Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. le kwaliteit ZoutevisC Gezouten Schelvis^ No. 99. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. DE TELEPHOON B ZONDAG 10 DECEMBER. ONTVANGEN: Gezouten- en gemarioneerde HARI^ J. J. LEMSTlf De toestand in Rusland. VOOR Afzonderlijke begonnen. Kan je L - L ..f "ar der post- verkrijgen. I aan de orga- de z/Zwarte Bende” en dat deze en de Ukraine Jodenvervolgingen aan de noodige De reden is een ander, n.l. en telegraafbeambten Op St. Nicolaasavond waren te Doorn eenige jongens aan het //Sinterklaas” spelen. Midden onder het spel komt, met een Hinken gang, een rijtuig, met twee paarden bespan nen, aangereden; de jongens kunnen zich allen redden... op één, een 14-jarigen knaap, na, die door een der paarden op den grond werd geworpen, zóó, dat de beide wielen van het rijtuig over zijn onderlijf gingen. Hevig kermende werd de jongen naar huis gedragen, waar een dokter werd gehaald. ’t Geval is gelukkig niet zóó ernstig als het zich eerst liet aanzien. Tegen den koetsier werd proces-verbaal opgemaakt. De koetsier moet geheel onschuldig aan het geval zijn. T«lt ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents perJ3 maanden. Eranco per post 95 Centaijl nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. direct van ’t de handels- man had de bokkepruik op en is van honk gegaan, voor twee dagen zei hij. Nu ben ik zoo alleen. Kan je van avond wat bij mij komen?” //Dezen avond, neen, dat gaat moeielijk, dan heeft onze meid haar uitgaansavond, ’t Spijt mij wel! Wij hebben het vandaag zeer druk. Ik moet noodig even naar de keuken.” //Ajuus dan, Bij U alles goed?” //Heel wel, dank u, Ajuus!Rrrr... rrrrt.” En Dientje kon dien avond uitgaan, zonder dat er een haan naar kraaide. Of de haan er later ook van gekraaid heeft weet ik niet, maar men ziet toch, hoe gemakkelijk het is dat je de telephoon tot je beschikking hebt. Vooral als ’t getal aangeslotenen wat toe neemt, is het voor de conversatie en de gezelligheid zeer bevorderlijk. Dat getal is hier ter stede nog slechts zeer gering, maar ’t zal allengs wel toenemen; in Sneek zijn naar wij hoorden, meer dan 100 aangesloten en hier nog geen twee dozijn. De telephoon wordt meer en meer een artikel van behoefte. In Amerika is het dit reeds en hier zal ’t slechts een kwestie van enkele jaren zijn. De handel kan er al niet meer buiten en weldra zal ’t tot den bon ton bebooren, aan het interlokaal telephoonnet verbonden te zijn. De dagbladpers heeft reeds het bewijs geleverd, hoe verre de telephoon de telegraaf overtreft. De groote redevoering die de heer Cham berlain voor eenigen tijd in Birmingham ly’xHjs-Coürant.'' ix Io- =P AANBEVELEND, e’ Grootzand, BOLSWARD1’ b Gebr. NlispelölDm Btljtf: KASSIERS en COMMISSIONAl" in EFFECTEN Om 8,22 werd het eerste stuk copie gezet. Het eerste, gedeelte van het telegrafisch rapport kwam eerst om 9,23 aan. Öm 10,5 eindigde Chamberlain zijn rede voering. Het avondblad kwam uit met een volledig woordelijk verslag van de rede om 10,32. Het laatste gedeelte van het telegrafisch verslag kwam om 11,37 aan. De electrofoon heeft dus de telegraaf ver overwonnen. Men zou noemen, totaal wegcijfert, maar dan i in die kamer zeker dramatisch. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. uitroepen. Daarop riep een toornige stem: z/Gooi dien kerel er uit.” Een paar dozijn handen grepen den reporter aan tilden hem op gaven hem over de hoofden der menschen heen door en in minder dan geen tijd stond hij op straat. Hij riep een cab aan en kwam nog juist op tijd op zijn bureau. Telegrammen kunnen nu postkantoor per telephoon aan kantoren worden overgebracht. Ook met andere steden kan men van huis uit spreken en hoewel dit berekend wordt met 30 cent per 3 minuten, wat bij eersten oogopslag nog al duur lijkt, is het toch in werkelijkheid goedkooper dan de telegraaf. In 3 