Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. No. 93. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 19 NOVEMBER. IN MEMORIAM. DIE ZICH WETEN TE HELPEN. I BINNENLAND. 3 VOOR 5 Afzonderlijke moois men van De heer des huizes stak een nieuwe sigaar S een was den Raad men dat de oogen hadden onderzoek door dr. B. ble- n. om hulp geroepen zich uit te helpen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ze de kamer uit, sluit de deur en de kerel zat gevangen. Alle respect voor zoo’n tegenwoordigheid van geestWat? De verteller was de rechter van onderzoek van de stad. En hij moest natuurlijk weten hoe het was toegegaan. En de oude gezondheidsraad, zeide, dat hij een dergelijk voorbeeld wist, dat bewees hoe goed vrouwen zich menigmaal weten te helpen. Als je blieft, vertellen, drong alle kanten aan. En hij begon acht dagen later kreeg ik zijn verlovings kaart. Natuurlijk was ik nieuwsgierig te vernemen, hoe dat gegaan was. En Herbert vertelde het mij terstond na zijn terugkeer. Hij had spoedig uitgevonden waar de familie woonde, want de verrukkelijk gelegen plaats was nog weinig door zomergasten bezocht. Ging zijn bruid met haar ouders wandelen, dan volgde hij ongemerkt. Eens maakten zij een uitstapje in het dal van de rivier. Nadat Else ontdekt had, dat Herbert den- zelfden weg nam, was zij de uitgelatenheid zelf. Ten slotte gingen zij beneden langs het water, terwijl hij een eenigszins hooger gelegen boschpad insloeg, van waar hij het kleine gezelschapje in ’t oog houden kon. Daar klonken opeens hulpkreten En hij hoorde, dat Else, zijn Else, in het water gevallen was. De vader schreeuwt, de moeder is een onmacht nabij Herbert stormt naar beneden rok uit hoed af het water in en haalt haar oogenschijnlijk met gevaar voor eigen leven er uit. Het overige is eenvoudig. De schilder maakte zich bekend en toen hij later om de hand van Else kwam vragen, toen kon de handelsraad den redder van zijn eenige doch ter toch geen blauwtje geven. De verteller zweeg. maar de pointe ontbreekt nog. Het van uwe bewering, riep men hem Het gesprek w’as op een dood punt aan gekomen. Eenige heeren keken tersluiks naar de klok, toen een uit het gezelschapje zeide Nu, wat denken jullie van Arabella, de kleine soubrette uit Tivolitheater Men scheen niet te weten, wat de spreker bedoelde, zoodat hij zelf doorgaan moest Denk eens aan, toen gisteravond de kleine Arabella haar slaapkamer binnenkwam, ont dekte zij dat onder haar bed een man ver en zeide Je hebt Dat meisje wist zich te De kleine bevalt mij. Ik was en maakte dat ik weg kwam. Ik van overtuigd dat mijn vriend de in de club zou vertellen, en ik geblameerd. Daarom reisde ik den volgenden dag naar de Riviera, om gras over de zaak te laten groeien. Eerst twee maanden later kwam ik thuis. Verscheiden brieven lagen op mijn' tafel. Lieve jongen, zoo ongeveer schreef hij, her inner je je nog de bloemen verkoopster, die je destijds, en zoo voort Het gedrag van het meisje heeft mij kolossaal geïmponeerd. Een beetje romantisch ben ik altijd geweest. Ik vernam naar haar, alles kwam goed uit ik volgde haar ongemerkt, om mij al meer op het moedige kind te verheven en gisteren hebben wij ons verloofd. En als jij je het over je hart kunt krijgen want eigenlijk ben jij de schuld van dezen afloop wordt dan bruidsjonker. Ik ben het geworden, ik heb ze beiden ook menigmaal bezocht en steeds twee vroolijke menschen gevonden, een paar waarvan het geluk gegrondvest werd daardoor, dat een resoluut meisje zich op een gegeven moment wist te helpen. aan. De schilder echter ging opstaan en nam zijnglas in de hand. Lachend klonk zijn stem in den ernstig geworden kring Op de resolute meisjes, die zich weten te redden 1 Dat hief de ban op. En helder klonken de glazen tegen