lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. le kwaliteit Zoutevischj Gezouten Schelvisch,1 Buizende Guldens 1905. 44ste Jaargang. No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 7 DECEMBER. Gezouten- en gemarioneerde HARING. ONTVANGEN; J. J. LEMSTRA, Uit de Pers. Opening der grenzen voor rundvee. VOOR Afzonderlijke dien uitvoer van Gent Totaal stieren, ossen, koeien kalveren kalikoeien 1 jaar en ouder stuks 1625 416 1 1583 70 5 6 1201 1183 27 98 118 47 86 118 21 54 329 •4 er aan Russische lief- hooge prijzen i houdt weer dat te eer, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gegevens heeft men Over de geheele linie is Het gevolg was, dat in vergadering eene motie 12 stuks slachtvee fokvee stieren melk en jongvee van u beneden 1 jaar varkens schapen lammeren AANBEVELEND, Grootzand, BOLSWARD. kenis aan door een En op Paniek in een kerk. Zondagmorgen werd de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk te Harderwijk on verwachts gestoord. Pas was de predikant begonnen te spreken, of het haar van een meisje, dat dicht bij de gloeiende kachel zat, geraakte in brand. Een geweldige paniek ontstond, ’t Was een algemeen gegil en gejammer. Sommige vrouwen vielen flauw, anderen werden zóó door den schrik bevangen, dat zij zich niet verroeren konden. Velen verlieten overhaast het gebouw, stoelen en stoven omwerpend. Kerkboeken werden ver trapt en handschoenen naar alle kanten weg geworpen. De koster haastte zich asch en kolen bij elkaar te vegen. In één woord een groote, algemeeue verwarring. Eerst na verloop van ruim een half uur was de kalmte in zoover hersteld, dat de godsdienstoefening kon worden voortgezet. Zw. Ct., 910 stuks, zou deze uitvoer veel aan wan neer er geenerlei be de Regeering te worden gebracht, gelijk dan ook geschiedde. Zij luidt: De afd. D. van het Ned. Landb. Comité, het groote belang van eene blijvende opening der Duitsche grenzen erkennende; doch zich onthoudende van eenig advies, aangezien niet met zekerheid kan worden gezegd of tot eene tijdelijke opening zal worden besloten: acht het niettemin wenschelijk, dat door de Nederlandsche regeering worde overgegaan a. tot de invoering van periodieke vee- tellingen, opdat een nauwkeurig beeld van den Nederlandschen veestapel worde verkregen; b. tot de uitzending van eene commissie naar Duitschland ter verkrijging van een goed inzicht in den stand van de veefokkerij en den vee- en vleeschinvoer in genoemd land. c. tot het nemen van al die maatregelen, waardoor kan worden voorkomen, dat bij openstelling van de Duitsche grenzen voor invoer van Nederlandsch vee het beste fok vee uit Nederland worde weggevoerd. Enkh. Cl. De oppositie. Mr. Heemskerk heeft, naar De Standaard meent, volkomen juist de positie aangegeven die de anti-revolutionnaire partij heeft aan te nemen tegen het ministerie. Geen oppositie quand même. Zulk een politiek is steeds door onze partij beneden haar waardigheid geacht. Maar aan den an deren kant kan de antir. partij met geen mogelijkheid dit ministerie en de nieuwe meerderheid met vertrouwen te gemoet treden. De heer Heemskerk heeft in zijn voortref felijke redevoering fout op fout aangetoond in den oorsprong en in de samenstelling van het ministerie-De Meester. Fout op fout ook, om niet te gewagen van zeer laakbare feiten, in de wijze waar op de partijen Links, onder de leiding van mr. Borgesius, meenden haar doel te moeten bereiken. Op al die fouten is dit kabinet gebouwd. En daarom kan men van ons geen ver klaring van vertrouwen in het ministerie vergen. We zijn in de oppositie en wenschen als