Kieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. I 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 80 DONDERDAG 5 OCTOBER. BINNENLAND. Uit de Pers. EEN TWISTAPPEL? f NABETRACHTING op den feestdag van 25 September 1905. INGEZONDEN. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. VOOR Afzonderlijke B. Zij niet beginselloos! maar Een luid hoerah het Uw. dw. K. (Builen verantwoordelijkheid der Redactiej. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Blijv’ deze dag in aangenaam herinn’ren Verzoenend steeds, dreig’ er soms scheiding [weer. //onderling” [waardeeren zijn, als Huid’ der Koninginne en ook de Prins-gemaal ver boven trans en [tinne, zoo één-als andermaal J. K. van groot ontroeren van grootsch festijn Versterkt door vrind en Het was de dag, waarop ’s lands Koninginne Verscheen in Friesch costuum langs Bols wards [burg’renrei, vreemd van heinde [en van verre, Haar Hulde brengend, ongedwongen, vrij! Zaterdag 7 Oct. Harddraverij te Opeinde ,/Nijtap”. Woensdag 11 Oct. Harddraverij onder Lekkum op het oud Tolhuis. Geachte Redactie. Wanneer ik voor deze weinige regelen een plaatsje ga vragen in uw Blad, dan is dat niet zonder eenigen tegenzin, omdat ik niet gaarne door critiek een smet werp op den goeden dag van 25 September. Maar toch er moet mij iets van ’t hart. Met zeer veel zorg had onze Feestcommissie haar program opgesteld, en van gevoel voor De Nieuwe Arnhemsche Courant schrijft Het zou van weinig politiek inzicht ge tuigen, de groote beteekenis te willen ont kennen van de vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag den 26 Sept. j.l. Zij ontleent die beteekenis niet aan debat door mr. Heemskerk namens de rech terzijde gevoerd met den woordvoerder van het nieuwe. Kabinet, Minister de Meester. Alleen dan ware aan de gehouden gedachten wisseling eenige bijzondere waarde te hechten geweest, indien daaruit eenige slotsom viel te trekken omtrent de toekomstige houding der rechterzijde tegenover het door den Mi nister als een van vrijzinnige richting aan- gekondigd Kabinet, z/voor zooveel dat mogelijk is gebleken samengesteld uit verschillende nuances van die richting.” Doch uit het wederzijds met de meeste hoffelijkheid gevoerd debat viel geen enkele bepaalde conclusie te trekken; tenzij men juist uit het ontbreken daarvan tot de slot som zou willen komen, dat waar de strijdbijl wel niet werd begraven, doch evenmin een oorlogsverklaring plaats vond, een toestand van meer of min gewapende neutraliteit de meest waarschijnlijke is te achten. De heer Heemskerk verwees naar het aan staande begrootingsdebat. Ongetwijfeld zullen de daarna door de heeren Troelstra en Van Karnebeek uitge lokte verklaringen des Ministers, van niet geringen, wellicht van overwegenden invloed zijn op het bepalen der houding door de rechterzijde aan te nemen. Hoe toch zal zij blijken te staan tegenover het vraagstuk der Grondwetsherziening, in verband met een nieuwe regeling van het kiesrecht, dat thans, na de verklaringen van den Minister, binnen het gebied der practi- sche politiek is geplaatst en onvermijdelijk den staatkundigen toestand gedurende de eerstkomende jaren zal beheerschen? Het antwoord op deze vraag zal eerst gegeven worden bij het begrootingsdebat. Alsdan zal tevena benoemd zijn de door de Moog’ het zoo (Lang leve Zij Weerklink dan hoog 1 het waardige van dezen dag getuigde reeds de keuze der eerste twee nummers. Plechtig klonk het gebeier der klokken en menig hart werd in verrukking gebracht door de tonen der muziek, die over onze stad werden ge dragen. Maar daarom was het dan ook juist zoo pijnlijk dat elke stemming in eens werd onderdrukt door een woest geschreeuw vanaf denzelfden omgang van den toren, vanwaar zooeven