Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 82. DONDERDAG 12 OCTOBER. Jf Verschijnt Donderdags en Zondags. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. INGEZONDEN. SI VOOR Afzonderlijke een en 17. Zitting van Vrijdag 6 October 1905. boer op ’t erf niet over het Uw. dw., M. KRAMER. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). beklaagdes over 't afge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Waarschijnlijk wat zwak van 1. F. v. D. te Warns, kan wel lezen, en toch liep hij op 26 Aug. j.l. over een stuk weiland, op welks hek een bordje was be vestigd met een opschrift verwijzende naar art. Geachte Redactie! Op mijn ingezonden stukje in uw blad, hebben drie heeren hunne pennen gescherpt. De eerste dier heeren heeft mij geantwoord een tweede trachtte het te doen, terwijl een derde beloofde het te zullen doen, wanneer ik mijn naam noemde. Aan den heer B. m^jn dank voor zijn antwoord. In alles ben ik het niet met hem eens; maar den raad, dien hij mij gaf naast de erkenning, dat de door mij ge wraakte daad afkeuring verdient - aanvaard ik gaarne. zaak niet. Wat ik heb gezegd, had geen betrekking op het zingen „an sich", maar op de plaats waar, en den tijd, waarop het geschiedde. Tegenover zijn „alleen de boozen zingen niet/' plaats ik mijn„alleen de boozen zingen op plaatsen, waar het niet behoort"; hoewel ik dit woord niet gaarne zou willen toepassen op de daad van sommige leden van het S. M„ daar ik hun daad blijf ken merken als een daad zonder gedachte, waar voor een mensch zich moet wachten. Den heer F. merk ik op, dat mijn inge zonden stukje niet gericht was tegen de houding van het S. M. in zijn geheel. Wel sprak ik even over het S. M., doch enkele regels daarna heb ik een zeer duidelijke restrictie gemaakt: „de leden die meededen aan deze gedachtelooze daad" omdat ik het 8. M. niet aansprakelijk wilde stellen voor een daad van eenige zijner leden. Wil het bestuur of de voorzitter van het korps dit wel doen, dan is dat niet alleen tegen mijn bedoeling, maar ook tegen mijn woorden. Ten zeerste waardeer ik het optreden van ons S. M. ook op den feestdag van 25 Sept., maar ik blijf de daad afkeuren van eenige zijner leden, omdat die leden hebben afge broken, wat het korps had getracht op te bouwen. Met dit antwoord mijn schrijven over deze zaak eindigende, dank ik u voor de plaatsing en blijf ik met achting, rust der welslapende Workumers daardoor kon worden verstoord. Eisch voor ieder f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 8. Een zwarte kip met 13 gele „pieken” maakte dat II. van Pingjum voor ’t gerecht geraakte. over een op welks hek een bordje was 1 een opschrift verwijzende 461 v. h. Wetb .v .Strafr. Eisch f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 2. C. E. te Bolsward had vijftien jaren eerder geboren moeten worden. Hij had alsdan een waardig lid der schijfschietende schutterij kunnen worden, ’t Omgaan met kogel is reeds nu een vermaak van Hemelum werd ook wegens ’t zelfde feit Augs. een welke daar het terrein. Getuige Kampen heeft gezien dat hij met een gereedschap dat hij van den melkwagen nam, de plank losbrak en terzijde wierp. Bekl. bekent dat hij dit heeft gedaan, echter niet met een breekijzer maar met een bijltje. lederen avond moest hij den weg ruim maken, want de straters gooiden altoos een hoop steenen in het pad. Dien avond stond er een plank voor. Bekl. handelde op last van zijn vader. Getuige Kooistra herhaalt zijn getuigenis uit de vorige zaak, dat hij niet gezien heeft dat deze bekl. de plank los maakte, wel dat hij ze aan den kant wierp. Eisch f 5 of 3 dagen. Bekl. is daarmede niet content, en beweert dat de afsluiting niet wettig was, zoodat hij deswege niet veroordeeld kan worden. 