te Rien. Eisch bij verstek f 10 sub 3 dagen hechtenis. O. 8. te Molkwerum, alsvoren te Stavoren. Eisch bij verstek f 3 sub 2 dagen hechtenis. 42. A. K. te Bakhuizem reed den 29sten Juli, terwijl hij op zijn hondenkar bleef zitten, door het dorp Warns. Dat verschafte hem dus een proces, maar de baas had meer op zijn kerfstok. Zijn honden waren niet voorzien van een muilband en de agent, die hem verbaliseerde, had dus twee vliegen in één klap. Ook hier is het weer het oude liedje, beklaagde was maar weggeblevén. Dat was trouwens bij deze zitting weer bijzonder sterk, van de 56 beklaagden waren er slechts 8 ter terechtzitting aanwezig, wat de wegblijvers toch niets geeft, hun straf ontgaan ze nu eenmaal niet. Eisch 2 maal f 3 boete of 2 dagen hecht, voor elke boete. 43. D. Z. te Hindeloopen heeft geloopen buiten het voetpad door een stuk land, hoewel een bord aangaf, dat zulks strafbaar was. Eisch bij verstek f 5 boete sub 3 dagen hechtenis. 44. D. A. G. te Arum werd in kenne- lijken staat van dronkenschap aangetrofl'en. Eisch bij verstek f 10 of 3 dagen hecht. Achtereenvolgens krijgen we thans weer drie van dezelfde soort als voorgaand persoon. Wel heeft de een meer vakkennis opgedaan ze verstaan het kunstje er reeds eerder opge- en Hindeloopen hier een Hinken aanvoer processen zorgen. Beide stadjes hebben in hunne gemeentelijke politie-verordening artikelen, die in ’t belang der openbare orde gemaakt zijn, doch door sommigen overtreden worden, naar ‘het schijnt, om het der politie lastig te maken. Zoo is het verboden op een brug te blijven staan, teneinde geen aanleiding te geven voor verstoring der openbare orde. S. E. te Workum vertoefde op de Paarde- stalsbrug te Workum. De eisch van den Ambtenaar was klein, namelijk f 1, sub. 1 dag hechtenis. Beklaagde was niet ver schenen. 28. Th. A. de G. te Lollum is slager en vervoerde den 12den Juli vleesch, dat schadelijk was voor, de gezondheid. Beklaagde wilde zijne honden daarop vergasten, doch de lucht was zoo ondragelijk, dat de beesten het niet aanroerden. Eisch: f 10 boete of, 5 dagen hechtenis. 29. L. v. B te Koudum. Eigenaar van ongemuilbande honden. Eisch bij verstek f 3, sub. 2 dagen hechtenis. 30. Al weer die bruggen, doch in deze en de volgende zaak te Hindeloopen, beide daar op één dag aangetroffen, wel een bewijs, dat de politie goed toeziet op de naleving der verordening. M. aldaar, Zondag 17 Sept. Kaatspartij te Hol werd en Finkurn. Ringfietsen te Jellum en St. Jacobi Parochie. Maandag 18. Sept. Leden-kaatspartij te Holwerd. Ringrijderij te Poppingawier. Dinsdag 19 Sept. Harddraverij te Bergum. Kaatspartij te Poppingawier. Woensdag 20 Sept. Zeilwedstrijd te Grouw. Ringfietsen te Poppingawier. Donderdag 21 Sept. Ringfietsen te Blauw huis. Maandag 25 Sept. Bezoek van II. M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal van circa 13 uur aan Bolsward. tiging om l1/^ uur van en daarna van „Hollandia”. partij te Bolsward. en projectie van 1' aldaar. Omstreeks 4 uur oflicieele ontvangst te Leeuwarden. Te 7 uur diner ten stad- huize aangeboden door de Staten van Friesland. Wielerwedstrijden te Leeuwarden. Dinsdag 26 Sept. H.H. M.M. te Leeu warden. Bezoek om circa 10 uur aan het Friesch Museum, in de Koningstraat, de coöp. stoom-zuivelfabriek en de tentoonstelling van Friesche kunst in //De Harmonie.” Ringrijderij op krompaneelen sjees en in Friesch costpum, wedrennen op de Wilhelminabaan. Te 7 uur diner ten stadhuize aangeboden door het gemeentebestuur van Leeuwarden. Illuminatie der stad. Rijtoer van H.H. M. M. van 93/4103/4 uur door de verlichte straten. Woensdag 27 Sept. Bezoek van het Konink lijk Echtpaar aan de nieuwe ambachtsschool. Vertrek uit Leeuwarden te 11 uur met den N. F. L. 8. Aankomst te Harlingen te onge veer 12x/2 uur. Boottochtje ter bezichtiging der havenwerken. Déjeuner aan het Stad huis. ’s Namiddags 4 uur vertrek per spoor over Stavoren, naar ’s-Gravenhage. 