elkaar. Ik was vroeger assistent in een krankzinni gengesticht, waarin op een keer weer eens een gevaarlijke zieke gebracht werd. Gevaar lijk evenwel was hij slechts bij tijden. Dagen lang kon hij rustig zijn, zonder iemand las tig te vallen tot hij dan plotseling de dolste invallen kreeg. En wee dan degene die hem niet wist af te weren. Een bewaker had er reeds zijn leven bij ingeschoten. Op een morgen toen onze werkvrouw mijn op de derde verdieping gelegen kamer reinigde, gaat de deur open en komt de arme gek binnen, die op een mij thans nog onver klaarbare wijze uit zijn cel gekomen w’as. De vrouw ziet hem dadelijk aan, dat hij weer niets goeds in het schild voert. Maar vluchten kan ze niet, daar hij den ingang bezet houdt. Goeden morgen, mejuffrouw zegt hij glimlachend. Wat zoudt u er van denken, als ik nu eens uit het raam sprong Dat moet toch een mooi reisje zijn. Kunt u dat ook De arme vrouw wist in het eerste oogenblik geen antwoord te geven. En daar greep hij haar ook reeds met ijzeren greep bij den arm, trok haar naar het venster en schreeuwde Dan zal ik het u leeren. Komaan maar, de zaak is heel eenvoudig. De vrouw kijkt naar beneden, ziet daarna den gek aan en zegt vervolgensNaar be neden springen, daar is toch geen kunst aan. Dat kan ieder kind. Maar ik kan van beneden, hier boven in springen. Niet mogelijk 1 Toch wel, ik zal ’t U laten zien. Wacht maar. En hij laat haar werkelijk vrij en gaat aan ’t venster staan, om te zien hoe de vrouw naar binnen zou springen. En daar stond hij nog toen de bewakers kwamen en hem vastgrepen. Over ’t algemeen weten de vrouwen zich in moeielijke situaties meest beter er uit te redden, dan wij heeren, zei nu de schilder. En als de heeren het veroorloven, wil ik ook hierin hef, mijne bijdragen in het gesprek. En de schilder vertelde Mijn vriend Herbert had naast tal van goede eigenschappen hij was een aardige, leuke kerel, knap en geschikt, een talent vol landschapsschilder, enz. één slechte eigenschap hij was n.l. altijd platzak, daar niemand, trots zijn talent, zijn schilders- stukken koopen wou. En deze man had nu de brutaliteit, te verheven op het beeld- schoone dochtertje van een der rijkste handels- raden van zijn woonplaats. Hij had haar ontmoet op een kunstenaars- feest, waar ook God Amor op bezoek was. Maar hij, zoowel als zij waren er vast van overtuigd, dat haar vader nooit zijn toe stemming tot een verbintenis zou geven. Voor Herbert was dus goede raad duur. Daar komt hij op een keer mijn atelier binnen stormen en klampt mij aan om hem een paar goudstukken te leenen. Hij moest op reis. Zijn bruid hij noemde Else reeds niet anders had hem uit haar zomer verblijf geschreven, hij moest terstond komen, als hij zwemmen kon, haar ouders in het oog houden, hun wandelingen volgen, maar oppassen niet herkend te worden. Uit den brief word ik wel niets wijzer zei hij, maar dat doet er niets toe. Op reis moet ik in elk geval. Mooi zoo, maar kun je dan zwemmen Ja wel. En als ik het niet kon, zou ik het nog gauw gaan leeren. Dus je leent mij het geld. Mijn schoonvader in spé is mijn borg, Ik leende hem het geld, hij reisde af en Bovendien was 1898 af voogd van Gasthuis en lid andere corporaties. Veel verliest in hem ook de R.K. Kerk. Gedurende vele jaren was hij voorzitter-arm voogd der R.K. armen administratie en vanaf de oprichting voogd van het St. Martinus-Gasthuis, voor welks totstandkoming hij zooveel heeft verricht. Thans is hij niet meer; de getrouwe raadsman is in de kracht van zijn leven heengegaan. Veel zal men den heer De Boer, de vraagbaak van zoovelen, die ieder, waar hem dit mogelijk was, wilde helpen en steunen, missen. De overledene was stil gaan leven, wijl zijn gestel hem gebood rust te nemen. Hij kon evenwel niet rusten, het