Bolsward en Wonseradeel. Kieuws- en Advertentieblad 1905. No. 78 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Gezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Friesland. VOOR Afzonderlijke I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 'A regen en wind gaan de beiaards-stemmen, restauratie. De Burgemeester en de Archi varis wijzen haar met zekeren trots op die herinneringen uit Bolswards grootsten bloeitijd. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden, was het tijd geworden het bezoek te brengen aan de Groote Kerk. De hof- rijtuigen waren inmiddels vóór gekomen. Alweer uitbundig gejuich toen de Koningin naar buiten trad. Luisterrijke stoet het Koninklijk rijtuig, bespannen a la Daumont, vooraf gegaan door een landauer waarin de Commissaris der Koningin met den Burge meester zaten. Ter weerszijden der portieren reden de adjudanten van de Koningin en Prins Hen drik. En de dames van ’t gevolg (ook in het Friesch) en de dignitarissen namen plaats in drie volgrijtuigen. Voorop en achteraan maréchaussees te paard, voorwaarts naar de Groote Kerk. Hier werd de hooge be zoekster ontvangen door H.H. Kerkvoogden en de oudste predikant, dr. Niemeijer. Weezen zongen bij het binnenkomen een lied, woorden van den heer J. R. A. Donker, muziek van den Heer B. de Vries. Met belangstelling bezichtigden de Koningin dit trotsche Kerkgebouw met zijn fraaien preekstoel en een zoo interessant museum. Een groote voldoening is het voor schrijver, dezes, dat een der eerste heeren van het gevolg een reeds voor lang door Ws. geuiten wensch uitsprak om van dit museum een kapel te maken. Alles kwam dan beter tot zijn recht. En dan de Codex, tijdens den beeldenstorm uit dezelfde kerk gered voor vernieling, nu bewaard op het Stadhuis op een antieken lezenaar voor het oude stomme orgel. Dan zou Teen karakteristiek geheel zijn. Het «scheen dat de tijd ontbrak om gevolg te geven aan het plan het schoone orgel eenige minuten te laten bespelen door onzen zoo bekwamen organist. Jammer dat dit niet ging zooals men T zoo graag had gewild. En na een aardig woordje tot de weezen en een dank voor hetgeen was beziezz ging het naar zzHollandia”. Weer zette de hofstoet zich in beweging. Daar klinkt van den toren der Groote Kerk de eerste klokkentoon. En op dat sein beginnen al de klokken, op die ééne na die reeds eene eeuw zwijgt, te beieren. Harmonisch klinkt dat septet. En een half uur lang mengen zich al die klokkentonen dooreen, feestelijk doortrillend de donkere lucht. En de booze geesten van op de vlucht van T wordt beter weer. Half acht. zzNun Zoo klinkt het van den 2den torentrans. Het Stedelijk Muziekkorps zet in met het eerste nommer der koraalmuziek .op den toren. En de muzikanten daar in de hoogte zien naar beneden op straat en plein, waar zich velen ophouden om te luisteren... zzHec Dies”, zzdat is de dag”, zoo klonk het al weer, en na den danktoon volgen de volksliederen besloten met het populaire zzHeitelan”. Nu gaat het Bestuur der Kaatsvereeniging met het vaandel der club in optocht naar het kaatsveld, waar heden de uitgestelde wedstrijd wordt gehouden, en zal gekampt worden om den Koninginneprijs de groote zilveren medaille (plaquette) van H. M. de Koningin. En nu zzümzug” volgens papa Hansché, marsch door de stad door het Stadskoor en het Stedelijk Muziekkorps van Harlingen. Geen straatje wordt overgeslagen, en al maar door klinken de opgewekte marschen, stemmend tot feestvreugde. Het wordt later, de straten vullen zich met eigen en vreemd. De drukte concentreert zich om en bij ’t Stadhuis. De tijd nadert dat de Koningin zal aan komen. Maréchaussee te paard begint terrein af te zetten. Hooge oomes in uniform of galacostuum, verschijnen op het appèl. Half één vroolijke muziek ons muziek korps arriveert met de heden populair geworden Bilse marsch zzMit Bomben und Granaten”. En nu wachten. De stadstimmerman zit boven op den toren, om sein te geven