Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 100. DONDERDAG 14 DECEMBER. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. ■HE I VOOR Afzonderlijke 13. jongelieden op Eisch bij I 17. boete sub. 4 dagen Zitting van Vrijdag 8 December 1905. de R. K. Eisch f 3 die zijn van K„ heeft op 1, 4 November alle schooltijden ver- het gewichtje. Alsvoren met een 5 G. werd zeven W. K., L. W., G. 8. H., T. G., en T. D., zijn de hunne namen. Verstek werd de 1ste, 2de, 4de en 6de be- naggg"** Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4.. aani 30. garine. ontbrak een aanduiding op één zijner ramen „margarine”. Beklaagde Al protesteerende en mompelend van on schuldig, neem niet aan, niet waar, en meer dergelijke uitdrukkingen, verlieten de be klaagden hun plaats binnen het hek. Deze werd evenwel onmiddellijk ingenomen door drie hunner stadgenooten, drie uit de groep der zeven beklaagden. 33. I. R. V., Th. J. G. voorletters van verleend voor klaagde. Aard der overtreding, alsvoren. Tijd waarop de overtreding geschiedde, idem. Plaats van handeling, eveneens alsboven. Ook dezen beweren niet te hebben ge schreeuwd. De ambtenaar vroeg hen dan ook of ze niet blij waren, dat Bouma, die volgens hen iemand zonder aanleiding verbaliseerde, weg ging, waarop geantwoord werd: Ja zeker, mijnheer, zeer blij. Beklaagde D. begrijpt zich maar niet dat iemand, die niet dronken of gek is, schreeuwen gaat, maar Bouma, zoo merkt D. aan, past wej op dat hij in zijn proces-verbalen altijd zet: kon worden verstoord, gebeurd is het voor zoover ’k weet, nog nooit. ’t Is dan toch wonderbaarlijk dat jullie altijd met de politie overhoop ligt. Ik wou, dat de kantonrechter Bouma wat beter kon, zegt H., wanneer de politie met ons samenwerken wil, willen wij de politie helpen. Bouma zegt ook ditmaal weer alleen dit, dat hij ’t uitdrukkelijk gehoord heeft en zich niet vergissen kan. Eisch f 5, sub. 3 dagen hechtenis. We nemen geen straf aan, we kunnen evengoed zeggen, dat Bouma geschreeuwd heeft. Overige zaakjes in het Zaterdag-nommer. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 27. C. V. te Stavoren had één gewicht van 20 K.G., ’t welk niet geijkt was en twee van 5 K.G. ieder, die afgekeurd waren, in zijn winkel. De eisch luidt 3 maal f 5 boete of naar verkiezing 3 dagen zitten voor iedere boete met verbeurdverklaring der in beslag ge nomen gewichten. 28. M. de J, te Stavoren had een onge ijkte D.G. voorhanden. De agent Faber herkende dit gewichtje als zijnde de door hem in beslag genomen D.G., door genoemden Faber als d.G. betiteld. Eisch f 3, sub. 2 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van 29. G. Z. te Stavoren, dit onderscheid dat bij hem [getroffen. Eisch alsvoren. J. H. te Bolsward verkoopt mar- Boven de vaatjes in zijn winkel van de waar en ook ontbrak het woord was tegenwoordig. Eisch f 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis. Vele Hindeloopers waren ter terechtzitting aanwezig. Wat daarvan de oorzaak was? Och, er waren een groot aantal beklaagden uit dit plaatsje, uit macht der gewoonte, en ditmaal waren deze voor ’t meerendeel opge komen, iets wat minder dikwijls voorkomt. Dit was dus wel een teeken, dat er iets buiten gewoons op handen was. Den 28sten October werd de loting voor de nationale militie aldaar gehouden en op dien dag teekende de politieagent Bouma 17 j om hun dag te onthouden. De 17 waren verdeeld in 3 groepen, één van 2, één van 8 en één van 7 beklaagden. De eerste groep is 31. W. K. en L. W. te Hindeloopen. Zij hebben geraasd en getierd in den nacht van 28 op 29 October en daarom luidt bij verstek de eischf 5, sub. 3 dagen hechtenis. De tweede groep bracht meer leven in