24. J. L. te Witmarsum was den 25 Ang. dronken, en volgens verklaring van den agent was hij pas 14 dagen thuis na zijn vorigen straftijd. Hij maakt als hij beschonken is, het als mét opzet der politie lastig. Omdat hij bij 5e herhaling terecht staat wordt tegen hem geëischt 7 dagen plus een jaar opzending naar een rijks werkinrichting. Slot volgt. was in zijn Ter lustiger taveerne verblijf ik, o, zoo geerne. ’t Was nacht, half één, den 13 Aug. j.l. Helder schijnt de maan. Keurig natuur- tooneeltje, die kleine herberg aan ’t water, zich verschuilend achter het hooge bruggetje, waar ’t maantje zich spiegelt in ’t heldere water. En ’t poesje op ’t uithangbord ziet den weg op of er ook iets kan komen. Er komt iets, 4 personen op ’n fiets. Dat rymt, warempel, ’t Zijn H. A. en G. T. van Witmarsum, U. H. en H. C. van Arum. Zij waren uitgeweest dien dag, hadden eens hier en daar gekeken en hadden zoo’n dorst. Nou op de Kat kon je nog terecht, er brandde nog licht. Fluks naar binnen jouw mij ’n slok, mij ’n glês bier. En komt daar nu niet als spelbreker de marechaussée 8 binnen. Goeden avond, mannen. Ja, zie je T. ik kom eens even vragen of je nachtpermissie hebt Pik? neenmaar, „dit binne dochs reisbre mannen”. Twa binnen hjir ut de buurt, mar dy twa oaren matte nog hiel nei Witmarsum, dy mei ik dochs wol tapje? De marechaussée denkt dat niet: Tenminste hij verbaliseert de 4 bezoekers, mitsgaders den kastelein. Alle vijf kwamen in deze zitting vóór. T. is eerlijk en bekent dat hij wel wist dat hij twee der bezoekers niet mocht tappen, omdat ze in de buurt wonen, de beide mannen uit Witmarsum had hij als reizende personen beschouwd. Eisch wegens bezoek toelaten na sluitings tijd zonder verlof daartoe f 10 boete of 5 dagen hechtenis, de 4 dorstigen zullen denkelijk het gelag moeten betalen met f 5 boete, of 5 dagen stille afzondering. Boven dien ontvingen zij van den Heer kantonrechter een raak standje over hun drinklust. 14. M. K. van Leeuwarden was den 21 Aug. paardemarktsdag, hier te Bolsward. Hij deed een kleine boodschap tegen een boom en dat is bij verordening verboden. Daarom luidt de eisch f 1 of 1 dag. 15. E. F. te Scharl reed den 21 Aug. ’s avonds, laat met een rijtuig zonder licht, te Stavoren, ’t Was geen lichte maan, en dan moet er ’s avonds en nachts een licht branden op de rij- seeren. 16. laat geschreeuwd, zoodat de nachtrust de slapende boeren en burgers daardoor kon worden verstoord. Eisch voor ieder f 5 boete, sub. 3 dagen hechtenis. 12. J. v. d. E. te Witmarsum maakte op 13 Aug. j.l, een ritje met paard en rijtuig. Hij reed op de openbare straat harder dan geoorloofd is. Kan niet ongestraft blijven. Eisch f 3 boete, mag er ook 2 dagen voor gaan zitten. 13. De dag der komst van H. M. de Koningin, Vergezeld van haar’ Gemaal. Muziek klonk vroeg de velden in, Vlug op den toren, geen gedraal. Opgewekt ging men daar henen, Wat ’n menschen wareii vroeg al op de beenen Vol geestdrift moest men zijn, Opgewekt door ’t schoone weer. Maar ach het ligt zoo teer, Want ik heb in de courant gelezen, Dat wij moesten wat bedaarder wezen. K. te B. zegt te hard geschreeuwd, al weer [niet goed! hoofd dan is ’t [bedroefd. 't Was mooier, dat ge uw naam voluit maakt [bekend, Want lasterpraatjes zijn wij hier toch niet [gewend. Er is feest gevierd, geen wanklank werd [gehoord, En dan nog laster, neen ’t ging zooals 't [behoort. Leve lang ons muziek en doe uw best! En K. te B. ga dan stilletjes in z’n nest. H. Zijlstra. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Akkrlim, 9 Oct. Een ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, óver kwam onzen melkvaarder F. Wallinga en zijn 12-jarig broertje. Door een hevigen rukwind sloeg de schouw om en geraakten beiden te water, terwijl het 12-jarig ventje zich op den rug van zijn broer vastklemde. Was niet toevallig de 'veehouder Peenstra in de nabijheid geweest, dan zouden ongetwijfeld beiden verdronken zijn, daar de Boom daar ter plaatse zeer diep en breed i?» 20. Oudega (H.O. 2 dagen. 