als de Koninklijke tram de grens der gemeente passeert. Wachten al maar wachten. Commissie leden discuteeren drukwat duurt het lang. En dan weer gaan veler oogen naar omhoog als om te vragen: vriend Pieter, ziet gij nog niets komen? Eindelijk daar zwaait het vlaggetje daar boven op den trans, rrrrt zoo rof felen de tamboers, bom-bam galmen de klokken zenuwachtig gaan veler vingers langs knoop en das. Zit alles correct? Daar klinkt vanaf dè Sneekerpoort een zwak geruisch, dat sterker wordt, a] sterker. De tram komt aanrollen. En de honderden schootkinderen en haie opgesteld langs de’ rails, wuiven met hunne vlagjes, Wilhelmus wordt geblazen..de tram houdt stil. Goud- gegaloneerde hooge personages stappen haastig uit, de Burgemeester staat op het plankier, buigt.daar is de Koningin, en wat lieve verrassing: in Friesch Costuum. Daverend klinkt het gejuich, T publiek, even stil door de groote verrassing de Lands- vorstinne zzin T Fryse” te zien, jubelt het uit. Hoeden zwaaien, handen en zakdoeken wuiven... daar staat Zij op het bordes, de Hooge vrouwe. En als Zij links en rechts groet en met een lief lachje al die hulde in ontvangst neemt, is er menigeen die toevallig een stofje in het oog krijgt, en menig gezicht ziet ernstig, menig oog richt zich vol aan doening naar die tengere verschijning op de vierschaar. Mooi tableau al die schitterende uni formen, zwaar van goud, die wiegende veder bossen op steek en colback, en daar in het midden zzde Bloem van Nederland” in die eenvoudige landsdracht, aan de zijde van Haar Gemaal. Inmiddels heeft Mej. G. v. d. Veen den Koningin een bouquet aangeboden. Op de Raadszaal wordt de Gemeenteraad aan de Hooge gasten voorgesteld. Minzaam onderhoudt de Koningin zich met elk der leden, informeerende naar enkele bijzonder heden, waarna de Burgemeester een hartelijk woord tot de Koninklijke gasten sprak, waarop H. M. antwoordde. In de Vroedmanskamer worden de Koningin enkele belangrijke stukken uit het archief getoond, o.a. de bekende oorkonde van Keizer Karel V, het stuk met de handteekening van Al va, en de u eerste steen” gelegd aan het gebouw, - gevonden bij de laatste ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De reinheid van alles is zelfs spreekwoorde lijk geworden. En waar de Prins-Gemaal zijn bijzonderen wensch te kennen had gegeven kennis te maken met zzHollandia", is dit een verblij dend teeken, dat Hij zich interesseert voor het hoofdzakelijke in onze provincie zzde zuivelbereiding". Ook voor de Koningin bestaat een klokje van gehoorzaamheid. T Was hooge tijd ge worden om te vertrekken. Onder de tonen van het muziekkorps verliet de stoet de ter reinen der fabriek, met zich meenemende een hoogen indruk der industrie, daar beoefend. Als een souvenir aan het bezoek zal der Koningin en Haar Gemaal door de vennoot schap worden aangeboden een groote porte feuille van naturel zwijnsleer, in nieuwen stijl gestempeld, en voorzien van in goud ge stempelde opdracht, waarboven een konings kroon, van binnen met mooie zijde gevoerd, inhoudende 16 photo’s der fabriek te Bolsward, opnamen van den photograaf Slaterus te Leeuwarden. Deze portefeuille wordt vervaardigd in de werkplaats van den heer C. B. Bretschneider te Leeuwarden. Voorloopig ontving H. M. nu twee kleine etui’s met photo’s, met gestempelde op dracht, ook werkstukken van gezegden heer Bretschneider. In draf ging het nu terug naar T stad huis, nog eenige minuten werd daar vertoefd, en toen moest er afscheid genomen worden. Maar eerst nog verscheen Zij op T bordes en keek nog eens rond, als ware T om een indruk mee te nemen van de vriendelijke landsstad, die Haar zoo hartelijk had ont vangen en zoo graag de Koningin nog- wat binnen haar muren zou houden. En toen brak de jubel los, luid klonk het van verre af aan de kreetleve de Koningin. En koudbloedigen voelden zich verwarmd door de gratie die uitging van die tengere vrouwenfiguur, daar op de vierschaar, en