ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. If I 1905. 44ste Jaargang. No. 87. ZONDAG 29 OCTOBER. Verschijnt Donderdags en Zondags. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke f 79,399,52. Vergadering op Donderdag 26 Oct. 1905. f 4710,325 - 708,86 het voorstel van de en het advies en Weths., inzake het Armenhuis, van gebouwen en stelt voor een de eerste en tweede van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 876,225 - 68,038,02. I Saldo in kas Aangenomen voor 2. Behandeling stelt voor de begrooting goed te de comm, van Beheer het om de belooning van de van f 7 per week te bren- 'on mi f 11,361,50. kennisgeving. van het adres van J. Boorsma Wz., om een straatje te leggen naar zijn timmerwinkel, met advies vanB. en IK. Burg. Weth. adviseeren het verzoek toe ■te staan op de gewone conditiën. Aangenomen met algemeene stemmen. 3. Resolutie van Ged. Staten, omtrent schoolgeldhejjing, met voorstel van B. en IK. B. en W. hebben, nu andermaal de veror dening op de schoolgeldheffing terugkwam met ’n nota van op- en aanmerkingen, weder eenige wijziging aangebracht, en verzoeken den raad, deze wijzigingen goed te keuren. De heer Boersma zal even als de vorige maal bij deze verordening hieraan zijn goed keuring onthouden, omdat hij tegen de ver ordening en dus ook tegen de wijziging is. De heer Cuperus acht de verordening niet in ’t belang van ’t openbaar onderwijs, en zal tegen stemmen. De verordening opnieuw vastgesteld met 11 stemmen. De heeren Boer sma en Cuperus tegen. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De heer G. A. Leverland alhier werd benoemd met 12 stemmen, 1 briefje was blanco. batig saldo f 1,465 terwijl de wensch der vergadering om de wegwerkers ieder per week f 1 te verhoogen, aan de Commissie van Beheer zal worden overgebracht. c. Gemeentebegrooting Bij den post: Jaarwedde der klerken ter secretarie zegt de heer v. d. Meer ongeveer het volgende. Bij dezen post wordt nu behandeld het voorstel van mij en de heeren Cuperus en Praamsma. Ik wensch daarom het schrijven van den Secretaris even te bespreken. Zeide hij dat ons voorstel hem niet beviel, ook zijn advies bevalt ons niet. Hij verzekert dat wij art. 179 der Gemeentewet niet kennen, en durven voorstellen welk personeel aan de Secretarie zal zijn, en vraagt waar wij, die nog maar kort leden van den raad zijn, onze overtuiging en wetenschap vandaan halen. Wij kennen dat art. en durven nog hetzelfde voorste] te handhaven, en bij nader inzien kan het wel zijn dat hier de vriend aan ’t woord is, //die mij mijn feilen toont” en dan zijn wij tot wederdienst bereid. In de raadszitting van 31 Jan. 1905 is het voorstel om de jaarwedde van Burg, en Weth. te verhoogen behandeld, toen werd door mij er op gewezen dat het mij speet dat z/al weer van boven af” begonnen werd, daar ook de kleinere ambtenaren niet langer op ver hooging konden wachten. De Voorzitter re pliceerde daarop dat dit een zaak van den raad was, en hij liever had dat een voorstel uitging van den raad dan van B. en W. Daarom is ons voorstel ingediend, daarom is de Secretaris vooraf niet geraadpleegd. Wij blijven een 3den klerk onnoodigachtten. (Ter vergelijking gaf hij een heele lijst van gemeenten met 2 en ook met 3 klerken ter Secretarie en gaf daarbij tevens het zielental vroeger besloten werd daar allengs een stee nen wal te krijgen, vinden B. en W. beter deze nu aan te brengen, dan vooraf nog onkosten te maken. Bazaltslag op den Tjerkwerderweg is dit jaar niet noodig geacht door den architect. Op de vraag naar ’t brandpiquet moet geantwoord worden, dat zich eenigen hebben aangemeld, doch voltallig is het piquet nog niet. De f 60 voor de woningen aan de Bagijne- straat moet dienen om er goten aan te brengen en