oppositie beschouwd te worden; en dankbaar zijn wij mr. Heemskerk, dat hij dit alles rustig en kalm ten aanhoore van gansch het Nederlandsch volk in ’s lands raadszaal heeft aangetoond. Het is helaas een bekende waarheid, dat wij met ons vee naar het Zuiden vrijwel en naar het Oosten geheel opgesloten zitten. België stelt zijn grenzen alleen open, wan neer de invoer geschiedt langs bepaalde kantoren en het vee aan de tuberculoseproef wordt onderworpen. Ondanks deze bezwarende voorwaarden gaat er nog heel wat vee naar België. Zoo bedroeg de omvang van 1 tot 15 Sept. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Oorlog. Het Utr. Dagblad wijdt een artikel aan de enkele vraagstukken betrekking hebbende op onze defensie te land die in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I zijn besproken. Twee punten, zegt het blad, zijn in debat gebrachtde stelling van Amsterdam en de vooroefening der jeugd. Wat nu de stelling van Amsterdam betreft, het U. D. stelt de vraag of de stelling voor de handhaving van onze zelfstandigheid be- teekenis en nut heeft en het komt tot de conclusie daarbij vooral wijzende op de mogelijkheid van een oorlog tusschen Duitsch land en Engeland dat de strijd bij schen ding onzer neutraliteit door het veldleger zal moeten worden bevochten en dus de stelling van Amsterdam zoqder eenige be- teekenis zal blijven. Ook al blijven wij niet neutraal en sluiten wij ons bij een der oorlog voerende partijen aan, blijft deze conclusie gerechtvaardigd. En wat het geval betreft, dat een vijand ons land ter verovering binnendringt, dan, meent het blad, zal eerst recht blijken hoe groote bezwaren er bestaan om zulk een uitgebreide stelling, waarbinnen een zoo reus achtige bevolking zich bevindt, te verdedigen. „De stelling van Amsterdam is een ge brekkige reduitstelling, die niet aan de eischen van de hedendaagsche fortificatie voldoet, een uitgebreide kringstelling, die tegenover een doortastenden aanvaller niet is te verdedigen, en die, zoo verdediging er van mogelijk ware, aan het leger en de talrijke daarin opgesloten bevolking slechts den twijfelachtigen roem kan opleveren van den hongerdood te sterven. Ontzet? Maar de stelling van Am sterdam ontleent juist alleen haar betee- het onderstelde geval, dat wij enkelen vijand worden aange vallen, zonder dat anderen zich daarin mengen. En daarom is onder onze militairen de meening gangbaar, die de stelling van Amsterdam vergelijkt bij:... een mui zenval. Men zegge nu, of het verstandig is, het geld daarvoor te bestéden, dat anders kon worden uitgegeven voor verbetering van het gehalte en de oefening van het veld leger en voor verbetering der bewapening en inrichting van onze kustforten. B I N N E N L A~N D. Sneek. De St. Nicolaasdag mag heden voor de meesten Onzer neringdoenden wel geslaagd heeten. Een blik op het Grootzand, langs Ooster- dijk, Kruizebroederstraat, enz. schonk ons de volle overtuiging, dat 5 December voor een groot deel heeft vergoed, wat men den vorigen Dinsdag te kort schoot. De stroom uit den Zuidwesthoek was zoo groot, deelt men ons mee, dat de passagiers te IJlst geen plaats in den trein konden veroveren. Was er ditmaal aan kijkers al weer geen gebrek, ’t aantal koopers liet gelukkig ook weinig te wenschen. Van onderscheidene winkeliers vernamen we, dat ze den geheelen morgen vaak han den te kort schoten om de klanten op tijd te bedienen. Toch hadden we heden niet de overstel pende drukte van vorige j aren, toen de draaiende zonnen nog gerechtigd waren, haar volle licht te laten schijnen. ’t Schijnt dat onderscheiden