Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Firma zondags. 1905. 44ste Jaargang. No. 83. V erscirijr ZONDAG 15 OCTOBER. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjés per Fiets etc. BINNENLAND. Maatwerk. Voor het Kantongerecht. INGEZONDEN. VOOR Afzonderlijke 35. aard de letter P. I Zitting van Vrijdag 6 October 1905. 29. op een 36. van 27. jongens ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. er op. iedere Dinsdag 17 Oct. Ringfietsen te Goënga. Woensdag 18 Oct. Harddraverij te Terzool. Donderdag 19 Oct. Ringfietsen te Terzool. een hond Af. de R.! Naar aanleiding van het ingezonden stuk voorkomende in het No. van Donderdag 5 October, geteekend K., zijn wij zoo vrij ’n kleine ruimte in Uw blad te vragen. Wij kunnen ons best begrijpen, dat K. op 25 Sept, den geheelen dag uit zijn humeur ge raakt is. Eerst dat plechtig gelui der klokken, het Wilhelmus, Wien Neêrlandsch bloed, toen de Koraalmuziek, daarna het Heitelfin. Welk een indruk, wat geniet ’n mensch al niet in het leven. Op eens ’n vroolijk feestgezang, van wat even tevoren in muziek gegeven was. Weg was de feest- geest van K. en tot 4 October heeft hij dat zware pak op zijn hart gedragen, verschrik kelijk, niet waar! Maar wij zullen U 'n beetje opvroolijken. Heeft ons Stedelijk Muziekkorps dan zelf niet begrepen de beteekenis van zijn optreden daar op den omgang van den toren Het antwoord is spoedig gereedJa beter dan K. Wat een pret om boven te komen, precies een Vader-Jacobsladder, een voor een ge wapend met instrument, bereikten wij den 2den omgang. Heerlijk grootsch was de indruk dien wij daar kregen. Vanaf dien hoogen torentrans zagen wij neer op die massa menschen, welke zich, och zoo klein, door de met groen Versierde straten bewogen, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eisch f 3 of 1 dag. A. F. te Wommels had in zijn hok hij aardappelen verkoopt, 2 koperen gewichten, zonder ’t laatste ijkmerk Eisch 2 maal f 3 of 2 dagen voor boete. 33. P. A. te Lutkewierum, had in zijn tapkamer een halve liter, zonder ijkmerk. Eisch f 3 of 2 dagen. 34. A. K. te Rien, had in zijn kruide nierswinkel een gewicht van 5 kilo, waarop het afkeuringsmerk. Eisch f 5 of 3 dagen. P. V. te Oosterend, had in zijn winkel een ongeijkt koperen gewicht. Eisch f 3 of 2 dagen. J. Br. te Makkum, had een maat 5 liter in zijn verkoopplaats van aardappelen. Deze maat droeg geen ijkmerk. Bekï. is aanwezig en zegt dat die oude maat van zijn zoon was, die had een paard op stal en ’t was dan de maat voor ’t voer. Mijn aardappelmaat stond om den hoek. Hem wordt beduid, dat in een lokaal waar koopwaren worden afgeleverd geen maten en gewichten mogen zijn, of voorzien van ’t laatste ijkmerk, nu de letter P. Eisch f 2 of 2 dagen. Beklaagde gaat brommende weg, wat hij mopperde was voor ons onverstaanbaar. 37. T. de V. te Makkum had in zijn aardappelwinkel een ongeijkt gewichtje. Eisch f 3 of 2 dagen. 38. P. J. C. te Makkum had een gewicht voorhanden waarop een driehoekje d. i. een afkeuringsmerk. Eisch f 5 of 3 dagen. 39. K. B. op Kingmatille onder Welsrijp had in zijn winkel een 1 kilo gewicht, waarop het ijkmerk van ’t laatste jaar ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. Al de hiervoren genoemde maten en ge wichten stonden in rij geschaard op de tafel voor de rechters, allen met een papier voorzien, meldende de afkomst, omschrijving van het in beslag genomen voorwerp, den naam van den verbalisant enz. Bij de eischen van boete of hechtenis komt bij allen ook nog verbeurd verklaring der maten of gewichten. 40. E. Y. te Workum was 12 September pronken. Eisch f 5 of» 3 dagen. Slot. 25. S. v. d. W., gedomicilieerd te Gro ningen, kwam den 24 Aug. hier op de kermis muziek maken met een harmonica, doch hij had geen permissie van den Burgemeester en daarom werd zijn kunstreis hier door de politie gestuit. Bovendien kreeg hij heden als eisch f 3 of 2 dagen. 