Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 84. 1905. 44ste Jaargang. DONDERDAG 19 OCTOBER. BINNENLAND. Uit het Leven. POKKEN. F/ 1 I f VOOR Afzonderlijke de agenda Ütr. Nieuwsbl. 1 f 6322.— - 5800.— - 5650.— - 5558.— - 5400.— - 4973.— - 4910.— ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. café) mee- een paar In vroegere tijden behoorden de pokken tot- de meest gevreesde ziekten. De sterfte aan pokken was toen, naar verhouding, grooter dan tegenwoordig die aan diphtheritis, kinkhoest, mazelen en roodvonk te zamen.' 1796 stierven er in een deel van Duitsch- Grootvader heeft z’n heele leven lang hard gewerkt. Hij heeft spierwit haar, een gezicht vol diepe rimpels, een erg gekromden rug. Het leven is niet zacht en toegevend voor hem geweest, nooit is hij gemakkelijk geslaagd. Niettemin is hij gekomen waar hij wilde wezen, de bezwaren en hinderpalen die er Waren, heeft hij overwonnen. Het vaderlijk erfdeel is onder zijn handen ge stadig toegenomende eenvoudige boerderij kreeg de afmetingen van een vorstelijk domein. Met het woonhuis is het evenzoo gegaan was het vroeger ongezellig en bekrompen, thans is het gerieflijk en ruim. Maar al die veranderingen hebben niet de minste wijziging gebracht in grootvader’s hart; dat is even eenvoudig gebleven als vroeger. In een hoek van het groote huis, te midden van al die gedaanteverwisselingen, heeft hij voor zichzelf een onschendbaar en onveranderlijk plekje afgezonderd dat is z ij n kamer. Met een kort en bondig woord heeft hij de architecten heengezonden, die hem spraken van eischen der symmetrie, zoo ook zijn zoons en kleinzoons met hun verfijnden smaak en zijn aangetrouwde kinderen die uit aanzienlijke kringen afkomstig zijn. Die allen beweerden, dat in een goed gebouwd en wel- ingericht huis alles indenzelfden stijl behoorde te zijn. Grootvader heeft hen laten praten. Hij liet niets afdingen op zijn eerbied voor die oude kamer, met haar oude meubelen, haar oude portretten. Al die souvenirs uit vroegeren tijd zijn daar verzameld. Daar is z’n liefste om eens kalm uit te rusten, om te en te mijmeren over den ouden al die jaren van arbeid in gedachten te doorleven... W. Agema en Het werk is gegund. Toen eenige lotelingen gisterenavond een rij toertje langs onze straten maakten, werd in de Krdizebroederstraat een onbeheerde kar aangereden, met het gevolg dat de kar zoodanig in onzachte aanraking met een der groote spiegelruiten van het modemagazijn „Het Hooghuis” kwam, dat de ruit werd verbrijzeld. Naar we vernemen was de groote spiegelruit verzekerd en heeft de étalage weinig schade land 65.220 personen aan; alleen in Pruisen werd het getal pokkendooden in het begin van de achttiende eeuw op 40.000 per jaar geschat. En als de ziekte het leven verschoonde, richtte zij toch dikwijls blijvende schade aan. Het aantal pokdaligen was destijds zoo groot, dat een vrouw, die niet mottig was, alleen daarom reeds voor een schoonheid doorging. En erger nog velen verloren bij de ziekte het gezicht of het gehoor. Met mazelen heeft de ziekte dit gemeen, dat men er hoogst zelden ten tweeden male door wordt aangetast; het doormaken van de ziekte geeft onvatbaarheid voor ’t vervolg. Onze voorouders, er van overtuigd, dat slechts zeer weinigen de pokken op den duur konden ontloopen en dat de eenmaal aan getasten een goede kans hadden om in het vervolg gespaard te blijven, stuurden hun kinderen wel eens tijdens goedaardige epide mieën bij de zieken op bezoek, om de pokken te „koopen.” Hetzelfde doel werd beoogd en bereikt met de zoogenaamde inopulatie; een kunst bewerking, die lady Montagne te Konstan- tinopel had leeren kennen, en die, op haar aanraden, voor het eerst in 1721 in Engeland werd toegepast. De Oostersche volken wisten reeds lang, dat de pokziekte een veel minder hevig verloop heeft, als zij opzettelijk door de huid of neusslijmvies wordt ingevoerd, en dat hij, die aldus de ziekte krijgt en door staat, weinig kans