Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 76 VerscJiijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 21 SEPTEMBER. BINNENLAND. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. J Stadsnieuws. De Kinderwetten. Aanbesteding Verfwerk. VOOR Afzonderlijke heeft op het ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Branco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. leerling- man dit van den daarmee belast BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zullen Donderdag 21 Sept 1905, ’s middags 12 uur, ten raadhuize publiek aanbesteden Het verfwerk aan het nieuwe schoolgebouw aan de Hoogstraat. 28 Sept.2 Oct. Kermis te Joure. Maandag 2 Oct. Concours hippique te Joure. ’1 een ernstig ongeluk plaats gehad. Een leerling- machinist, van de Noord-Friesche Locaal Spoor, zon een machine aan een trein koppelen, doch geraakte daarbij zoodanig tusschen de butlers, dat hij onmiddellijk werd doodgedrukt. Naar men ons meedeelt, is het aankoppelen van wagens niet het werk van machinisten, doch deed de jonge thans ten gerieve zijnden persoon. Workum, 16 Sept. In korten tijd werd een ouderpaar alhier in diepe rouw gedompeld. Des morgens kwam hun drie-jarig, eenigst dochtertje uit school, klagende over hoofdpijn. De moeder dacht dat het spoedig beter zou zijn, indien zij het kind eenigen tijd op bed lag, doch... inplaats van beter, werd het naderhand minder en is Vrijdagnacht alreeds overleden. De middelen van den geneesheer mochten hier ook niet baten. Arme ouders, die in zoo’n korten tijd hun lief dochtertje moesten missen. Een nieuwe vinding. De 23-jarige Elzinga te Suameer,’ die een kunstig mechaniek, voor stellende ,/Salomo’s eerste recht" gewrocht heeft, heeft een nieuwe uitvinding gedaan, ’t Is een scheepje op rollen, dat recht in den wind opgaat, waarbij van zeilen gebruik gemaakt wordt. Hoe harder het waait, hoe vlugger het vooruit gaat. E. deelde mede, dat zijn vinding o.a. op lorries toe te passen zou zijn. Voorloopig laat hij zijn schip niet zien, om zijn geheim niet te verraden, daar een en ander zeer eenvoudig is. Hij is in onderhandeling met het octrooibureau te Amsterdam. Naar de A. R. Cl. verneemt, heeft de Minister van Oorlog besloten den parade pas bij het leger af te schaden. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver-, volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eerstdaags zullen in Nederland worden ingevoerd een drietal wetten, die bekend zijn onder den naam van ,/Kinderwetten". Deze drie wetten vormen één geheel en dienen ter bescherming van het verwaarloosde kind. Er is indertijd ook nog een vierde ontwerp ingediend, dat handelde over den rechtstoestandvan de natuurlijke kinderen en het beruchte Napoleontisch verbod dat onderzoek naar het vaderschap afschafte, doch dit is blijven liggen en zal eerlang wel aan de orde komen. Van de drie bedoelde wetten behandelt eene de belangrijke wijzigingen in de ouder lijke macht en voogdij, waardoor de kinderen aan ondeugdelijke invloeden kunnen ont trokken en onder afdoende bescherming ge steld worden. Tot heden kan een vader, die zijn kind verwaarloost en het laat opgroeien voor galg en rad, bijna niet door den rechter worden bereikt. Alleen als hij wegens bepaalde schandelijke feiten wordt veroordeeld, kan hij tijdelijk als straf uit de macht over zijn kind worden ontzet. De wet van 1901 kent nu de ontzetting, niet als straf, maar als maatregel in ’t belang van het kind. Zij kan gevraagd worden door den anderen ouder (want de ouderlijke macht berust gedurende het huwelijk bij beide ouders, de vader oefent haar alleen uit), door verwanten tot den vierden graad, door den voogdijraad, waarover nader, en eindelijk door het openbaar ministerie, den officier van justitie. Natuurlijk heeft de wet een omschrijving moeten geven van de gevallen, waarin de ontzettiug kan plaats