de koraalmuziek werd gehoord. Heeft ons Stedelijk Muziekkorps dan zelf niets begrepen van de beteekenis van zijn optreden, daar op‘den omgang van den toren Op deze wijze verlagen menschen zich tot automaten, die ook een stukje spelen, wanneer men een geldstuk daarin werpt, doch die met spelen eindigen, zoodra de rol is afgeloopen en geen oogenblik beseffen wat zij hebben gedaan. Voor ons Stedelijk Muziekkorps of liever nog voor de leden van dat korps, die door hun schreeuwen aan zulk een auto matenpraktijk meededen, slechts deze wensch dat zij nog eens een hart krijgen, dat mee spreekt in hun muziek en dat ook nog blijft spreken, wanneer de muziek zwijgt. U dankende voor de plaatsing, blijf ik met achting. Straal’ uit van dezen dag als //Koningin-Vereer” ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7, regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De dag, die vond vereend, wat anders vaak [gescheiden, Die arm aan rijk als ’t ware samenbond De dag der Glorie en der Hoogvereering Waarop//Leev’ onze Koningin7' Weerklonk van mond tot mond. Hij is voorbij de dag Hij is voorbij de dag Hij is voorbij dag zonder zonnestralen, En toch de dag van gouden zonneschijn Éénheid van tijd. Aan de Koningin en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is een adres ge zonden door het Bestuur van den Nederland- schen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand waarin, naar aanleiding van de conclusiën, genomen in de algemeene vergadering van afgevaardigden van de bij den Bond aangesloten Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand, verzocht wordt bij de Staten-Generaal in te dienen een wetsontwerp, waarbij wordt voor gesteld over te gaan om hier te lande als den algemeen geldenden tijd den Midden- Europeeschen tijd in te voeren en maatregelen worden genomen waardoor het mogelijk wordt dat uit ’s Rijks sterrenwacht te Leiden naar de verschillende plaatsen des lands tijdseinen worden gezonden om de tijdsaanduiding in de verschillende plaatsen te kunnen contro- leeren. Mej. de wed. Breitsma-Coenradi te 'Leeuwarden, die de Koningin heeft gekapt, vreest, blijkens haar schrijven aan de Leeuw. Cl., dat de uitlatingen die de Telegr.-corres pondent haar in den mond lei, haar in een belachelijk daglicht plaatsen, waarom zij er op wijst, dat waarheid en phantasie in het z/intervieuw” door elkaar zijn gehaspeld. Wij gelooven niet, daf haar vrees gegrond is, maar willen desniettemin gaarne nota nemen van hare verklaring. (Arnh. Crt.) Het beruchte rekensommetje. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde den heer C. Leijsen, hoofd der chr. school te Beverwijk, ter zake van smaadschrift in ’t anti-revol. blad Be Arnhemmer (de onderwijzer E. de Boer, vroeger te Beverwijk, thans te Haarlem, had hem deswege aangeklaagd), tot f 300 boete, subs, een maand hechtenis. De eisch luidde f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Zondagavond circa 8 uur werd nabij de Liesbosch door den conducteur van de van Vreeswijk komende tram een man opge merkt, die, met een bloedende hoofdwonde, bewusteloos langs den weg lag. Per tram werd hij naar de naastbij zijnde woning ver voerd en daar bij kennis gebracht. Bij onder zoek bleek, dat de man was aangereden door een wielrijder die zonder licht reed. U. D. Een wielrijder te Amsterdam had Zondag de onvoorzichtigheid aan de Weesperzijde tusschen de rails te rijden en te willen over steken van den waterkant naar de huiszijde, toen hij vlak achter zich het waarschuwend sein van een naderenden tramwagen hoorde. Zijn voorwiel slipte, hij sloeg tegen den grond en, hoe de wagenbestuurder remde, hij kon niet voorkomen dat het rijwiel werd verbrijzeld en de man overreden werd. Gelukkig