21. D. S. gezelschap en bekeurd. Eisch idem. 22. P. M. te Exmorra reed den 25 Aug. met den melkwagen over een pas gevloerd gedeelte van den weg, waar de passage door een plank was afgesloten. Bekk zegt, dat hij niet meent, dat de stremming wettig was, want ’t geschiedde niet op last van Burg, en Weths. De plank I Het antwoord van den heer P. raakt de ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. wapen en voor hem. Zoo ook op den avond van 12 Juni j.l. toen de bekende geschiedenis voorviel van het schieten met een pistool of revolver door een jongen bengel op een medenatuurgenoot. De gewonde is er vrij goed afgekomen. De heer Ambtenaar van het O.M. wil echter van dergelijke liefhebberijen niets weten, en eischt daarom voor beklaagde een straf van f8.00 boete, of 2 dagen hechtenis. 3. J. W. te Bolsward is koopman en be reist deze streken met een hondenkar. Op 23 Aug. j.l. reed hij bij Hartwerd. Een fietsrijder, de heer J. Westerbaan van Bols ward rijdt hem achterop. Bellen nog eens bellen de kar wijkt niet uit toen moest de fiets langs den verkeerden kant voorbij gaan. Dit is nu niet zoo erg, maar een der honden is ongemuilband of tenminste niet voldoende. En juist toen de heer W. wil passeeren, hapt die hond naar zijn man tel, zoodat daar een scheur in komt van wel een meter lang. De karreman zal hoogst waarschijnlijk moeten betalen f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 4. L D. A. te Leeuwarden is tweemaal dronken geweest in Juli te Wommels, in Augustus te Bolsward. En toch is er nog geen jaar verloopen sinds een vorig vonnis onherroepelijk is geworden. Eisch 7 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk- inrichting voor den tijd van één jaar. 5. W. B. te Alkmaar voer met een motor in de Friesche wateren zonder vergunning. Eisch f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. 6. S. E. te Workum stond op een brug over ’t Noord aldaar. Op dat bruggetje mag men niet „stillestaan". Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 7. 8. C., 8. 8. en J. S, allen te Workum hebben in den nacht van den 11 Augustus burengerucht gemaakt, zoodanig dat de nacht- Hoornsterzwaag, 9 Oct. De krulstaarten zijn buitengewoon duur, ’t Mocht iemand uit Duurswoude, die in den Woudhoek is geboren en getogen, niet heugen, dat er ooit zulke prijzen als thans voor zijn besteed. De veehouder W. M. alhier zag zich ver leden week voor elf biggen, oud 23 weken, per stuk f 57.5 geboden, welk bod niet aangenomen werd. Oldemarkt, 9 Oct. Toen de veehouder K. B. alhier vanmorgen bij zijn vee in de weide kwam, hoorde hij één der beesten vreeselijkloeien en vond het met hevig bloedende, totaal gekorven tong in de weide liggen. Eerst werd aan kwaadwilligheid ge dacht, maar bij nader onderzoek bleek dat het dier de tong tusschen een der touwtjes, waarmede het dekkleed was vastgebonden, had weten te werken en ze niet dan met veel moeite weder had weten los te rukken. De wonden bleken van zoo’n ernstigen aard, dat het beest ter slachtbank moest worden geleid. Zondagmorgen in Augustus. Kostelijk weer. H. H. onder Pingjum stond in de deur, en keek eens rond. Daar herinnert hij zich dat er „kippevoer” moest gefourageerd worden. Even er op los. En in dien tijd wandelt een zwarte kip, gelukkige moeder van 13 gele „pieken” het hok uit, het terrein af, en komt zoo op het land van B. H. Voor kippen bestaat geen art. 461. De gebruiker van dat aardappelland had al eens eerder geklaagd over dergelijke „hinnebesite’s”. En nu was ’t uit aanklagen proces verbaal heden voor ’t „ketoengerjucht”. Een getuige had op een afstand van wel 25 M. kip en kuikens wel opgemerkt. Eisch f 5 boete, sub. 3 dagen hechtenis. 