lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1905. 44ste Jaargang. No. 97. ZONDAG 3 DECEMBER. Verschijnt Donderdags en Zondags. z Uit de Raadszaal. VOOR plaatsruimte. Afzonderlijke de haar toege- ander voor kennisgeving aange- 1 h>j den weg Bolsward - Vergadering op Donderdag 30 Nov. 1905. het behandelen heden, niet voltallig is. Het voorstel Cuperus en en het de Nederl. subsidie, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kennisgeving. van den heer Leverland, W. in deze zaak straks wensch ik dan kan 't daarbij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar I met 31 Oct. met algemeene stemmen, van het aan ’t de Nederl. i' gesepareerde uitgangen aangedrongen, het zijn twee afzonderlijke scholen. En dat het personeel en de leerlingen* geen lakten hebben van de verhuizing, dan merkt hij aan dat ze tegenwoordig soms niet school kunnen houden vanwege den rook en ’t leven van machines. De heer Oosterbaan is elke school dient te blijven van de missive van de over lokaalhuur, met en Wellis. worden, waarom B. en W. adviseeren af wijzend op het verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen alzoo beslnten. p. Adres van de Afd. Bolsward van de Soc. Dem. Arbeiderspartij, waarin gewezen wordt op de werkeloosheid in de bouwvakken, waardoor gebrek en ellende onder ’t werkvolk ontstaat en zij verzoeken dat de raad zal be sluiten hier goede arbeiderswoningen te doen bouwen, waardoor vele ledige handen werk krijgen en tevens een nuttig werk wordt uit gevoerd. Aan B. 7- man, van B- en lossing is gegeven hoe hij I. en W. om advies. Een adres van H. A. Tromp, timmer- te kennen gevende, dat in een hem W. gegeven antwoord geen op- ‘j aan werk zal komen. Hij vraagt daarom den raad in de behoefte aan werk te voorzien om van bedeeling bevrijd te blijven. De Voorzitter licht toe, dat door adressant aan B. en W. een verzoek om werk was gedaan of hem en nog een onderteekenaar den weg te wijzen hoe ze aan werk moesten komen, waarop is geantwoord dat B. en W. niet als informatiebureau dienen in dezen. Op dat antwoord sluit nu dit ingekomen adres. ’t Adres aan B. en W. gerenvoyeerd om advies. r. Een adres van de ouders der school gaande kinderen van school No. 2 verzoe kende dat hun kinderen in ’t nieuwe school gebouw zullen komen. De Voorzitter stelt voor dit aan B. en W. te renvoyeeren om advies. De heer Cuperus vindt dat deze zaak presseert en de school weldra betrokken kan worden. Deze zaak is lang genoeg in de maak ^geweest, waarom hij voorstelt dit direct, te behandelen. De Voorzitter zegt, dat daaraan niet kan worden voldaan, deze zaak is reeds afgedaan. De heer Cuperus echter is door de motieven indertijd van B. en W. gehoord waarom school No. 1 naar ’t nieuwe gebouw moet niet overtuigd en ’t is ook nooit door de meerderheid van den raad aangenomen. Nu er een billijk verzoek inkwam, kan dat heel wel behandeld worden. De heer v. d. Meer acht het advies van B. en W. niet noodig, hun meening is be kend maar de school moet 1 Dec. kant en klaar zijn en zal weldra betrokken worden. Om nu niet voor ’t feit te staan dat de school reeds is betrokken, is spoedige behan deling noodig, waarom hij ’t voorstel Cuperus ondersteunt. De Voorzitter handhaaft zijn standpunt dat de zaak reeds afgedaan is, bij abuis is ’t voorstel de vorige maal op de agenda geplaatst, ’t Is uitgemaakt dat school No. 1 daar komt en nu gaat het niet aan zulks te herroepen op een humoristisch verzoek van de ouders, want te spreken van lusten en lasten bij het onderwijs, het beste wellicht in de stad, en-gratis, dat is zelfs grappig. Het gebouw waarin die kinderen dan komen, voldoet aan alle eischen en hij ziet er iets krenkends in nu het vroeger besluit te moeten negeeren. Hij zal als de raad anders besluit, gebruik maken van Art. 70 en dit besluit ter vernietiging voordragen bij Gedeputeerden. De