lieuws- en Advertentieblad BolswarcL en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 92. De toestand In Rusland. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 16 NOVEMDER. EEN NIEUWE FABRIEK. J VOOR Afzonderlijke Soortgelijke binding bevindt zich ook schoen, wie zou men eerst later worden gesticht. Vrijburg, werden de teekeningen En niet alleen dat de hier beschreven industrie er wordt uitgeoefend, neen, in de benedenverdieping bevinden zich nog onmogelijk gebruikt kunnen worden waarvan een groote, een 1 14 November. ’t Is op dit motaent rustiger in Rusland. De talrijke telegrammen verminderen en de overzichten die eiken dag in de groote bladen kolommen innamen, zijn afgenomen tot één kolom ja tot zelfs nog kleinere artikels, vrijheid 17 regels. Ver- naar plaatsruimte. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van volgens 10 Cts. per regel. Overigens ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. lega’s met hem een afgebeeld kan zien. zeer uitgebreid kunnen zijn, doch op zakelijke wijze aan te bevelen. wordt aangebracht, dan gelooven touwen hun langsten tijd hebben gehad, verschil in binding onderscheid, ja zelfs groot onderscheid op te merken. zonder hals, doch het grootste verschil bestaat tusschen gewone kunstschaatsen anderzijds. „de ware”. De fabrikant heeft neeren en nevenstaand fabrieks- schaats ingebrand, zoodat men, k heeft, steeds kan zien of men de namaak. het hout is uitgewerkt en daarop aangebracht. De bevestiging aan en wanneer deze mettertijd ook we zeker, dat de Doch niet alleen bestaat er gewone Friesche schaatsen. Alle werkplaatsen en zalen een aantal machineriën voor metaalbewerking, welke voor schaatsenfabricatie, daar staantwee draaibanken, i kolomboormachine, een schaaf-, een zaag- en nog een kleine boor machine; deze alle worden gebruikt voor de groote constructie-werken welke uitgevoerd zullen worden. Direct bij den ingang bevindt zich aan onze rechterhand een net en ruim kantoor, terwijl we achter in de fabriek nog onvermeld lieten de slijpsteenen en polijstmachine en de aangebouwde machinekamer. Tevens kan men direct uit de werkplaats komen bij pri vaten, urinoirs en bij de waschinrichting. Het water voor deze laatste evenals voor de slijpsteenen, komt uit een zich op de houtzetterij bevindend reservoir, dat met behulp van een vleugelpomp gevuld wordt. ’t Is ons onmogelijk alles in de puntjes te beschrijven, hiertoe is er te veel te zien. Doch dit kunnen 'we gerust constateeren, dat Bolsward een fabriek rijker geworden is, een fabriek, die waard is bezichtigd te worden. De heer Ruiter heeft bewijs geleverd, dat energie veel doet in de industrie-wereld. Hier voor een paar jaar niet eenige knechten opnieuw begonnen, staat daar thans een groote fabriek, waarvan het jammer is, dat zij zoo achteraf gelegen is en zij niet op een meer in het oog loopende plaats staat. Niet alleen, dat wij hedenmiddag in de gelegenheid werden gesteld dit alles te be zichtigen, ook door anderen zal dit kunnen geschieden. Dit zal door den heer Ruiter bij advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Bij voorbaat kunnen we ieder een bezoek aanbevelen, men zal zich niet beklagen, doch integendeel een aangenamen indruk medenemen. Verschillende deelen van het onmetelijke czarenrijk van waaruit de vorige week talrijke berichten kwamen, laten nu niets van zich hooren. Het eenige wat in de laatste drie a vier dagen in de couranten gestaan heeft met betrekking tot Finland b.v. is alleen dit, dat de Helsingfors Posten meldt, dat Prins Swiatopolk Minsky benoemd is tot gouver. Als schimmen bewogen ze zich door de enge ruimte. Overal stond iets dat den werk lieden