Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 44ste Jaargang. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 102. BINNENLAND. WERKPAARD. DONDERDAG 21 DECEMBER. MARIA. 1 REDE B. de GREVE. VOOR Afzonderlijke gezamenlijk den N. Arak. Crt. Zijn denis strijd 7'-"^ afschuwelijk krij- was hartverscheu- een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan die i de dui- Het oude vrouwtje is nog steeds kras gezond en haar zoo Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. - van de zaak te weten te men moeten wachten op het het meisje, dat nog niet mag Toen ging ze naar schoof het zeildoek van liet haar voorgaan. Mijn verteller zweeg sigaret op. moest om den mensch te verheffen uit dien poel van ellende, dat men strijd aanbinden moest. WelEerw. eindigde met de geschie- van Jeanne d’Arc vergelijkend met den van Kruisverbond en Mariavereeniging. Jeanne d’Arc wilde een leger hebben om den koning te ontzetten te Orleans, God hadhet haar gelast. Men voegde haar toe, dan kunt ge het immers ook zonder leger als God het wil. Neen, zeide ze, God wil dat het leger de koning zal ontzetten, Hij zelf heeft het gezegd. Welnu indien u toegevoegd wordt, dat wanneer God de drank urt de wereld wil hebben, Hij dit zonder vereenigingen wel zal doen, dan zegt gij, dat God wil, dat de vereenigingen zullen strijden tegen koning alcohol, de Paus heeft het gezegd. Na nogmaals tot aansluiting te hebben aangespoord, eindigde de Spreker zijn rede, die met applaus begroet werd. De vergadering werd door den Voorzitter gesloten, die een woord van dank bracht aan den Spreker voor zijn indrukwekkende rede en de aanwezigen eveneens aanmoedigde zich aan te sluiten. De zaal was flink bezet en we meenen gerust te mogen verklaren, dat de vergade ring naar wensch geslaagd is, daar ongeveer 30 personen zich bij de vereeniging aansloten. De politiek in den raad. Men seint uit Beverwijk aan de Residentie bode De R.K. kiesvereeniging „Recht en Plicht” nam met algemeene stemmen een motie aan waarin werd afgekeurd de houding van een der Katholieke Raadsleden, die medewerkte tot de benoeming van een vrijzinnig gemeente- architect. In de motie werd de wenschelijk- heid uitgesproken, dat alle Katholieke Raads leden en bijzonder het lid, dat door blanco te stemmen en de benoeming van den Katho lieken sollicitant onmogelijk maakte in het vervolg beter de belangen der Katholieke partij zullen bevorderen. Leeuwarden, 19 Dec. Hedenmorgen leek de toestand van het aangerande meisje zeer gunstig. De dader heeft bekend, dat schan delijke voornemens hem bij den aanval be zielden. Om de finesses komen, zal herstel van spreken. Amsterdam, 19 Dec. Een hevige brand woedde heden ochtend in een" perceel van drie étages in de Rapenburgerstraat. Op de derde verdieping zocht een gezin van man, vrouw en kind uitweg. Zij werden door de vlammen afgesneden. De man wierp een bed op straat, daarop sprong de vrouw. Toen de man met het kind onder den arm wilde springen, bleef hij haken en liet het kind vallen. Het kind heeft de armen, de man de beenen gebroken de vrouw is eveneens gewond. Allen zijn doofstom. Nijland, 18 Dec. ’t Was heden feest in ’t dorp. De vlaggen waren uit, het fanfare corps speelde wel een vol uur en velen gin gen op receptie. Wat was er aan de hand We hebben heden een honderdjarige gekre gen, een bijzonderheid waarop slechts weinig dorpen zich kunnen beroemen, ’t Is Janke Abrahams de Haas, weduwe van Ulbe Zand- stra, bijgenaamd //it aide wyfke fen Parregea", die in Septembermaand, toen de Koningin en de Prins naar Bolsward kwamen, nog aan den weg zat om de hooge gasten te begroeten. en verheugde zich heden zeer in de algemeen betoonde belangstelling. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Terwijl de landbouwer Lammert van Jutrijp alhier ter kerke was, Snoek, de Jong ontstond Dinsdagmorgen, ongeveer half acht, brand in de door hem bewoonde boeren- huizinge. Hoewel men alles spoedig in het werk stelde den brand te blusschen, is men daarin niet mogen slagenook de brand spuit kon in. de vlammenzee weinig uit richtenvan het vee vonden 17 stuks den dood in de vlammende inboedel kon nog grootendeels worden gered. Naar men mededeelt is de oorzaak van den brand onbekendalles was verzekerd. De boerenplaats was het eigendom van den heer Menalda, wijnhandelaar te Leeuwarden. Dinsdagmiddag, zoo deelt men mede, is in het Eluessenmeer een schip, geladen met turf, gezonken. De opvarenden werden door een voorbijvarende stoomboot gered. Bijzonderheden ontbreken. De vorst heeft de scheepvaart in de Friesche venen gestremd. De scheepvaart van Kampen naar Zwolle en van Kampen naar Hasselt en Genemuiden door Mastenbroek is door de in vallende vorst opnieuw gestremd. Zondagmiddag is aan boord van de sleepboot „Union I” liggende aan een scheeps werf te Hillesluis bij Rotterdam, de 31-jarige vrouw van den kapitein Meijer, bij het aan maken van de kachel van de kajuit in brand geraakt. Over het geheele lichaam bekwam de vrouw vreeselijke brandwonden. Per raderbrancard naar het 'ziekenhuis overgebracht is zij nog denzelfden avond overleden. Door een kellner is in een café aan de Kruisstraat te Rotterdam in betaling ont vangen een valsche rijksdaalder met het jaar tal 1865 en de beeltenis van Koning Willem III. en stak haastig een stervende herhaalde smeekend Maria, Maria. Toen keek onze pleegzuster, een groote blonde, de doctor even aan als vroeg zij is er werkelijk geen hoop meer Hij schudde zwijgend het hoofd. Ze deed een paar schreden naar voren en knielde voor den stervende Hier, zeide ze zacht en nam zijn smerige, met bloed bevlekte hand in de hare. Marie, mijne Marie, nu is alles... weer goed... maar waar zijn je mooie vlechten lieve, fluisterde hij terwijl het laatste vonkje levensvuur in zijn oogen verdoofde en hij met zijn bebloede handen over haar gezicht streek. Met eene snelle beweging rukte zij de kap van haar hoofd en trok eenige haar naalden uit den zwaren knoet goudblond haar, twee lange dikke vlechten vielen haar op den rug. Hij betastte haar gelaat, hare vlechten, trachtte de lippen te spitsen tot een laat- sten kus toen sloten zich zijne oogen voor immer. De dokter en ik keken zwijgend naar het lijk. Onze pleegzuster stond op. Zij had het haar weder onder de kap verborgen, wiesch gezicht en handen. r" buiten, de dokter de tent op zijde en ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. arm al lang verloren en zoo goed en kwaad als dienst in de tent van onzen In Petersburg ziet men ze tegenwoordig overal op straat, die ongelukkigen, ver minkten uit den oorlog. Hangende in hun krukken zich stijf voortsleepend langs de trottoirs, of zittend in een hoek tegen den muur; dikwijls in lompen, sommigen met het kruis op de borst. In de parken zitten ze hier en daar op een bank, enkelen nog in nette uniform, rookende. Op een dag in de maand Augustus zat ik in ’t Alexander Park, een Russische courant te spellen, toen een jong onder officier, hij miste zijn rechterarm, zich naast mij zette en terstond het gesprek begon metU lijkt sprekend, mijnheer, op een officier van ons regiment, dien ik in Mand- schoerije heb zien sterven. Zoo, vroeg ik, maar was de dood van dien officier dan zoo iets bijzonders, dat u daar nu aan herinnerd wordt Ja, zeide hij nadenkend, zoo. iets vergeet men nooit. Maar ik zal ’t u vertellen, be gon hij met de zijn volk eigen mededeel zaamheid. Ik had mijn deed nog tijdelijk het ging docter. Na den slag bij Moekden, waren alle tenten van ’t roode kruis, overvol met ge wonden, het