heeft, op de natuurlijke wijze te ^vorden besmet. De methode leverde zulke goede resultaten, dat zij door velen werd toegepastmaar er was een groot bezwaar aan verbondende aldus besmette was even aanstekelijk als hij, die op de natuurlijke wijze ziek geworden was. En al was hij zelf gebaat bij de kunst bewerking, de-door hem besmetten profiteer den daar niets van. De geïnoculeerden, die zich dikwijls zoo weinig ziek gevoelden, dat zij zich vrijelijk bewogen, leverden dus groot gevaar op voor anderen en waren herhaal delijk oorzaak van epidemieën. Van ver schillende kanten werd dan ook verlangd, dat het inoculeeren verboden zou worden. Maar toen kwam Jenner met de vaccinatie, die hij had leeren kennen door de boeren in zijn omgeving. Deze wisten en het was ook elders, bijv, in Holstein, bekend dat zij, die bij het melken aan de handen besmet waren met de pokken, welke wel eens bij de koeien aan uiers gezien worden, beschut waren tegen besmetting door men- schenpokken. Jenner begreep van dit feit de groote beteekenis, onderzocht het weten schappelijk, maakte de methode voor aige- meene toepassing geschikt en deed vervolgens zijn best haar te propageeren. Dat ging gemakkelijk; de mare, dat er een middel bestond om het liefste, dat men bezat, te bewaren voor dood of ellende, ging als een stormwind over de wereld, en in korten tijd was overal het inenten in gebruik gekomen. hoek Wip en panden voor i (men spreekt zijn groot winkelhuis een confectiewinkel te bouwen. 17 Oct. De Raad van Wijmbritsera- deel heeft Zaterdag j.l. met 8 tegen 6 stemmen besloten, de som f 15000 voor subsidie van de tramlijn StavorenSneek te handhaven en die niet, zooals door het D. B. was voor gesteld met f 10.000 te verhoogen. De voorstemmers verkeerden in de meening, dat de tram er evengoed buiten de f 10.000 verhooging van Wijmbritseradeel' komt. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zouden de voorstemmers met die meening wel eens aardig bedrogen kunnen uitkomen. plekje peinzen tijd, om nog eens Wat zal er worden van grootvader’s kamer, als hij er eens niet meer zal zijn De kleinzoons, die aan den ouden werker het beste van wat zij zijn en het beste van wat zij bezitten, te danken hebben zullen zij daar nog eens gaan zitten als in een heilig dom Of zal de kamer donker blijven, eenzaam en verlaten, langzamerhand bedolven onder het stof der vergetelheid, totdat op zekeren dag een laatste poging in de richting van de „eischen der symmetrie” haar geheel en spoorloos doet verdwijnen, en haar inhoud verjaagt, misschien wel naar den winkel van den uitdrager?... Arme, dierbare gedenkstukken, gewijde reli- quieën der familie, getuigen uit den ouden tijd, uit dagen van strijd, van eenvoud, van armoede wellichtHoe verschillend wordt gij soms door de menschen behandeld, over eenkomstig hun eigen waarde. Sommigen verachten en verbergen u. Als zij konden, zouden zij u uitwisschen, gelijk men vuile plekken wegveegt. Zij verbeelden zich, dat men om groot te zijn en iets te beteekenen zijn allereerste begin moet vergeten. Alles wat er hen aan herinneren kan, dat zij het vroeger minder hadden dan nu, grieft en ergert hen. Zij schamen zich over hun kindsheid, over hun ouderlijk huis, zij schamen zich zelfs over hun ouden vader en moeder. Gelukkig voor de eer en het welzijn der menschheid zijn er ook nog, door wie de familie herinneringen geëerbiedigd worden, naarmate zij zei ven nederiger zijn. Zij beseffen, volgend de inspraken van het trouwe hart, dat de teedere eerbied jegens het verleden een der reinste bronnen van onze kracht is, niet alleen voor de personen in ’t bijzonder, maar ook voor de maatschappij. Wee dengenen, die hun verleden vergeten Zij bemerken niet, dat zij schatten wegwerpen, dat zij zich zelf verkleinen en vernietingen, door zich te willen vergrooten. Het is hen, die zich wel uit den oud vaderlijken bodem zouden willen losrukken, onbekend, dat het met den mensch gesteld is evenals met den boom dat hem door de wortels toevloeien het sap en zijn levenskracht verzekerd bekomen. 