St. Nicolaas- gangers de lust is vergaan, om, nu de on schuldigste vermaken in deze dagen ten doode zijn opgeschreven, St. Nicolaas langer met een bezoek te vereeren. De Loterijwet zij moge veel goeds hebben gewrocht, maar onze Sinterklaasdagen zijn er in Friesland niet weinig door aan’t tanen geraakt. Workum, 4 Dec. Evenals andere jaren zijn ook thans weer de mannen en jonge lingen van de haringvisscherij op de Noord zee naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. Zaterdagavond kwamen ze in onze woonplaats aan. Gelukkig miste er niet een, hoewel de loggerschuiten dit jaar met veel stormweer hebben te kampen gehad, waardoor eenige mannen, van andere plaatsen afkomstig, van boord sloegen en alzoo hun leven moesten verliezen, zonder tot hun familie terug te keeren. Dit jaar hebben niet zooveel als voorgaande jaren op de schepen plaats ge nomen, zoodat ze ongestoord tusschen de rij andere schippersknechten plaats nemen, welke geregeld hunne wandelingen door de stad doen. Over het algemeen zijn de verdiensten lager dan vorige jaren, tengevolge van een schrale vangst. Het vaste weekloon, boven den kost bedraagt in Einden 12 mark en bovendien 20 pfenning van elke ton haring, 1 last is o.g. 14 ton. Die dus wat gelukkig met visschen geweest is, kan het bij een teelt van ruim 20 weken nog op bijna 300 gld. brengen. In den regel wordt door de getrouwde mannen een gedeelte van hun loon overgezonden, terwijl het ande.3 bij hunne thuiskomst wordt meegebracht en alzoo een aardig spaarduitje is voor den winter. Totaal 6097 1 October passeerden de grens langs de onderstaande kantoren Veldzigt Sas van Clinge Strijbeek Ossendrecht Roozendaal Nispen Roozendaal, station Baarle-Nassau Valkens waard Roosteren liggen nog onafgehaald, doordat houders van premieloten hunne loten niet geregeld nazien, koopt daarom een lijst der geheele uitloting, welke na ontvangst van f.0,11 per stuk in postzegels of per postwissel, van iedere soort loten, zooals Weerbaarheid 71”, Witte Kruis 88”, „Paleis 67”, „Paleis 69”, „Congo 88”, „Milaan 66”, „Rott. Schouwburg 94”, „Servische Tabaksloten 1888”, franco wordt toegezonden door: C. van den BERGEN, 11 in Effecten, Middelburg. Ook raden wij allen, die loten „Barletta 1870”, „Bev. La Masa 1870” of „Rott. Schouwburg 1882” bezitten, in hun eigen belang aan, om hun adressen ons op te geven, daar wij over deze loten zeer veel belangrijks kunnen berichten. Ook zien wij alle loten en waardepapieren na, a f 0,05 per stuk. Ongetwijfeld zienlijker nog zijn, lemmering was. Het heet, dat de hier heerschende vee ziekten een gevaar opleveren voor den Bel gischen veestapel; doch, dat is slechts een voorwendsel. De zaak is, dat de landbezitters het vee duur willen houden; daartegenover staan natuurlijk de verbruikers en allen, die belang hebben bij lage vleeschprijzen, doch deze zijn in België het zwakst. Iets dergelijks is het in Duitschland. De Duitsche grenzen zijn voor ons vee gesloten, zoo het heet, om het insleepen van besmet- finaal verxoopen: verschillende Weilanden bij Bolsward, Wolsum en Dedgum. verwachts gestoord. Pas Nederlandsch melk- en fokvee bestaat echter sedert jaar en dag in Oost-Friesland. Olden burg, Holstein, de provincies Oost- en West- Pruisen enz., waar men niet in staat is aan de groote behoefte aan melk- en fokvee te voorzien. Het geheele veehoudersbedrijf in den omtrek van Berlijn en van andere groote steden is door gebrek aan goede melkkoeien achteruit gegaan. Uit Nederland werden vóór de sluiting van de grens, die sedert 1894 bestaat, meer dan 40,000 stuks rundvee elk jaar in