de brouwerijdeze bestaat uit 32. R. P., M. v. M., W. S. de B., H. G., H. J. K., E. E. S., M. M. en H. II. allen te Hindeloopen. Van deze acht waren er zes aanwezig, niet verschenen II. G. en M. M. Welnu, deze acht hadden op de Nieuwstad te Hindeloopen zoodanig geschreeuwd, dat de nachtrust der omwonenden daardoor kon worden verstoord en wat de eerste beklaagde aangaat, had deze zulks tevens gedaan op de Tuinen. De beklaagden verklaarden niet schuldig te zijn. Wel waren ze dien avond in Hinde loopen, ook zijn ze op de Nieuwstad geweest, doch schreeuwen en razen, dat hebben ze niet gedaan en inzake het geval op de Tuinen heeft P. twee getuigen in wiens gezelschap hij den geheelen avond was. De agent van politie Jan Bouma refereerde zich aan zijn proces, hij had ze alle herkend. Durven jullie nu nog ontkennen? Jawel mijnheer, wij hebben ’t niet gedaan. Eén voor één werden ze nu ondervraagd, doch steeds hetzelfde antwoord „Niet gedaan mijnheer”. De eerste beklaagde zegt, dat Bouma hem niet herkend kan hebben, hij (Bouma) is niet met hem bekend, want deze beklaagde is altijd in Amsterdam. Bouma evenwel herneemt, dat hij beklaagde wel kon. We kregen nu van alles wat te hooren en daarbij vertelde één der beklaagden, dat Bouma met den nachtwacht Sjoerds op een vijftig meter afstand maar ging staan schrijven. Onwaar is ’t, wat de politie hiér durft te zeggen zoo luidde aller verweer. De tweede beklaagde heeft nog tot Bouma gezegd: Je moet mij geen proces maken, denk daarom. De eisch van den Ambtenaar van het O. M. luidt voor ieder: f 5 boete, sub. 3 dagen hechtenis en voor den eersten beklaagde, R. P., tweemaal dezen eisch. „Nemen geen straf aan! onschuldig!” Bouma verklaart nogmaals dat hij zich niet vergissen kan. En er waren nog drie bij ons en niet door Bouma opgeschreven. Een der beklaagden voert nog aan, dat zij op de Buren verboden werden en toen, zoo zegt de Ambtenaar, hebben jullie op de Nieuwstad kabaal gemaakt? Neen mijnheer, toen hebben we het niet weer gedaanv (PM Voor de leerplichtzaken fungeerde als kantonrechter de heer 0. J. v. d. Veen, plaatsvervangend-kantonrechter, daarna nam de heer mr. D. ten Bokkel Huinink het rechterschap waar. ’t Was een lange lijst, waar al de beklaagden op voorkwamen. 71 personen hadden zich ditmaal te verantwoorden wegens door hen begane overtredingen, waarbij 21 Workumers en 19 Hindeloopers. Ook Bolsward kan ditmaal meedoen, het prijkt tenminste met 11 beklaagden. 1. Oudehaske, 9 Dec. Zie, de maan schijnt door de boomen... maar de dieven gaan er even goed om op het pad. Brutale stukjes hebben ze uitgehaald. Tusschen 7 en 8 hedenavond roofde men den schoenmaker R. Boetjes zijn geheelen veestapel” konijnen, n.l. 4 stuks, uit het hok. Ze waren anders voor de Kerstdagen voor eigen pot bestemd geweest. Ten deele kan dit nu nog, want de dief, waarschijnlijk zich ontdekt meenende, heelt een eind verder in een stuk land zich weer van de konijnen ontdaan. Men vond ze daar alle vier terug, twee echter reeds gedood. Een minstens zoo brutaal stroopersstukje is uitgehaald bij een ander op dezelfde buurt. Daar zou men Zondag gasten hebben en een vette gans lag reeds in de pan op een petroleumstel in het achterhuis om gebraden te worden. Toen te ongeveer 9 uur de vrouw eens een kijkje kwam nemen „hoever hij al was”, bleek het grootste en beste deel er reeds afgesneden. Fatsoenshalve had men niet alles meegenomen, maar het mindere deel voor de Zondagsgasten overgelaten. Westergo, 11 Dec. Het geval, onlangs medegedeeld uit ’n dorpje in den Oosthoek der provincie, waar ’n banknoot van 40 tusschéfi waardelooze paperassen ten vure „gedoemd” werd, herinnerde te B. een soort gelijk geval, maar