minuten kan heel wat be sproken worden en men heeft ook terstond het antwoord. Het kleinste telegram met antwoord betaald kost reeds 50 cent. Wij meenen dan ook dat wij voor onze plaats de nieuwe inrichting als een vooruit gang ten bate van den handel kunnen be schouwen. De spreekcel in ’t postkantoor blijft voor de niet aangeslotenen evengoed als tot nu toe beschikbaar, maar toch zij die zich de uitgave getroostten, zullen ’t zich niet beklagen en hun getal zal o.i. gestadig toenemen. E. 8 December. De berichten welke thans tot ons komen zijn niet talrijk, hoewel ’t niet stof ontbreekt. de staking der post en ambtenaren. Deze staking is er eene die door de bevolking terdege wordt gemerkt, te meer daar de stakenden zoo uitstekend ge organiseerd zijn. De regeering dreigt met ontslag etc. indien het werk niet wordt hervat, doch het baat niet, van de 2000 stakers verklaren zich 50 bereid het werk* weder op te nemen. Alles wat dan ook tot. ons komt is dat, wat door correspondenten vernomen is van reizigers, die uit Kief of welke andere plaats kwamen. Een Russisch professor in het staatsrecht de Martens, wil nu probeeren of hij ook iets kan doen om de staking te doen eindigen. Hij vraagt welk juridisch of zedelijk recht deze beambten hebben om te staken, of hun optreden soms gemotiveerd wordt door ver standige en redelijke gronden? Het antwoord onzer revolutionairen en anarchisten, zoo zegt hij, dat ken ik wel, want die zoeken niet naar redelijke gronden, maar drijven Rusland willens en wetens naar den afgrond. Hij is overtuigd, dat het meerendeel der beambten zulk een antwoord niet geven zal, want het gezond verstand moet hun toch zeggen, dat, als Rusland geschrapt is uit de rij der beschaafde volken, het niet alleen gedaan is met hun dienst, maar ook met hun verdienste. Professor de Martens ziet dus nog al hoog bij Rusland op... als Rusland geschrapt is uit de rij der beschaafde volken. Welzeker, Rusland is nog al beschaafd, 't Is zeker een teeken van beschaving dat slechts een klein deel der bevolking voldoend onderwijs heeft genoten, iets, wat, indien ’t zoover mocht komen, de invoering van algemeen kiesrecht belangrijk in den weg zal staan. ’t Is zeker een teeken van beschaving, dat massa’s menschen, die door hun kennis nuttig konden zijn voor de samenleving, hun leven lang worden opgesloten of naar Siberië ver bannen, omdat zij streven naar verwerke lijking van dat idee, waarvoor iedereen strijdt, naar vrijheid en zich daardoor in woord of daad vergrepen aan den Czaar of een ander hooggeplaatst persoon, ’t Is zeker een teeken van beschaving, dat huisvaders soms uit hunne gezinnen worden gesleurd, gelijk dat weer geschied is bij den jongstleden gehouden oorlog tegen Japan, om gebruikt te worden als kanonnenvleesch, om daar in de verte hun leven te laten en thuis weduwen en weezen achter te laten. Dat is zeker beschaafd, zoo was tenminste Rusland tot op dit moment! Och op dit punt heeft Rusland niets te verliezen. Doch een teeken van beschaving is wel, dat de arbeiders daar in staat zijn organisaties te vormen, zoo krachtig dat zelfs de macht der regeering daarvoor moet onderdoen. De bewijzen hiervan zijn voor handen. het haast dramatisch kunnen deze opgave, die tijd en afstand vyas het tooneel Voor de eerste maal in de geschiedenis van de journalistiek werd een redevoering onmiddellijk en woordelijk overgebracht door een aantal stenografisten, gezeten in een stille kamer, ver weg. En ze konden niet alleen duidelijk de woorden van den spreker verstaau, ze konden ook de emotie voelen van de vergadering, zij konden het oorverdoovend applaus hoo- ren waarmede het talrijk publiek de vurigste gedeelten van Chamberlain’s rede onderbrak, ze bemerkten de lichtste trilling in de stem van den staatsman. Het geluid van die groote vergadering galmde ‘in hun hooren, en toch zaten zij in een stille kamer, terwijl