lag niet in zijn aard anderen te zien werken en zelf niets te doen. Tot het laatst toe is hij, niettegenstaande zijn ziekelijk gestel, gebleven wie hij steeds was, een ijverige, onvermoeide persoonlijkheid. Met weemoed zien we hem heengaan en we twijfelen er niet aan, eveneens onze medeburgers, voor wie hij steeds het beste beoogde. Zijn assche ruste in vrede! waakte oogenblik ken, waardoor kan koffie stond, brandende petroleum brand geraakt en brandwonden aan handen en vooral aan het gelaat bekomen. Eerst vreesde geleden, doch na ken deze gelukkig behouden te zij Te Amsterdam branden op het plein voor het Centraal-Station de electrische boog lampen vaak slecht. Volgens het N. v. N. ligt dit aan de straatjeugd of aan de politie, die niet tegengaat, dat men aan de jongens de schuld moet geven. De straat bengels hebben namelijk uitgevonden, dat, wanneer men op een bepaalde plaats bij de lamp een houtje plaatst, er kortsluiting ont staat, waardoor het mechaniek in de lamp niet of heel slecht werkt. En om dit houtje te plaatsen, klimmen de jongens in de palen, dikwijls op klaar lichten dag, zonder dat de politie, die toch zeker aan het Centraal-Station wel altijd tegenwoordig zal zijn er iets van bemerkt. Bij de laatste verkiezing van de Prov. Staten in het district Zevenaar werden aan de kiezers bonnetjes verstrekt voor tijdver zuim ook inwisselbaar bij kasteleins. De afdeeling de Graafschap van het „Kruisver- bond” heeft in zijn deze week gehouden vergadering over deze practijken zijn afkeuring uitgesproken omdat zij het drankmisbruik bevorderen. De arbeider J. Bamberg, onder Oost- wold, heeft fortuin met zijne koe. Binnen het jaar heeft die aan vier kalveren het leven geschonken. En alle vier van het vrouwelijk geslacht. Twee keer achterelkaar tweelingen, is wel buitengewoon vruchtbaar» ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Geheel onverwacht kwam Donder dagmorgen de tijding tot ons, dat onze stadgenoot, de Heer PETRUS JORRIT de BOER den vorigen avond in den ouderdom van 55 jaar plotseling overleden was. Reeds eenigen tijd kon de zware slag worden verwacht, doch steeds kwam hij de aanvallen van zijn kwaal te boven. Maar, toch heeft de dood ons E hier overvallen. Vooral in den laatsten I tijd zou niemand verwacht hebben, dat het einde zoo nabij zou zijn, daar er een flinke verbetering was ingetreden en alles weer met den ouden lust door hem werd uitgevoerd. Welk een verlies het afsterven van den heer De Boer is, zal ieder beseffen, liet zwaarst wordt in dezen de Familie getroffen, doch groot is het verlies ook voor de gemeente. Een kolossale werkkracht ging er van den overledene uit. Hij ijverde voor zijn zaak, waarbij hij zich ten doel stelde deze groot te maken. En dit is hem mogen gelukken. Tot op de Wadden-eilanden wordt zijn naam met eere genoemd. Toch vond hij nog steeds den tijd voor zijne medeburgers werkzaam te zijn en met welk een ijver hij dit deed, is genoegzaam bekend. Gedurende 18 jaren aan hem het lidmaatschap van dezer gemeente opgedragen. Den 22sten Juli 1885 werd hij be noemd en steeds hernieuwden de kie zers zijn mandaat, totdat hij in 1903 bij de periodieke verkiezing te kennen gaf om niet weder voor een benoeming in aanmerking te komen. Gedurende zijn lidmaatschap was de heer De Boer bovendien van 3 September 1901 tot 1 Juni 1903 wethouder. Toen bedankte hij, wijl voortdurende, lichte ongesteld heid hem verhinderde langer het wet houderschap waar te nemen. hij van 27 Januari het St. Anthony- van verschillende Kollum. Een van de logementhouders alhier ontving deze week een muntbiljet van f 10. Later bleek het, dat het valsch was. De politie doet onderzoek. Sneek. Dinsdagavond hield de ijsclub „Friso” hare jaarlijksche algemeene vergade ring in het café „De Gouden Leeuw”, die behoorlijk bezocht was. Door den voorzitter werd o. a. medegedeeld, dat het bestuur het voornemen heeft in den a.s. winter eene rijderij uit te schrijven van 32 der bekende snelste hardrijders, die nu op één na, allen reeds op een desbetreffende verzoek schriftelijk hebben medegedeeld, de uitnoodiging tot dien wedstrijd aan te nemen. Deze buitengewone hardrijderij, die gehouden zal worden op de kunstijsbaan aan den Stationsweg, hoopt het bestuur op te luisteren, door de stafmuziek van het 9de regiment infanterie van Leeuwarden. „Friso” hoopt op die wijze haar 35-jarig bestaan op bijzondere wijze te herdenken. Uit de goedgekeurde rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hadden bedragen f 480,575,. de uitgaven f 431,36 en het batig saldo f 49,215. Het aantal leden was geklommen tot 403. In plaats van den heer K. Christian, die had bedankt, werd als bestuurslid gekozen de heer Th. Brouwer, die deze benoeming aannam. Adhaesie werd met algemeene stemmen betuigd aan de circulaire van de ijsvereeniging „Witmarsum”, om te verkrijgen dat de ijs banen worden een zorg van de gemeenten. Donderdagmorgen had in de Havenzij straat een ernstig ongeluk plaats. Terwijl vrouw V. even aan de overzijde der straat eene boodschap deed, zag ze op eens dat de gordijnen voor het raam harer woning in brand stonden. Spoedig was zij in huis terug en slaagde, met de hulp van een buurvrouw, er in, de vlammen te dooven, waarbij zij nog al brandwonden aan de handen opliep. Nu zag zij eerst dat haar schreiend 2-jarig meisje zich ernstig had gebrand aan hoofd en handen. De kleine had in ’t kort onbe- aan het tafelkleed getrok- een snelkoker, waarop een was omgevallen. Door de waren de gordijnen in had de kleine ernstige J a, bewijs toe. Och ja, dat iemand zoo vergeetachtig kan zijn. Deze in ’t watervallerij was n.l. een list van Else. Zij wist dat, Herbert in de nabijheid was en haar redden zou. Men lachte. Slechts één was van meehing, dat er toch vrij wat moed toebehoord had en dat deze Else ten minste een heel reso lute jonge dame moest geweest zijn. A propos, resoluut, viel daarop de heer des huizes in. De heeren hebben zeker niets er tegen, als ik vertel, hoe het resolute op treden van een meisje, op een kritiek oogen blik, het levensgeluk van twee menschen bevestigde. En de heer des huizes vertelde Ik was in mijn jeugd een echte door draaier. Mijn ouders, vroeg gestorven hadden mij een aanzienlijk vermogen achtergelaten. Op een avond het was wel reeds midder nacht kom ik met een vriend uit mijn club en zie voor ons een jonge bloemen- verkoopster, wier eigenaardige schoonheid mij des avonds reeds ergens in een ont- spanningslokaal was opgevallen. Ik schoof mijn vriend onder een of ander voorwendsel af en stapte haar na. Zoodra zij merkte dat ze gevolgd werd, versnelde ze haar pas. In een nauw straatje haalde ik haar in. Ze wendde zich onwillig af. Nu ik was van plan haar eenvoudig om het middel te vatten. Maar dan vloog plotseling haar ledige bloe menmand op den grond en ik schaam mij heden niet, het te bekennen met haar kleine hand gaf ze mij twee oorvijgen, die niet minder dan frisch waren. Terstond daarop was ze verdwenen, en mijn vriend, die ons stilletjes nagesloopen was, klopte mij lachend op de schouder je verdiende loon, redden, woedend W'as er geschiedenis i dan was borgen was. Vele anderen zouden in haar plaats natuurlijk terstond hebben, maar zij wreet er zij doet alsof zij niets gezien had, roept plotseling luid verschrikt uitNeen dat is ook wat mooisWaar heb ik dan mijn armband verloren In het rijtuig had ik hem nog. Misschien heb ik hem eerst hier in huis verloren. Daarna- gaat KB fc... Bolswardsche Courant, J -X-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1