slimmer, dat daar eens groote onsteltenis bracht in eeif welgesteld boerengezin. De man was ter markt geweest en had daar veel geld gebeurd voor verkocht vee, enz., o.a. een biljet van 1000 gld., dat hij in in een grof tabakspapier (,,’n kladde”) gepakt, in den binnenzak zijner jas geborgen had. Thuis gekomen had hij de marktjas uitgetrokken en aan den kapstok gehangen, om, na eenigen tijd in zijn stalpakje naar achteren te gaan. Vandaar in de kamer weerkeerende, zag hij zijn dochter zijn jas schuieren en nu herinnerde hij zich het kostbare papiertje. Maar... dit was doorbet meisje met het vuile klad reeds in de kachel gestoken en... tot asch verteerd. De rest laat zich denken. Wat we hier mededeelden is precies zóó gebeurd en werd dezer dagen in verband met het nieuwe geval, herhaaldelijk besproken. B. G. te Arum heeft een kind, dat de school verzuimd heeft. Eisch bij verstek f 1 sub. 1 dag hechtenis. 2. B. P. te Bolsward heeft een zoontje van 11 jaar, Siebren genaamd. In October nu heeft Siebren, die geen groot vriend is van schoolgaan eenige schooltijden verzuimd. Beklaagde is aanwezig en zegt, dat hij hier niets aan kan doen. Hij verdient zijn kost buiten de gemeente en 't is hem niet mogelijk evenmin als zijn vrouw, die bij de andere kleinere kinderen thuis moet blijven, den jongen naar school te brengen. Hij gaat met nog een paar anderen naar school, doch deze zijn jonger, boete of 2 dagen uit logeeren. 3. H. K. te Bolsward zal zoo langzamer hand wel op de hoogte komen met de leer plichtwet, tenminste - hij maakt er nogal eens kennis mee. „Waar woon je?” „Hierre.” „Waar ben je geboren? „Hierre”. Om opheldering te krijgen of met hierre de gerechtszaal dan wel Bolsward werd bedoeld, vroeg de kantonrechter: „In Bolsward?” „Ja mijnheer.” Klazina, de dochter 2, 3 en zuimd. Beklaagde zegt dat dit komt omdat zijn vrouw ongelukkig is, zich niet „redden” kan en zijn dochtertje vaak last heeft van „pien in 'e ziede.” Maar ’t wegblijven van school gebeurt te dikwijls en dus moet vader maar eens een gevoelige les hebben. Eisch 6 dagen hechtenis. Beklaagde (bij ’t uitgaan der zaal„Zes dagen hè’k kregen.” Een der op de corridor aanwezige belang stellenden: „Dan kan die kerel ook niet prate.” Thans komen eenige leden der natte ge meente aan de beurt. 4. S. P. te Workum. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 5. S. V. eveneens te Workum komt er minder goed af. Hij is meer geroutineerd en daarom wordt bij verstek geëischt 10 dagen hechtenis. 6. T. de V. te Workum is tweemaal in abnormalen toestand aangetroffen. Eisch bij verstek 10 dagen hechten is> 7. L. v. d. Z. gedom. te Grouw lag met een vaartuig en een houtvlot in een vaar water bij Workum zonder dat hierop bij avond op de voorgeschreven wijze lichten waren aangebracht. De veldwachter Brouwers, thans rijks-veldwachter te Kollum, maakte proces-verbaal op en bij verstek wordt thans geëischt 2 maal f 5 hechtenis. 8. M. K. te Leeuwarden heeft verzet aangeteekend tegen het vonnis van het kan tongerecht te Bolsward d.d. 21 October, waarbij hij wegens dronkenschap bij 6e her haling veroordeeld werd tot 7 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een Rijks- werkinrichting. Beklaagde was ditmaal tegenwoordig om zijn zaak te bepleiten en daarbij vertelde hij ons o.a. ook, dat „as ik in de tram zitten had, had ik geen slingerende gang had” en daarom zou beklaagde gaarne wat minder straf hebben. De Kantonrechter zegt hem, dat bij de VWordeeling de straf reeds met een half jaar opzending verminderd was, het was trouwens thans reeds bij 6e herhaling, maar, zoo vroeg ZEd., waarom betracht jullie de matigheid niet en gebruik zooveel tot jullie dronken