Bolsward en Wonseradeel. lieuws- en Advertentieblad „Algemeen geacht”. I 1905. No. 88. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. DONDERDAG 2 NOVEMBER. 52 r De toestand in Rusland. VOOR Afzonderlijke 1 de bevolking de u Br. Ct. ADVERTENTIEPRIJS: volgens 10 Cts. per regel. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de wettigheid der daden sonen, door ons benoemd. Wij roepen alle getrouwe zonen van Rus land op, om zich hun plichten te herinneren jegens het vaderland en om mede te helpen ten einde de ongehoorde troebelen te doen ophouden en met ons te zamen zich met al hun krachten toe te leggen op herstel van kalmte en vrede op den geboortegrond. Gegeven te Peterhof den 1730 October 1905, het elfde jaar onzer regeering. (Geteekend): NICOLA AS. Ziedaar de proclamatie die zooveel heeft teweeggebracht. Wel staat er geen belofte in van een //grondwet” en noemt Nicolaas II zich nog //autocratisch” Keizer aller Rus landen, doch op drie punten vertoont zij veel overeenkomst met de West-Europeesche grondwetten n.l. waarborging der burgerlijke 31 October. De teerling is geworpen, ziedaar in een paar woorden hoe het in Rusland gesteld is. Herhaaldelijk werd in de laatsté dagen de vraag opgeworpen, wat de regeering zal doen bij het kritieke van den tegenwoordigen staat van zaken. De regeering zal geweld gebrui ken, zoo wisten de bladen te vertellen en werkelijk is dit op sommige plaatsen gebeurd, in Odessa en Reval is o.a. nog een bloed bad aangericht. Doch er is verandering in den toestand gekomen, als met één slag is alles omge keerd. Er is een vredesonderhandelaar aan 't werk geweest. Deze heeft er den Czaar op gewezen, dat het eenige, wat hij kon doen om de orde te herstellen, was het manifest der volksbevrijding te onderteekenen. Het heeft graaf Witte moeite gekost den Czaar hiervan te overtuigen, daar deze tot op ’t laatst zijn oor leende voor de raad- Wat is het diepste leed dat een kind kan ondergaan? Onrecht. Geleden honger wordt vergeten; geleden koude wordt vergeten maar nooit wordt vergetengeleden onrecht. De grijsaard van tachtig jaren weet nog te verhalen van het onrecht, dat hij moest ondergaan op zijn tiende. 50 Cts. van 17 regels. Ver- Overigens naar plaatsruimte. Sommige gebeurtenissen doen een nieuw' tijdperk beginnen in ons inwendig leven. Daartoe behoort het onrecht. Het eerste on recht, dat een mensch moet dulden, maakt hem tot een ander mensch. De op één na kostelijkste bezitting is geloof. Welnu, geen ervaring is meer in staat ook het diepst geworteld geloof aan het wankelen te brengen, dan de ervaring van onrecht. Want al wat in een mensch gevoelt en denkt komt tegen onrecht op. Wat er met ons gebeure in het leven; hoe 's menschen ziel worde gepantserd of vereelt door de ondervinding op het punt van zijn recht blijft hij gevoelig als een kind. Gezind tot vergeven is de een meer dan de ander. Maar ook de toegevendste, de gemoedelijkste, de zachtste in het oordeelen kan het niet vergeten, wanneer hem onrecht wordt aangedaan. Nu gebeurt er schreeuwend onrecht in de wereld, maar dat is misschien niet eens het ergste. Schreeuwend onrecht schreeuwt ten minste. Het wordt openbaar en dat neemt het scherpste reeds weg. Openbaarheid is voor het beleedigd rechtsgevoel reeds aan vang van herstel. Maar er is ook onrecht dat niet schreeuwt. Er is bevoordeeling,'die er wettelijk door kan, maar ook alleen wet telijk. Er is partijdigheid, niet aan te wijzen met zooveel woorden, maar nochtans duidelijk voelbaar. Er is aanzien des persoons. Er is een prijzen, niet omdat de geprezene een prijzenswaardig, maar omdat de geprezene een geestverwant, een partijgenoot, een club genoot is. Omgekeerd is er ook een laken, dat, onderzocht, neerkomt op lust tot af breken van de tegenpartij. Dat alles gebeurt, en zoo algemeen, dat wie er ganschelijk rein van is, wie aan deze menschelijke zwakheid zich ten eenenmale vreemd mag heeteH, wie nooit ofte nimmer ten dezen opzichte ook maar voor het minste afweek van de rechte