vrijheid van beweging belette, hier een aambeeld, daar een boormachine, elders de stoommachine en weer verderop een draaibank. Met kronkelingen schoten de gedaanten van voor uit de donkere werkplaats naar achteren, spookachtig verlicht door den rossen gloed van de vuren der smidsen. Het eenige licht viel aan de voorzijde in de werkplaats door de ruiten in de deuren van den voorgevel en aan de achterzijde door een tweetal ramen, zoodat reeds vroeg in den avond, ja niet zelden midden op den dag de gaspitten moesten w'orden aangestoken. Van hier uit kon men door een gang, waarin langs de ramen werkbanken stonden, in een achteraf zijnd gebouwtje komen, waar diverse soorten schaatshouten werden vervaardigd. Zoodanig was de oude fabriek van den heer G. Ruiter, firma G. 8. Ruiter, die hier in December 1901 de schaatsen-industrie geïntroduceerd had. Genoemde fabrikant mocht zich reeds sedert vele jaren in een goede reputatie verheugen, daar hij dit vak, gelijk zijn vader en grootvader dit reeds deden, in Akkrum met succes beoefende. De Ruiter’s schaatsen waren evenals de Ylster en Wargaster „redens” niet alleen in Friesland, doch zelfs ver daarbuiten overbekend. De voorouders van den tegenwoordigen fabrikant der „echte” Ruiter’s schaatsen zullen zeer zeker niet gedacht hebben, dat deze tak van nijverheid nog zulk een vlucht zou nemen. Wie kende er vroeger een ander model dan de gewone Friesche schaats? Wie dacht er aan of er soms ook nog schaatsen Waren, die gemakkelijker reden, waarmee men sneller vooruit komen kon of die men op een meer gemakkelijkewijze aan den voet kon bevestigen Niemand, die aan zoo iets dacht. Op de oude schaatsen die we hiernevens af beelden, hadden vader en grootvader ge reden en waarom dan te veranderen, waar deze, die zelfs wel eens een prijsje won nen, zich steeds best bij het gebruik hiervan bevonden. van tijden heeft hij nagemaakt, want op dit punt dat Darwin gelijk had, waar schillende fabrikanten maken ze andere verkoos. Onder den naam men deze ook koopen, maar niet deze schaatsen wettig doen depo- merk is op elke Vissering-Ruiter- wanneer men zijn oogen open goede schaats ontvangt, dan wel Dit is een bijz. fraaie schaats koperen hakstukken en voetbladen den voet is bijzonder gemakkelijk nog eens op de meer gewone schaatsen lange riemen, banden en 1 Niet alzoo dacht de heer Ruiter en in verloop van tijden heeft hij en meerdere col- reeks van modellen uitgevonden, die men thans in prijscouranten Zooals we reeds zeiden introduceerde de heer G. Ruiter, firma G. 8. Ruiter, in December 1901 hier ter stede de schaatsen-industrie. Hij begon dit in de voornoemde smederij, die reeds dadelijk tot fabriek werd ingericht. Het personeel werd talrijker en dit bewees dus, dat de zaken goed marcheerden. Te eeniger tijd moest de heer Ruiter alzoo overgaan tot vergrooting zijner fabriek. Op het terrein waar de oude fabriek stond was dit onmogelijk, het perceel was te smal dan dat men daar iets goeds zou kunnen bouwen, het was niet berekend voor het doel, waartoe het thans diende. Maar in ons blad d.d. 15 December 1904 kon men lezen: Z/De heer G. Ruiter, firma G. 8. Ruiter, alhier, heeft, naar we vernemen, het per- ,/ceel land achter de Werkmansbloei bij de St. Janspoort aangekocht, om aldaar een //groote fabriek te bouwen." Het plan stond dus vast, dat er een groote fabriek zou verrijzen, waar behalve schaatsen, ook bruggen en dergelijke groote constructie-werken zouden worden vervaardigd. Den 20sten Mei d.a.v. werd op dit perceel land een constructie-werkplaats geopend, waaromtrent wij een beschrijving leverden in ons blad d.d. 14 Mei 1905. Dit was slechts een begin, het groote gebouw zou Door de beide architecten, de heeren Tromp en vervaardigd voor een nieuwe fabriek, ter lengte van 25 M., met een frontbreedte van 16 M. Den Isten Juli had de aanbesteding plaats en werd het werk voor f8510 gegund aan den heer H. B. de Jong, alhier. Bij deze som was niet begrepen de ijzeren ramen en het benoodigde lood-, zink- en ijzerwerk. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat alle ramen van ijzer zijn, dan kan men begrijpen dat hier nog een aardig sommetje aan toe gevoegd moet worden. Van verre is het gebouw reeds te zien, hoog steekt het boven de huizen der Werk mansbloei uit en al staat het wat achteraf, dit neemt niet weg, dat men reeds dadelijk begrijpt, dat in dit gebouw met al zijne schoorsteenen het smidsvak beoefend wordt. Voor eenige dagen is de fabriek in volle werking gesteld en hedenmiddag werd ons de gelegenheid aangeboden met den „inhoud” wat nader kennis te maken en de constructie van schaatsen eens na te gaan. ’t Is natuurlijk, dat wij niet alles zooveel mogelijk trachten weer te geven. Wat daar zoo al niet te zien was? Och van alles. Daar bevonden zich talrijke mo dellen schaatsen, vanaf de gewone Friesche schaats tot de hieronder afgebeelde Noorsche wedstrijd-schaats toe. Een schaats met een heeft die ooit gezien? Wonderlijke modellen kreeg men soms te aanschou wen, doch een schaats met een schoen dat- is niet iets alledaagsch. Deze schaatsen zijn geheel vernikkeld, de schoen natuurlijk buiten rekening ge laten. De ijzers zitten niet in houten, doch in een metalen omhulsel. Van houten-breken onderweegs kan dus geen sprake zijn en dienaangaande is deze schaats dus wel Een speciaal door den heer G. Ruiter vervaardigd model is de „Vissering-Ruiter”-schaats. Van deze soort zijn door den heer Ruiter reeds eenige paren geleverd aan H.M. de Koningin, die deze schaatsen prefereerde boven andere soorten. Waar een dergelijke erkenning aan den fabri kant ten deel viel, daar is het licht te begrijpen, dat zijn model zou worden met betrekking tot de Nederlanders kunnen zeggen, hij verklaarde, dat de mensch atstamt van den aap. Ver na en vertellen ook, dat H.M. deze schaatsen boven „Koninginne-schaats”, ja, wie weet wat al meer kan Soortgelijke binding bevindt zich ook aan onderstaand model. Deze schaats is door den heer Ruiter voor het eerst geconstrueerd, toen hij hier reeds gevestigd was. Het is een combinatie van eenige verschillende modellen, zoowel wat ijzer, hout als binding betreft. De voordeelen van deze diverse modellen zijn hierin ver- eenigd, terwijl de fouten zooveel mogelijk vermeden zijn. Hoewel nog slechts kort in den handel, heeft de firma hiermee zeer veel succes. en in houten, ook bij de ijzers is Men ziet er breede en smalle, met hals en zonder hals, doch het grootste verschil bestaat tusschen gewone en hard- rijdersschaatsen eenerzijds en kunstschaatsen anderzijds. Hieronder is een kunstschaats afgedrukt en dadelijk zal het groote verschil opvallen, dat bij deze schaatsen de ijzers inplaats van plat rond geslepen zijn. Alvorens het ijzer gereed is om in de schaats te worden gezet, heeft het reeds verschillende bewerkingen ondergaan. Wanneer men de werkplaats binnentreedt, zal men dadelijk ge neigd zijn deze in tweeën te verdeelen. geheele oppervlakte uitstrekt, bevinden zich de vuren, grootte, staan op één rij en dienen hoofdzakelijk voor dat ruggelings tegen één der anderen staat, doch veel grooter is, dient Eerst wordt een stuk staal en een stuk ijzer onder zware hamerslagen op elkaar geweld, zoodat geen scheiding meer te zien is, de stukken innig verbonden zijn. Deze gewelde en hierbij de puntjes er ijld"1 worden»- De ijzers worden dan afgekapt, geheel