Nieuws- en Advertentieblad bezichtiging. Deze koeien heer D. Y. MIEDEMA td0K Wonseracleel. 44ste Jaargang. 1905. No. 101. Verschijnt Donderdags en Zondags. R. D. POSTMA. F/ Stadsnieuws. I Voor het Kantongerecht. d, W noodigt ieder belang- w r Afzonderlijke het geheel nog moest je daar? niet mee af: de eisch dat Zwolle 11 5 Nov., idem. en Troelstra is a langs het pad te loopen, maar bekl. meestal naast en den 28 Oct. is geen sprake bakker zei dat kunnen vertellen, we] anders. den veldwachter heeft 43. Nov. Bij verstek luidt de voor iedere een rijwiel, Eisch f 3 of Als je den hond in de eerste klas aangeeft moet je hem vasthouden. Ja heeren, wij betalen er twee gulden van, en meer mag ons ook niet beuren. Maar de veldwachter heeft je vooraf ook nog gewaarschuwd. dit Blad zijn verkrijg Zitting vag Vrijdag 8 December 1905. zijn van K. en over dat land heeft. en ons zou en hij zoo Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. A. B. te Workum. 13 Nov. idem. Eisch idem. Maar arbeiders, wij hebbe geen geld en in de kas gaan, ik ben al 60 jaar, dat doen ik ook niet. IL wonderlijk, dat ik proces kreeg man niet, de hond Ik zal er 44. in het gezelschap bij hem had Schiedam te veel invloed. Eisch idem. 45. Slot. 34. D. V. te Bolsward, werd den 31 Oct. in de Van den Oeverssteeg aangetroffen in kennelijken staat. Als recidive wordt 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 35. L. W. te Hindeloopen, was in den nacht tusschen 28 en 29 Oct. dronken en werd op de Tuinen aldaar aangetroffen dbor de politie. Eisch f 5 of 3 dagen. 36. K. P. te Workum, reed op 30 Oct. des avonds met een hondenkar en had geen licht branden. Eisch f 3 of 2 dagen. 37. G. P. te Makkum, bad een jongen van 15 jaar in zijn dienst. De politie kwam eens zien en vond wel den jongen, maar niet de vereischte arbeidskaart en ook ont brak, de lijst, die in de werkplaats moet hangen. Bekl. is afwezig. eisch 2 maal f 3 of 2 dagen boete. 38. Henri ter Hall. Reeds Woensdagmiddag kon men bemerken dat hier ’s avonds een specialiteiten-gezelschap optreden zou. Een achttal dames-specialiteiten wandelde door de stad, achtervolgd door een aantal kinderen gelijk ook de heeren zich in dergelijke attentie mochten vergenoegen. Deze twijfelachtige eer deed een der dames de opmerking maken, dat hier weinig vreem delingen schijnen te komen. Nu, deze op merking was niet juist, de oorzaak zit ergens anders, namelijk in de kleine stadslucht. Die kleine stadslucht, die menigeen, welke er in verkeert begint te benauwen, die vreemde lingen verbaasd doet staan, ja, niet zelden zeer hinderlijk is. Maar, om weer ter zake te komen, ’s middags bemerkten we, dat de heer ter Hall met een talrijk gezelschap was gekomen. ’s Avonds 8 uur nam de voorstelling in „de Doele* een aanvang. Na de gebruike lijke muzieknummers, trad op de lieder- zangeres mej. Marie Schotte. Deze beschikte over een aangename stem, ze zojig „Jeru- zelem* en werd door het publiek luide toegejuicht, ’t Was jammer, dat het accom pagnement door den toestand der pianino, het geheel soms veel afbreuk deed. De couplet-zanger, de heer Joh. Hinz, voldeed ons niet zoo goed en Erank-lyne zou ons beter hebben voldaan, wanneer hij zijn komische-jonglerie hier in de kermis van dit jaar niet had te aanschouwen gegeven, voor de meesten was de aardigheid er vrij- wat af, al was het gepresenteerde ook zeer aardig. Veel succes hadden „Braggaar Brothers* komische rek- en worstel-parodisten, die bij al hun snakerijen de sterkste toeren aan twee op eenigen afstand van elkaar verwij derd staande partere-rekken verrichten en daardoor de aanwezigen ten zeerste verbaas den, het reclame-billet van dit nummer was niets bezijden de waarheid, niets