Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 79 ZONDAG 1 OCTOBER. BINNENLAND. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Uit de Raadszaal. VOOR to plaatsruimte. Afzonderlijke Vergadering op Donderdag 28 Sept. 1905. gouden oorijzer. Op het door Koningin Anna Koning Willem II, 750 100 70 55 5 was over was de klerken en W. den ct 28 Sept.2 October. Kermis te Joure. Maandag 2 Oct. Concours hippique te Joure. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar uur uit ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post' 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Tegenwoordig alle 13 leden. Bij de opening der vergadering spreekt de Voorzitter ongeveer de volgende woorden Mijne Heeren! Nog onder den indruk De heer v.d. Meer heeft den toestand buiten de Blauwpoort bezien doch de bestating zal daar aan de bewoners nog veel last opleveren. Tusschen de rails is een zwarte stof gebracht, wat het is weet hij niet, doch sintels zijn 't niet. Dat zwarte goedje verft de straten ook zwart en de kleedjes en matjes zullen er daar donker gaan uitzien vooral als ’t wat nattig wordt. De Voorzitter. U bedoelt buiten de Blauw poort tot de Hollandia? De heer v. d. Meer. Juist M. H. de Voor zitter. Sluiting der vergadering. Dit jaar. 478 150 40 85 9 ’t geheel niet vlug, in de Midstraat echter reeds geen koe meer te zien. Het Friesch kostuum der Koningin. Ons wordt verzocht het volgende op te nemen, naar aanleiding van een bericht in 1 een der Hollandsche dagbladen, dat H. M. de Koningin bij haar aankomst in Friesland op Maandag 25 September was gekleed in de Friesche b o e r e n-kleederdracht. De bedoeling van Hare Majesteit was, zich aan het Friesche volk te vertoonen in oud- Friesche kleederdracht. Het was een attentie van Hare Majesteit tegenover de provincie Friesland, zich bij haar bezoek te tooien in de o u d-F r i e s c h e kleederdracht, die haar in 1892, toen de provincie voor het eerst met een bezoek van Hare Majesteit, onder geleide van haar beminde Moeder, Koningin Emma, werd vereerd, door 8000 Friesche vrouwen, onder leiding van Vrouwe W. van Eijsinga, geboren Barones van Wel- deren Rengers werd aangeboden. Hare Majesteit wist bij haar komst in Fries land geen beter bewijs te geven van de voort durende waardeering van genoemd geschenk dan door zich thans in deze kleederdracht aan Haar Friesch volk te vertoonen. Hieraan kan nog iets toegevoegd worden, dat, naar men meent, tot dusver steeds onbe kend is gebleven. Toen omstreeks 25 jaren geleden het Koninklijk Paleis te Leeuwarden door de welwillendheid van Koning Willem III aan het Rijk werd afgestaan, om te worden be stemd tot woning van den Commissaris des Konings van Friesland, werd in een cartonnen doos gevonden een deksel der doos was Paulowna, gemalin van toen deze in de maand Juli 1841 met twee hunner kinderen, Prins Alexander en Prinses Sophie, de provincie Friesland bezochten, eigenhandig geschreven en met haar naam onderteekendlfDit oorijzer heb Ik gedragen gedurende de onvergetelijke dagen, die ik in 1841 in Frieslands hoofdstad heb doorge» bracht. Alg. HawlliL De heer Schotman heeft niet de bedoeling B. en W. een grief naar ’t hoofd te slingeren, de Commissie van rapporteurs kon niet weten dat B. en W. reeds moeite hebben gedaan om die rechten te verkrijgen. De Commissie wist niet dat de simpele toestemming zelfs met moeite was verkregen. De heer v. d. Meer heeft geen aanmerking op het rapport maar wenscht een vraag te doen n.l. of het voldoende is, dat de belooning der ambtenaren voor den burgerlijken stand op één mandaat staat, en of die som f 146.68 is verdeeld naar verhouding der indertijd bepaalde sommen voor ieder. Ik meen dat er een Kon. Besluit is, opgenomen in een Prov. Blad hoe dat geregeld moet