de chef-verslag- gever, kalm zijn horloge in de hand, rustig de seconde aangaf, waarop omgewisseld moest worden. De directeur van de Electrofoon-maat- schappij had zorg gedragen, dat ontvang toestellen in Bingle^y-Hall, waar de lezing gehouden werd, verbonden waren met draden van de Nationale telefoon-maatschappij, die voor die gelegenheid in de zaal gelegd waren, en met het postkantoor in Birmingham ver bonden. Die waren weer verbonden met twee telefoon-lijnen van Birmingham naar het telefoon-kantoor in Londen vanwaar de draden liepen naar het bureau van de Daily Mail, Wellicht komt het ook in Bolsward nog eens zoo ver, dat men een concert, of een redevoering in z/de Doele" gehouden, iu zijn kamer kan hooren. Men kan zich dan de moeite van het loopen en klaarmaken besparen. Tot nu toe werkte de verslaggever in de zaal. Als de reporter zijn verslag gereed heeft, moet hij dikwijls met acrobatische vaardigheid door een menigte menschen en stevig gesloten deuren weten heen te dringen naar den wachtenden boodschapsjongen. Die moei de copie stuk voor stuk naar het post kantoor of de drukkerij brengen, dat dik wijls aan den anderen kant van de stad ligt. De moeilijkheid om uit een vergadering te komen brengt een reportersstreek in her innering, een jaar of vijftien geleden te Londen gebeurd. Toen sprak ook een groot staatsman voor een dichtbezette zaal en kon de verslaggever den uitgang niet bereiken. De tijd drong en toen kreeg hij eensklaps een idee. Overluid riep hij ja, dat is alles goed, maar wij hebt gij 1880 gezegd? Een algemeen »sst/z was het antwoord. Toen herhaalde de verslaggever: z/Wat hebt gij in 1880 gezegd” en hij bleef ondanks alle waarschuwingen zijn vraag De vrouw van professor Borikowski wilde hare familie in de provincie in kennis stellen van het overlijden van haar man. De nog werkende telegrafisten hebben nu moeten beloven, dat zij geen officiëele telegrammen zullen verzenden. De spoorweg-telegraaf mag alleen dienst-telegrammen overseinen, doch de telegraaf staat geheel ten dienste van de arbeidersvertegenwoordigers, die onder leiding zijn van den werkman Chroestolef en als ’t ware een nevenregeering vormen. De dame wendde zich nu tot de ministers Witte en Durnow om hen te verzoeken, bevel te geven tot verzending van het telegram. Deze konden haar niet helpen. Ze ging als laatste middel naar Chroestolef en bood hem duizenden roebels aan indien hij ’t telegram verzendBh wilde. Geld werd niet aangenomen, doch het bericht overgeseind. De leider der arbeiderspartij is dus mach- tiger gebleken te zijn dan de ministers. De weinige berichten, die tot ons komen, doen ons zien, dat het er weer verschrik kelijk toegaat. Op verschillende plaatsen sloegen dragonders, sapeurs en meer andere geniesoldaten aan het muiten, iets wat reeds aan de orde van den dag is. De Jodenvervolgingen zijn weer begonnen. De Slowo Polski deelt mede, dat de Rus sische geestelijkheid deel neemt nisatie van in Podolië predikt. Ook dit is zeker een teeken van een be schaafd Rusland; ’t is tenminste iets wat reeds jaren en jaren geschiedt en wie weet, misschien eerst eindigt, wanneer de //be schaafde” moordenaars de laatste Jood heb ben gedood. Wat moet men toch wel denken van de geestelijkheid, de navolgers van Christus, die hier inplaats van liefde en hulpvaardigheid te prediken, aansporen tot moord en doodslag op hun medemenschen. De Joden hebben te verduren wat de eerste Christenen aangedaan is door de Joden, wat de eerste Christenen te Rome aangedaan is door dé heidenen en hebben die Christenen die hierover steeds zoo geschreeuwd hebben en er hunne afkeuring over uitgesproken het recht toe te passen het bijbelwoord z/Oog om oog en tand om tand.” Neen, beter zou het geweest zijn, dat zij zich hadden gehouden aan het woord van hun grooten Meester, dat men iemand den rechterwang moest toekeeren, indien men op den