heer Boersma wil uit een oogpunt van billijkheid het verzoek der ouders in willigen. Hij vindt het voor de onderwijzers van school No. 2 een slag in ’t aangezicht als ze nu niet in 't nieuwe gebouw mogen werken. De heer v. d. Meer komt op tegen de bewering des Voorzitters dat het adres zou zijn van humoristische strekking. Hij wil niet opkomen tegen de wetsuitlegging van den Voorzitter maar dit ingekomen adres behoort regelmatig te worden behandeld. Als ’t tekort doet aan de waardigheid van den raad op een eenmaal genomen besluit terug te komen, dan wil hij opmerken dat zulks binnen een jaar al tweemaal is geschied, zonder dat er iets krenkends in is gezien. Is de meerder heid nu voor handhaving van ’t besluit, dan is ’t uit en in ’t tegenovergestelde geval is T ook uit. De heer Praamsma verheugde er zich over, dat dit punt op deze wijze weer aan de orde komt, hij heeft nog dezelfde meening als vroeger dat waar uit 4 scholen' de leer lingen der Fransche school getrokken worden, juist school No. 1 niet bestemd te achten in de nabijheid te zijn. Er is indertijd op twee van oordeel dat waar hij voorheen was, doch de heer Eisma bestrijdt dit en wel vooral omdat de zaak op wettige wijze reeds beslist is. Een raadsbesluit mag zoo maar niet illusoir gemaakt worden, maar dan komt hierbij, dat nu bedoeld wordt om zonder advies van B. en W. dat adres maar gauw te behandelen, dat druischt tegen alle gebruik en gewoonte in. De Voorzitter brengt te berde dat volgens de gemeentewet geen zaak in een niet vol tallige vergadering behandeld mag worden, als die niet op de punten is aangekondigd. Omdat de heer Schotman er nu niet is, is het onwettig dit punt nu af te doen. De heer v. d. Meer vraagt op welk artikel die meening is gegrond. Art. 8 van het reglement is duidelijk, en dat laat het toe. De Voorzitter brengt nu de, urgentie in stemming en deze wordt aangenomen met 7 stemmen, tegen 5, de heeren Hommes, v. d. Werf, Eisma, Keikes en Kramer. De heer Keikes meent dat nu eenmaal besloten is dat School No. I verplaatst zal worden, men hierop niet terug mag komen te meer daar het nu eigenlijk door de ouders wordt afgedwongen. De heer Kramer vindt dat men zoo de zaak heel lang zou kunnen rekken, want dan kunnen de ouders van School No. I daarna wel weer Verzoeken om nogmaals op ’t besluit terug te komen, en ook de heer Eisma herhaalt dat het niet te pas komt nu te beslissen zonder advies van B. en W. en art. 42 in verband met art. 49 verbiedt z.i. nu de vergadering Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Schotman was absent. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een telegram als antwoord van H. M. de Koningin en den Prins, houdende dank betuiging voor de hulde Hun gebracht bij de laatste bijeenkomst der Feestcommissie. b. Missive houdende dankbetuiging van H. M. en den Prins voor de Haar aange boden photografieëji van ’t stadhuis. c. Missive van de Wed. T. W. Dijkstra, houdende dankbetuiging voor kende jaarlijksche toelage. d. Missive van de klerken Van Dijk en Andela, dank betuigende voor de verhooging hunner jaarwedden. e. Missive van den Minister, dank be tuigende dat de vergoeding voor lokaalhuur de com. voor de ongevallenwet is bepaald op f 2,50 per vergadering. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. f. Een missive van heeren Gasthuis voogden, berichtende dat de heer A. Banning in hun college periodiek aftreedt, en dat zij op de voordracht plaatsen de heeren A. Banning en J. R. A. Donker. <7. Missive van heeren Weeshuisvoogden, dat de heer R. J. Vos in hun college perio diek aftreedt, en de voordracht bestaat uit de heeren R. J. Vos en J. Heijt. Door Burg, en Weth. zijn hieraan toege voegd de heeren M. Schotman Mz. en A. Faber. h. Missive van heeren Voogden van het Alg. Stadsarmenhuis, dat in hun college de heer 11. J. de Visser