versterkten met hun geroep het groote koor der in vervoering geraakte Friezen. En het Stedelijk Muziekkorps speelde der Koninklijke Friesinue het „Fryse bloet” toe. En het klonk en daverde van „Wijnberg” tot „Neuf” ter eere van Haar die door Haar verschijnen in de kleederdracht der oude Stanfriesen, dat Zij hoog stelde de „aide eare fen de Fryske groun”. Es ist bestimmt... man muss scheiden, vom Liebstes was man hat”. De tram rolde heen langs zijn ijzeren baan, en het publiek vormde onbewust een eerewacht van duizenden menschen, die der Landsvrouwe uitgeleide deed tot de poort der stad. De Burgemeester geleidde der Koningin tot aan de grens der gemeente, en keerde ten Stadhuize terug met de Koninklijke boodschap aan de ingezetenen, dat H. M. en haar Gemaal ten zeerste dankbaar waren voor de warme ontvangst Hen bereid. En toen es war dagewesen. Had men H.M. noode zien heengaan nu het afscheid voorbij was, werd het feest voortgezet, en ontdaan van het officieele kwam nu weer de oud-Bolserter zin voor fuiven aan T licht. Hja wieren los, de ljue. De. beide muziekkorpsen hielden den geest er in door opgewekte muziek, op de tenten bij „Wijnberg” en kaatsterrein. Van kaatsen gesproken. De wedstrijd, onder broken door de komst der Koningin, werd na Haar vertrek voortgezet. Bij de laatste partij was nog al veel publiek aanwezig. De prijs werd gewonnen door T. W. Kooistra, Dokkum, P. Hovinga, Marssum en C. Werk hoven, Witmarsum; le premie S. A. Kooistra, Witmarsum, H. v. d. Heide, Franeker en M. Helfrich, Kimswerd; 2e premie Johs. Struiksma, Wommels, R. Ozinga en K. Okkinga, Wijnaldum. De Koninginne-prijs, eene groote zilveren medaille, werd toegekend aan den Koning der partij, waartoe door keurmeesters met algemeene stemmen werd uitgeroepen C. Werkhoven van Witmarsum. Half zeven ongeveer zette zich de licht- stoet in beweging. Eenig mooi gezicht, al die in het wit gedoste meisjes, die flinke jongens, allen scholieren, netjes rij op rij marcheerend, elk een lichtende ballon dragende. Langzaam bewoog zich deze stoet door de straten, voorafgegaan door de feestcommissie, begeleid door de beide muziekkorpsen. danket alle Gott”. T Was in Juni 1892. Friesland vierde feest. Immers onze jonge Koningin Wilhelmina zzwier ut fen hüs bij ueses”. En de hoofdstad van T gewest had zich in feestkleedij gestoken, om zzdy Ijeave, lytse Keninginne mei hjar Mem" zoo goed mogelijk te ontvangen. Drie volle dagen duurde het Hoog bezoek, en in dien tijd veroverde Willemyntjezich stormenderhand een plaatsje in T hart van velen. ZZU onzen groet," zoo zongen bij de aubade honderden kinderen. ZZU onzen groet" zoo klonk het na eene spanne tijd over de gansche stad, ZZU onzen groet" zoo zong kort daarna z/heale Fryslan." En de klokken van Oldehoof zongen in diepe tonen, zoodat het uren fier trilde in T roun "U onzen groet." Het meisje werd vrouw, de tijd kwam dat de koninklijke Moeder den scepter zzdien zij zoo lang voor ’t kind had bewaard," zooals Spoel’s mooi lied zegt, terugga/ aan haar, die nu zelf de plaats van zzeerste vrouw” van Nederland zou innemen. En was men dankbaar gestemd tegen over de moeder, die haar kind zorgzaam had opgevoed, wetende dat Haar een zware taak wachtte met vreugde begroette het volk zijne jonge Koninginne, en T luisterde met eerbied naar het zzIk zweer trouw aan T Vaderland", uitgesproken op den dag der kroning. En dertien jaren zijn vervlogen, nu komt andermaal Wilhelmina op Frieschen grond, nu aan de zijde van haar doorluchtigen Gemaal. En weer klinkt het: ZZU onzen groet”. En a] zwijgen de Oldehoofster klokken ditmaal, toch „klinkt en davert het fier in T roun” U onzen groet. En de steden die de eer zullen genieten van korter of langer verblijf binnen hare muren van het vorstenpaar, wedijveren met elkaar wie zich T meest behagelijk aan de oogen der lands-vorstinne zal voordoen. En Bolsward, èn Leeuwarden èn Harlingen, alle 3 wachten zij in gala op