Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1905. No. 85. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 22 OCTOBER. BINNENLAND. Festiviteiten etc. in Friesland, gelegenheid tot het maken van uitstapjes per Fiets etc. Cider-Tentoonstelling. VOOR Afzonderlijke Donderdag 2 Nov. Harddraverij te Gorredijk. en de loting gewichtige al plannen een laag was volkomen j uist, verhaalt ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. naar je leeftijd ge- adres verzonden, afschaffing van waarbij o.a. „De afschaffing Binnen enkele weken, nl. op 1, 2 en 3 November a.s., zal in de zalen van het Genootschap Natura Artis Magistra te Am sterdam eene tentoonstelling gehouden wor den van cidervruchten en den daaruit be reiden wijn, bekend onder den naam van cider of appelwijn. Er was, aldus schrijft men, een tijd nu reeds bijna 15 jaar geleden dat de appelwijn een geliefd onderwerp was om over te schrijven in dagbladen en tijdschriften, om over te spreken op vergaderingen van land- en tuinbouwmaatschappijen. In 1891 werd aan de Tweede Kamer een om aan te dringen op den accijns op vruchtenwijnen, het volgende werd opgemerkt van den accijns zou niet rechtstreeks nadeel voor de schatkist opleve ren, omdat thans geen appelwijn wordt ge maakt en evenmin ingevoerd. Indien, wat te verwachten is, na afschaffing van den accijns, cider in beduidende hoeveelheid ge bruikt wordt, zal door verminderd gebruik van sterken drank de accijns op het ge distilleerd wat minder opbrengen. Maar daarentegen zou in rekening gebracht kun nen worden de vermeerdering van de opbrengst van den suikeraccijns door het gebruik van suiker die bij de fabricage noodig is.” De afschaffing van den accijns zou in meer dan een opzicht gewichtige gevolgen hebben. Vooreerst zou een goedkooper en smake lijker volksdrank worden geproduceerd, die, met mate gebruikt, geheel onschadelijk is en waarvan zelfs het misbruik veel minder nadeelige gevolgen na zich sleept dan het misbruik van sterken drank. Op den ooftbouw zou de afschaffing onge twijfeld een zeer gunstigen invloed oefenen. Er zijn soorten appelen die spoedig be derven en die voor ciderfabricage uitstekend zijn. Vele kleine appels eu uitschot, die anders alleen tot varkensvoeder kunnen ge bruikt worden, zullen mede voor dat doel kunnen aangewend worden. In goede jaren is de overvloed dikwijls zoo groot dat groote hoeveelheden onver koopbaar zijn en ongebruikt verrotten. Thans worden de mindere soorten tot zoo genaamd kroet of appelstroop verwerkt, maar aan de vraag naar dit artikel is spoedig voldaan. Het zou dus voor den ooftbouw van groot belang zijn, indien door de af schaffing van den accijns van nieuw débouché kan worden geopend. De commissie meent om deze reden te mogen aandringen op afschaf fing van den accijns op de wijnen uit appelen, peren en ander ooft behalve van druiven vervaardigd”. Op 22 Juli 1899 werd de accijns op inlandsche vruchtenwijnen afgeschaft. Sedert zijn 6 jaren verloopen en men zou thans reeds kunnen nagaan of de gevolgen van de afschaffing in overeenstemming zijn met de verwachtingen in het bovenstaande adres geuit. Helaas, die verwachtingen zijn in geen enkel opzicht bewaarheid. In de eerste jaren, ja, toen werd appelwijn geproduceerd, ge adverteerd, besteld en geproefd, en... aan stonds veroordeeld. „Zuur bocht” werd het menigmaal gescholden. De verwachting, een smake.lijken, goedkoopen volksdrank te ver krijgen, is niet vervuld. De productie er van in ons land, alhoe wel niet geheel opgehouden, is slechts van geringe beteekenisen zoodoende kwam het, dat, toen de vertegenwoordigers der Engelsche land- en tuinbouwpers dit voor jaar ons land bezochten, zij hun verwonde ring uitten, dat cider bij ons zoo goed als onbekend was. Dr. Van Rijn de landbouwconsulent van Friesland te