voor den onvoorzichtige liep het nog vrij goed voor hem af. De tram had hem, zij het dan ook op minder aangename wijze, over de straat weggeschoven. De man had ernstige verwondingen aan den linkerkant van zijn hoofd bekomen en bloedde erg, doch kon althans(naar een koffiehuis in de nabijheid loopen, waar hem door een lid der vereeniging //Eerste hulp bij ongelukken” hulp verleend werd. (Hbldj ’t Stemmenaantal van de Candidaten der Vrijzinnigen varieerde van 287 tot 293, zoodat dezen met plus minus 40 stemmen boven de volstrekte meerderheid werden her en gekozen. Verkregen de modernen ’t vorig jaar slechts een 20 stemmen meer, thans bedroeg het verschil een zeventig. Longlijders. In Friesland heeft zich een comité gevormd om eene Friesche vereeniging op te richten tot stichting en exploitatie van een goedkoop sanatorium voor beginnende borstlijders op het buitengoed Herenia State teJoure(Has- kerland), daartoe afgestaan door den heer en mevrouw dr. J. G. Driessen-Vegelin van Claerbergen, en waaromtrent door de profes soren Pel en Ruitenga van Amsterdam, die aan Herenia-State een bezoek brachten, een zeer gunstig rapport werd uitgebracht. Het comité bestaat uit 18 leden met dr. P. de Jager, arts te Ternaard, als voorzitter dr. D. Ruitenga, arts te Kollum, vice-voor- zitter; I. Rosingh, kassier te Kollum, pen ningmeester, en R. Hazelhof, arts te Dokkum, secretaris. Regeering in uitzicht gestelde Staatscommissie en over hare plannen met betrekking tot de Grondwetsherziening meerder licht zijn ver spreid. Van dat antwoord zal dan afhangen de houding tegenover dit Kabinet aan te nemen. Immers, acht de meerderheid van de leden der rechterzijde Grondwetsherziening over eenkomstig de plannen der Regeering ge- wenscht of noodig, dan wordt daaruit voor haar een reden geboren, dit Ministerie de verwezenlijking dier taak mogelijk te maken, door het verleenen van steun. Is daartegen het tegenovergestelde het geval, dan zal hierin een aanleiding temeer gevonden worden om dit Kabinet te bestrijden. Welke de slotsom zal zijn van de in den boezem der rechterzijde te voeren bespre kingen, valt zelfs niet te gissen. Vermoedelijk zal ééne overweging daarbij evenwel haar invloed doen gelden, n.l. deze, dat men er wel in kan slagen de niet ge- wenschte herziening voor langer of korter tijd uit te stellen, door het Ministerie omver te werpen, doch dat het niet meer kan ge lukken haar op den duur tegen te houden. En zij, die de Fransche Revolutie zoo goed kennen, zullen uit hare geschiedenis wel deze les hebben getrokken, dat elk verzet tegen het toekennen van rechten aan het volk, gepaard gaat of op den duur gevolgd wordt door verlies van macht en invloed. Leerzaam is in dit opzicht de geschiedenis van Frankrijk gedurende de jaren 1871’74. Beschikkend over eene zeer groote meerder heid in de Nationale Vergadering, scheen de rechterzijde te kunnen beslissen over het lot van Frankrijk. Zij dwong Thiers het presidentschap neer te leggen, omdat hij zich uitsprak voor den republikeinschen regeerings- vorm en tegen de door haar gewilde monar chie; zij stelde Mac Mahon in zijn plaats, als willig werktuig in haar hand en bereidde de herstelling voor van het koningschap. En toch, ondanks die kolossale meerderheid, had deze zich nog vóór het eind van 1874 ver plaatst en werd de Republiek definitief ge vestigd. Waarom? Omdat de groote massa der kiezers zich ten langen leste steeds schaart aan de zijde van hen, in wie zij de verde digers ziet van het volk, tegenover alles wat naar reactie riekt of bevoorrechting beoogt van enkelen boven allen. Het algemeen kiesrecht is, wij erkennen het, nog geenszins populair; van een alge meen gevoelde behoefte, van een drang in die richting is