hebben, maar deze omschrijving is zoo ruim genomen, dat des rechters handen niet al te zeer ge bonden zijn door de doode letter. Misbruik van macht, grove verwaarloozing der opvoe ding, slecht levensgedrag, en veroordeeling wegens eenige strafbare feiten in die ge vallen mag de rechter de ouderlijke handen van het kind afslaan en het voor goed, d.w.z. tot aan zijne meerderjarigheid, aan betere töevertrouwen. De kantonrechter zal, zijn beide ouders ontzet, een voogd moeten benoemen. Is er geen vereeniging die zich liet kind wil aantrekken, dan moet de kanton- Donderdag 21 Sept. Ringfietsen te Blauw huis. Kaatspartij te Grouw. Maandag 25 Sept. Bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal van circa 13 uur aan Bolsward. Bezich tiging om l1/^ uur van de St. Martini-kerk en daarna van „Hollandia”. Groote kaats partij te Bolsward, waarbij als koningsprijs een groote zilveren medaille door H. M. de Koningin uitgeloofd is. ’s Avonds illuminatie en projectie van lichtbeelden in de openlucht aldaar. Omstreeks 4 uur officieels ontvangst te Leeuwarden. Te 7 uur diner ten stad- huize aangeboden door de Staten van Friesland. Wielerwedstrijden te Leeuwarden. Dinsdag 26 Sept. H.H. M.M. te Leeu warden. Bezoek om circa 10 uur aan het Friesch Museum, in de Koningstraat, de coöp. stoom-zuivelfabriek en de tentoonstelling von Fnesoho i*) Dq. - vanger ZAL ZIJN GESLOTEN, en de GEMEENTE-SECRETARIE ZAL ZIJN GE SLOTEN vanaf ’s middags 12 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. van der VEEN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. rechter een keuze doen en zijn eenig wapen daarbij is, dat niemand een opgedragen voogdij mag weigeren, wanneer men niet een geldige reden van verschooning heeft. De voornaamste van die redenen is, dat er bloedverwanten in het arrondissement zijn, die de voogdij kunnen waarnemen. De ontzette ouders moeten natuurlijk bij dragen doen in de kosten van onderhoud en opvoeding der kinderen, of liever die komen geheel te hunnen laste. Reeds gedurende het onderzoek kan de rechtbank de kinderen aan den voogdijraad toevertrouwen. En deze is het ook, die later zorgt, dat de uitkeering der ouders voor hunner kinderen nooddruft prompt en regelmatig binnen komt. Straf is hier de hand van ThemisGeheel buiten gewone rechtsmiddelen kent zij den voogdij raad in dezen toeheeft de kantonrechter eerst de wekelijksche uitkeering vastgesteld, dan kan Op staanden voet tot de executie van des ouders goederen worden overgegaan. Is de ouder ergens in een bezoldigde be trekking, op een simpele kennisgeving van den raad is de werkgever verplicht aan den voogdijraad van het door den ouder verdiende loon de uitkeering te betalen, des noods tot het volle bedrag van het verdiende loon. Alleen door geheel veranderde omstandig heden kan de uitkeering verminderd worden. En het eenige lichtpunt voor den ouder is, als hij beter wordt of is geworden, de voor hem bestaande mogelijkheid om in de macht over zijn kinderen, na een zeer nauwkeurig onderzoek, te worden hersteld. Geheel iets anders dan de ontzetting is de ontheffing van de ouderlijke macht. Reeds de naam duidt aan, dat hier iets anders, iets den ouders minder onwaardigs wordt bedoeld. Er kunnen inderdaad gevallen zijn, waarin het den ouders niet aan goeden wil en bedoeling ontbreekt, maar het hun noch- - thans onmogelijk is voor hun kinderen te zorgen gelijk het behoort. Men zou zeggen, dat dan dergelijke goedmeenende maar zwakke lieden wel geheel vrijwillig hun kinderen aan sterkeren en beteren konden toevertrouwen. Volkomen waar. Doch het gevaar bestond dan juist weer hierin, dat de helderziendheid van deze ouders in wat het belang der kin deren medebracht, later plaats maakte, vooral als de kinderen grooter waren, voor nog scherperen kijk op hun, der ouderen, eigen belang, en dan stond weer de opvoeder machteloos. Daarom heeft