eenig verfwerk. B. en W. achten dat het ziekenhuis te duur is voor de gemeente, en bij epidemieën zou een ruime barak beter zijn. Zij willen daarom het voorstel wel doen tot publieken verkoop. Dat de gemeentereiniging duur is wordt toegestemd, maar of verpachting voordeeliger zou zijn, wordt door B. en W. betwijfeld, vooral ook of dan de reiniging wel naar wensch zou geschieden. Het gebouw der Fransche school wenschen B. en W. te behouden wijl dikweff behoefte is aan lokalen. Deze kunnen dan ook aan vereenigingen verhuurd worden. Een Bouwcommissie wordt door B. en W. onnoodig geacht. Bijstand hebben B. en W. niet noodig, de bouwverordening is er, de gezondheidswet en de woningwet brengen reeds toezicht op de gebouwen mede. De Koorzitter stelt voor om van de be grooting de verschillende afdeelingen aan de orde te stellen, en dan te attendeefen op de artikelen, door de Commissie ter sprake gebracht, beginnende bij de uitgaven. Alzoo goedgekeurd. a. Begrooting Algemeen Armenhuis. De heer Boersma zegt, dat het de bedoeling is, de jaarwedde van den penningmeester gelijk te laten blijven. De heer Eisma vindt het billijker dit aan ’t oordeel van Heeren Voogden over te laten, en daarom dit punt heden niet te beslissen, maar er op te wijzen, dat wijziging van art. 23 van 't reglement vooraf dient te gaan. Als dat voorstel dan inkomt, kan de zaak beslist worden. Deze begrooting wordt daarom aangehouden. b. Begrooting weg BolswardHarlingen. Deze begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de inkomsten u uitgaven Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer v. d. Meer merkt op, dat in de vorige vergadering bij het voorstel der drie raadsleden, onder meer is overgelegd het breedvoerig advies van den Secretaris, doch dit is toen ook gelezen, en daarom behoort het in ’t officieele raadsverslag te worden opgenomen, want het is daardoor publiek geworden. Hij wenscht dat dit stuk nu nog wordt opgenomen. De Voorzitter stemt toe dat dit advies niet had moeten worden gelezen, nu dit wel is geschied, is opname in ’t off. verslag noodig; en er zal voor gezorgd worden. Ingekomen stukken a. Een Request van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, ver zoekende voor de afd. Bolsward een subsidie uit de gemeentekas, wijl drankbestrijding in ’t belang is der inwoners, en in verband staat met armenzorg enz. b. Een adres van Johs. Conradi, tuinman, die zich beklaagt dat door de plaatsing van het hooge schoolgebouw zijn tuin voor hem ongeschikt is voor broeiramen, en daar de lichtramen aan zijn kant zijn, zou bij be bouwing de lichtschepping in de lokalen belemmerd worden, waarom hij verzoekt, dat de stad dat gedeelte hem zal willen afkoopen. c. Een adres van de Gezondheidscommissie die vermindering van de huursom van ’t vergaderlokaal verzoekt van f 50 op f 25 wijl er nu ook vergaderingen te Workum worden gehouden, en het lokaal alhier zeer weinig gebruikt wordt. Deze drie adressen worden in handen van van B. en W. gesteld om consideratie en advies. d. Een missive van de plaatselijke School commissie, verzoekende antwoord op haar gezonden missive van 15 December 1904. De Voorzitter stelt voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Meer vraagt, of uit deze nadere missive nu ook zal voortvloeien, dat die zaak behandeld wordt. De Voorzitter antwoordt, dat hij in de volgende vergadering dat punt aan de orde zal stellen. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1905. De ontvangsten bedroegen /z uitgaven bedroegen f 67,161,795 waarbij nad. saldo 1904 5. Opnieuw stemmen over de bestemming van het nieuwe schoolgebouw (zie raadszitting van 28 Juli 1904J. De Voorzitter. Omtrent de bestemming van het nieuwe schoolgebouw is reeds de beslissing gevallen op 28 Juli 1904. De raad was toen voltallig en bij Kon. Besluit is uitgemaakt dat als in zulk eene vergadering de stemmen staken, het voorstel verworpen is. De heer v. d. Meer stelde toen een ^amendement in op het voorstel van B. en W. en daarover de stemmen staakten, is ’t voorstel van B. en W. aangenomen. Ik zal dit punt dus van de agenda afvoeren. De heer v. d. Meer kan zich daarmee niet vereenigen, en de raad was vanaf 28 Juli 1904 in de meening, daarover nog te moeten beslissen. Hij wil niet afdingen op de wets- verklanng van den Voorzitter, maar toch opmerken dat deze dan zeker vroeger ook een ander inzicht in deze zaak had. De heer Boersma is van ’t zelfde gevoelen en over een voorstel waarover 30 Juni de stemmen staakten, is de volgende vergadering opnieuw gestemd. Dat over den verkoop bij Nijezijl was een zelfde geval. De Voorzitter blijft bij zijn meening dat het onwettig zou zijn, als er opnieuw gestemd werd. Bij 't opmaken der punten van behan deling heeft hij over ’t hoofd gezien dat de heer Y. T. de Boer toen reeds overleden was. Als er over een ander voorstel gestemd is, was dat ook abuis. Bij Kon. Besluit is zoo be slist, en ik breng dit voorstel niet instemming. De heer Praamsma wil den Voorzitter niet verleiden om de wet te overtreden, maar vindt toch dat al is ’t voorstel v. d. Meer gevallen, het voorstel van het D. B. daar door niet is goedgekeurd. De heer Schotman vindt dat als iets niet goed gedaan is, men daarin niet moet vol harden, en men moet op een dommigheid niet doorgaan. In de wet staat uitdrukkelijk dat een voorstel, waarover in een voltallige vergadering de stemmen staken, verworpen is. Daar is niets aan te doen, laten we ons niet belachelijk aanstellen. De heer Praamsma wil den raad niet belachelijk maken, maar er is in Juli gezegd: wij hebben nog den tijd en het is toen een voorbarig besluit genoemd. Toen de stemmen staakten, werd de beslissing tot later verdaagd. De heer Cuperus herinnert zich en ’t staat ook in ’t verslag dat de Voorzitter toen zeide, dat men er later op terug zou komen. De Voorzitter wil dat niet ontkennen, maar thans wordt het punt van de agenda gevoerd. De heer Praamsma brengt hiertegen, in dat de raad nu voltallig is en op ’t oogen- blik geen meerderheid is te vinden voor het voorstel B. en W. De Voorzitter en de heer Eisma conclu- deeren hietuit, dat de heer Praamsma dan ruggespraak moet hebben gehouden met het nieuwe raadslid. De heer Praamsma antwoordt dat wat hij zegt, hij voor zijn eigen rekening durft te nemen. En hij gevoelt het een daad van sociale rechtvaardigheid als de heer Groenier en diens personeel, die zich jaren lang be holpen hebben, nu ook het gebouw betrekken, voor hen gemaakt. De Voorzitter antwoordt dat het hem spijt, niet aan den wensch van den heer Praamsma te kunnen voldoen, het is een uitgemaakte zaak en het punt wordt niet meer behandeld. De Voorzitter doet nu het voorstel het punt 6. Behandeling van heeren A. van der Meer c.s. voorstel van Burg, en Secretarie-personeel, te behandelen bij de begrooting, die nu toch aan de orde komt, wijl het eigenlijk daar bij thuis behoort. De heer Boersma vindt dat ook punt 7. Behandeling van het adres van inge zetenen, omtrent het uurwerk in den St. Martinitoren, met advies van Burg, en Weth., evengoed bij de begrooting thuis behoort en kan dus ook wel geroyeerd worden. De Voorzitter zegt, dat dit ook zijn plan was om voor te stellen. Beide nunten wi ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 8. Behandeling van de gemeente-begrooting de begrooting van het Algemeen Stads-Armen- huis, en die van den weg BolswardHarlin gen, dienst 1906, met rapport der commissie en antwoord van Burg, en Wethouders. Het rapport der Raadscommissie, de heeren