periodiek aftreedt. De aanbeveling bestaat uit de heeren H. J. de Visser, T. IJ. de Boer en W. Harkema. i. Missive van bestuurders der Stads spaarkas, dat in hun college periodiek af treedt de heer W. v. d. Meulen. De aan beveling bestaat uit de heeren H. W. Witte en J. Bostna. Deze benoemingen zullen in de volgende vergadering geschieden. j. De rekening van Harlingen over 1904. Deze wordt in handen eener commissie gesteld, de heeren Schotman, Hommes en Van der Steele. k. Een Missive van de commissie van den weg Bolsward—Harlingen, dat de wenk van den raad om de wegwerkers een ver hooging van f 1,per week toe te kennen, voor de begrooting 1907 in ernstige over weging zal worden genomen. Aangenomen voor kennisgeving. l. Een adres verzoekende met het oog op later pensioen formeel ontslag als onderwijzer aan school No. 2. Het gevraagde ontslag eervol verleend ingang van <r m. Een adres van ’t bestuur Kruisverbond, adhaesie betuigende adres der afd. Bolsward van Geheelonthoudersvereeniging. Zal bij punt 5 op gelet worden. Adres van R. Postma, verzoekende de brng bij de St.-Janspoort voor 3 jaren te mogen pachten voor dezelfde som als tot heden. Door den lagen waterstand heeft hij veel schade geleden, waarom hij hoopt dat hij door den langeren pachttijd schadeloos gesteld zal worden. In handen gesteld van B. en W. om advies. o. Een adres van A. J. Leenstra, pachter der Nijezijl verzoekende voor de pachtsom van f 1351 per jaar de brug wederom voor drie jaren te mogen behouden. De Voorzitter zegt, dat deze zaak urgent is te beschouwen, wijl in Dec. de verpach ting steeds plaats heeft. B. en W. zien geen redenen, om het verzoek in te willigen. De heer v. d. Meer vraagt of de scheep vaart is toegenomen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks moeielijk is uit te maken, tnaar ’t vaarwater is breeder en beter ge wordt voorzien. In 1903 is voor twee jaar vrijstelling verleend, en dus moet het nu opnieuw aangevraagd worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van bestuur der afd. Bolsward van geheelonthouder s-vereeniging om met advies van Burgem. en Weths. Burg, en Weth. achten dat het streven dezer vereeniging medewerking verdient, en wijl de staat hierin voorgaat, ook de ge meente finantieelen steun mag verleenen. Zij stellen voor voorloopig gedurende 5 jaren een subsidie van f 30 per jaar te geven, wijl drankbestrijding inderdaad een maatschappelijk belang beoogt. De heer v. d. Meer betuigt zijn volle sympathie met dit advies, maar vraagt of ook de andere drankbestrijders vereenigingen nu niet zullen komen om subsidiën. De heer Boersma is ook voor dit voorstel en hij meent te weten dat deze subsidie voor alle 3 vereenigingen is. De heer v. d. Steele heeft met voldoening dit advies gehoord, stipt aan dat haast elke sociale vereeniging de drankbestrijding op haar programma heeft. Hij bevestigt ook, dat deze subsidie is aangevraagd met het doel voor de drie erkende vereenigingen die het drankmisbruik bestrijden. De heer Cuperus sympathiseert met het doel dezer vereeniging maar toen in Jan. dezes jaars de werkliedenvereeniging steun vroeg voor haar ziekenkas werd door B. en W. afwijzend daarover geadviseerd, op grond dat alleen instellingen van weldadigheid voor subsidie in aanmerking konden komen. B. en W. zijn dus met zichzelven in tegenspraak. Valt deze vereeniging nu daaronder? De Voorzitter. De gevoelens verschillen steeds, maar de ‘drankbestrijding is een diep ingrijpende zaak in ’t volksleven, waarvoor in ’t geheele land propaganda wordt gemaakt, en B. en W. meenden hiervoor een luttel bedrag te mogen beschikbaar stellen. Voor de droogmaking der Zuiderzee is bijv, vroeger ook iets bijgedragen als blijkt van instemming. De heer Oosterbaan erkent dat de drank bestrijding is in ’t belang der maatschappij maar toch vreest hij dat als hieraan subsidie