vooralsnog geen sprake, wijl de natie nog achterlijk is in politieke ont wikkeling. Maar ieder jaar wint de beweging duizende nieuwe aanhangers, omdat die ontwikkeling, zij het ook langzaam, steeds voortschrijdt. Het zwaartepunt, zoowel in het economische als in het staatkundige, verplaatst zich gaan deweg van de vroegere bevoorrechte klasssn naar de lagere en daarmee treedt ook het onrecht der uitsluiting steeds sterker op den voorgrond en wordt dieper gevoeld. Daarom is het o. i. zeer juist gezien van deze Regeering, dat zij de Grondwetsherzie ning, noodig om tot een definitieve regeling van het kiesrecht te kunnen geraken, niet uitstelt tot de drang daarnaar niet meer te stuiten is; maar de gelegenheid opent //de kiesbevoegdheid zich te doen aansluiten aan den toenemenden graad van ontwikkeling en beschaving 4er natie.” Die toenemende ontwikkeling en bescha ving worden echter evenzeer gevonden onder de aanhangers der rechtsche groepen. Daarom zou het van hunne voormannen in de Kamer een onverstandige staatkunde zijn, door hun verzet, deze aanhangers te drijven in de armen hunner politieke tegenstanders en eigen kracht te verzwakken. Lollum, 2 Oct. De sathe en landen alhier, groot ruim 58 pdm., bewoond door den heer R. v. Roukema, bracht heden bij verkoop op de kolossale som van ruim f 59,000. Een groot verschil bij enkele jaren geleden, toen eene beste boerderij te Pingjum voor ruim f 300 per pondemaat werd verkocht. De zaak niet vertrouwd. De Leeuwarder Crt. heeft een briefje opgenomen van mej. Breitsma, de Friesche kapster van onze Koningin, waarin deze verontwaardigd opkomt tegen hetgeen de 7feZeyra«/’-verslaggever haar in den mond heeft gelegd. O.a. wordt van het verslag gezegd //Waarheid en verdichting (om het niet met een erger woord te noemen) zijn daarin op een behendige manier dooréén geflanst dacht misschien de bewuste reporter, mij hiermee in de hoogte te zetten, dan heeft hij zich verbazend in mij vergist." Hiermee neemt nu echter weer de Tele- yra«/-verslaggever geen genoegen. Hij schrijft: //Wordt dit volgehouden, dan zal ik, te mijner verdediging, het gansche gesprek van az openbaar maken." Franekeradeel, 2 Oct. Met den aardappel oogst staat het er over ’t algemeen gunstig voor. Onze arbeiders kunnen den kelder vol krijgen voor den winter en dat beteekent voor den werkmansstand heel wat. In som mige streken is de oogst buitengewoon voor- deelig. De ziekte is sporadisch en lang zoo er-g niet als men eerst wel voorgaf, men wil wel, om de markt te doen stijgeu. Een bouwboer uit Wonseradeel deelde ons mede, dat hij geene zieke aardappelen vond, en dat de opbrengst per pondemaat van de Borger-munstersche wel 250 korven bedroeg. De Blauwe gaven zoo ’t leek, wel 300 en de Munstersche 150, alle puik van deugd. z/As it spek nou in pear dübeltsjes koste en it skiepffêsk in sint ef tretjen, sa as yn myn jongestiid, den wierne wy moai it jonkje”, zei een arbeider. Hepk. Niewwsbl. v. Fr. Koudum. Maandag j.l. kwam bij den land bouwer M. Deinum in ’t Heidenschap een blauwe postduif aanvliegen. Het dier is aan den rechterpoot gemerkt 205 8 39 aan den linker T 10. Workum, 3 October. Onder de konijnen heerscht tegenwoordig een vreemdsoortige ziekte. Bij een tweetal inwoners lagen van morgen de konijnen dood in het hok. Vóór dien tijd kon men bij de dieren geen ziekte bespeuren. Een eigenaar heeft op dezelfde wijze reeds vier verloren. Wat zou de oorzaak wezen? Kan iemand zulks verklaren? Sneek. Bij de gisteren gehouden stemming voor 11 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, werden uitgebracht 521 stemmen door 651 stemgerechtigden, waaronder 6 van onwaarde. Bolswardsche Courant I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1