26. K. Z. te Wier, reed 30 Aug. op een rijwiel zonder lantaarn, op den weg bij Wommels. Eisch f 3 of 2 dagen. J. v. d. K. en L. v. d. K., zijn 2 van Makkum. Den 22 Aug. hebben zij met steenen en aardkluiten naar varkens gegooid en met stokken er achter gejaagd. Deze biggen liepen naast den weg in het land van Tacoma. Eisch voor beiden f 3 of 2 dagen. 28. S. T. te Molkwerum, reed 31 Aug. door Warns, zonder licht op zijn voertuig. Eisch f 3 of 2 dagen. K, J. P. te Workum, reed 4 Sept, hondenkar door ’t dorp Warns, en zat op de kar. Dat mag niet in de bebouwde kom. Eisch f 3 of 2 dagen. 30. T. V. te Oosterend, had 1 Sept, in zijn pakhuis een gewicht voorhanden waarop een afkeuringsmerk. Eisch f 5 of 3 dagen, met verbeurdverklaring van het gewicht. 31. D. v. d. Z. aldaar, had in zijne kuiperij een gewicht waarop een afkeurings merk. 32. waar 1 Helder en frisch wapperde de driekleur hoog in de lucht, en dan die prachtige groene weiden, dat sierlijke vee, dartelend springende, (nog niet onder den indruk van koraal muziek), hun dorst stillende in dat breede scheepsvaarwater, dat als Ti vriendelijk beekje door de weiden stroomde. Die indruk was de oorzaak, dat ’n vijftal muzikanten, zoo hoog op dien torentrans hun hart eens lucht gaven, vol dankbaarheid, zingende van dat Heitelan. Nu zal het K. misschien hinderen dat de muzikanten zoo spoedig hun ernst verliezen. Och het gaat hen als de meeste kerkgangers, de kerk uit, de preek vergeten, het programma was ook zoo uitgebreid. Wij raden K. aan, om nog eens muzikant te worden, dan krijgt hij een heel andere opvatting van zoo’n wildeman. Ze musiceeren niet gaarne voor droogstoppels, liefst voor menschen, welke het leven vroolijk en opge ruimd aanvaarden, omdat hun handeling muziek, hun leven zang is. Dat de heer K. het eensdeels met den heer B. eens is, inzake de gewraakte daad, bevreemdt ons niet, het was immers zijn eigen argument, maar wat ons wel bevreemdt is, dat de heer B., Sec. v. h. M. B., in dank die onwaarheid accepteerde, terwijl hij beneden in den toren was en niets van het zingen heeft gehoord. Weest verzekerd, wij zijn niet boos op U, een goed muzikant vergeeft gaarne zonder automatisch te zijn, temeer wanneer hij weet, dat hij zoo uit de laagte beoordeeld wordt. Gebrek aan levensopvatting is vaak de oorzaak. M. de R. hartelijk dank voor de plaatsing. De vijf vroo lijke Zangers op den toren. Bolsward, 12 Oct. 1905. P.S. Het deed ons genoegen in het No. van Donderdag den naam van K. te lezen. Een dam voor het Tjeukemeer. Heerenveen, 11 Oct. Door den stormach- tigen noordwesten wind in ’t laatst der vorige week is over een aanmerkelijke lengte een dam geslagen in het Tjeukemeer, juist op de plaats waar het vaarwater de Pier-Christiaan- sloot uitkomt in het meer. Voor schepen van meer dan vier voet diepgang is daardoor aan die zijde de toegang tot het meer afgesloten wat vooral in dezen tijd van druk bietenver- voer een ernstige belemmering is. Het beurt schip Heerenveen-Amsterdam, schipper Wijn tjes, voer aan den grond en was genoodzaakt terug te keeren en langs een omweg zijn route te nemen via Terhorne, wat meer dan een dag vertraging gaf. Tal van andere groote schepen, die ook van de Tjonger uit koers zetten naar het meer, werden door den beurt schipper gewaarschuwd en keerden eveneens terug, terwijl verscheidene andere groote schepen bij Echterbrug bleven liggen, in hoop, dat met bekwamen spoed de dam zou worden weggebaggerd. Zoo was de toestand Zondag. We hooren thans, dat men druk bezig is met baggeren, en er reeds weer voet over den dam kan. Lemmer, 12 Oct. In eene Woensdagavond