Londen, maakte van deze gelegenheid gebruik om te trachten ons met het uitstekend Engelsch fabricaat kennis te doen maken. Van 1420 October heeft in de Royal Agriculture Hall te Londen eene tentoon stelling plaats gehad van ciderappels en -peren en van de dranken welke daaruit be reid worden. Het Engelsch tentoonstellingscomité had zich op verzoek van dr. Van Rijn bereid verklaard te bevorderen, dat door alle inzen ders voor de Londensche tentoonstelling een dubbele hoeveelheid werd ingezonden, waar van slechts de eene helft werd gebruikt in Londen en de andere helft na afloop dier tentoonstelling op 1, 2 en 3 November in Artis zal worden ten toon gesteld. The National Fruit- and Cider Institute te Aston near Bristol zorgt voor een weten schappelijke en technische inzending. Bovendien worden de Nederlandsche fabri kanten en bereiders van appelwijn uitgenoo- digd eveneens hun product ter kennismaking in te zenden. Ongetwijfeld zal dit een zeer belangrijke tentoonstelling worden, die uit den aard van de zaak een zeer eenvoudig karakter zal dragen, maar zeer leerrijk be looft te worden. Deugdelijke inlichtingen zullen aan be langhebbenden worden verschaft, terwijl er tevens gelegenheid zal bestaan, tegen kosten den prijs, de verschillende1 dranken te proeven. De officieele opening der tentoonstelling zal plaats hebben op 1 November, ’s morgens om 11 uur. Te half twee zal daarna een vergadering gehouden worden voor belang hebbenden, waar door drie Engelsche specia liteiten voordrachten over den ciderappel, de techniek en wetenschap der ciderbereiding en de beteekenis van de ciderfabricage als tak van landbouwbedrijf zullen gehouden worden. Ongetwijfeld een uiterst belangrijke zaak. Het onbekend maakt onbemind mag hier ook wel toegepast worden bij de weinige bekendheid met de ciderdranken in ons land. Wanneer toch waarlijk die appelwijn zulk zuur bocht zou zijn, hoe komt het dan, dat in Wurtemberg, waar in 1900 in het land zelf 370 mill. KG. appelen geoogst werden, toch nog 20 milüoen kilogram appels inge voerd moesten worden om aan de navraag voor de ciderbereiding te voldoen? In het Noorden van Duitschland wordt, zooals bekend is, zeer weinig appelwijn ge dronken, desniettemin bedraagt de fabricage in Guben, Grünberg, Stettin, Quedlinburg en Teterow in Mecklenburg te zamen jaar lijks ongeveer 19,000 Hectoliter appelwijn en ruim 3000 Hectoliter andere vruchten wijnen. De fabriek van Gebrs. Freijeisen te Frank furt a/M. is de grootste in Duitschland en verwerkt jaarlijks 4 tot 5 milüoen kilogram appels, wat gelijk staat met een productie van 12 tot 15,000 Hectoliter appelwijn. Uit de oogstcijfers van Wurtemberg kun nen we berekenen, dat daar in 1890 onge veer 1,200,000 Hectoliter appelwijn zijn vervaardigd. Waar we voor de werkelijkheid van zulke ontzaglijke cijfers staan, dringt zich toch onwillekeurig de vraag ophoe komt het dan dat de appelwijn in ons land zoo miskend wordt? Het antwoord op die vraag zal ons onge twijfeld gegeven worden door de a.s. tentoon stelling in Artis en de besprekingen, die daaraan geknoopt zullen worden. Het is een uitnemende gedachte, produ centen en verbruikers op deze wijze kennis te doen maken met een uitstekend product, dit kan aanleiding zijn, dat opnieuw de aan dacht op dit belangrijk artikel gevestigd wordt. Door de commissie voor deze tentoonstel ling is dezer dagen een circulaire verspreid, ten einde steun te verkrijgen om de tentoon stelling naar wensch te doen slagen. De Regeering steunde de zaak door de toezegging van een flinke geldelijke bijdrage, maar, het benoodigd bedrag is nog niet ge heel bij elkander. De heer C. van Lennep te Eist, secre- taris-penningmeester van de tentoonstellings commissie, zal gaarne bijdragen voor dit doel in ontvangst nemen ook van hen, die de circulaire niet ontvangen mochten hebben. Moge de tentoonstelling in alle opzichten slagen. Alg. Handbl. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Meppel. Medemblik. Nieuw-Loosdrecht. Delden en Zeerijp. Voor menig vader heden aan was dit eene dag. Ver van te voren had men gemaakt, ’t zij men een hoog of nummer trok, ’t Eerste werd natuurlijk door allen verlangd, omreden men jaren lang aan den dienst gebonden is, en men anders vroeger naar eene goede betrekking kan om zien. Moet men „bom-soldaat" worden, dan vallen soms mooie plannen in duigen, terwijl men op het best van zijn leven uit den werkkring wordt weggerukt, waarbij men soms noodig moest blijven. En zonder het aan iemand te zeggen heeft moeder het in stilte gewenscht dat haar zoon een vrij nummer trok. Voor deze gemeente was het evenwel dit jaar een bijzonder groot getal welke aan de loting moesten deelnemen. Toch was men niet gerust vóór dat ieder zijn nummer had getrokken. Uit de liederen die door de lotelingen, gedurende dezen dag, werden aangeheven, kon men opmaken, dat men niet veel om deze dingen denkt en dat pretmaken de hoofdrol was, terwijl zij aan den „eigenlijken dienst" bitter weinig dachten. Den volgenden dag is dit soms geheel anders. Overigens kenmerkte deze dag zich dit jaar door uitbundig lawaai en pretmakerij, welke op den laten avond in straatschenderij uitliep, door het wegwerpen van naambordjes, welke des anderen morgens in den vaart werden terug gevonden. Eenige herbergen hadden in den vroegen avond gesloten, om reden de lotelingen des middags in een dier inrichtingen op minder nette manier hadden huisgehouden, waardoor meer schade dan voordeel werd aangebracht. Dit werd door andere logementhouders opgemerkt en der halve sloten ze uit voorzorg. Ds. J. Swart te Lettelbert en Enu- matil heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Een journalist achter de groentekar! Het is al eens meer vertoond. Wij herin neren ons, zegt het Hbld., jaren geleden, in den Figaro de alleraardigste beschrijving te hebben gelezen, van den redacteur Daniel, een der geestige reporters van dat boulevard. Akkrum, 19 Oct. Dat men bij het zaken doen steeds op zijne hoede moet 'zijn, bleek heden weder bij een onzer ingezetenen. Een venter in tal houtjes bood zijne waar te koop aan, de vrouw des huizes kwam overeen dat 2000 stuks zouden worden geleverd. „Het tellen is natuurlijk wel vertrouwd?” vroeg ze. „Natuurlijk” antwoordde de schipper- houtverkooper. Toen de levering was geschied en de schipper het dorp verder inging om zijne waar aan den man te brengen, vond men het toch raadzaam even na te tellen en jawel! er bleken in plaats van 2000 slechts 1450 houtjes te zijn. Bij den leverancier werden nog pogingen aangewend om het te weinig ontvangene er bij te krijgen, doch zonder succes. De schippers het zijn er tweehebben hedenmiddag Akkrum verlaten en zullen allicht ook elders hunne praktijken uitoefenen. Daarom meenen we tegen hen te moeten waarschuwen. Sneek, 19 Oct. De finantieele commissie der alhier gehouden Tuinbouw- en Bloemen tentoonstelling maakt thans bekend, dat ’t Waarborgfonds, groot f 4000, niet behoeft te worden aangesproken, wijl er een batig slot is. De tentoonstelling werd bezocht door 12348 betalende bezoekers; ’t totaalaantal was een duizend of twintig. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 20 October. Terwijl de heer T., fabrikant van suikerwerken alhier, een post beambte een wissel betaalde, zakte hij plotse ling in elkaar en was op ’t zelfde oogenblik een lijk. Heden avond formeerde ’t Kiescollege der Herv. Gemeente uit het bestaande 12tal, ter voorziening in een predikantsvacature, het volgend alphabetisch fital: v/d. Beke Callenfels te Warnsveld. Ossenwaarde Tjebbes Vellinga Verrij n Stuart Wumkes Workum, 19 Oct. moeder welker zoon moest deelnemen, blad, die met een kar kersen door Parijs liep, en zich oefende in een der „petits cris de Paris”: „Les bel... les... céri... ses!” Een redacteur van den Matin heeft nu die grap weer eens uitgehaald. Hij moet er uitstekend hebben uitgezien, volgens zijn eigen beschrijving: „Wanneer ik er als een droevige en meelijwekkende groentenkoopman uitzag, dan verzeker ik u, dat het niet voor mijn pleizier was. Het was erg koud. Een dunne blouse beschermde mij maar weinig tegen de ruwheid van een scherp windje. Mijn versleten zijden pet was niet heel elegant, uitgeloopen schoenen eu een afge rafelde broek voltooiden mijn groenteboeren toilet...” Waarom deze redacteur zich aldus ver momde? De groentevrouwen van Parijs hadden zich bij de redactie van den Matin beklaagd over het ruwe optreden der politie. Om dat eens nauwkeurig te onderzoeken achtte het blad deze maskerade noodig. En zoo ging dan de heer René Bures, lid van de redactie van den Matin, in het boven beschreven gewaad, met juffrouw Giaccardo en haar groentekar de straten van Parijs door, zoe kende naar brutale politie-agenten. Het was een zuur werk, als knecht van een groente- ventende juffrouw op te treden. Bures moest de kar duwen, en maakte bij dien onge- wonen arbeid herhaaldelijk kennis met trot toirbanden en aapjes-koetsiers; vooral over de laatsten klaagt hij, want niet alleen scholden .zij hem voor„spèce de veau maar zij sloegen naar hem met de zweep of poogden hem te overrijden... Als juffrouw Giaccardo zelf den wagen eens overnam, was Bures een heele piet; dan prees hij met luide stem de heerlijkheid van cichoreilof, van peterselie of van Lissa- bonsche uien... Over de politie heeft de heer Bures na tuurlijk zeer harde noten te kraken om bij de fruitkar te blijven. Op den Boulevard Saint-Germain, op den hoek van de Rue de l’Echaudée, kwam een dame aan de kar en kocht van alles. Terwijl de groentevrouw de klant hielp, kwam een politieagent en gebood op barschen toon doorrijden. Beleefd en zachtmoedig zeide de redacteur- groenteknecht Ziet u dan niet, mijnheer, dat wij bezig zijn een klant te helpen? Laat ons ten minste even deze aardappelen afwegen; dan zullen wij dadelijk doorrijden. De agent nam op minachtende wijze den knecht van het hoofd tot de voeten op, en zeide Jij heb ik jou vraagd Die opmerking René Bures; hij had niet gevraagd hoe oud ik was maar ik had hem dat ook niet medegedeeld! Ik zweeg dus; maar de agent ging voort: Begrepen! Ik vraag niet hoe oud je bent! Ik vraag niet hoe jij heet! Maar ik zeg je alleen: oprukken en een beetje vlug ook!... De tocht van juffrouw Giaccardo was rijk aan zulke voorvallen. Herhaaldelijk werd zij weggejaagd dan eens met, dan zonder voorwendseldan eens vriendelijk-gebiedend, dan op hoogen-toon-bevelend. Het niet onmiddellijk opvolgen van het gegeven bevel heeft bekeuring ten gevolge de koopvrouw wordt voor vijf, voor acht, voor veertien dagen het recht ontzegd haar beroep uit te oefenen. Zij heeft een medaille, die zij zichtbaar moet dragen en op verzoek vertoonen. Wordt haar die afgenomen, voor een bepaalden tijd, door den commissaris van politie, dan kan zij haar kleinen handel niet drijven. „Mijn man is gebrekkig en ziek. Ik heb vijf kinderen. Waarvan moeten wij leven Op den dag, dat zij met den redacteur van den Matin uit was, verkocht zij voor zeventien „sous” groenten. Heel groot zal de winst dus ook niet geweest zijn, voor een gezin van zeven personen. Overslag was tot dusver de eenige ge meente in Zeeland, waar geen vergunning bestond voor den verkoop van sterken drank. Thans is ook daar de gelegenheid geopend, een glaasje te drinken; er is nu vergunning verleend „tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse,” Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1