Boersma, Oosterbaan en Van Randen, behelst in hoofdzaak het volgende: a. Begrooting Algemeen Hierbij bleek dat herstellingen worden afgetrokken van de opbrengst der landerijen. De comm. acht beter, dat beide sommen afzonderlijk worden gehouden, de geheele huursommen bij de inkomsten, de onkosten van onderhoud en herstellingen bij de uitgaven. Ook wordt voor de jaarwedde van den penningmeester f 50 meer geraamd, zonder dat voor deze verhooging eenig motief is aangevoerd. De comm. stelt daarom voor de jaarwedde te laten blijven als voorheen op f 100, doch overigens de begrooting goed te keuren. b. Begrooting weg BolswardHarlingen. De comm. keuren, maar aan voorstel te doen twee wegwerkers gen op f 8. c. Gemeente-begrooting. Bij de salarissen der klerken ter secretarie heeft de comm. het voorstel der 3 raadsleden met het advies van het D. B. vergeleken middenweg te kiezen en klerk ieder in plaats f50 een verhooging f75 toe te kennen. De som voor verkiezingen uitgetrokken kan wel met f 100 verlaagd worden, wijl geen periodieke verkiezingen in 1906 vallen. Bij het onderhoud van straten en wallen is f500 gerekend voor een gedeelte nieuwe steenen walmuur aan de Appelmarkt. De comm. meent dat déze uitgaaf wel een paar jaren kan wachten, wijl de houten wal nog goed is. Voor onderhoud van klokken en uurwerken is gerekend op nieuwe wijzerplaten aan den St. Martinietoren f 130. De comm. vindt dit laag en als het steigerwerk niet door de stadstimmerwerklieden wordt uitgevoerd, acht zij een verhooging van f 100 wel noodig. Op den weg naar Tjerkwerd wordt geen bazaltslag geraamd, toch vindt de commissie dat daarmee op andere wegen goede resul taten worden behaald. De commissie stelt omtrent de brandweer de vraag of het brandpiquet reeds voltallig is. Voor onderhoud van gebouwen is o.a. f 60 geraamd voor de woningen aan de Bagijne- straat. De comm. meent dat aan die wonin gen een vorig jaar nog al veel ten koste is gelegd, en vraagt waarvoor nu deze som bestemd is. Daar het ziekenhuis nog al onderhoud vordert, weinig gebruikt wordt, en bij epide- miën veel te klein is, wenschte de comm. wel te vragen aan B. en W. of het niet raadzaam zal zijn het gebouw publiek te verkoopen. Daar de kosten der gemeente-reiniging elk jaar hooger worden, wenscht de commissie in overweging te geven of publieke ver pachting niet voordeeliger zou uitkomen. Ook rees de vraag welke plannen B. en W. hebben met het gebouw waarin thans de Fransche school wordt gehouden, en spreekt ten slotte den wensch uit, dat hier een bouwcomm. uit den raad werd benoemd, gelijk dat in meer gemeenten geschiedt. Het antwoord van B. en W. behelst in hoofdzaakMet de opmerking omtrent de administratie van het Algemeen Armenhuis kunnen B. en W. zich vereenigen en achten ook beter dat inkomsten en uitgaven afzon derlijk worden gehouden. Omtrent de jaar wedde van den penningmeester kunnen zij geen oordeel vellen en meenen dat heeren Voogden dit het best kunnen beoordeelen. Als de jaarwedde echter verhoogd wordt dient vooraf art. 23 van ’t reglement ge wijzigd te worden. B. en W. zijn bereid om verhooging der bezoldiging van de wegwerkers aan de comm. van beheer onder de aandacht te brengen. B. en W. achten f50 verhooging der klerken ter secretarie voldoende. Bij de herstelling der wijzerplaten aan den toren is gerekend dat de steigerwerken door de stadswerklieden worden senlaatst. dier gemeenten aan, ’t welk bij alle genoemde gemeenten hooger was dan te Bolsward,), goedvinden geroyeerd, om bij de betrekkelijke posten der begrooting aan de orde te komen. De beschoeiing van den houten wal aan de Appelmarkt eischt herstel, en omdat op 1 Nov. te doen ingaan. Goedgekeurd. I Bolswardsche Courant i|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1