gekerm en schen van onze menschen rend. Men bracht midden in den nacht brancard voor onze tent met het lichaam van een officier er op. Er is nergens plaats dokter, riepen de dragers buiten, hier is een officier Onze docter ging naar buiten met de pleegzuster, die ih dezelfde tent dienstdeed. Geen hoop meer, zeide hij terstond toen hij ’t afschuwelijk verminkte lichaam van den ongelukkige zag. Breng hem zoo lang in mijn tent. De dragers deden zooals hen gezegd werd en stelden de brancard midden in onze docters tent De aanblik dien het lichaam van den officier bood, was afgrijselijk, hij bloedde uit eenige wonden in het onderlijf, een been was hem verbrijzeld, een granaatscherf had hem een doodelijke wonde aan het hoofd toegebracht. Zijn gezicht was schier onherkenbaar van vuil en rook, zijn uniform aan flarden, in de rechtervuist hield hij krampachtig het gevest van zijn afgebroken sabel. Hij heeft nog slechts enkele minuten te leven, zeide de docter zacht tot de pleeg zuster. Wij stonden alle drie op een afstand van den stervende en zagen met ontzetting zijn doodstrijd aan. Hij liet plotseling het gevest van zijn sabel vallen, stak beide handen omhoog, opende de oogen en vroeg zachtMaria, Maria waar ben je Hij roept zijn beminde, fluisterde de docter, We keken elkaar ontsteld aan, de ’t Is winter. De rivier ligt strak, stijf vast gekneld in een wit harnas van op een- gekruide ijsschotsen. Een troep arbeiders met eenige paarden is bezig zware balken los te hakken uit het twee A drie voet dikke ijs. De balken worden eerst losgemaakt en daarna met een paard er uit getrokken. Hier is een groepje bezig, groot geschreeuw. Een oude, dikke schimmel doet vergeefsche pogingen een lange balk op te trekken. Onbarmhartig ranselt de koetsier het beestje met een kleine zweep. Het ijs is glad en de op scherp gezette hoeven krassen er diep in. Toch glijdt het dier op eens uit, een zijner logge achterpooten plompt in het wak. De koetsier trekt aan de teugels den kop omhoog. Het paard verschrikt, bonst en krast over het ijs, kan niet vooruit, het touw zit aan den balk vast. Ook de andere achterpoot plonst lomp in ’t water tusschen de ijsschotsen. Het beest glijdt verder ach teruit, het halve lichaam in ’t water. Stijf, onbeholpen trapt het woest van zich, een voorpoot raakt nog te water. Log, ligt, hangt het zware lichaam, kop en hals uit gestrekt, de andere voorpoot krom vooruit, de hoef diep in ’t ijs gedrongen. De groote, angstige oogen puilen, het paard hijgt, de breede dikke tong ver uit den bek, adem als stoom in de koude lucht, de lippen op- gekruld, de geelbruine tanden geheel zicht baar, het weinig behaarde onderlijf paars van ploselinge, lievige konde. Een vreeselijke vloek van den koetsier doet de andere werklui toesnellen, ijverig, razend op het beest, omdat het hun ophield in het werk. Het touw wordt losgemaakt. Een paar man aan de leidsels, een paar aan het tuig en 4 visschen den langen, druipenden, dunnen staart op - zij trekken, schreeuwen. Plotseling één donderende vloek, vier mannen vallen op den rug een stuk van de staart in de vingers. Een touw wordt geslagen om den hals één om het overgebleven stuk staart en zij trekken het plompe lichaam halverwege op ’t ijs. Het paard is kalm, besellende dat men helpt, alleen de oogen zijn afschuwelijk ver draaid. Eén achterpoot is nog in ’t water onder het ijs geschoten, met een stuk hout wordt ze er uitgewrongen. Het beest ligt nu geheel op ’t droge, hijgend. De zweept ranselt, vloeken en verwen- schingen klinken. Log, angstig nog, krast het paard omhoog, druipend nat. Een dik stuk hout daalt tweemaal hard op ’t dier; een vloek sist tusschen de lippen. Daar staat de groote, plompe schimmel weer, stil, stijf, gedwee, kalm. De gure wind