28 Sept.2 Oct. Kermis te Joure. Maandag 2 Oct. Concours hippique te Joure. Medaille van H. M. de Koningin. Vrijdagavond, 7 uur. Op ’t bureau onzer courant. Pennen gaan over papier, -de laatste hand wordt gelegd aan De Ne.derl. Drankwet, de éérste aan de Bolswardsche Courant van Zaterdagavond, deze editie. ’t Zou er eentonig stil zijn, als niet ’t getiktak van de schrijfmachine af en toe werd gehoord. Haastige stappen in den gang. Tik-tik... binnen! de Voorzitter der kaatsvereeni- ging „Bolsward”. H. M. de Koningin kan tot Haar spijt onze kaatspartij niet bezoeken, maar stelt een groote zilveren medaille beschikbaar voor den wedstrijd. Zooeven per telegraaf (Regeeringstelegram) dit bericht ontvangen. Eervolle, gewichtige onderscheiding, immers H. M. par ticuliere secretaris seint„deze medaille wordt slechts bij hooge uitzondering aan wed strijden toegekend”. Dus kaatsers nu komt er strijd in jelui rijen. Om dezen Koninklijken eereprijs te verwerven, zult gij toch met alles wat in is, strijden. ’t Is een eersteling in de geschiedenis van ons kaatsen, dat een Vorstelijk geschenk als prijs wordt uitgeloofd. Daar zal gekampt worden (nu geen deelen) hier zal ’t om de eer gaan, om de eer den Koninginne-prijs mee naar huis te kunnen dragen. Wij feliciteeren onze club met deze onder scheiding haar wakkere Voorzitter heeft voor al zijn moeite wel een En de Beschermheer, meester Peereboom, voegt zilveren medailles aan toe. Wie zullen nu het koningspartuur vormen Voor de Rechtbank. Daar is Reinder te Bolsward, die op twaalf jarigen leeftijd stal en nu, zeventienjaar oud weer heeft gestolen. De heer Eockema Andrea: advocaat te Leeuwarden, die hem als cliënt van mr. J. Verwer had overgenomen, ging naar Bolsward en zeiZ/hoe is dat met Reinder? Verte] eens iets uit zijn leven." Toen werd hem het volgende meegedeeld De bekl. is een natuurlijk kind. Zijne moeder woonde te Hindeloopen. Zij verhuisde later naar Bolsward en is daar getrouwd met iemand die ’s knaapjes vader niet was; iemand, die nog leeft en armlastig is. Hij was niet in staat, dezen jongen op te voeden; want de knaap was zeer moeielijk te leiden. Zijn moeder had veel last met hemeen strengen vader heeft hij altijd gemist. Toen zijne moeder eindelijk gestorven was kwam Reinder in den kost bij zekeren Kooistra. Diens vrouw heeft altijd van hem gehouden en houdt nog van hem zóóveel, alsof Reinder haar eigen kind was, want zelve heeft zij geen kinderen. Doch Reinder trof het al weer niet geluk kig, Kooistra was veel uit. En zoo onder vond de jongen wel den zachten invloed eener moeder; maar niet de strengste tucht van een vader. Als hij geld noodig had, ging hij naar vrouw Kooistra en kreeg het. Nooit is het hem geweigerd... Tot zoover. Indertijd hebben Lambertus en Thijs te Bolsward terechtgestaan wegens verzet tegen de politie aldaar. De zaak werd toen uitge steld, ten einde nader te worden onderzocht, daar beiden ten sterkste ontkenden en vooral de houding van Thijs zeer geschikt was, om tot twijfel te brengen. Ook heden beweerden beklaagden, onschuldig te zijn, doch de po- litie-agent K. dé Vries bevestigde hetgeen hij gerelateerd had. Eisch ieder 14 dagen gevang. Hepk. NieuwM, v. Fr. Staatspensioneering. Woensdagavond, 13 September j.L, hield de afdeeliug //Bolsward” van den Bond voor Staatspensioneering een algemeene ledenver gadering. Slechts weinigen, het aantal leden der vereeniging in aanmerking genomen, waren opgekomen. De vereeniging telt thans 110 leden. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat het batig saldo over het afgeloopen boekjaar f 5,75 bedroeg. De Secretaris las een uitvoerig verslag van de jaarvergadering, gehouden te Assen en van de vorige ledenvergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van den Bond werd benoemd de heer Vis, terwijl als diens plaatsvervanger de heer N. J. A. v. d. Steele aangewezen werd. Besloten werd alsnog in vereeniging met andere hier in den omtrek zetelende afdee- lingen te trachten een Spreker te laten optreden ter propageering van de beginselen van den Bond, evenals men zulks zal doen door verspreiding van het orgaan onder niet- leden. De heer Vis sloot de vergadering, daarbij ieder opwekkende krachtig mede te werken voor het goede doel van het beginsel //Staats» pensioen voor iedereen”. In hetzelfde kosthuis verbleef ook Willem Vonk, die op den zolder een kist met geld en goederen had. En het geschiedde, dat Reinder geld leende van zijn kostbaas, hetwelk hij niet kon terug betalen. Toen is hij op Zaterdag 12 Augustus des morgens om vijf uur, naar den zolder gegaan en heeft de scharnieren van Vonks kist losgedraaid, daar uit nemende een gouden ring, een mondharmonica en een portemonnaie met vier rijksdaalders, zes guldens en een tien- stuiverstukje. Te Sneek was ’t kermis. Reinder, die de afbetaling vergat, ging er heen en maakte pleizier. De wereld is groot Reinder schudde het Bols warder stof van en trok naar Leeuwarden, naar en zoover, als het overschot van hem brengen kon. Heden zat hij, dieper in ’t moeras dan ooit te voren, op de bank, waarop al zoo velen vóór hem hun jeugdigen overmoed hadden beschreid. De Subs.-off. meende, dat er al weinig reden was voor clementie en eischte 6 mnd. gevang. Beklaagdes Verdediger, bovengenoemd, had bij de inzage der stukken ook gezegdhoe is ’t mogelijkOp twaalfjarigen leeftijd een les gehad en nu al weer gestolen. En dat op zoo’n gemeene manier Maar toen Pleiter te Bolsward kwam en alles hoorde, begreep hij De oorzaak tot dezen diefstal Beklaagde had een fiets gekocht voor geld, van zijn kostbaas geleend. Of de fiets hem niet beviel of dat de jongen geld wilde hebben, PI. wist het nietmaar het rijwiel werd weer verkocht, Reinder had zijn kostbaas verteld, dat deze ’t geleende op afbetaling zou terugkrijgen. Dit was een leugen. Al spoedig zag de jongen het einde van zijn kunnen en om nu te verhinderen, dat het uit kwam, beging hij den diefstal. Toen die daad was gepleegd, schijnt hij tot het besef te zijn gekomen, dat het nu wat al te erg werd. En hij ging er van door. Wanneer bekl. nu een strenge, vaderlijke opvoeding in\le gevangenis kon worden gegeven, dan zou het van belang zijn, meende PI., vonnis te wijzen overeenkomstig den eisch van het O. M. Nu dit niet mogelijk zou zijn integendeel, waar beklaagdes weerstandsver mogen tegen kwade invloeden door het ge- vangenisverblijf nog minder zou worden, kon PI. niet anders dan op clementie aandringen. J. v. licht aan Eisch bij verstek f 3 subs. 2 dagen hecht. G. 8. te Oosterend staat terecht wegens hetzelfde feit en bij verstek wordt tegen hem eveneens f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis geëischt. 52. R. Z. te Witmarsum. Geverbaliseerd wegens burengerucht. Eisch bij verstek f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. 53. J. B. aldaar is ook zoo’n schreeuwer, maar krijgt hetzelfde lesje. 54. II. v. d. W. te Tirns reed met een rijtuig zonder lantaarn bij de Klieuw. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 55. P. W. te Friens, alsvoren. Eisch bij verstek alsvoren. Uitspraak in al deze zaken, behalve van die, wélke wij in ons blad van 10 Sept. opnamen, over 14 dagen. Slot. 27. We hebben wezen, dat Workum steeds voor zorgen. die in ’t belang der openbare orde gemaakt Bolswardsche Courant i I ....■■.JA?- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1