overdreven. Een prachtig nummer was ook Rosa et Jeanne, piston- en bazuin-virtuozen, die vooral op eerstgenoemd instrument blijken gaven van bekwaamheid. Het slotnummer na de pauze werd ge vormd door de nieuwe revue „O 1 die Drank wet”, revue operette burlesque in één acte door Henri ter Hall. Op een koddige wijze toont de heer ter Hall de feilen aan in de drankwet, hekelt hij de wijze van stemming, doet hij zien, waartoe een stipte uitvoering der wet aan leiding geeft (ruzie tusschen de stedemaagden van Amsterdam en Den Haag) enz. enz. Natuurlijk heeft de schrijver zich ook wel eens aan overdrijving schuldig gemaakt en we willen dan slechts wijzen op de vrije ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per-- Franco per post 95 Cents. EMISSIE 001101* ONDERLINGE DECEMBER, nos. van dit Blad zijn verkrijg vrouw, Seraphine Zwabberdam, en op de geheelonthouders, doch dit zal geheel zijn geschied om het geheel nog meer te illu- streeren. De heer ter Hall vervulde ook thans weer de rol van Piet, houder van een café zonder vergunning, tevens in het geheim tapper van „Leo Hettema’s koffie”. Hij deed zich hier weer kennen als een eenig humorist, die de aanwezigen tot lachen dwingt. De costumes muntten uit door bijzondere frischheid, alles zag er keurig netjes uit en verhoogde daardoor niet weinig het succes. De Doelezaal was, hoewel niet vol, toch flink bezet. Een volgende maal hopen we de revue weer in de kermis te zien, want ook dan zal de heer ter Hall wel weer een gereed hebben, 't Js maar waar, specialiteiten be- hooren bij - de kermis, in een stad als deze, wil het op een anderen tijd niet te best vlotten. i We kunnen niet nalaten den heer ter Hall een „tot weerziens” toe te roepen, doch dan, zooals we reeds zeiden, liefst in de kermis. Krite „Boalsert.” Eenige weken geleden maakten we reeds melding, dat de krite met Kerstmis zal op voeren „Libbensstriid” fen R. W. Canne. Deze voorstelling nadert reeds met rassehe schreden, nog ruim een week en dan is de dag gekomen. ’t Is zeer zeker niet te veel verondersteld, wanneer we zeggen, dat we een stampvolle zaal verwachten, dat is men met de krite al zoowat gewoon. „Libbensstriid” is nog een nieuw stuk, dat nog niet eerder door een Friesche tooneel- dub „van naam” opgevoerd is. We zeggen „van naam” omdat onze krite als tooneel- gezelschap reeds goed bekend staat en onder de eerste gerekend wordt. Ook op Friesch gebied krijgen we dus een nieuw stuk te aanschouwen. Dr. F. Buitenrust Hettema van schrijft hierover in de Leeuw. Ct. in zijn „Friesche Litteratuur” o.a. het volgende: „’t Stuk heeft veel goede gedeelten. Mooi is ’t tooneel als heiden afscheid als Anke uitroept, de vrouw die „Nim my mei. mar jonge, to asik mar Zeker heeren, maar dat deed Mulder vroeger ook, dan zei die, denk om je hondje, en daar liep het dan ook mee af. Daar loopt het nu -- is f 3 of 2 dagen. Drie gulden of in de kas! heeren, wij zijn maar T. D. te Bakhuizen, reed 27 Oct. ’s avonds omstreeks 7 uur op maar hij had geen licht op. 2 dagen. 39. P. K. en L. F. te Workum, den 26 Oct. over land geloopen Dooper. De tweede is tegenwoordig vertelt dat hij vrij pad De getuige Dooper bevestigt, dat hij recht heeft om langs het pad te loopen, maar bekl. loopt er meestal naast en den 28 Oct. was hij er ook buiten. De afwezige bekl. heeft geheel geen recht 9m in ’t land te komen. Bekl. zegt, dat hij kortademig is, stil moest staan, toen Dooper bij hem langs kwam en hij was op het pad of tenminste er vlak naast. Hij kan daarom niet bekeurd worden voor loopen, toen deze getuige daar was liep hij niet maar hij stond stil. En daarenboven was het land zoo kaal dat het ook geheel niets hinderde. De getuige