linker geslagen wordt. Afschuwelijke tooneelen werden er afge speeld. De dochter van een Joodschen arts, die juist met het spoor was aangekomen, werd vermoord en na haar nog tien Israëlieten. Te Sartarof is de gouverneur Sacharof ver moord. In hooge kringen en vooral in re- geeringskringen maakt dit geval diepen indruk. Deze hooggeplaatste is vermoord door een vrouw, die onder voorwendsel den gouverneur -te willen spreken, op deze een revolver loste. Het meest kritiek is de toestand te Kief. De Roess verneemt uit Kief, dat daar een paniek heerscht; de bevolking vlucht en het grootste gedeelte der troepen sloeg aan het muiten. In het Polytecbnicum had een ver gadering plaats, die door 16000 personen bijgewoond werd. Muitende soldaten be schermden het gebouw tegen de politie. In een later bericht lezen we, dat de meeste studenten, intellectueelen en socia listen onder leiding der //Zwarte Honderd” vermoord zijn; meer dan 1500 personen zijn naar men zegt vermoord. In hoe verre dit bericht waar is, weten we niet, juiste berichten zijn door de staking der post- en telegraafbeambten moeielijk te Zoo is dan, na langer dan een jaar wachren tens ook te dezer stede de gelegenheid geopen^ell de telephoon aan huis te hebben. Evena met alle nieuwe zaken, moet men eervan eenigszins er aan gewennen, doch spoed'^en zal men er ook zoo aan gewoon zijn geraak dat men er later haast niet buiten kai;nu. Vooral voor handelszaken van eenigen ou vang begint het meer en meer een eisc11®' des tijds te worden, doch in groote plaatse is het dit ook reeds voor de deftige burgei huishoudens. De bestellingen voor den slaget de fruitvrouw of den groenteboer, den bakke en den kruidenier, ’t gaat alles door middf111, van de telephoon. Allerlei boodschapjes, conversatie’s en dei gelijke, voor mevrouw evengoed als voor mijn heer, worden door de telephoon ovei gebracht en ’t spaart tijd en moeite en i nog goedkoop ook, 21/2 cent per Ipcas gesprek. Stuur daar den kneoht of d meid maar eens voor uit. ’t Klaarmaken ei verkleeden eerst, dan ’t loopen en daarbi de kans dat zij of hij onderweg nog kennisset treft, daarna het verhaal van de ontvangst enz. tegelijk met het relaas van veront schuldigingen over het lang uitblijven, dat alles vordert in Bolsward minstens een half, in grootere plaatsen lichtelijk een uur. Wat is ’t nu gemakkelijk als je de telephoon tot je dienst hebt. Rrrr... rrrr! je neemt den hoorn en houdt dien voor ’t oor en van ’t hoofd kantoor klinkt de vraag: //Wat verlangt U //Aansluiting met No. zooveel.” ’t Zal geschieden.” Een oogenblik daarna hoort ge reeds: Hallo! wat is er van uw dienst? Voor de zekerheid vraagt ge nog: //Met “wie spreek ik? en als ’t antwoord het goede nommer geeft (en abuizen aan ’t hoofd kantoor zijn zeer zeldzaam)... begint ge een gesprek, evengoed als een persoonlijk onder houd. Mijnheer kan voor zijn zaken bestel lingen doen, inlichtingen vragen en ’t ant woord heeft hij er direct bij. Ook afspraken voor ’t kaartrondje en dergelijke kunnen door de telephoon behandeld worden. Mevrouw kan met hare vriendinnen correspondeeren, vragen of die het loopende nieuwtje al weet. Of mededeel en dat ze de koffie reeds gereed heeft, haar Huib gister een uur over z’n tijd van de vergadering is gekomen enz. enz. Onlangs moet in de hoofdstad bet volgende geval afgespeeld zijn. Op zekeren morgen toen de meid de kamer deed, ging ongewoon vroeg de telephoonschel over. Mevrouw was nog niet beneden, maar Dientje, weetgierig als de meesten van haar geslacht en daarbij voor geen klein geruchtje vervaard neemt de telephoon ter hand en roept: Hallo! No. met wie spreek ik? z/Met No. Ben je ’t zelf, Carolien?” z/Ja wel, Marianna, wat is er voor nieuws?” //Mijn i honk Bolswardsche Courant 9 b’i - t -x --«tauxvi CV11 Zilj II stenografische aanteekeningen uitwerken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1