alhier gehouden vergadering van belangstel lenden in de oprichting van eene gasfabriek alhier, heeft de heer J. Brandenburg Rz., directeur der gasfabriek te Joure, met tal van cijfers en mededeelingen de noodige infor- matiën verstrekt. Naar Spr. berekening zou het jaarlijksch gasverbruik van Lemmer (3600 inw.) geschat moeten worden op 126,000 kub. M. Als gasprijs zou dan gesteld kunnen worden lichtgas 9 cts., (d.i. 1 ct. per pit en per uur) gas voor andere doeleinden 7 cts.; muntgas 8 cts. per kub. M. Om met de exploitatie van een gasfabriek te kunnen aanvangen, moet met minstens 100 meters zijn toege treden, terwijl ook de straatverlichting door gas zal moeten geschieden. Spr. achtte gemeente-exploitatie wensche- lijker dan eene particuliere. Naar Sprs. be rekening zou voor de oprichting van een gas fabriek te Lemmer f 55,000 benoodigd zijn, plus f 10,000 bedrijfskapitaal. Spr. en de leden van de Jouster gascom missie die op uitnoodiging naar de Lemmer waren overgekomen, gaven op verschillende vragen de gewenschte inlichtingen. Bijna alle aanwezigen verklaarden zich toen bereid, bij eventueele oprichting van een gasfabriek, geregeld gas te zullen gebruiken. 41. T. T. te Tzum idem. Eisch f 3 of 2 dagen. 42. S. de J. te Exmorra reed 9 Sept, met den melkwagen bij de Blauwpoort hier te Bolsward op de kleine steenen inplaats van op de keien. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij eerst moest uitwijken voor de tram en toen voor de brug stond te wachten, omdat de stoomboot naar Makkum door de brug voer. De agent verklaart dat de tram al lang voorbij was, en bekl. met zijn melkwagen door reed op de kleine steenen, die alleen voor voetpad bestemd zijn. Bekl. houdt vol dat hij daar wel vaak staat, omdat de rails daar zoo ongelukkig in den rijweg zijn gelegd, dat de wagens wel op zij moeten rijden, als de brug af is, want als zij in die rails raken, kan het paard den wagen niet meer in beweging krijgen. Hij heeft er wel o zoo vaak zoo gestaan, en de andere politie-agenten van Bolsward stonden er wel bij, zonder dat hij ooit bekeurd werd. Hem wordt beduid, dat hij niet voor ’t staan met zijn wagen voor de brug bekeurd is, maar voor ’t rijden op de brug toe eri dan op den weg niet voor wagens bestemd. Eisch f 3 of 2 dagen. J. T. H. te Wommels reed te Workum een melkwagen, maar aan de wettelijke veror- Leeuwarden, 13 Oct. De melkboer R. aan den Vierhuister weg, die een stopnaald gebruikte wegens pijn in een zijner teenen, is, nadat de toestand zich aanvankelijk gun stig liet aanzien, na enkele dagen lijden toch nog aan bloedvergiftiging bezweken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Woensdagavond liet zich in de zaal van „Amicitia” voor een groot publiek hooren 't zang- en muziekgezelschap van Neerbosch. ’t Concert werd geopend met ’t zingen van psalm 68 vers 3. Daarna richtte de heer Vierdag een welkomstwoord tot de ver gaderden, waarna de Weezen dat woord door een keurig lied vertolkten. De directeur der grootsche inrichting, ds. J. Schrijver, besprak daarna de weezenver- pleging gedurende de laatste 40 jaren. 3500 Kinderen, deelde de Spreker mee, zijn thans te' Neerbosch verpleegd; 413 kin deren zijn er nu nog in. Veel, zeer veel is er noodig om in de behoeften van al die weezen te voorzien. Voor twee jaar bedroeg de schuld op deze inrichting f 318000, waarvan f 70000 ge dekt zijn. De geringe draagkracht van Neerbosch noopt ds. Schrijver tot de vraag: zullen we blijven doorgaan? Nadat de muziek- en de zangvereeniging zich weer hadden laten hooren, nam ds. Schrijver nogmaals het woord. Z.Eerw. sprak nu een opwekkingswoord tot de aan wezigen, waarbij hij meedeelde, langs welken weg Neerbosch kon worden geholpen. Ansichten van Neerbosch werden als aan denken