9. Th. W. te Harlingen reed 14 Aug. j.l. op den openbaren weg onder Pingjum met een kar bespannen met een hond. Deze hond was ongemuilband. Eisch f 3 boete, of 2 dagen hechtenis. 10. K. P. heeft ’n hond, welk beest hij alleen als trekdier gebruikt en daarvoor ook verminderde belasting er voor betaalt. Nu laat hij dat dier wel eens los loopen, dat mag niet. In den morgen van den 12 Aug. j.l. ’s morgens 6, 7 of 71/^ uur volgens getuigen, liep gezegde hond ■weer los. Proces verbaal opgemaakt. Eisch f 20 boete of 4 dagen hechtenis. De baas van den hond natuurlijk. 11. In vereeniging en te zamen hebben J. P. Z., J. B. beiden van Arum en J. B. van Pingjum, den 30 Augustus des avonds heeft bekl. er niet weggenomen, en hij heeft een getuige decharge, dien hij heeft mee gebracht, n.l. P. de Jong te Exmorra. J. Kooistra van Exmorra is ook getuige, en deze heeft gezien dat 8. de Jong de plank die over den weg stond terzijde legde. Dat deze die plank van de palen brak heeft hij niet gezien, hij kwam er juist aan toen hij ze daar neeerwierp. Bekl. zegt nog dat hij order had van zijn meester om maar door te rijden. De straat was door de vervloerders op eigen houtje afgezet. Het geschiedde haast eiken avond met barricaden van steen, doch nu hadden ze er een plank voor. Langs de berm kon ik ook niet komen, want daar lagen hoopen oude steen. M. W. Kampen te Exmorra ook getuige, heeft gezien dat Ss de Jong de plank af brak met een breekijzer, dat hij van wagen nam en toen reed bekl. sloten gedeelte. Bekl. merkt hiertegen op, dat daartoe geen breekijzer van zijn wagen is genomen. P. de Jong, getuige a decharge is de aan nemer van ’t melkvervoer van de boeren te Exmorra naar de Hollandia te Bolsward. Hij heelt zijn zoon de plank laten wegnemen om bekl. die voor hem rijdt, te laten passeeren. Er was geen anderen weg. De afsluiting had plaats even voor dat de melkwagen er langs moest. Naar den Burgemeester gaan konden wij niet meer, dat heb ik den volgenden morgen gedaan. Bekl. merkt nog op, dat op geenerlei wijze aan de stremming der passage publiciteit was gegeven, en hij meent dat B. en W. er ook niets van wisten. De Wethouders althans niet. De heer Ambtenaar merkt op dat men in geen geval zijn eigen rechter mag zijn, en stelt als eisch f 3 of 2 dagen. Bekl. verklaart hiermede niet tevreden te zijn, te meer daar hij als ondergeschikte handelde op last van zijn baas. Dit laatste wordt in twijfel getrokken, want er was ’s morgens afspraak gemaakt, dat de wagen bij een boer op ’t erf zou blijven, dan behoefde nieuw bestrate gedeelte. 23. S. de J. te Exmorra heeft den 25 plank van den weg genomen, was geplaatst' ter afsluiting van en voertuigen die den weg pas- Êisch f 3 of 2 dagen. P. de B. te Koudum reed op het Noord te Workum ook geen licht op daarom ook f 3 of 2 dagen. M. K. te Leeuwarden, dezelfde als onder No. 14 behandeld werd, heeft op paardemarktsdag nog iets uitgehaald n.l. te veel spraakwater ingenomen; op de Nieuwe Turf kade werd hij door de politie aangetroffen. Nu blijkt bij de terechtzitting dat hij meer aan dat euvel mank gaat en bij 5e herhaling wegens dronkenschap te Leeuwarden veroor deeld zijnde, wordt nu de eisch gesteld op 7 dagen hechtenis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Èolswards paar denmarkt zal dus voor hem een leelijken nasleep krijgen. 18. 8. B. te Arum liep dien dag dronken in zijne woonplaats en werd door de mare chaussees aangetroffen. Eisch f 3 of 2 dagen. 19. D. P. te Oosthem reed den 22 Aug. ’s avonds half elf op een rijwiel zonder een brandende lantaarn. Eisch f 3 of 2 dagen. D. T. van Harich 20 Aug. idem te en Nw.) Eisch ook f 3 of een men O i i Bolswardsche Courant K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1