blaast langs zijn lijf en doet de natte haren tot een ijskorst worden. Maandagavond j.l. trad in de //Doele" op de WelEerw. Heer B. de Greve van Vorden. Zijn Eerw. hield een rede over de drank bestrijding in ’t algemeen en met betrekking tot Kruisverbond en Maria-vereeniging. De Voorzitter van de afdeeling //Bolsward", de heer N. J. A. van der STEELE, opende met een gepast woord de vergadering. Hij wees er op, dat toen voor 8 jaar de afd. //Bolsward" van ’t Kruisverbond werd op gericht, deze niet met onverdeelde instem ming werd begroet, doch sedert dien de toe stand veel veranderd is. Na nog den wensch te hebben uitgedrukt, dat na de rede de aanwezigen overtuigd zouden zijn van het nut der drankbestrijding, gaf hij het woord aan den Spreker. De WelEerw. Heer De GREVE begon met te verklaren dat hij volgaarne hier op treden wilde, teneinde propaganda te maken voor de drankbestrijding. Uit diepe overtuiging was Spreker drank bestrijder. Veel ellende had hij gezien, welke ontstaan was door drankmisbruik en menig een was dan ook in den laatsten tijd drank bestrijder geworden, wat niet meer als iets bespottelijks beschouwd wordt. Men moet niet alleen denken duizenden dronkaards, doch ook aan zenden die door gestadig gebruik minver mogend zijn geworden of zelfs onvermogend. ’t Is niet alleen het geschrei der kinderen, wat ons tegen het drankmisbruik doet strij den van die kleinen die met striemen en een vloek inplaats van met een boterham en een kruisje naar bed worden gejaagd, maar al die kin deren die gedegenereerd, ter wereld komen. De oorzaken zijn, zoo zeide Zijn Eerw., dat wij te veel drinken, dat wij ge dwongen drinken en dat wij onverstandig drinken. Te veel drinken 1 Voor f80 millioen wordt in Nederland opgedronken aan alcohol. Men huilt en lacht met alcohol, viert doopplech tigheid met alcohol en schenkt ook bij sterf geval alcohol, kortom, altijd wordt er alcohol gebruikt. Gedwongen drinkenWanneer men niets gebruiken wi] ismen onbeleefd, evenals dit ’t geval is met een gastheer, wanneer die niets aanbiedt. Wijl wij onverstandig drinken! Dit komt doordat wij ons zelf eerst hebben wijsge maakt, dat ’t goed is, terwijl juist het tegen deel geconstateerd moet worden. Wij willen een matig, een normaal ge slacht. Wij zeggen niet zonder alcohol, dat is slechts een. utopie, doch een verstandig en vrij geslacht moet er komen, dat zichzelf de baas is en niet drinkt tegen den zin. Hoe daartoe te geraken Er zijn er, zoo zegt Spreker, die de herbergen willen ver minderen, den accijns verhoogen of den ver koop van alcohol een staatsmonopolie willen doen worden, dat helpt niet voldoende. Paus Leo XIII heeft het woord gesproken, Hij heeft het geleerd, n.l. dat in vereenigen de kracht zit. In den breede werd het nut van vereeni gingen daarna uiteengezet. Het gebruik van sterken drank is nooit tot uw voordeel. Wanneer ’t om de klandizie gaat, vaart steeds de kastelein er het beste bij. Ook om de gezondheid behoeft men ’t niet te gebruiken. Vraagt het slechts aan den dokter en hij zal u het tegendeel verklaren. In onzen tijd van tuberculose en zoovele andere ziekten is het juist zeer schadelijk. En wanneer men nu een twintigtal weet, die wel 80 jaar zijn geworden, daartegenover kan men dui zenden opsommen die financiëel en moreel te gronde zijn gegaan. Geen gestel kan tegen den alcohol, hij doemt slechts de men schen tot ondergang voor hun tijd en ook geldelijk gaat men achteruit, sociale wetgeving geeft niets zoo lang het meerdere geld omgezet wordt in meerderen alcohol. Vele arbeiders zijn er die werken voor een borrel, doch ze vergeten daarbij dat er een Hemel is, dat de werkman is bestemd voor den Hemel. Spreker wees er op, dat men samenwerken Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1