ruim verkocht. Tegen ’t scheiden zongen de weezen nog „Vaarwel”, en het publiek daarop: „Dat ’s Heeren zegen op u daal”. De collecte bij den uitgang bracht ruim f 96 op. 12 Oct. Niet, zooals we in ons vorig nummer schreven, hadden de confessioueelen hier aan ’t kiescollege der Herv. Gemeente een tal aangeboden voor een predikantskeuze maar was men gaarne genegen dit te doen. In de vergadering van j.l. Woensdag echter werd met groote meerderheid besloten van dat aanbod geen gebruik te maken. Toch was men bijna eenparig van oordeel, dat de vacature Beekman moest worden ver vuld door een orthodoxen predikant. Daarna ging de vergadering over tot ’t formeeren van een gros, waaruit ’t volgend 12-tal werd gekozenJ. Ossenwaarde te Meppel, v. d. Beke Callenfelds te Warnsveld, T. Flieringa te Scharnegoutum, Casimier te Balk, Beversluis te Barendrecht, Verrij n Stuart te Delden, Dr. Vellinga te N. Loosdrecht, Dr. G. Wumkes te Zeerijp, Tjebbes te Medemblik, Boorsma te Molkwerum, Guittart te Hinde- loopen en T. Bakker te Goëngarijp.’ Workum. De gewone jaarlijksche collecte langs de huizen gehouden, ten behoeve der Chr. School alhier, heeft opgebracht de som van f 189,641/2. Te Koewacht was de vrouw van een arbeider even uitgegaan. Twee harer kinderen waren in huis, waar een ketel met zeepsop op de kachel stond. Het oudste nam den ketel van de kachel en stortte het warme zeepsop over haar drie-jarig broertje. Dit bekwam zulke brandwonden aan borst en buik dat het onder hevige pijnen aan de gevolgen is bezweken. Een jager te Mark velde, gemeente Diepenheim, schoot de vorige week een ree. Niet wetende, dat de jacht op grof wild nog niet geopend was, vertelde hij zijn geluk aan den gemeente-veldwachter, en deze was nu ambtshalve verplicht proces-verbaal op te maken. Naar het Hbl. verneemt zal de „Am- stel-suikerraffinaderij” te Amsterdam, die dezer dagen door Hellingman’s Bouwmaatschappij gekocht werd, niet aan haar bestemming worden onttrokken. De bedoeling zou zijn de fabriek geheel met nieuwe machinerieën naar de eischen des tijds in te richten. De nieuwe combinatie, die de exploitatie in han den zal nemen, zal, zoo wordt verder verteld, het beheer opdragen aan de directie die vroeger de zaken geleid heeft. Het is voor de tallooze werklieden der fabriek, die werkloos werden, te hopen dat dit bericht juist is. 43. op het Noord met voldeed daarbij niet dening. Eisch f 5 of 4 dagen. 44. H. A. te Hartwerd had losloopen, wat met de aangifte inde le klas niet geoorloofd is. Eisch f 5 of 4 dagen. 45. H. Z. te Makkum had in zijn woon plaats een hoop aarde en steenen op den publieken weg geborgen, zonder daartoe verlof te hebben gevraagd. Eisch f 5 of 4 dagen. 46. 8. de J. te Kimswerd had wel margarine te koop, maar had het niet boven de deur en op de ramen staan. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat met den schoonmaak die letters er afgeboend waren. Boven de deur stond het nog al zoo wat, doch niet duidelijk. Hij had eigenlijk er niet om gedacht, om het er weer op te laten zetten. Die noncha lance kost hem nu f 5 of 4 dagen. Die eisch valt bekl. niet mee. 47. R. B. wed. J. B. te Kimswerd had ook het woord margarine niet boven de deur en ook niet op de ramen. Bekl. is tegenwoordig en erkent dat boven haar deur niet het woord „margarine” stond. Zij wist niet dat dit moest en had, toen de politie bij haar kwam, ook geen margarine in haar winkeltje dat zij in den gang heeft. Een raam heeft haar winkeltje dus niet. Er stond nog 1 pond in den kelder, en dat heeft zij op verzoek den ambtenaar getoond. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen zijnde 20 October a.s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Bolsi e Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1