zijn? „Och meneer”, zoo antwoordde K., „wij as peerdekooplui kinne niet zonder burrel”. Eisch bekrachtiging van het vonnis. Achtereenvolgens krijgen we nu 7 straf zaken waarbijde drank oorzaak was van de overtreding. De beweging „sluit Schiedam” mag zich niet in hunne sympathie verheugen, was dat ’t geval, dan gouden ze hier niet staan. In werkelijkheid stonden ze er niet, maar hun was verzocht dit te doen. 9. A. T. te Rien. Eisch bij verstek f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 10. J. L. te Witmarsum was in den middag van 8 Oct. en in den avond van 19 October over zijn bier. Hij werd „gesnapt” door de brigadiers der marechaussee de Bruin en Sikke en voor deze feiten wordt geëischt bij verstek 7 dagen hechtenis en 1 jaar ppzending „alias” logies te Hoorn. 11. J. Z. te Leeuwarden werd in benevel den toestand op de Marktstraat te Bolsward aangetroffen. Eisch bij verstek f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 12. IJ. de B. te Bolsward. Eisch bij verstek alsvoren. S. B. te Bolsward. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 14. W. W. gedom. te Bolsward was den 12den October „over zijn bier”. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen „naar Sneek”. 15. K. P. te Workum. Eisch bij verstek f 10 sub. 3 dagen hechtenis. 16. R. de B. te Workum. verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. J* J. S. te Workum reed den 18den October op een rijwiel zonder dat dit voorzien was van een lantaarn'. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 18. T. D. G. te Workum overkwam hetzelfde een dag vroeger. Ook deze beklaagde was afwezig. Tegen G. wordt hetzelfde geëischt als tegen S. 19. S. B. te Oosterend werd door een agent van politie le klas op een lantaarnloos rijwiel aangetroffen bij den Sneekerweg. Eisch bij verstek alsvoren. Tot aan de 30ste strafzaak toe zijn de beklaagden afwezig, zoodat wij niet telkens de woorden „bij verstek” zullen repeteeren. 20. L. V. te Bolsward had op het z.g. Hooge Bolwerk te veel pleizier, hij zong tenminste het hoogste lied. De tijd waarop dit gebeurde was daarvoor minder geschikt, ’t was n.l. half twaalf en de nachtrust dus ingetreden. Eisch f 5 boete sub. 3 dagen hechtenis. 21. S. G. te Bolsward kon dienzelfden avond, 15 October, op de Franekerstraat zijn vreugdegevoelens niet onderdrukken. Hij had ook wat anders gedronken dan spuitwater, kwast of van Houten en zijn eisch is dan ook veel zwaarder n.l. f 15 sub. 5 dagen hechtenis. 22. J. B. te Zwaagwesteinde is te Stavoren geverbaliseerd te Stavoren den 25sten Oct. te kwartier na zes. Inplaats van een daarvoor bestemde plaats op te zoeken, overtrad hij de politieverordening omtrent de urinoirs. Eisch bij verstek f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 23. A. B., T. T., R. de B., W. de V., O. L. en F. B. allen- te Workum oefenden zich in de plaatselijke sport: burengerucht. De politieagent L. de Boer verklaart dat ze luid schreeuwden en zongen. Eisch tegen ieder f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 24. J. T. V., liep Donderdag den 19den October in jagende houding op het zeestrand. Zelfs loste hij een schot en er kon nu niet aan worden getwijfeld, waarom hij daar ver toefde. Eisch: f 5, sub. 4 dagen hechtenis. 25. R. v. d. H. te Stavoren, heeft te diep in het glaasje gekeken. Eisch f 3, sub. 2 dagen hechtenis. 26. J. H. te Koudum is bakker en heeft in zijn dienst den 14-jarigen Jan Stellingwerf. Den 25sten October verrichtte Jan om half acht nog werk op last van zijn baas en hiervan werd eventjes aanteekening gehouden door den veldwachter Lemstra. Eisch f 5, sub. 4 dagen hechtenis. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1