de komst der Hooge Bezoekers. Vooral Bolsward stelt dit bezoek op hoogen prijs. T Is lang geleden, jaren lang, sinds een Oranjevorst binnen hare muren vertoefde. In 1873 was Willem III voor T laatst hier, op zijne doorreis van Leeuwarden naar Sneek. En vooral gaan we er prat op dat de Koningin het eerst bij ons komt. Ja, dat oude typische stadje, waarvan de vertegen woordiger van het HandelMad ons dezer dagen vertelde, dat hij T betreurde dat het niet meer bekend en bezocht werd, dat oude stadje, eens het machtige „Bolsward”, Hanze stad door Karei de Vijfde gerechtigd om den dubbelen adelaar in zijn wapen te voeren, wedijvert met de beide zustersteden wie de Koningin het waardigst zal ontvangen. Een aantal personen van allerlei richting werd door den Burgemeester uitgenoodigd een feest-comité te vormen. En de sub-com- missies togen aan den arbeid elk op eigen terrein. Op de beurs van de ingezetenen en der gestichten werd een aanval gedaan. En kapitaal en arbeid aldus vereenigd, togen aan T werk, en zoo steekt op ’t oogenblik Bols ward in een habit, waarin T zich mag laten zien. Wij wijzen op de beide eerebogen aan Sneeker- en Harlingerpoort, op de ver lichting en versiering van markten en straten, op de meer en minder groote particuliere en buurtversieringen, waarlijk, T kan bezien lijden. Zondag was het al druk, zeer druk. Van buiten de stad kwamen velen reeds een kijkje nemen En toen opende het Stedelijk muziek korps de feestelijkheden met een concert in de muziektent op het plein. Het was geheel buiten T programma om, haastig opgekomen, maar dat men dit apprecieerde, bewees het talrijke publiek en de ongewone stilte. zzNun danket alle Gott”, dat was de slot som der muziek; en rustig ging men huis waarts, hopende op mooi weer voor morgen. Maar maar die barometer! Maandagmorgen zeven uur. Donkere lucht, barometerstand niet beter geworden. Wat aal dat worden? Eu langs den weg dien de Koningin reed, stond het vol- menschen, en dat wuifde en zzhoerahde" steeds crescendo. Langs de Koemarkt hadden zich opgesteld de 4 werklieden-vereenigingen. De vaandels maakten het saluut, zou Wilhelmina toen niet even hebben terugge dacht aan dat kunstige vaandelzwaaien in Brabant, een paar jaren geleden tijdens haar bezoek aan die provincie. Minzaam groette de Koningin die ver- eenigingsteekens. zzHollandia" is bereikt. Het muziekkorps der fabriek begroet het Hoog Gezelschap met een volkslied. Fraai is de fabriek versierd. Groen en bloemen tooien het front. Zoodra de rijtuigen binnen het hek zijn, wordt alles stop gezet. Van een der schaftlocalen was een salon gemaakt, waarin de Koningin werd ontvangen. Door bekwame hand smaakvol gedecoreerd, lucratief ingericht, maakt deze zaal een waarlijk vorstelijke figuur. De heer C. fi. Hummelinck, directeur der fabrieken Z/Hollandia", stelde nu aan H. M. voor de commissarissen der maatschappij, enkele dames, alsook den heer Witte, chef van deze fabriek. Hij sprak der Koningin toe. Vertelde Haar hoe het bezoek aan deze inrichting door allen die bij haar geïnteresseerd zijn, op hoogen prijs wordt gesteld. De fabriek is op den wensch der Koningin in volle actie. T Gansche personeel is aan den arbeid, opdat Uwe Majesteit een voorstelling zal kunnen maken van al hetgeen hier wordt verricht. Nu ving de tocht door de gebouwen aan. en werden alle machines weer in beweging gezet?. Der belangstellende Bezoekster werd het bedrijf in zijn geheelen om vang getoond, bezichtigd de verschillende afdeelingen, ieder met zijn eigenaardige bestemming, met zekeren trots gewezen op de keurig ingerichte ma chinekamer. Met belangstelling nam H. M. alles in oogenschouw. T Is dan ook waarlijk een interessant iets, door deskundigen zoo een aan alle eischen voldoende inrichting, te zien en hooren expliceeren. T Is immers bekend, zelfs buiten de grenzen dat de Hollandia-fabrieken uitmunten in alles.. E Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1