gevijld en vormen gebogen. Is dit geschied, dan worden ze gericht om daarna onder behandeling te worden gesteld van den slijper. Nu is men gekomen tot het harden, een zeer belangrijke en nauwkeurige arbeid, daar veel van de hardheid der ijzers afhangt. Weer worden ze geslepen en daarna gepolijst. Bij deze bewerkingen blijft het ijzer niet zuiver recht en het richten volgt dus. Nu kunnen ze in de houten worden gezet, gericht, gelakt en ingepakt. Men moet niet denken, dat de fabrikatie der houten zoo vlug in zijn werk gaat. Wanneer men de trap opkomt, slaat men direct rechts af en komt door een deur waarop met duidelijke letters //INGANG” staat, in de houtzetterij. Ruim en luchtig is het hier. Langs de ramen werkbanken, in ’t midden der zaal een lint- of handzaag, die natuurlijk door stoom gedreven wordt, waarbij zich nog een fraismachine en een cirkelzaag zullen voegen. Op deze zaal, die zich over de geheele lengte en aan de achterzijde over de geheele breedte (zij is gemaakt in den vorm van een winkelhaak, gelijk timmerlieden die gebruiken) uitstrekt,, worden al de diverse houten vervaardigd. Daar wordt gezaagd, geboord, uitgehold, geschuurd, gevijld, dat het een lust is om te zien. Oogenblikkelijk trekt het de aandacht dat hier bekwame werklieden bezig zijn. Met groote vaardigheid wordt hier een ruw blokje hout veranderd in een fijn glad geschuurd schaatshout. Heeft de houtzetter het schaatsijzer nu in het hout bevestigd, dan gaat de schaats naar de lakkamer, die zich op dezelfde verdieping bevindt. De houten worden hier gelakt en te drogen gelegd op langs de wanden aangebrachte stellingen. Niet minder dan pl. m. 2700 schaatsen kunnen op hetzelfde oogenblik te drogen liggen. Groote zorg wordt hieraan besteed, want het is niet onverschillig op welke temperatuur dit geschiedt, de warmtegraad is van grooten invloed en te dien einde hangt er een thermometer om na te kunnen gaan of het in de lakkamer ook te heet of te koud is. Nog is de schaats niet voor gebruik gereed, ze moet nog van montuur worden voorzien. De heer Ruiter heeft aan zijn fabriek iemand verbonden, die de verschillende soorten lederwerk vervaardigt. De werkplaats hiervoor is naar de eischen des tijds ingericht. Een flinke werkbank en een dertigtal groote vakken voor de diverse soorten staan hem ten dienste. Genaaid wordt hier niets meer, zoodat van verrotting van het garen of draad geen sprake kan zijn. Door middel van rivets worden de stukken leer op elkaar bevestigd, wat men een zeer practischen maatregel mag noemen. Is het montuur aangebracht en de schaats nog eens nagesteld, dan komt ze in het magazijn, een flink en ruim lokaal. Ze worden hier ingepakt en op hunne plaats op de stelling gedeponeerd. Vier stellingen zijn hier gemaakt, ieder met 24 vakken; op elk dezer vakken is een nummer geschilderd met soms een kleine toevoeging n.l. de maat van de schaats. Een dezer stellingen is geheel ingericht voor Voorwaar deze nieuwe fabriek is een kijkje overwaard, zien er even netjes uit, overal is het even ruim en licht. grootte, staan op In het midden der werkplaats, die zich over de Zes hiervan, alle van dezelfde voor de //schaatsensmeden", één vuur voor grootere werken. deze zes°vuren ziet men de behandeling der ijzers op de verschillende tijdstippen. j meer te zien is, de stukken innig verbonden zijn, staafjes "worden daarna ,/opgesmeed" en hierbij de puntjes er aangemaakt, die later bijge vuld worden.- De iizers worden dan afgekapt, geheel gevijld en alsdan in de vereischte rlJ Is dit geschied, dan worden ze gericht -é3 Bolswardsche Courant Gedeponeerd FABRIEKSMERK- O I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1