lijn, tot de uitzonderingen behoort. Wees bekwaam, wees beschaafd, wees bruikbaar, wees voor de rechtbank der algemeen gang bare zedelijkheid onberispelijk en gij zult aan uwe medeburgers groote diensten kunnen bewijzen. Maar de algemeene achting, in den zin, waarin wij die beschrijven, de achting dus van Christen en Jood, van oud en jong, van ieder der partijen en van alle gelooven, die achting wordt alleen het deel van een strikt rechtvaardig man. Ziedaar ’t geheim. Geen karaktereigenschap wordt op zoo hooge waarde gesteld als een fijn en zich tegenover niets en niemand ver loochenend rechtsgevoel. Gij begeert dat uw kinderen u zullen blijven zoeken, hun leven lang laat hen kunnen getuigen: vader is een rechtvaardig man; dat uw werklieden zullen eeren wees wat ge wilt, maar wees een rechtvaardig patroon; dat uw ambt- genooten u zullen respecteeren wees in uw handel en wandel voor wat recht isals uw tegenstander bij u zal komen om raad ken in geen geval iets anders dan wat eerlijk is en rechtschapen. Wat te winnen is met eene zelfs onlaakbare afwijking, het is tijdelijk; wat moet worden geleden door het onwrikbaar volgen van het rechte pad het is tijdelijk. Maar de winst der recht vaardigheid is blijvend. Zelfs de nagedach tenis des rechtvaardigen zegt de Schrift zal nog tot zegening zijn. Sneek. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Dec. 1905 o.a. benoemd tot lid van den Voogdijraad te Leeuwarden (in verband met de in te voeren kinderwetten), de heer mr. D. Alma, burgemeester dezer gemeente. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is last gegeven tot opening van alle zeesluizen in deze provincie. Bij den Zondag alhier gehouden voet balwedstrijd tusschen ,.I. P. I.” van Leeu warden en „Lycurgus I” van Sneek, welke strijd onbeslist bleef, hadden een paar onge vallen plaats. Gedurende het spel geraakten, tengevolge van de gladheid van het natte land,,twee der medespelenden, één van „I. P. I.” en één van Lycurgus” met de beenen in elkander waardoor de eerste moest weggedragen worden. Verder geraakte nog een ander lid van „I. P.” bewusteloos, die door goede behandeling weer bijgebracht werd. verklaren danen de troebelen en de agitatie in de hoofd steden en vele andere plaatsen van ons keizer rijk vervullen ons hart met groote en pijn lijke smart; het geluk van den Russischen souverein is onverbrekelijk verbonden met het geluk des volks; de smart des volks is smart voor den souverein; Uit de tegenwoordige agitatie kan een diepgaande nationale ontwrichting voortkomen en een bedreiging van de onschendbaarheid en eenheid van ons kiezerrijk; De hooge plicht, ons door onze souvereine missie opgelegd, beveelt ons, met inspanning van alle verstand en van al onze macht, de beëindiging te bespoedigen van deze voor den staat gevaarlijke troebelen; aan de verschillende autoriteiten bevolen hebbende, maatregelen te nemen om directe betoogingen, wanordelijkheden, uitspattingen en geweld te beletten, bescherming te ver- leenen aan de vreedzame lieden, die snakken naar kalmte en naar terugkeer tot de ver vulling van hun plicht, hebben wij het on misbaar geacht voor de succesvolle verwezen lijking der algemeene, het pacificatie" van het openbaar leven bestemde maatregelen, om de bevoegdheden der hoogste regeering in één hand te vereenigen. Wij leggen aan de regeering den plicht op om als volgt onzen onbuigbaren wil ten uitvoer te leggen: 1. Te octroyeeren aan on wrikbare grondslagen der burgerlijke vrijheid, gebaseerd op werkelijke onschendbaarheid van persoon, vrijheid van geweten, woord, ver gadering en vereeniging. 2. Zonder vertraging der vroeger bevolen verkiezingen voor de rijksduma, op te roepen tot deelneming aan de duma, in die mate als de korte tijd voor de samenroeping van de duma toestaat, die klassen der bevolking, die thans volkomen verstoken zijn van het kiesrecht, overlatende vervolgens de verdere ontwikkeling van het beginsel van algemeen kierecht aan de nieuw ingestelde wetgevende macht. 