verklaart dat bekl. nog al een knap eindje buiten het pad was, en door er naast te loopen als het vuil is, het pad hoe langer hoe breeder maakt. Nog een getuige, Venema, heeft beide bekl. buiten het pad zien loopen. Bekl. legt over een kaartje van het land, waarop was aangegeven dat hij daar pad had, de koop- acte van zijn land daarachter, een bewijs van dokter dat hij kortademig is, maar nadat dit door den rechter is ingezien wordt het hem terug gegeven, en daar ’t bewezen is dat hij buiten het pad in ’t land was, wordt tegen hem en den niet verschenen beklaagde, ieder f 3 geëischt of 2 dagen hechtenis. 40. K. P. te Workum, heeft den 5den Nov., ’s nachts even vóór twaalven, zoo luide geschreeuwd op straat, dat de nacht rust der bewoners er door gestoord kon worden. Eisch f 5 of 3 dagen. 41. D. G. te Arum, was den 4 Nov., 's avonds heel laat' dronken op straat. Eisch f 15 of 3 dagen. 42. K. G. te Arum, Eisch idem. W’. de Vr., gedotn. te Workum, 4 op de Markt te Workum, dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. O. L. te Workum was dien avond van den vorige en ook Ik vind het j en mijn Maar als ’t zoo moet, dan moet maar van kant maakt worde. dan maar f4 belasting van geve, want ik gaan niet in de kas, dat gaat over, heeren, dat heeft mijn nemen, alles voor haar liefde geeft: Lit wy stil foartgean. To mar, alles wol ik onderfine by dy bin Dankbaar spelen is ook die Sinterklaas avond met zijn vragend jongetje, die niet meer vragen wil, „oars wirdt Sinteklaes lilk, wier mem?” Goed is ook waar de wantrouwende geld- brengers 't hunne terug eischen. ’t Stuk moet goed gespeeldhier en daar valt het, als er maar even overdreven wordt ’t is geen stuk als voor flinke spelers. Er is veel in dat ’t kan doen. Het is een stuk, waarin levenswaarheid is behandeldgeen losse schetsen. En al mogen nu de toestanden de gewone banale wezen, die er vaak op het tooneel worden vertoond, er zit in ’t bedoelen een hooger streven dan alleen om ook ’ris een tooneel- stuk te maken. Er wordt onopzettelijk met sterke con trasten handig en pakkend gewerkt. Als dit zijn eersteling is, die hij in ’t licht durft geven, dan zit in den schrijver iemand, waar van meer goede-, misschien beste tooneel- stukken zijn te wachten.” Belanghebbenden kunnen we verwijzen naar achterstaande advertentieals gewoolijk na tuurlijk „Efternei dounsjen”, als iets nieuws „kaerten by de boekh&ndler Cuperus” en „plakbisprekken”. Dit laatste is zeker een verbetering in vergelijking met vorige jaren. Geheelonthouding. De strijd voor de geheelonthouding wordt in onze dagen krachtig gevoerd. Talrijke vereenigingen zijn reeds met dit doel opge richt en ook van regeeringswege wordt de strijd begonnen tegen dezen kanker onzer samenleving. Hier ter stede is in de 1.1. gehouden raadsvergadering nog f 30 subsidie verleend voor de drankbestrijding, gelijk dit door meerdere gemeenten wordt gedaan. Het Rijk geeft eveneens subsidie en wel f 14,850. Door de drie afgevaardigden Ter Laan, Tak T-nu bij amendement op art» 46. D. v. D. te Bolsward was den 11 Nov. te Witmarsum in abnormalen toestand. Eisch 3 dagen hechtenis. 47. G. de B. te Gaast was den 9 Nov. te Gaast waar de politie met zijn slingerenden gang, hij had de heele straat noodig, geen genoegen nam en hem dus als te zijn in „kenlijken staat” opteekende. Bekl. is tegenwoordig en ontkent dat hij dronken was. Ben je op 9 Nov. ook te Makkum geweest? man ook gezegd. Ik zou eerst het vonnis maar eens afwachten, misschien valt het nog wel wat mee. Over acht dagen is het uitspraak. Ja, maar ik kom hier niet weer, hee ren, vandaag is het in mijn werkhuis al geschikt, maar dat kan altijd niet en dan mis ik die daghuur ook nog. Je behoeft