worden. De Voorzitter. De verhouding der salarissen is goedgekeurd door den gemeenteraad, en van een besluit in het Prov. Blad herinner ik mij niet. De bezoldiging is trouwens in alle gemeenten niet gelijk. De heer v. d. Meer herinnert dat hier f 225 is uitgetrokken n.l. f 50 voor het voltrekken der huwelijken, f 25 gulden voor diens plaatsvervanger, en f 75 voor de twee anderen voor ’t bijhouden der registers in ’t opmaken der acten. Het bedrag is in deze rekening lager omdat het in den loop van ’t jaar is ingetreden, maar de vraag blijft of één mandaat nu goed is en ook of de som in de juiste verhouding is uitgekeerd. De Voorzitter. Op dat laatste kan ik bevestigend antwoorden. De heer Schotman. De commissie van rapporteurs heeft nog geen antwoord omtrent de lokaalhuur van de commissie der onge vallenwet. De Voorzitter. B. en W. zullen met den meesten spoed bij den Minister op uitkeering aandringen. De gemeente- en de schuttèrij-begrooting werden beide met algemeene (11) stemmen goedgekeurd. 2. Aanbieding van de gemeentebegrooting enz. voor 1906, met advies en voorstel van Burgem. en IVeths. Bij het ontwerp-begrooting merken B. en W. op, dat in de begrooting voor ’t algemeen Armenhuis de jaarwedde van den penningmees ter met f50 verhoogd is, en uitgetrokken op f 150. Dat bij de gemeentebegrooting de huur van de rijkszuivelschool, ruim f 1600 benevens de f 250 subsidie van ’t Gasthuis voor deze school in de gemeentebegrooting zijn opge nomen, dat het herhalingsonderwijs lager geraamd is, wijl een wijziging voorgesteld zal worden, n.l. het onderwijs in Fransch en Engelsch op te heffen. Omtrent het voorstel van drie raadsleden omtrent de salarisregeling van der secretarie adviseeren B. secretaris gehoord, om hierop niet in te gaan. Een regeling der belooning volgens dienstjaren is niet aan te bevelen en een 3e klerk is hier niet overbodig. ’t Zeer uitvoerig rapport van den gemeente secretaris wordt daarbij overgelegd en ook voorgelezen. Hierin wordt ten eersten van verwondering gesproken dat dit voorstel werd gedaan, 2e betoogd dat de werkzaamheden aan de secretarie zeer zijn toegenomen, en vooral voor Bolsward goed ontwikkelde be ambten behooren geplaatst te zijn aan de secretarie,' 3e dat een salarisregeling geen aanbeveling verdient, 4e een derde klerk hier onmisbaar is en thans ook feitelijk in functie is, 5e dat het diploma van gemeente secretaris pas in de laatste jaren moet zijn verkregen om eenige waarde te hebben, 6e dat hij de belooning der klerken zooals die thans is, voldoende acht, doch wil men de jaarwedde verhoogen dan niet meer dan f 50 elk. De gemeentebegrooting wijst aan in ont vangst en uitgaaf beide de som van f 112.280.85, het Armenhuis f 17.219.46, f 17.187.65, batig saldo f 31.81 en de weg Bolsward-Harlingen f 4710.325, f4708.86, batig saldo f 1.463. De begrooting in handen der pommissie gesteld, de heeren Boersma, Oosterbaan en Van Randen. 3. Aanbieding van de lijst en de stukken met voordracht voor onderwijzer aan de school voor m. u. I. onderwijs. De Burgemeester vraagt urgentie om met de aanbieding der voordracht ook dadelijk de benoeming te doen. De heeren v. d. Meer en Oosterbaan zijn tegen de urgentie. De heer v. d. Meer. Ik ben er sterk op tegen, en wel omdat de stukken niet ter Op de linten stond als inscriptie: Oranje en Fryslan binne ien. Allyk as Keningin en Prins. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins kwamen Woensdagavond tegen 9 Friesland in de Residentie aan. Donderdagavond had met de tram van 7,55 van Joure naar Sneek een ongeluk plaats dat ernstige gevolgen had. In een der wagens, zegt men, maakte zekere M. K. van Leeuwarden, die niet gunstig bekend moet staan, twist met andere passagiers en zwaaide daarbij met een mes rond. De vrouw van U. van der Leij van Oppenhuizen en haar 5-jarig kleindochtertje zochten, voor erger beducht, met anderen een goed heenkomen op het balkon. Toen de conducteur de drukte vernam, gaf hij een sein om te stoppen, teneinde den onruststoker te kunnen verwijderen. Terwijl de tram stopte is evengenoemde vrouw met haar kleindochtertje eensklaps van de tram en onder de wagens geraakt, die over haar heen gingen. De ontsteltenis onder de pas sagiers was hierdoor groot. Spoedig stond de tram stil en ging men met een lantaarn zoeken. Het meisje werd eerst te voorschijn gehaald en bleek bij onderzoek geen letsel te hebben bekomen. De ruim 60-jarige vrouw bleek ernstige hoofdwonden verkregen te hebben, terwijl het eene oor er bijna was afgerukt. Verder was haar gouden oorijzer geheel verbrijzeld. De vrouw ging per zelfde tram mede naar Sneek en werd bij aankomst aldaar per zie kenwagen naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Bouma haar verbond. Haar toestand moet zorgelijk zijn. Joure. De van ouds beroemde Jouster najaarsveemarkt gaat er ook al niet op voor uit. Verleden jaar schreven we ook al in dien geest in vergelijking met voor 2 jaar en nu was de aanvoer al weer belangrijk minder. 't Volgende staatje geeft een overzicht. Verleden jaar. Paarden Koeien Varkens Schapen Geiten De handel Om drie uur Utingeradeei, 28 Sept. Door de hooge prijzen van het vleesch en dientengevolge de gunstige resultaten, leggen de boeren ook in deze gemeente zich meer en meer toe op den aanfok en het mesten van varkens. De be kende varkensziekte kwam van af medio April zoo nu en dan voor. Op dit oogenblik nog op een hoeve. Slechts enkele varkens zijn er aan gestorven. Het aantal dezer dieren dat met serum als voorbehoedmiddel tegen de ziekte werd ingeënt, was zeer aanzienlijk en bedroeg nagenoeg 650, waarvan ongeveer 50 voor de tweede maal met serum zijn in gespoten. Oldeboorn, 27 Sept. Hoe druk er Dins dagmorgen gefietst en gereden werd naar Leeuwarden blijkt o.a. uit het feit, dat iemand uit dit dorp, die per rijwiel naar Heerenveen moest en er vlug over reed, op den straat weg van Akkrum naar Heerenveen tegen kwam: 230 fietsers, 1 auto en 50 rijtuigen. Nijehaske, 29 Sept. Nu volgens de boy cottende kermisondernemers, de Jouster ker mis //niks* zal zijn dit jaar, profiteert de Schanster kermis ervan, die meer bezet is dan andere jaren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en gevolg passeerden onze stad op hunne terugreis Woensdagnamiddag even over vijven. Zoolang de Koninklijke trein op stedelijk gebied reed, speelde het carillon het //Wilhelmus” (oude en nieuwe zetting) en //Wien Neerlandsch bloed.” Van voor de brug af tot voorbij het station der H. IJ. Spoorweg-Maatschappij werd iets langzamer gereden. Op het perron, stationsweg, bij de beide overwegen en op weilanden langs den spoorweg hadden vele belangstellenden post gevat, die de hooge bezoekers luide begroetten, welke attentie door H. M. staande met gewuif en buigingen werd beantwoord. Onder de belangstellenden op het perron der H. IJ. Spoorweg-Maatschappij werden, o. a. opgemerkt de burgemeester dezer ge meente, de heer mr. D. Alma, en de com missaris van politie, de heer L. Theunissen. Te IJlst, waar eenige minuten werd stil gehouden, was het station keurig versierd en was een talrijke menigte opgekomen om de Koningin te zien. De burgemeester, de heer H. P. Fledderus, vertoefde eenige oogenblikken bij H. M. de Koningin in den waggon en hield een korte toespraak. De schoolkinderen zongen van 'Ps. 121 het 4e vers. Aangeboden en met zichtbaar welgevallen aanvaard werd een bouquet in den vorm van een //Ulster Schaats”, wat aan de Koningin de opmerking ontlokte: «Kijk, dat is aardig, want ik houd zooveel van schaatseden.” Nog onder