men in de wet de ontheffing gebracht, een maatregel om met toestemming der ouders ze]ven, hun voorgoed de macht te ontnemen. Op eigen houtje kunnen de ouders dit echter niet doen. De eisch tot ontheffing moet uitgaan van voogdijraad of openbaar ministerie, en deze lichamen hebben dus over de wenschelijkheid in elk afzonderlijk geval hun woordje te spreken. De ouder echter moet het goed vindende ontheffing neemt nooit het karak ter van ontzetting aan. Bovendien vindt de wet het wenschelijk, al schrijft zij het niet gebiedend voor, dat tegelijk wordt aange wezen, wie de zorg voor de kinderen op zich zal nemen. Ook hier opent zich een ruim arbeidsveld voor vereenigingen. En ook gewone private personen zullen langs dezen weg kunnen komen tot een soort aanneming van andermans kind, adoptie, die volgens de oude wet gewoonweg onmogelijk was. Een nieuwe instelling der wet, waarvan we reeds herhaalde malen melding maakten, is de voogdijraad, een in ieder arrondisse ment, een college van respektabele menschen, dat een soort van oppertoezicht zal voeren over alle zakpn die minderjarigen betreffen. Deze raad kan ontheffing en ontzetting vra gen, de kinderen kunnen hem voorloopig worden toevertrouwd, hij oefent toezicht uit op de gestichten-voogdij. Zelf-voogd ij heeft de raad nooit. Maar door zijn vele kontro- leerende bevoegdheden, ook in het straf rechtelijk gedeelte, kan de -raad zich maken tot het meest op den voorgrond tredende element in de nieuwe regeling, tot den kampioen voor onnoozele kindertjes in den waren zin des woords. Ook de voogdij door vereenigingen, wees huizen enz.gevoerd, is beter geregeld. Tot dusver stond daar alles met de macht over de kinderen op losse schroeven. Wel kende de wet den gestichten voogdij toe, maar men nam aan, dat die, als het ware subsidiaire voogdij, wederom week voor den wil van den eigenlijken voogd. Kimswerd, 17 Sept. Gisterenavond had alhier de vijf-jaarlijksche verhuring plaats, van de z.g. kerke- en armenlanden. De animo was groot. Vele gegadigden en belangstel lenden waren tegenwoordig en zorgden er voor (zoo te verwachten was) dat de huursom gemiddeld weer 25 °/0 hooger werd dan voor de vijf vorige jaren. Een perceel klom 50 °/q en werd 45 maal verhoogd. De weilanden bleven vrij wel op dezelfde hoogte. Het hoogste bod voor bouwland was f 56 per pondemaat, voor weiland f 40 p. p. Wonseradeel, 18 Sept. Met het bieten- rooien is alhier een begin gemaakt. De knol belooft een overvloedige opbrengst, evenals de aardappel. Ook het vlas was flink in prijs, zoodat onze bouwboeren dit jaar profi- teeren ondanks de zomerdroogte. Men ont waart echter ziekte onder de aardappels, doch de overvloedige oogst maakt veel goed. Hem. Oldeph. en Nw., 18 Sept. Wie goede zaken maken, dat zijn de lantaarn- verkoopers tegenwoordig. Overal in galanterie ën blikwinkels, in werkplaatsen van wagen makers enz. zijn de artikelen uitgestald, die er moeten zijn, nu de Provinciale verordening licht voorschrijft op donkere avonden. En de koopers komen de een na den ander wie wil er tusschen, om Ti uitgaaf van een paar kwartjes En men komt er tusschen, als men niet oplet de politie heeft lang genoeg gewaarschuwd, ieder kan het weten Op mogelijk oponthoud moet ook gerekend worden. Iemand op ’n naburig dorp, die uitreed met het stellige voornemen op licht- dag weer thuis te zijn, kreeg verlet en... proces-verbaal toen hij reed de lantaarn of liever ’t licht ontbrak aan ’t rijtuig. Voor de kaarsenfabrieken is ’t voorschrift ook 'n meeloopertje. Kaarsen zijn nu op elk dorpje verkrijgbaarvroeger moest men ze expres bestellen. v Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 19 Sept. Hedenmorgen werden hier gearresteerd en hedenmiddag reeds naar Leeuwarden opgezonden twee knechts van de firma Z., W. L. en A. V., verdacht van diefstal van koloniale waren. Zaterdagavond j.l. stalen 