er ook niet om terug te komen. Dan is het goed. Dag heeren 51. J. M. te Hindeloopen vervoerde den 13 November 4 levende kieviten in een houten kistje. Eisch f 20 boete of 4 dagen, dat is dus twee rijksdaalders of een dag per kievit. Daar zat ik eens wat, ’k heb er bier gedronken. Zeker ook nog wel wat anders Neen, er is geen sprake van ik dronken was hij wel wat anders maar hij de wilde de politie niet ongelukkig maken. Bekl. wordt gewaarschuwd, om wel te bedenken wat hij zegt. De politie staat onder eede en als die een proces op maakt, geschiedt dat niet op losse gronden. Bekl. zegt, dat hij getuigen kan leveren, dat hij niet dronken was. Die getuigen had je moeten meenemen. Ik meende dat die eerst gedagvaard moesten worden. Op je dagvaarding staat duidelijk dat je ze mee had kunnen brengen. De politie verklaart getuige "al eerder na gekeken te hebben, maar toen hij uit de herberg kwam is hij hem gevolgd had toen de geheele straat noodig, slingerde hij. Eisch f 3 of 2 dagen. 48. S. E. te Gaast reed den 9 Nov. met een hondenkar. De hond werd op den weg door hem zoo mishandeld, dat twee mannen, daar dichtbij aan ’t werk medelijden met het dier kregen en zij hebben een klacht ingediend. Na verhoor door den rijksveld- wachter werd proces-verbaal opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij veel te veel van zijn hond houdt om die te mis handelen, maar dat beest heeft soms nukken, dan wil hij niet trekken en als Ik hem dan even aantrek, is het meestal weer goed. Getuige Huisman verklaart gezien te hebben dat bekl. den hondsloeg met een stok, waaraan een eindje touw was „gevestigd”. Daarop heeft hij den hond aan een ketting over den weg gesleept en (ten laatste het dier met den kop op den grintweg gestompt. Reeds, vroeger had ik beklaagde al gewaar schuwd, dat hij zijn hond beter moest be handelen. Bekl. Groote leugen. Een stok heb ik al lang niet meer in mijn kar, de ketting zat aan den halsband, daar trok ik den hond even aan, omdat ’hij niet loopen wou. Als hij handelde als Huisman zegt, zou ik im mers de grootste dierenterger zijn, en 'k houd veel te veel van het beest. De ge tuige was met een praam midden in de vaart en kon niet eens zien, wat ik deed. De tweede getuige Meijer heeft, toen hij uit de praam stapte gezien, dat bekl. zijn hond „tamteerde*. Waar hij mee sloeg kon ik niet zien, maar ’t slaan zelf heel goed. Hij trok toen aan den ketting den hond en kar een eind voort, en daarna stompte hij den kop op den grond. Het beest jankte en had wel 3 vingers schuim op den bek staan. Bekl. Deze getuige heeft Zaterdag nog in den scheerwinkel verteld, dat hij niets gezien heeft. Dat hoor je nu Bij het verhoor van bekl. verklaard dat hij kwaad op den hond was geworden. Bekl. Vroeger heb ik wel geprobeerd den hond zijn kuren af te leeren, maar ’k behandel hem nu met „zachtens.* Dat is je voortaan ook geraden. Nu is de eisch f 15 of 3 dagen. Dat valt beklaagde niet mee. Hij had wel 2 getuigen kunnen meebrengen die gezien hebben, dat het lang zoo niet is geweest. 49. D. EL te Bolsward heeft in den nacht van 12 op 13 Nov. te luid gezongen op straat. Voor deze uiting van een te vroolijke gemoedstemming wordt f 5 of 3 dagen geëischt. 50. G. Z. te Hichtum heeft een hond die niet mag losloopen en toch soms op den weg komt. Na waarschuwing volgde nu proces. Deze beklaagde, een reeds bejaarde vrouw, zegt dat zij wel wist dat de hond niet los mocht loopen, en zij paste er ook deeg op, maar zoo’n dier moet er wel eens even uit, en dan was dat ding zoo gauw, want ’t is maar een klein hondje, heeren, dan ontkomt hij mij soms, Bolswarflsehe Courant Vergadering moest je daar?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1