Duitschland ingevoerd en in weerwil van alle pogingen van de Duitsche fokkers om in Duitschland zooveel aan te fokken, dat men den invoer van buitenlandsch vee zou kunnen missen, wordt de onverwijlde invoer van uitmuntend Nederlandsch vee hoe langer hoe meer een dringende noodzaak. De prijzen voor goed Oostfriesch melk- en fokvee hebben door gebrek aan vee in Duitschland zulk eene hoogte bereikt, dat prima fokdieren nauwelijks nog te betalen zijn en .voor goede melkkoeien 500 tot 600 Mark en meer per stuk betaald wordt. In den laatsten tijd wordt in Berlijn Deensche melk ingevoerd en de invoer van deze in hygiënisch opzicht niet aan te be velen melk zou ophouden, wanneer in plaats daarvan de groote melkerijen in den omtrek van Berlijn gezonde prima melkkoeien uit Nederland konden invoeren. Wij kunnen den minister, van landbouw niet genoeg op het hart drukken, bij het overwegen van den invoer van vleesch uit Nederland, de grens niet alleen ter verzachting van de vleeschschaarschte, maar ook nootNederlandsch melk- .en fokvee open te stellen. Mocht het tot eene opening van de Duitsche grenzen komen (wat we niet ge- looven,) dan zal deze openstelling wel een lijdelijk karakter dragen zoo spoedig mogelijk zal de Duitsche regeering wel tot het stelsel van red- u-zelven terugkeeren. Maar nu is het eigenaardig, dat in de kringen der Nederlandsche veehouders lang niet onver deeld naar zulk eene tijdelijke openstelling wordt verlangd. Terecht wordt er op gewezen, dat in zoo’n geval de veeprijzen plotseling naar boven gaan, om later misschien even plotseling te zakken. Dat dit van invloed zal zijn op de huurprijzen van land en de huurder op langen termijn dan misschien nog lang de naweeën voelt van de hooge veeprijzen. Verder koestert men de vrees, dat vooral de kleine man voor de abnormaal hooge prijzen zal bezwijken en zijn beste fokdieren van de hand zal doen. Men vreest eene inzinking van de productiviteit van ons veeras. Vrije uit voer van slachtvee, zag men gaarne, maar tegen uitvoer van fokvee oppert men bedenkingen. Nu zijn deze be zwaren lang niet zonder grond, maar m. i. toch overdréven. Zulke geweldige gevolgen zal deze tijdelijke openstelling der grenzen niet hebben. In de vergadering van afd. D. van het Ned. Landb. Comité zei een der leden: „Hij deelt niet de vrees, om te meenen, dat zij hun beste vee zullen verkoopen. De op vatting dat daardoor zelfs de zuivelproductie zal lijden, is door niets gerechtvaardigd. (Nederland moet vee uitvoeren. Sedert 1894 is dit gegaan door smokkelen, door de genade van België, en doordien enkele staten f puik fokvee bij ons koopen. Een vaste afzet is er niet. Er bestaat, volgens spreker, geen enkel bezwaar, om als Duitschland tijdelijk opent, ook van die genade gebruik te maken, evenals zulks bij de andere Staten het geval is.” Dat meenen wij ook; thans wordt Spaansehe, Italiaansche en hebbers veel prima fokvee voor I van de hand gedaan, maar men uitstekend jong vee aan, en omdat het fokken op deze wijze voordeelig j blijkt. Zoo zal het o.i. bij openstelling der grenzen ook gaan; men verkoopt, maar houdt f geen uitverkoop. Eigenaardig is echter, dat de een meent, dat in Nedertand veel te veel is, terwijl de ander gelooft, dat er te weinig is, en de vetweiders geen beslag kunnen krijgen. Vól komen vertrouwbare daaromtrent niet, men dus verdeeld, de bovenbedoelde werd aangenomen, waarin men zich omtrent het hoofdpunt van advies onthield. Toch is zij belangrijk genoeg, om ter kennisse van Bolswardsche Courant S3 1 l I u H u n u k*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1