2 jongens, die eerstdaags met hun ouders naar ’t verre Westen vertrekken, uit een voddenkar bij het pakhuis van de firma Kuijt 10. kilo wollen vodden, die voor een deel te gelde werden gemaakt, voor een ander deel haar weg vonden over de schutting van een slager alhier. t Heden Dinsdagmiddag 3 uur had op de Marktstraat alhier de keuring plaats van paarden en chaisen van de deelnemers uit deze environs aan de a.s. Dinsdag te Leeu warden te houden ringrijderij, ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan die stad. Van de 8 opgekomenen werden 7 goed gekeurd. Gisteren ongeveer uur emplacement van de 8. S. te Leeuwarden M. E. T. O. Zondag j.l. was vanwege de kaatclub M. E. T. O. een wedstrijd uitgeschreven van donateurs, kunstlievende- en werkende leden. Zes-en-dertig kaatsers hadden zich hiervoor opgegeven, die bij loting verdeeld werden in twaalf parturen. ’t Weer was uitgezocht voor een kaats partij, en niet gelijk M. E. T. O. dat ge woonlijk heeft. Geen regen, geen wind, wat kan men voor een kaatspartij meer verlangen. Bovendien twaalf partuur van de beste kaatsers, dus wel een reden om toeschouwers te lokken. Toch viel er over het bezoek niet te roemen, wat zeer jammer was, prachtige partijen werden gespeeld en na menigen vinnigen kamp mocht het aan Tj. Kooistra, D. v. d. Meulen en H. Plantinga gelukken den prijs te behalen. De premie viel ten deel aan 0. de Jong, R. Nota en H. Flier- man en de 2de premie verwierven J. van Spanning, A. Broekstra en 8. de Groes. ’s Avonds deelde de voorzitter bij den heer Meijer de prijzen uit in tegenwoordigheid van een veertiental leden met de prijswin- ners en bestuur. ’t Is te hopen, dat het volgend jaar M. E. T. O. een beetje meer belangstelling mag ondervinden van de ingezetenen dezer stad, die zoogenaamd groote liefhebbers zijn van het aloude, edele balspel. Zij, die slechts twee of hoogstens driemaal bij buitengewone gelegenheden van hunne toegenegenheid blijk geven, zijn de ware liefhebbers niet en dat wel wijl er eiken Zondag gelegenheid is mooie partijen te aanschouwen op het oefen terrein van M. E. T. O. Ingezetenen van Bolsward, wordt allen lid dezer vereeffiiging en moedigt de kaatsers aan door hun spel min of meer geregeld gade te slaan. Te water. Zondagmiddag viel aan de KI. Dijlakker een jongetje van ongeveer vier jaar te water. Spelen op een hoop los zand was oorzaak van dit ongeval. Het knaapje bekwam door zijn val eenige blessuren aan het hoofd, die, nadat hij uit het water gehaald was door den heer Beekhuis verbonden werden. Vroolijk en opgewekt speelt hij thans weer met zijn andere makkertjes, doch een kleine onder scheiding draagt hij nog, zijn hoofd zitn.l. nog geheel in windsels. Nu echter worden de kinderen door den rechter aan de vereeniging of stichting toe vertrouwd, de laatste worden dus wettig voogd. Daarbij is het toezicht over hen ge regeld geworden. De toeziende voogd blijft in zijn ambt, hij mag eens per week het kind bezoeken. De voogdijraad en de qfficier van justitie hebben ten allen tijde vrijen toegang. Als het gesticht niet zuiver is, moeten velen ziende blind zijn, zal het niet aan den dag komen. Ten slotteook de vrouw is op dit gebied, waarop zij zoo volkomen thuis behoort, beter gekend. Zij kan voogdes worden, ook over andere dan haar eigen kinderen. Zij zal in de verhooren van bloedverwanten stem in het kapittel mogen hebben. Het is waar, dat een gehuwde vrouw niet anders een voogdij zal kunnen aanvaarden, dan met machtiging van haren man. Ziehier, in grove trekken het belangrijkste der nieuw'e regeling. Slechts zij nog ver meld, dat de minderjarigheid na de invoering der wetten met 21-jarigen leeftijd ophoudt en dat dus binnenkort heel wat onmondigen in Nederland mondig zullen worden. Friesche Courant. Lolswardsclie Courant ■BK' 7 -BH., J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1