3. Vast te stellen als onverbrekelijken regel, dat geen wetten in werking zullen treden zonder goedkeuring der wetten door de rijksduma en dat aan de verkozenen des volks de mogelijkheid wordt gewaarborgd om werkelijk deel te nemen aan het toezicht op i van overheidsper- eene aanbeveling een beroemd, een //Algemeen geachte gemakkelijk neer geschreven, maar vaker neergeschreven dan aanschouwd. Geachte menschen bezit de maatschappij vele, maar de algemeen geachte zijn te tellen. Want wat wil algemeen geacht strikt genomen zeggen Het wil zeggen geacht bij vriend èn bij vijandbij geest verwant- èn bij tegenstander; bij ambtgenoo- ten èn buiten hun kring; bij menschen wier belangen de onze niet kruisen èn bij concur renten en mededingers; bij tijdgenooten èn bij vroeger en later geslacht. Wèl is het de moeite waard te onderzoe ken welke eigenschap die algemeene achting, de achting dus van alle rang en stand, van alle kringen, partijen en leeftijden, doet ver werven. Zich bemind te weten is eene ver rukkelijke aandoening; gedragen te worden op de handen streelend ook voor het be- scheidenste karakter; populariteit een tot bedwelmens toe aangrijpend levenslot; het voorwerp te zijn van de toejuiching van duizenden en tienduizenden een schier boven- aardsche verkwikking. Maar de algemeene achting gaat deze begeerlijke goederen nog in waar te boven. De voortdurend meer eischende liefde slaat om minst genomen in overschilligheid, wanneer aan hare stijgende verlangens niet wordt voldaanvergoding heeft slechts zelden duur en verkeert in den regel in vergeten of vertreden; de roem is aan wisseling onderhevig een naar sen satie hakend publiek wil altijd nieuwe prik kels, gezwegen van de jaloezie, van de toe juiching, de trouwe gezellin. Maar de alge meene achting blijft, zoo de eigenschappen slechts blijven, op grond waarvan zij een maal werd verworven. Zij is niet schitterend als de roem, niet luidruchtig als het applau- dissement, niet overdreven als de vergoding. Maar geen dezer drie is blijvend en soliede als zij. Roem kan door grooter roem, eer door ho’oger eer worden overschaduwd, maar de algemeene achting is een goed op zichzelf, voor vermeerdering noch vermindering vat baar, onttrokken aan overtreffing of ver gelijking. Wat is van eene aanbeveling de kracht? De inhoud voorzeker maar meer nog dan de inhoud de naam van den man, die haar onderteekent. Laat dan onderteekend zijn door populair, een algemeen bemind man haar waarde is niet meer te verhoogen dan door de onderteekening van een, die algemeen geacht is. Van allen invloed in de wereld reikt de zijne het verst. Wat is dan nu het geheim van deze kost bare bezitting? Wat moet men doen tot verwerving van dit edel kleinood? Onder welke voorwaarden wordt het u door de menschen geschonken? Van vrienden ver zekeren wij ons door vriendelijkheid, zegt Beets, maar er zijn algemeen geachte men schen, wier vriendelijkheid alles behalve spreekwoordelijk is. Heeft men dan zich te onthouden van het uiten eener meening en zich te houden buiten der meeningen strijd Maar ons zweven namen op de lippen van algemeen geachte mannen, die niet alleen hun leven lang onbewimpeld hunne meening uitspraken, maar die zelfs aan de spits ston den hunner richting. Thorbecke, Groen van Prinsterer, Kuenen, Buys Ballot waren alge meen geacht, en hoe duidelijk hebben deze mannen hun leven lang uitgesproken, waarop naar hun inzien de zaken stonden. Zullen wij dan om algemeen geacht te worden de menschen hebben te ontzien in hun gevoelig heden? Wie onnoodig zijn medemenschen kwetst is lomp; wie onnoodig hunne zwakke zijden bloot legt verstaat zijn wereld niet. Maar de profeet Nathan is noch de eerste noch de laatste geweest, die de algemeene achting verwierf, juist déarom, wijl hij een koning de waarheid dorst zeggen in het aan gezicht. Wij zullen dus elders moeten zoeken. vrijheden, overdracht van alle wetgevende macht in handen der volksvertegenwoordiging en controle van het Parlement op de daden van het ambtenarendom. Welke