17 Oct. De eene confectiezaak na de andere verrijst hier. Thans heeft de manufacturier Wiebenga, i Grootzand, 2 naastliggende een vrij groote som gekocht, van f 20.000) om daar met van ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. alhier, wier plan het aanvankelijk was een luchtgasfabriek in deze gemeente op te rich ten, zullen er wellicht weder van afzien, ’t Octrooi was reeds verleend, vergunning van Wonseradeels gemeenteraad bekomen, doch de oprichters zien bezwaar in den korten termijn van steun (slechts tien jaar), door de gemeente toegezegd. Ze hadden op dertig jaar gehoopt. Heerenveen, 16 Oct. Verleden week deel den we mede, dat alhier een vrij groote meubelmakerij zou worden opgericht. De werkzaamheden zijn reeds aangevangen met 11 man. Thans vernemen we, dat er nog een tweede zal komen, werkende met 14 man en wel in het voormalige Terbandster tolhuis, dat tot dit doel aanmerkelijk zal worden uitgebouwd. Het een met het ander is een stuk nijverheid, dat van Joure naar Heerenveen wordt verplaatst. Een gevolg er van zal zijn een toenemende vraag naar werkmanswoningen. Zou ’t ook voor Heeren veen niet een zaak van belang zijn, dat eene woningvereeniging werd opgericht? Als de drie deelen van onze plaats het in dezen r’s eens konden wordenEen plotseling toenemen van de bevolking met verscheidene gezinnen tegelijk, al nu te wachten staat, is een drang te meer er toe. Balk, 16 Oct. Ofschoon er veel trekwild in de bosschen is, loopt ’t den Gaasterland- schen vogelaars toch niet mee. Het ruwe weder veroorzaakt veel schade aan het materiaal en verhindert de geregelde uit oefening der vangst. Geklaagd wordt ook over het rooftuig, inzonderheid over de brutale Vlaamsche gaaien, hier als houteksters bekend, Vaak moeten deze vogels echter hun rooflust met den dood betalen, daar ze zelf in de strikken geraken. Een vogelaar ving de vorige week niet minder dan 27 stuks. Muizen geven ook weer blijk van hunne ongewenschte tegenwoordigheid. Ze begeeren de pitjes uit de besjes en bijten daartoe de trosjes geheel af. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zaterdagnamiddag werd door B. en W. dezer gemeente, ten Raadhuize, over eenkomstig 37 van het bestek, aanbesteed het verbouwen van het voormalig Stadswerk- j aan de Koemarkt bij het Lemmer, 17 Oct. De kap. Kofman met de salonboot „Bolsward" van de Holl. Fries- landlijn, om 12 uur gisteren avond van Amsterdam vertrokken zijnde, bemerkte, toen de boot in de Oranjesluizen lag te schutten, dat inde voorkajuit een alleen reizend jongetje van omstreeks 10 jaar oud lag te slapen. De kapitein trachtte toen den knaap wakker te maken, ten einde hem te vragen waar hij naar toe moest, doch kon op zijn her haalde vragen uit den slaapdronken jongen geen ander antwoord krijgen, dan dat hij naar Harlingen moest. Kofman besloot daarom den jongen voorloopig maar mee naar hier te nemen, daar het niet geraden was hem midden in den nacht aan de Oranjesluizen van boord te zetten. Hedenmorgen alhier aankomende, bekende de knaap, na door Kofman bedreigd te zijn, wanneer hij niet de waarheid sprak, de politie te zullen halen, dat hij van zijn ouders, die te Amsterdam wonen, was weggeloopem om eens te gaan reizen, en dat zijn vader August Voogd heette en smidsbaas was. Kofman besloot daarop, na hem een flinke boterham ver strekt te hebben, den jongen weer mee terug te nemen. Witmarsum, 16 Oct, Gebr, Werkhoven Workum, 13 Oct. Hedenavond had ten huize van Joh. Boersma, de algemeene ver gadering der vereeniging „Plaatselijk Belang” alhier, plaats. De vergadering werd ten 8 ure geopend met een kort inleidend woord van den Voorzitter, die een welkom toe riep tot de aanwezige leden en den wénsch uit sprak, dat ook deze vergadering moge bijdra gen tot bloei voor onze burgerij. Daarna werden door den Secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering voorgelezen en een vrij nauwkeurig verslag van de verrichte werkzaamheden in de bestuurs vergaderingen. Daaruit konden wij hooren, hoe ons bestuur een open oog heeft, waar het de belangen der burgerij van onze stad geldt, dit bleek o.a. dat het bestuur niet stil had gezeten, inzake het stoppen der snel treinen, de aansluiting voor Workum aan het interlokaal-telephoonnet het aanbieden van een verguld zilveren medaille aan de Friesche Maatschappij van Landbouw afd. Workum, de pogingen aangewend tot het verstrekken van drinkwater, tijdens de droogte in den 1.1. zomer, enz. enz. Voorts werden de punten van de agenda behandeld die stof gaven tot velerlei bespre kingen en werden onderscheidene nuttige wenken gegeven. Deze geanimeerde vergade ring werd half elf met een woord van dank door den Voorzitter gesloten. Moge het de vereeniging „Plaatselijk Be lang” gegeven worden, nog tot veel nut werkzaam te zijn voor de plaats onzer in woning. Zevenwouden. Dat de vraag naar vette varkens in Friesland tegenwoordig zeldzaam groot is, kan het volgende bewijzen. Een veehouder in de gemeente O. had 4 vette varkens in het hok, die hij niet 'eerder wenschte te verkoopen dan 12 Oct. Dagelijks kreeg hij vóór dien datum bezoek van op- koopers, die tegen elkander opboden, maar de veehouder hield zich aan den bepaalden datum. Nauwelijks had in den nacht van 11 op 12 Oct. de klok 12 uur geslagen, of er werd op de deur van den veehouder, idie reeds lang met zijn gezin te bed lag, geklopt. Hij stond op, opende de deur en zag tot zijn verbazing een der opkoopers voor zich staan. Deze maakte er hem opmerkzaam op, dat het 12 October was en bood nog f 5 per stuk meer voor de varkens dan de andere opkoopers hadden geboden. De veehouder nam het bod aan, zoodat de koop gesloten werd onder voorwaarde, dat de varkens den volgenden dag zouden geleverd worden, waarop de kooper vertrok en de veehouder zich weer naar bed begaf, om het tegen zijn zin spoedig weer te verlaten, want om 2 uur kwam er een andere opkooper, die alle hoop had dat hij de varkens zou krijgen, omdat hij zoo vroeg was, doch het was te laat. De vee houder ging nu maar niet weer naar bed, dat ook maar goed was, want om 4 en 5 uur kwamen er nog opkoopers, die natuurlijk ook teleurgesteld werden. Inbraak. In den afgeloopen nacht is te Heemstede op onderscheidene plaatsen getracht in te breken. Een tweetal personen bracht eerst een bezoek aan de villa „Zuiderhoek”, doch daar de bewoner ontwaakte, hebben de in brekers in der haast de vlucht genomen zonder eenigen buit. Echter werd een dames- schrijfbureau zoo goed als geheel vernield. In de Kerklaan bij een winkelier werd in gebroken en de geldlade met inhoud mee genomen, bij een caféhouder aldaar werd een glasruit verbrijzeld, doch de caféhouder werd wakker, ten gevolge waarvan zij ook bier hun slag niet konden slaan. De tapper meent twee personen te hebben zien wegloopen. Eindelijk werd ook bij Jan Koster, op den Rijksstraatweg, ingebroken; door het inslaan van een ruit is de deur geopend en de lade met geld (ook hier was ’t in een genomen, die gelukkig slechts dubbeltjes bevatte. Op het gebied van belasting betalen voelen zich de meeste menschen verongelijkt. Oin hen beter in te lichten zal de vereeni ging „Aalten’s Belang” te Aalten een boekje uitgeven en verspreiden, waarin alle aange- slagenen in den hoofdelijken omslag met hetgeen ze te betalen hebben, vermeld staan. huis, staande Zuidend alhier. Ingeschreven werd door: H. B. de Jong, Bolsward H. F. Ringnalda, alhier B. Velsink, alhier H. Kampen, alhier J. P. Kampman, alhier P.'E. Wiersma, Schrans b. Leew. B. van der Vliet, alhier J. van der Veen, Augustinusga - 4899. A. van der Zee, Echten - 4889. A. Bronsema, alhier - 4892. A. J. de Graaf en F. de Wolf, alh. - 4777. A. Elzer, alhier - 4748. G. Dijkstra, alh. - 3945. aan de laagste inschrijvers Bolswardsche Courant. I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1