den indruk van het groote feest op 25 September, toen H. M. de Koningin en Prins Hendrik, Haar Gemaal, onze stad bezochten en hunne blikken hebben geslagen in deze zaal, zij het mij vergund openlijk dank te brengen van deze plaats aan de Burgers dezer gemeente voor de voorbeeldige wijze, waarop zij ge toond hebben feest te kunnen vieren. Ik deel hierbij mede dat H.M. mij herhaal delijk verzocht in hartelijke woorden om Haar dank over te brengen voorde warme en veelvuldige blijken van toegenegenheid. Ik hoop, dat deze woorden van hier weer klank zullen vinden daar waar zij behooren en bij hen, wien het aangaat. Ik dank ook U, mijne heeren, dat Gij ons in staat hebt gesteld op waardige w’ijze H.H. M.M. te kunnen ontvangen ook mijn dank aan de heeren Wethouders en bijzonder aan den heer Eisma voor den steun bij de voorbereiding dezer ontvangst. Ik twijfel niet of de 25 September zal in aangename herinnering blijven bij allen en dat feest zal de liefde hebben ver meerderd jegens H.M. de Koningin en Prins Hendrik der N ederlandeu. (Applaus.) De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Geene stukken zijn ingekomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van de gemeente- en schut- terijrekening over 1904, met rapport der commissie. Het rapport behelst in hoofdzaak het volgende Op de schutterij-rekening is geen op- of aanmerking. Op de Gemeente-rekening heeft het de aandacht der Commissie getrokken, dat eenige posten nogal de raming overschreden hebben, dat wel de lokaalhuur voor de Gezondheids commissie is betaald, doch die der Commissie volgens de ongevallenwet niet, althans deze is niet verantwoord, waarom B. en W. wor den verzocht hierom bij den Minister te in- formeeren. Ook op enkele mandaten wordt de aan dacht gevestigd en omtrent de nieuwe brand put wordt opgemerkt, dat wel vergoeding is uitgekeerd voor ’t leggen van waterbuizen door particulier terrein. De Commissie acht registratie noodig van de erfdienstbaarheid. B. en W. hebben hierop geen schriftelijk antwoord, doch de heer Eisma merkt op dat bij dien put geen erfdienstbaarheid is be doeld. Na veel moeite is toestemming ver- kregen om dat riool te leggen en daarvoor is f 15 en f 20 vergoeding gegeven. Mèt die toestemming, en de quitantiën die zijn gegeven is de zaak geregeld. Het was meer om het gemeentebestuur te helpen een ver zwaring van erfdienstbaarheid kon niet ver kregen worden. De heer Schotman vindt toch, dat dan zoo’n regeling niets beteekent, omdat de vergunning om die buizen daar te hebben, elk oogenblik kan worden ingetrokken, en hij bejammert het dat er kosten zijn gemaakt, en dat de put niet op een andere plaats is gemaakt. Hij zog B. en W. in overweging geven, al moet het ook wat kosten daar zich het recht op die leiding te waarborgen. 'De heer Eisma. Het zou dan den schijn hebben alsof B. en W. niet op hun qui vive zijn geweest, maar dit is de eenige plaats waar de put kon komen, en nu toestemming is gegeven voor het leggen der buizen, zal hierop later geen inbreuk gemaakt worden. Ik vind het zelfs op het oogenblik niet ^dzaam, daar verder aan te tornen. inzake lagen en ik dus geen oordeel kon vellen. Door de vriendelijkheid van den secre taris heb ik nogal inzage gehad, maar dat is met alle leden zeker niet het geval geweest. Om nu als men zulks noodig oordeelt, de tijd van informaties nemen er niet is, ben ik tegen de urgentie. De heer Eisma. Er is ook zulk een vreeselijke haast niet bij, om de benoeming nu te doen. In het onderwijs geven is tijdelijk voorzien. De Voorzitter. Dan zullen wij het uit stellen tot de volgende vergadering. De voordracht bestaat uit, de heeren G. A. Leverland, alhier. J. Bierma te Ternaard. L. R. Roelofs te Kollum. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1