wordt gegeven, men de deur openzet voor zeer vele aanvragen, en ook de heer Praamsma heeft dit bezwaar. Er zijn te dezer stede zoovele vereenigingen tot heil van den naaste, en kan men 't die dan weigeren? En dan wordt het ook maar direct voor vijf jaren toegestaan, dat vindt hij ook niet goed. De heer v. d. Meer daarentegen deelt niet de meening dat deze subsidie de deur open zet voor andere aanvragen. De drankbestrij ding wordt ook door de regeering gesteund en om de „volkszonde” te bestrijden, mag de gemeente den staat zeker volgen. De heer Keikes ziet ook hierin niet een reden dat andere vereenigingen er door recht zouden krijgen op steun. De werkliedenvereeniging bijv, behartigt de belangen harer leden, maar hier is ’t doel algemeen en ook de heer v. d. Steele is niet bevreesd voor aanvragen van allerlei vereenigingen. Hij vraagt echter of B. en W. niet de bedoeling hebben, deze f 30 te verdeelen over de 3 vereenigingen. De Voorzitter, na nadere inzage van het adres bevestigt dat het wordt aangevraagd voor de 3 vereenigingen en deze bepaling wordt er dan nu bij gevoegd. Het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Praamsma, Oosterbaan en Cuperus. 6. Nadere behandeling van de begrooting van het Algemeen Stads-Armenhuis over met toelichting en voorstel der voogden. Heeren Voogden geven nadere inlichtingen over hun voorstel om de jaarwedde van den penningmeester met f 50 te verhoogen. Dit besluit is met algemeene stemmen door heeren armvoogden genomen op grond van meerdere werkzaamheden tengevolge de woningwet en de gezondheidswet en ook om de meerdere finantieele verantwoordelijkheid. De Voorzitter brengt de begrooting van het algemeen stadsarmenhuis opnieuw in behandeling. De heer Oosterbaan is nog van ’t zelfde idee als de vorige maal en verklaart zich tegen de verhooging. Zulke postjes zijn eere- postjes en moeten niet als bron van inkom sten beschouwd worden. De heer Keikep meent om het verzoek der ouders in te willigen wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen; de heeren Hommes Keikes. De heeren v. d. Werf, Eisma Kramer hielden zich buiten stemming. De Voorzitter acht het besluit onwettig en zal art. 70 der wet toepassen. s. Een adres van J. Conradi, zich ver wonderende dat zijn verzoek niet op de punten van behandeling voorkomt, en verzoekt nogmaals spoedige behandeling. De Voorzitter. Als Voorzitter laat ik mij niet dwingen om de punten al of niet op de agenda te brengen. Het advies van B. en was nog niet gereed, maar een geheime zitting en in bespreking komen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding en vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting over 1905. Dit kohier opgemaakt tot een bedrag van f 20' wordt invorderbaar gesteld voor 15 Feb. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Behandeling gezondheidscommissie advies van Burgem. Burgem. en Weth. adviseeren dat inder daad weinig gebruik van dit vergaderlokaal wordt gemaakt, zij vinden de redenen ge grond en stellen voor, den huurprijs te be palen op f 25. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgem. en Weths. tot onderhandsche verhuring van in nde Robijnsefenne” Het Bestuur der Tuinbouw-vereeniging wenscht de Robijnse fenne weder te huren naar f 32 per pondemaat. Omdat heeren Gasthuisvoogden zulks goedkeurden, de in stelling van philantropischen aard is en de gemeente ook slechts voor eigenares is, adviseeren B. en W. het verzoek weder voor 5 jaren in te willigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgem. en IVeths. om ontheffing te vragen van handwerksonderwijs aan meisjes aan de herhaling school, B. en W. stellen voor aan H. M. ont heffing te vragen van het geven van hand- werksonderwijs bij de herhalingschool, op grond dat hierin op audere wijze voldoende Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1