indruk heeft deze, proclamatie nu op het volk gemaakt? De Czaar heeft wel eerder iets beloofd en niet doen uitvoeren, zou hij thafis hebben ingezien, dat hij niet in staat is den strijd tegen hen die vrijheid en recht verlangen te winnen, hij die met" zijn familie en hooge ambtenaren gedurende zoovele jaren het volk als zijne werktuigen heeft beschouwd om hem aanzien en macht te verschaffen. Hecht men thans geloof aan alles wat ditmaal gezegd wordt We willen te dien einde de telegrammen eens nagaan waarin van de ontvangst der proclamatie bij het volk wordt gewaagd. Te St. Petersburg waren de bladen waar van een buitengewone opgave verscheen in een oogenblik uitverkocht. Kreten als: z/Leve de Vrijheid” weerklonken en de menigte sommeerde de patrouille om naar huis te gaan. Ook te Warschau maakte het manifest diepen indruk. Daar was het het zelfde schouwspel als te St. Petersburg, de bladen in een ommezien uitverkocht, patrouil les rukten onmiddellijk in, zelfs de officieren namen deel aan den algemeenen jubel. De menschen omarmden elkaar in de restauraties. Op de spoorlijnen MoskouPetersburg, MoskouKazan en MoskouArchangel is de spoorwegstaking geëindigd. Dat is dus het succes, dat de monsterbeweging kroont. Het manifest is reeds aanleiding geworden voor het houden van grootsche betoogingen. Groote volksmenigten trekken door de straten van St. Petersburg. De Marseillaise wordt gezongen en roode vlaggen omhoog gestoken. Overal worden deze optochten door T publiek begroet alsook door de politieagenten, die zich van elke inmenging onthouden. Bij de Kasan- kathedraal sprak een officier, die daarna op de schouders der omstanders werd getild ten teeken van instemming. Voor de gevangenis voor voorarrest werden revolutionaire liederen gezongen. De menigte het huis van den procurator der H. Synode, Podjedonoszew passeerende, floot aldaar. Op de Newsky Prospect werd halt gehouden en door een spreker het manifest aan kritiek onderworpen. Deze sprak voldoening uit over de concessies, doch wantrouwen ten opzichte van de uit voering. In een manifest der sociaaLdemocratische partij, waarvan een groote oplaag verschenen is, wordt er op gewezen, dat door dit mani fest de strijd der proletariërs niet tot staan wordt gebracht, doch deze moeten trachten de rechten, die door hun arbeid verkregen zijn, te gebruiken. Men moest vergaderingen oproepen om over den duur der staking te beslissen en een arbeiders-militie oprichten om de uitvoering der proclamatie te ver zekeren en amnestie te eischen voor politieke veroordeelden. Dat zijn dus de indrukken. Aan den eenen kant zij, die nog ten volle de regee ring vertrouwen, aan den anderen kant, die alvorens den geheelen strijd op te geven, de beloften wenschen vervuld te zien. De toekomst zal leeren wat er van dit alles te recht zal komen, in allen gevalle mag men veronderstellen, dat er beter aan gepakt zal worden dan in den aanvang van dit jaar. gevingen van eenige ministers en van de meeste leden van het Hof. Doch Witte heeft gezegevierd en al was het dus niet reeds door de vredesonderhandelingen te Portsmouth, dan zou door dit feit zijn naam met gulden letters in de geschiedboeken van Rusland worden gedrukt. Aan Witte werd opgedragen de leiding der nieuwe regeering op zich te nemen, om een liberaal-hervormingsgezind kabinet samen te stellen. Hij heeft getracht voor het pü- bliceeren van het manifest een nieuw kabinet te vormen, waarin mannen zitting hadden, die zich in het vertrouwen des volks mogen verheugen. Doch niemand wilde daarin zitting nemen, men geloofde niet, dat de Czaar het manifest zou onderteekenen. Alleen heeft Witte toen de verantwoorde lijkheid op zich genomen van de publicatie van het manifest, om daarna te trachten wederom medewerkers te zoeken. Het manifest luidt als volgt: Wij, Nicolaas II, bij de gratie Gods auto cratisch keizer aller Ruslanden, Czaar van Polen, groothertog van Finland enz. enz. aan alle onze getrouwe onder- I Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1